KTM 790 Adventure vs. Yamaha Tenere 700 vs. BMW F850GS Adventure

Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Σε περίπτωση ανάγκης κουνάω τα πόδια σαν τους φλινστοουνς και παίρνω 20 άλογα abcdefghg

Το τενερε έχει μικρή σέλα , δεν το βλέπω για μεγάλα ταξίδια τύπου φεύγω με την αυγή και γυρνάμε αργαμιση . Αλλα οπίσθια μπορεί να αντέχουν Περισσότερο, σίγουρα από την νοβοπάν σέλα του σιμπι θα είναι καλύτερα

ΚΤΜ όχι ευχαριστώ, BMW , δεν το έχω δει από κοντά, φαίνεται ωραίο.
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
κ εγω ειμαι κατα των πολλων κυβικων κ αλογων
κ ναι εχω οργωσει ολη την ευρωπη κ βαλκανια με 2 φορες νορβηγια με το στρωμα των 66,6 αλογων που εδωσα με πανω απο 280.000χλμ (σε 12 χρονια)
εχω φαει εθνικες με το κουταλι κ εντος αλλα κ εκτος ελλαδος
ναι ημουν μονος ,με ενα σακο πισω σαν να ηταν μισος επιβατης
οταν πας ταξιδι 3000χλμ ή 5000χλμ κ αλλα τοσα να γυρισεις ,δεν το πας στα κοκκινα.125-130 προσπαθω να ειμαι στην εθνικη μεσα στην ελλαδα κ οσο λενε τα ορια εξω.μεχρι τα 180 που ειχε τελικη πραγματικη το στρωμα ,ειχα αποθεμα για προσπεραση
αν ομως βγαινεις μια φορα στις 15 μερες για βολτα των 200χλμ κ εισαι καυλ@μενος ,τοτε ναι να πας κ με ...200 ,λεμε τωρα ,μπας κ σου περασει η κ@υλα
για μενα δεν χρειαζομαι πανω απο 50 αλογα .κ με τελικη 160 παλι ευχαριστημενος θα ημουν
τελικα ειμαστε(!;) ερμαιοι της καθε εταιρειας κ του μαρκετιγκ;;;;;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
κ εγω ειμαι κατα των πολλων κυβικων κ αλογων
κ ναι εχω οργωσει ολη την ευρωπη κ βαλκανια με 2 φορες νορβηγια με το στρωμα των 66,6 αλογων που εδωσα με πανω απο 280.000χλμ (σε 12 χρονια)
εχω φαει εθνικες με το κουταλι κ εντος αλλα κ εκτος ελλαδος
ναι ημουν μονος ,με ενα σακο πισω σαν να ηταν μισος επιβατης
οταν πας ταξιδι 3000χλμ ή 5000χλμ κ αλλα τοσα να γυρισεις ,δεν το πας στα κοκκινα.125-130 προσπαθω να ειμαι στην εθνικη μεσα στην ελλαδα κ οσο λενε τα ορια εξω.μεχρι τα 180 που ειχε τελικη πραγματικη το στρωμα ,ειχα αποθεμα για προσπεραση
αν ομως βγαινεις μια φορα στις 15 μερες για βολτα των 200χλμ κ εισαι καυλ@μενος ,τοτε ναι να πας κ με ...200 ,λεμε τωρα ,μπας κ σου περασει η κ@υλα
για μενα δεν χρειαζομαι πανω απο 50 αλογα .κ με τελικη 160 παλι ευχαριστημενος θα ημουν
τελικα ειμαστε(!;) ερμαιοι της καθε εταιρειας κ του μαρκετιγκ;;;;;
Τελικά ο Μάρκος έλυσε ένα από τα μυστήρια της φύσης που αφορούσαν την τελική του vstrom.... Εγώ κάτι για 255 ήξερα.....
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Τελικά ο Μάρκος έλυσε ένα από τα μυστήρια της φύσης που αφορούσαν την τελική του vstrom.... Εγώ κάτι για 255 ήξερα.....
Που τα άκουσες εσύ αυτά;; Μηπως σε προσπέρασε κανένα τη στιγμή που είχες αφήσει το γκαζι για να ανάψεις το τσιγάρο;;;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Που τα άκουσες εσύ αυτά;; Μηπως σε προσπέρασε κανένα τη στιγμή που είχες αφήσει το γκαζι για να ανάψεις το τσιγάρο;;;
Ναι...abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
για μενα δεν χρειαζομαι πανω απο 50 αλογα .κ με τελικη 160 παλι ευχαριστημενος θα ημουν

Τα λέω κι εγώ έτσι ακριβώς και μου λένε πως κάνω λάθος. Μάλλον θα ξέρουν καλύτερα τι χρειάζομαι...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τα λέω κι εγώ έτσι ακριβώς και μου λένε πως κάνω λάθος. Μάλλον θα ξέρουν καλύτερα τι χρειάζομαι...
Ρε μάνα μου αν κατάλαβες ότι εννοούμε αυτό τότε ζητάω βαθύτατα συγνώμη, την άποψη μου λέω...abcabc
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρε μάνα μου αν κατάλαβες ότι εννοούμε αυτό τότε ζητάω βαθύτατα συγνώμη, την άποψη μου λέω...abcabc


Μανο μοουυυυυυ!Smileys drinking beer Emoticon
Δεν λέω για σήμερα, ούτε για αυτά που εγραψες ρε παρεξηγιάρη!Joy
Λέω που ήθελα να πάρω ένα μονοκυλινδράκι ελαφρύ μπεμβεδάκι να κάνω την φάση μου (γνωρίζοντας τι θέλω να κάνω) και έπεσε του δούλεμα της αρκούδας σε εκείνο το νήμα πως δεν θα μπορώ ούτε στο περίπτερο γα τσιγάρα να πηγαίνω.
Σε καμία περίπτωση όταν έγραφα δεν σκέφτηκα τις σημερινές σου απαντήσεις!

Παρεξήγησις κύριε δικαστά! Αθώος ο κατηγορουμενος!Smileys drinking beer Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τελικά ο Μάρκος έλυσε ένα από τα μυστήρια της φύσης που αφορούσαν την τελική του vstrom.... Εγώ κάτι για 255 ήξερα.....
Το θκοτ ηταν μια μπουκωμενο,μια ζωη με με εκτη και 60μαω το πηγαινεRolling
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μανο μοουυυυυυ!Smileys drinking beer Emoticon
Δεν λέω για σήμερα, ούτε για αυτά που εγραψες ρε παρεξηγιάρη!Joy
Λέω που ήθελα να πάρω ένα μονοκυλινδράκι ελαφρύ μπεμβεδάκι να κάνω την φάση μου (γνωρίζοντας τι θέλω να κάνω) και έπεσε του δούλεμα της αρκούδας σε εκείνο το νήμα πως δεν θα μπορώ ούτε στο περίπτερο γα τσιγάρα να πηγαίνω.
Σε καμία περίπτωση όταν έγραφα δεν σκέφτηκα τις σημερινές σου απαντήσεις!

Παρεξήγησις κύριε δικαστά! Αθώος ο κατηγορουμενος!Smileys drinking beer Emoticon
"Οτι και να πάρεις και σου αρέσει να ξές θα μου αρέσει και μένα....Hug
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Α κατς α σκας???

ή α κατσ α μαλωσσσς.




Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Παίρνω τον τελευταίο καιρό το versys ενός φίλου μου. Ταξιδεύω 140-150 σταθερά για όση ώρα θέλω και έχω και γκάζι για προσπέραση σε εθνική οδό για να ανοίξω στιγμιαία και να φύγω μπροστά μέχρι και σχεδόν τα 200 χλμ (λέει το κοντέρ...δεν το είδα εγώ....ένας από το χωριό δεν τον ξέρετε). Πόσα άλογα έχει; 60-62; Κάπου εκει. Πόση ροπή; 5 κιλά, 6 κιλά; Ιδανικό για εμένα που ενώ δεν μπορώ να πω ότι τρέχω κιόλας, στην εθνική δεν μπορώ να πάω όμως με 120. Και δεν είμαι και κάνας μικρόσωμος.

Τελευταίο μεσαίο μηχανάκι (αν και με αυτά που βλέπω από τον "ειδικό τύπο" μάλλον στην κατηγορία μικρά θα είναι πλέον) είχα το Τρανσαλπ 600. Ούτε καν 50 άλογα και βαρύ. Και πάλι χαλαρό ταξίδι με 130 χλμ και είχα και 30-35 χλμ ακόμη αν ήθελα να ανοίξω το γκάζι πάνω στην Εθνική για προσπέραση. Και μιλάμε για 5τάχυτο ψοφίμι που το μόνο του θεωρητικό ατού είναι η αξιοπιστία. Εντάξει, εδώ είμαστε οριακά αν θες να το τρέξεις. Ο γάιδαρος γκαρίζει πως δεν είναι φτιαγμένος για τέτοια κόλπα.

Δηλαδή τι παραπάνω ροπή χρειάζεται για ένα ταξίδι σε εθνική οδό; Για να πας με πόσο στιγμιαία; Αφού λέτε για μέση ωριαία 120 χλμ. Στα πόσα να ανέβεις στα 5-10 δεύτερα που διαρκεί η προσπέραση; Στα 260 χλμ;

Δεν πείθομαι.

Ο Ωμέγα τουλάχιστον και το πιάνει και ειλικρινής είναι. Πήρε το 1150 για να είναι άνετος στα πολλά ή στα φορτωμενα δικάβαλα με τριβάλιτσα, αλλά ούτε με πολλά πάει, ούτε δικάβαλα τριβάλιτσα κάνει. Δεν προσπαθεί να πείσει τον εαυτο του όμως πως το μηχανάκι του είναι ιδανικό για να πηγαίνει με 120 χλμ περιηγητικά.
Πείτε γουστάρω να την βλέπω στο γκαράζ, κι εκεί είμαι μαζί σας. Εκεί δεν χωράνε αναλύσεις.

Υ.Γ εκτός αν δεν πάτε με 120 και το λέτε για τα μάτια του κόσμου...γληγορούληδες!Bike
Versys βαριά να πηγαίνει 182 km/h
Εκτός αν βάλεις 100αρα shell ( και καλά)

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Υγ τόσες μέρες που είσαστε όλοι πλην του άρχοντα drake και δε δίνατε ούτε χρησμό,,κ@λοπαιδα...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Versys βαριά να πηγαίνει 182 km/h
Εκτός αν βάλεις 100αρα shell ( και καλά)

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ανοίχτε thread να μιλήσουμε και για τις βενζίνες και την θερμική τους απόδωση γιατί πέφτει πολύ παραμύθα και εκεί...
 
Top Bottom