KTM 790 Adventure vs. Yamaha Tenere 700 vs. BMW F850GS Adventure

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Στα φραγκα που παιζει ,ειναι οντως πολυ μηχανακι.
Για εναν που δε θελει πολλα ταξιδια και θελει να παταει χωμα ,ναι ειναι σουπερ.
Έτσι , θυμάσαι κάποτε κυρίως από το 0-300 που σε όλα τα τεστ , ακόμα και για τσοπερ (που λέει ο λόγος) έβγαζαν πάντα πρώτα τα Κατέμια ; Μιλάμε για πολύ σπρώξιμο . Ήταν τα χρόνια που ενώ έτρεχε μόνη της στο Ντακάρ έβγαινε δεύτερη . Μετά τι έκανε , πήρε όλους τους οδηγούς και το έκανε ενιαίο πρωτάθλημα ΚΤΜ . Στην ουσία το διέλυσε . Τώρα ξανά άρχισαν να κατεβαίνουν και άλλες ομάδες .
Στο τεστ του ΜΟΤΟ που έγραψαν πως κουνάνε στα πολλά αντέδρασε η ΚΤΜ Εurope και η Ελληνική αντιπροσωπεία ΔΕΝ τους έδωσε μηχανή εκείνη την χρονιά για το Mega Test Enduro .
Για του λόγου το αληθές...

https://www.motomag.gr/news/epikairotita/moto-ta-ktm-kai-oi-valitses-toys


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για ποιον λόγο να έχεις 1200-1300 κυβικά "adventure" και να πηγαίνεις με 120-130 χλμ/ώρα;cdefghigi
Δεν μπορείς να το κάνεις αυτο με ένα 650άρι δικύλινδρο ή ακόμη και μονοκύλινδρο;
Ο λογος η ροπακλα.
Ειναι εκει οταν την χρειαστεις.
Πας και ερχεσαι ατσαλακωτος.
Οι μονες στασεις που γινονται ,γινονται ετσι απο συνηθεια κι οχι για να ξεπιαστεις.
Γιαυτο .
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Οκ, αλλά πολύ μικρό συν σε σχέση με την αγορά και συντήρηση μιας μαούνας, το οποίο αντισταθμίζεται επίσης σε κάποιον βαθμό και απο την έλλειψη ευελιξίας ενός τέτοιου όγκου.
Απο μεγάλα (κατ' ευφημισμό) ον οφ είχα το Caponord. Πραγματικά αν ήταν να ταξιδεύω με 120 χλμ δεν θα το αγόραζα. Θα έκανα την δουλειά μου με έναν Πήγασο ή ένα Τρανσαλπ.
Δεν ειναι καθολου μικρο το συν,πιστεψε με.
Γιαυτο οσοι ειχαν μεγαλα και ξαναγυρισαν στα μικρα ξενερωσαν.
Το ιδιο παθαινω καθε φορα που καβαλαω ενα μικρο μηχανακι.
Αν θες και μπορεις, κανε ενα Μπραλο απο την Λαμια μεχρι Γαλαξιδι με 6μησι και μετα με ενα μεγαλο και μετα ελα να με πειςabc
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η συντηρηση ειναι πανω κατω στα ιδια ,αντε λιγο πιο πανω ελαφρως.
Η ασφαλεια το ιδιο ,κανα 10ευρω διαφορα.
Το μονο που αλλαζει αρκετα ειναι το σημα που (στο δικομ )ειναι σαν μικρο γιωταχι.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έτσι , θυμάσαι κάποτε κυρίως από το 0-300 που σε όλα τα τεστ , ακόμα και για τσοπερ (που λέει ο λόγος) έβγαζαν πάντα πρώτα τα Κατέμια ; Μιλάμε για πολύ σπρώξιμο . Ήταν τα χρόνια που ενώ έτρεχε μόνη της στο Ντακάρ έβγαινε δεύτερη . Μετά τι έκανε , πήρε όλους τους οδηγούς και το έκανε ενιαίο πρωτάθλημα ΚΤΜ . Στην ουσία το διέλυσε . Τώρα ξανά άρχισαν να κατεβαίνουν και άλλες ομάδες .
Στο τεστ του ΜΟΤΟ που έγραψαν πως κουνάνε στα πολλά αντέδρασε η ΚΤΜ Εurope και η Ελληνική αντιπροσωπεία ΔΕΝ τους έδωσε μηχανή εκείνη την χρονιά για το Mega Test Enduro .
Για του λόγου το αληθές...

https://www.motomag.gr/news/epikairotita/moto-ta-ktm-kai-oi-valitses-toys


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε ναι Smileys drinking beer Emoticon
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Οκ, αλλά πολύ μικρό συν σε σχέση με την αγορά και συντήρηση μιας μαούνας, το οποίο αντισταθμίζεται επίσης σε κάποιον βαθμό και απο την έλλειψη ευελιξίας ενός τέτοιου όγκου.
Απο μεγάλα (κατ' ευφημισμό) ον οφ είχα το Caponord. Πραγματικά αν ήταν να ταξιδεύω με 120 χλμ δεν θα το αγόραζα. Θα έκανα την δουλειά μου με έναν Πήγασο ή ένα Τρανσαλπ.
Έτσι όπως το γράφει ο @apache .. Σκέψου τα και δικάβαλα - τριβάλιτσα .
Η ευελιξία δεν έχει διαφορά μεγάλη , γιατί δεν έχουν και μεγάλη διαφορά στον όγκο και στο βάρος .
Το είδα σε κίνηση όταν πήρα ένα 650 στρώμα . Μάλλον επειδή κιόλας είχα συνηθίσει την δική μου , η οποία είναι το απλό .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παιδιά, σόρυ, αλλά διαφωνούμε. Όταν αγόρασα εγώ μεγάλο ήταν για έχω μεγαλύτερες ταχύτητες ταξιδίου πρωτίστως, χωρίς να χρειάζεται να στίβω το γκάζι κοντά στις τελικές του και δευτερευόντως για να σηκώνει καλύτερο φόρτωμα (δομικά). Αν ήταν μόνο για την καλύτερη ροπή και να πηγαίνω με 120 χλμ/ώρα δεν θα το έκανα.

Εντάξει, γνώμες είναι αυτές, μου λύσατε την απορία.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
1. Ένα μονοκύλινδρο τα 130 τα πάει σχεδόν σκαστό,το λυπάται η ψυχή σου να το ακούς ενώ το 1000 πάει γουργουρίζοντας.
2. Πες ότι θέλεις να κάνεις μια προσπέραση κάποιον που πάει με 130,με το μικρό θα αγανακτήσεις.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Παιδιά, σόρυ, αλλά διαφωνούμε. Όταν αγόρασα εγώ μεγάλο ήταν για έχω μεγαλύτερες ταχύτητες ταξιδίου πρωτίστως, χωρίς να χρειάζεται να στίβω το γκάζι κοντά στις τελικές του και δευτερευόντως για να σηκώνει καλύτερο φόρτωμα (δομικά). Αν ήταν μόνο για την καλύτερη ροπή και να πηγαίνω με 120 χλμ/ώρα δεν θα το έκανα.

Εντάξει, γνώμες είναι αυτές, μου λύσατε την απορία.
Οι μοτό που ταξιδεύουν πρέπει να έχουν ροπάκλα και χώρο, δεν είναι τυχαίο που οι αμιγώς ταξιδιάρες είναι κτήνη.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Αυτες οι τιμες καταναλωσης κατω απο 6 Ltr/ 100 km για ιπποδυναμεις ανω των 100 αλογων νομιζω πρεπει καποτε να συζητηθουν σοβαρα ..... abcdefghgk ...... θα ητανε ενδιαφερον μελη με αντιστοιχες μηχανες να μας παραθεσουν την ειλικρινη πραγματικη καταναλωση ενος κυκλικου ταξιδιου (πηγαινε-ελα) με τουλαχιστον αντιστοιχη μεση ωριαια ταχυτητα τα 120-140 Km/h ........ αλλοιως να παω αλλου κυριε .......!cdefghigi
KTM 1290 τριβαλιτσο και δικαβαλος με ταχύτητες >150 παιζει στο +-6lit/100km.

Σε ταχύτητες πιο κάτω από τα 130 η κατανάλωση πέφτει κοντά στα 5,5 (μαμά φίλτρο και εξάτμιση).

(Αυτές οι τιμές είναι για ανοιχτούς δρόμους προφανώς).
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
gs το μόνο που είναι οικονομικό σε ταχύτητα ταξιδιού μέχρι 140/ 5,8-6.0 lit/100km
ktm 1290 150+ χλμ/ 6.7-7.2 lit/100km
crf1000 μέχρι 130 / 6.3-6.6lit/100km

varadero ,vfr800 γκουρλώνουν σαν τον Μάνο Rolling
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εντάξει παιδιά, με πείσατε! Θα πάρω 1500άρι για να έχω ροπή τρακτέρ και να πηγαίνω με 120 χλμ. Ζητείται Χάρλευ Ροαδ τρακτορ σε καλή κατάσταση :p

Υ.Γ Πλάκα κάνω. Ακόμη διαφωνώ.:D
Εντάξει ρε φιλαράκι... Μερικές φορές συνταξιδευουμε και με άλλους που έχουν πιο μικρά μεκανιακια και αναγκαστικά ρίχνουμε το μέσο όρο ταχύτητας ίσως και στα 90. Δηλαδή τι α κανς; Α κατς α σκας???

;)
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εντάξει παιδιά, με πείσατε! Θα πάρω 1500άρι για να έχω ροπή τρακτέρ και να πηγαίνω με 120 χλμ. Ζητείται Χάρλευ Ροαδ τρακτορ σε καλή κατάσταση :p

Υ.Γ Πλάκα κάνω. Ακόμη διαφωνώ.:D
Σε πιάνω 100%.

Αυτό κάναμε..
Δίναμε τα μικρότερα για μεγαλύτερα ώστε να είμαστε πιο άνετοι στα πολλά.

Τώρα που η βενζίνη πήγε στο Θεό και οι περισσότεροι σφιγγομαστε,γυρίσαμε στα 120-130... οικονομικά.... Περιηγητικά... Κλπ.

Το cbf το έδωσα γιατί θα πήγαινα για "ινδιάνικο" μηχανάκι.
Τώρα που πήρα τη "θείτσα Βασίλω" που φρεζάρει όμορφα και για τα 200 θες γκρεμό πάω πιο αργά..

Η ροπή καλή είναι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σε πιάνω 100%.

Αυτό κάναμε..
Δίναμε τα μικρότερα για μεγαλύτερα ώστε να είμαστε πιο άνετοι στα πολλά.

Τώρα που η βενζίνη πήγε στο Θεό και οι περισσότεροι σφιγγομαστε,γυρίσαμε στα 120-130... οικονομικά.... Περιηγητικά... Κλπ.

Το cbf το έδωσα γιατί θα πήγαινα για "ινδιάνικο" μηχανάκι.
Τώρα που πήρα τη "θείτσα Βασίλω" που φρεζάρει όμορφα και για τα 200 θες γκρεμό πάω πιο αργά..

Η ροπή καλή είναι.

Παίρνω τον τελευταίο καιρό το versys ενός φίλου μου. Ταξιδεύω 140-150 σταθερά για όση ώρα θέλω και έχω και γκάζι για προσπέραση σε εθνική οδό για να ανοίξω στιγμιαία και να φύγω μπροστά μέχρι και σχεδόν τα 200 χλμ (λέει το κοντέρ...δεν το είδα εγώ....ένας από το χωριό δεν τον ξέρετε). Πόσα άλογα έχει; 60-62; Κάπου εκει. Πόση ροπή; 5 κιλά, 6 κιλά; Ιδανικό για εμένα που ενώ δεν μπορώ να πω ότι τρέχω κιόλας, στην εθνική δεν μπορώ να πάω όμως με 120. Και δεν είμαι και κάνας μικρόσωμος.

Τελευταίο μεσαίο μηχανάκι (αν και με αυτά που βλέπω από τον "ειδικό τύπο" μάλλον στην κατηγορία μικρά θα είναι πλέον) είχα το Τρανσαλπ 600. Ούτε καν 50 άλογα και βαρύ. Και πάλι χαλαρό ταξίδι με 130 χλμ και είχα και 30-35 χλμ ακόμη αν ήθελα να ανοίξω το γκάζι πάνω στην Εθνική για προσπέραση. Και μιλάμε για 5τάχυτο ψοφίμι που το μόνο του θεωρητικό ατού είναι η αξιοπιστία. Εντάξει, εδώ είμαστε οριακά αν θες να το τρέξεις. Ο γάιδαρος γκαρίζει πως δεν είναι φτιαγμένος για τέτοια κόλπα.

Δηλαδή τι παραπάνω ροπή χρειάζεται για ένα ταξίδι σε εθνική οδό; Για να πας με πόσο στιγμιαία; Αφού λέτε για μέση ωριαία 120 χλμ. Στα πόσα να ανέβεις στα 5-10 δεύτερα που διαρκεί η προσπέραση; Στα 260 χλμ;

Δεν πείθομαι.

Ο Ωμέγα τουλάχιστον και το πιάνει και ειλικρινής είναι. Πήρε το 1150 για να είναι άνετος στα πολλά ή στα φορτωμενα δικάβαλα με τριβάλιτσα, αλλά ούτε με πολλά πάει, ούτε δικάβαλα τριβάλιτσα κάνει. Δεν προσπαθεί να πείσει τον εαυτο του όμως πως το μηχανάκι του είναι ιδανικό για να πηγαίνει με 120 χλμ περιηγητικά.
Πείτε γουστάρω να την βλέπω στο γκαράζ, κι εκεί είμαι μαζί σας. Εκεί δεν χωράνε αναλύσεις.

Υ.Γ εκτός αν δεν πάτε με 120 και το λέτε για τα μάτια του κόσμου...γληγορούληδες!Bike
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μόδα είναι τα πολλά κυβικά στην Ελλάδα δεν χρειάζονται πάνω από 650 κυβικά...
Κατά την δική σας άποψη. There is not replacement for the displacement.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κατά την δική σας άποψη. There is not replacement for the displacement.
Ααααα, μισό! Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό!

Η όλη συζήτηση γίνεται για το να έχεις 1000-1200 κυβικά και να πηγαίνεις με 120 χλμ και το πόσο οικονομικό είναι το κάθε θηρίο σε αυτά τα χλμ σε καύσιμο.
Όχι η μπάλα στην εξέδρα παρακαλώ.
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Που να δείτε πόσοι κάθονται πάνω στο CB και πόσο το φορτώνω , δικαβαλος είμαι μόνο μου abcdefghgk





Άνετα 130 εθνική , με 150 για προσπεράσεις , αν και όσο γίνεται αποφεύγω την εθνική , γιατί βαριέμαι αφόρητα.
 
Top Bottom