HONDA NC 700 (?).000 χλμ ?

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Παραθετω εδω την δοκιμη που ειχα κανει για το NC 750 χωρις DCT , και την συγκριση του με το μεχρι προτινος μηχανακι μου KAWASAKI ER-5 .Tην ειχα δημοσιευσει αυτουσια στο FB στην ομαδα του NC και ηταν η αιτια της εντονης αποδοκιμασιας μου απο το γκρουπ,και της τελικης ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ μου απο την ομαδα.Τα συμπερασματα δικα σας.


Honda nc750x χωρις DCT vs Kawasaki ER-5​

Πλάκα μου κάνεις ότι σε διαγράψανε γιατί είπες την γνώμη σου !
Εντάξει δεν έχω να πω τίποτα περαιτέρω παρά το ότι εμείς δηλαδή εδώ αλλά και αλλού δεν έπρεπε καν να υπάρχουμε.

Επί του θέματος καλά τα γράφεις Πάνο και αυτό αποκόμισες από τη δοκιμή σου γιαυτό και επιμένω και γράφω και ξαναγράφω πως όποιος ενδιαφέρεται πρέπει απαραιτήτως να το δοκιμάσει το οτιδήποτε. Ορίστε που για σένα δεν νομίζω ότι κάνει. Δεν ξέρω τι τελικό συμπέρασμα βγάζεις και αν εξακολουθείς να το έχεις στη λίστα σου αλλά προσωπικά νομίζω πως θα σου ταίριαζε κάτι ογκοδέστερο και σε περισσότερα κυβικά όπως ένα VERSYS 1.0 ή V STROM 1.0. Κάτι τέτοιο.
Σε μεσαία χλωμό το βλέπω σωματομετρικά αλλά είπαμε, δοκιμές και αποφασίζεις.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Έχετε βαλθεί να πάρετε όλοι Caponord :cool:

Που θα βρούμε τόσα Caponord δεν ξέρω!Tooth
Έλα ντε!
Όλοι οι μεγάλοι μετά θάνατον αναγνωρίζονται!
Έπρεπε να τελειώσει η παραγωγή, να περάσουν και καμιά 10ριά χρονάκια και μετά να το εκτιμήσουμε κάποιοι! Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μετά το Varadero και κάτι ευτράπελα σε ταξίδια δε βλέπω να ξανακολουθεί η γυναίκα μου σε ταξίδι.Hug
Γενικά είμαι ευχαριστημένος από αυτό που έχω και αν το αλλάξω θα το κάνω επειδή θα ακούσω την καρδιά μου και θα πάω για Caponord.
Το NC απλά δεν το είχα κοιτάξει σχεδόν ποτέ και γι' αυτό έχω εντυπωσιαστεί.
Επίσης, λόγω της κατάστασης που φοβάμαι ότι θα χειροτερεύσει, οικονομικά τουλάχιστον, κάποιες φορές γίνομαι αρκετά σκεπτικός για το αν θα μπορώ να ταξιδεύω στο μέλλον, οπότε θεωρώ ότι ένα μεταχειρισμένο NC ίσως είναι η λύση, ότι δηλαδή θα μπορεί να μου "εξοικονομεί" τα χρήματα ώστε να συνεχίσω να το κάνω.

Αλήθεια, ξέρουμε αν κλέβει το κοντέρ του NC και πόσο, εκεί στα 140-160;
Κλέβει σίγουρα.
Τώρα πόσο?
Χμμμ δύσκολο έχω δει όταν έχω το gps πάνω και βλέπω και τα πραγματικά το πολύ 10 χλμ αλλά έχει την τάση και μειώνεται το κλέψιμο μέχρι και στα 4-5 αν θυμάμαι καλά γιατί δεν πολυδίνω και σημασία. Εσύ πες 10 το χειρότερο για νάμαστε μέσα.
Ότι έχω αναφέρει προσωπικά παραπάνω στις σελίδες του θέματος είναι όλα <<κοντερίσια>>.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Έλα ντε!
Όλοι οι μεγάλοι μετά θάνατον αναγνωρίζονται!
Έπρεπε να τελειώσει η παραγωγή, να περάσουν και καμιά 10ριά χρονάκια και μετά να το εκτιμήσουμε κάποιοι! Tooth
Όλοι capo θα πάρουμε.... Οι μισοί το 1000 οι άλλοι μισοί το 1200 Tooth
Θα φτάσουν για όλους!!!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επανέρχομαι στον καημό μου κ εγώ.
Τηλεφώνησα στον Σπηλιώτη στο Περιστέρι.
Έχει τις αναρτήσεις matris.
Μου πρότεινε να αλλάξω μόνο τα ελατήρια κ να αφήσω το υπάρχον cartridge.
Τιμή 260€ κ 50€ περαστικά.
Σε σχέση με την λύση της ohlins που κ εκεί αλλάζεις ελατήρια, η matris σου δίνει την επιλογή προφόρτισης ελατηρίου, αφού σου αλλάζει κ αποστάτες πάνω κάτω.
Κατά το Πάσχα θα τα περάσω μάλλον.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έλα ντε!
Όλοι οι μεγάλοι μετά θάνατον αναγνωρίζονται!
Έπρεπε να τελειώσει η παραγωγή, να περάσουν και καμιά 10ριά χρονάκια και μετά να το εκτιμήσουμε κάποιοι! Tooth
Είναι η εποχή που βρίσκεις ένα καλόσυντηρημένο (όσο υπάρχουν ακόμη) και το παίρνεις. Σε 3-4 χρόνια δεν θα παίζει τίποτα αξιόλογο. Μόνο τελειωμένα χρεπάκια.
Εχει αλλάξει τόσο πολύ η δομή των μοτοσυκλετών τελευταία που όσο πηγαίνουν μικραίνουν σε όγκο και μεγαλώνουν σε κυβικά.
Αν είσαι ογκώδης, σε λίγο καιρό το μονο ογκώδες που θα μπορείς να πας να πάρεις καινούριο θα είναι το GS1250 και το HD1250!

και το Caponord έχει και βάρος σχεδόν 650αριού! Μην ξεχνιόμαστε! Stoned Emoticon
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επανέρχομαι στον καημό μου κ εγώ.
Τηλεφώνησα στον Σπηλιώτη στο Περιστέρι.
Έχει τις αναρτήσεις matris.
Μου πρότεινε να αλλάξω μόνο τα ελατήρια κ να αφήσω το υπάρχον cartridge.
Τιμή 260€ κ 50€ περαστικά.
Σε σχέση με την λύση της ohlins που κ εκεί αλλάζεις ελατήρια, η matris σου δίνει την επιλογή προφόρτισης ελατηρίου, αφού σου αλλάζει κ αποστάτες πάνω κάτω.
Κατά το Πάσχα θα τα περάσω μάλλον.
Kαι η Wilbers σου δίνει τους αποστάτες....Ακου 260€ για ελατήρια....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όλοι capo θα πάρουμε.... Οι μισοί το 1000 οι άλλοι μισοί το 1200 Tooth
Θα φτάσουν για όλους!!!!
Το 1200 δεν με ενδιαφέρει. Άλλο μηχανάκι, σχεδόν άλλη κατηγορία θα έλεγα. Τέτοιας φιλοσοφίας μοτο βρίσκεις και σήμερα απο όλες τις μάρκες.
Μηχανάκι όμως όπως Capo, Vara, Stelvio, XTZ1200,GS, δεν βγάζουν πια! Μόνο το GS συνεχίζει. Οι υπόλοιποι όσο πάνε τα κάνουν μινιατούρες.


Ρε λες τελικά μια μέρα όλοι GS να πάρουμε επειδή δεν θα βρίσκουμε άλλες μάρκες στον τύπο μοτο που θέλουμε; :eek:
Πωωωω....δεν το είχα σκεφτεί έτσι!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πλάκα μου κάνεις ότι σε διαγράψανε γιατί είπες την γνώμη σου !
Εντάξει δεν έχω να πω τίποτα περαιτέρω παρά το ότι εμείς δηλαδή εδώ αλλά και αλλού δεν έπρεπε καν να υπάρχουμε.
Δεν μου κάνει εντύπωση που τον διέγραψαν τον συμπαθή φίλο μας.

Δεν έχει καμία σχέση με το εδώ φόρουμ. Μπήκε σε ομάδα συγκεκριμένη για κατόχους-εραστές nc... Χωρις να έχει NC.. Και λέγοντας ότι το δοκίμασε και θα προτιμούσε να πάρει κάτι άλλο..
Ποιος ο λόγος ύπαρξης του μέσα στην ομάδα;
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Είναι η εποχή που βρίσκεις ένα καλόσυντηρημένο (όσο υπάρχουν ακόμη) και το παίρνεις. Σε 3-4 χρόνια δεν θα παίζει τίποτα αξιόλογο. Μόνο τελειωμένα χρεπάκια.
Εχει αλλάξει τόσο πολύ η δομή των μοτοσυκλετών τελευταία που όσο πηγαίνουν μικραίνουν σε όγκο και μεγαλώνουν σε κυβικά.
Αν είσαι ογκώδης, σε λίγο καιρό το μονο ογκώδες που θα μπορείς να πας να πάρεις καινούριο θα είναι το GS1250 και το HD1250!

και το Caponord έχει και βάρος σχεδόν 650αριού! Μην ξεχνιόμαστε! Stoned Emoticon
Κοντοπούτ@νος στον όγκο!

Αυτή είναι η πλάκα, αν και επιβλητικό σε όγκο, με τεράστιο ρεζερβουάρ, πλεκτές ζάντες, θηρίο μπροστινό και πλαίσιο και δύο εξατμίσεις, καταφέρνει να έχει χαμηλό βάρος και μπαμπάτσικη, αλλά τελικά χαμηλή σέλα!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το 1200 δεν με ενδιαφέρει. Άλλο μηχανάκι, σχεδόν άλλη κατηγορία θα έλεγα. Τέτοιας φιλοσοφίας μοτο βρίσκεις και σήμερα απο όλες τις μάρκες.
Μηχανάκι όμως όπως Capo, Vara, Stelvio, XTZ1200,GS, δεν βγάζουν πια! Μόνο το GS συνεχίζει. Οι υπόλοιποι όσο πάνε τα κάνουν μινιατούρες.


Ρε λες τελικά μια μέρα όλοι GS να πάρουμε επειδή δεν θα βρίσκουμε άλλες μάρκες στον τύπο μοτο που θέλουμε; :eek:
Πωωωω....δεν το είχα σκεφτεί έτσι!
Α εγώ φίλε μένω Κυψέλη κοντά..... δεν θα βρίσκω να παρκάρω με τη μαούνα !!!
Rolling Rolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Α εγώ φίλε μένω Κυψέλη κοντά..... δεν θα βρίσκω να παρκάρω με τη μαούνα !!!
Rolling Rolling
Ρε συ, τι να αλλάξεις τότε;
Το Capo 1200 είναι παρόμοια φάση με αυτό που έχεις eye

Εμείς με τις μαούνες ...μην κοιτάς, μένουμε και δίπλα σε λιμάνι Tooth
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
πολυ καλο review..oμως εχω καποιες ενστασεις..
Δεν εχω καβαλησει το Νc, .. κ το ταπεινο καβασακι μονο λιγο εντος πολης..


Δεν υπαρχει ομως περιπτωση το Ερ5 , με 1430 μεταξονιο, 37αρι μπροστινο, λεπτα λαστιχακια, και σκελετο διαιτης,
να εχει την ιδια οδικη συμπεριφορα με το nc.

Ειχα το αντιστοιχο σε σουζουκι , το gs500...που ειχε και μονο αμορτισερ με μοχλικο και πιο δεμενο σκελετο..
Κρατημα αλλης δεκαετιας
Σιγουρα οχι ,βασει προδιαγραφων δεν εχει.Η δοκιμη μου εγινε σε ιδια στροφη στην καθοδο της εθνικης εκει που ειναι η εξοδος της ατικης οδου στην μεταμορφωση ,και η ενωση της με την εθνικη οδο,μια αριστερη ανοιχτη κατηφορικη στροφη που το καβασακι τελικιαζει στα 180.Η αισθηση μου ηταν οτι το χοντα δεν ηταν αισθητα καλυτερο.Βεβαια οταν την μια μηχανη της εχεις 7 χρονια και την εχεις ''στιψει'' καμμια φορα την υπερεκτιμας,εν σχεσει με μιαν αλλη που την οδηγεις για πρωτη φορα.Επισης πολλες φορες οι προδιαγραφες ΔΕΝ επιβεβαιωνονται στην πραξη.Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα η χοντα cbr600f.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το 1200 δεν με ενδιαφέρει. Άλλο μηχανάκι, σχεδόν άλλη κατηγορία θα έλεγα. Τέτοιας φιλοσοφίας μοτο βρίσκεις και σήμερα απο όλες τις μάρκες.
Μηχανάκι όμως όπως Capo, Vara, Stelvio, XTZ1200,GS, δεν βγάζουν πια! Μόνο το GS συνεχίζει. Οι υπόλοιποι όσο πάνε τα κάνουν μινιατούρες.


Ρε λες τελικά μια μέρα όλοι GS να πάρουμε επειδή δεν θα βρίσκουμε άλλες μάρκες στον τύπο μοτο που θέλουμε; :eek:
Πωωωω....δεν το είχα σκεφτεί έτσι!
α ρε παλιουρα πτωματολαγνε...και δε σου τοχα Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σιγουρα οχι ,βασει προδιαγραφων δεν εχει.Η δοκιμη μου εγινε σε ιδια στροφη στην καθοδο της εθνικης εκει που ειναι η εξοδος της ατικης οδου στην μεταμορφωση ,και η ενωση της με την εθνικη οδο,μια αριστερη ανοιχτη κατηφορικη στροφη που το καβασακι τελικιαζει στα 180.Η αισθηση μου ηταν οτι το χοντα δεν ηταν αισθητα καλυτερο.Βεβαια οταν την μια μηχανη της εχεις 7 χρονια και την εχεις ''στιψει'' καμμια φορα την υπερεκτιμας,εν σχεσει με μιαν αλλη που την οδηγεις για πρωτη φορα.Επισης πολλες φορες οι προδιαγραφες ΔΕΝ επιβεβαιωνονται στην πραξη.Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα η χοντα cbr600f.
ε θελει και καποια εξοικειωση ενα καινουριο μοτο..
Επισης σκεφτομαι οτι εγω που ειμαι κατηγορια φτερου 75 κιλα...θα εβλεπα πιο ευκολα διαφορες..
Με τα κιλα σου το ΕΡ, γινεται σιγουρα σταθεροτερο
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ρε συ, τι να αλλάξεις τότε;
Το Capo 1200 είναι παρόμοια φάση με αυτό που έχεις eye

Εμείς με τις μαούνες ...μην κοιτάς, μένουμε και δίπλα σε λιμάνι Tooth
Επηρεάστηκα...... Rolling
Εντάξει δεν αλλάζω....
Τώρα μου κόλλησε να μετακομίσω....
.... δίπλα σε θάλασσα!!!!! ToothTooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
ε θελει και καποια εξοικειωση ενα καινουριο μοτο..
Επισης σκεφτομαι οτι εγω που ειμαι κατηγορια φτερου 75 κιλα...θα εβλεπα πιο ευκολα διαφορες..
Με τα κιλα σου το ΕΡ, γινεται σιγουρα σταθεροτερο
Άμα χάσω άλλα δέκα κιλά να πάω 75, 2 λίτρα στα 100 θα καίω και θάχω τελική 220 αλλά...θα με παίρνει ο αέρας. Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 
Top Bottom