HONDA NC 700 (?).000 χλμ ?

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
....ρεεεε! Αφήστε και κανένα θρεντ καθαρό να διαβάζουμε τα .... specific εμείς οι νεο-ενδιαφερομενοι αγοραστές...! Γιατί πρέπει να ακούμε τον πόνο του καθενός ξανά και ξανά ενώ δεν κάνατε καμμία ερώτηση αναλόγως και της εμπειρίας σας...!Bcdef

Καλά κάνω εγώ που πάω επί τόπου αντιπροσωπεία και διαλέγω ότι μου καπνίσει τελικά ....σκούτερ..! funny

Μακάρι, θα σε κεράσω μπύρες με κοντοσούβλι...

...μαζί με τα προηγούμενα θα μαζευτούν πολλά ... και πεινάω και διψάω λόγω δίαιτας αυστηρης...!Laugh
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
....ρεεεε! Αφήστε και κανένα θρεντ καθαρό να διαβάζουμε τα .... specific εμείς οι νεο-ενδιαφερομενοι αγοραστές...! Γιατί πρέπει να ακούμε τον πόνο του καθενός ξανά και ξανά ενώ δεν κάνατε καμμία ερώτηση αναλόγως και της εμπειρίας σας...!Bcdef

Καλά κάνω εγώ που πάω επί τόπου αντιπροσωπεία και διαλέγω ότι μου καπνίσει τελικά ....σκούτερ..! funny



...μαζί με τα προηγούμενα θα μαζευτούν πολλά ... και πεινάω και διψάω λόγω δίαιτας αυστηρης...!Laugh
Όλοι σκούτερ θα πάρουμε Στέλιο και θα ξαναπάρουμε.-Yes
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
....ρεεεε! Αφήστε και κανένα θρεντ καθαρό να διαβάζουμε τα .... specific εμείς οι νεο-ενδιαφερομενοι αγοραστές...! Γιατί πρέπει να ακούμε τον πόνο του καθενός ξανά και ξανά ενώ δεν κάνατε καμμία ερώτηση αναλόγως και της εμπειρίας σας...!Bcdef

Καλά κάνω εγώ που πάω επί τόπου αντιπροσωπεία και διαλέγω ότι μου καπνίσει τελικά ....σκούτερ..! funny



...μαζί με τα προηγούμενα θα μαζευτούν πολλά ... και πεινάω και διψάω λόγω δίαιτας αυστηρης...!Laugh
Αλητεία! Αρκουδέηδες!
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Μάλλον λύθηκε άλλο ένα μυστήριο.
Μέτρησα την ζελατίνα κ έχει μήκος 51 εκ κ πλάτος, επίσης 51 εκ.
Δηλαδή είναι 10εκ πιο κοντή από την εργοστασιακή.
Έτσι εξηγείται που δεν με βόλευε.
Ήξερα φυσικά πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την είχε αλλάξει αμέσως, αλλά υπέθεσα πως το έκανε επειδή ήθελε φιμέ, όχι πως ήθελε κοντύτερη.
Οπότε, μάλλον θα πάρω μια καινούργια στο κανονικό ύψος των 61 εκ από το να βάλω προέκταση που έτσι κ αλλιώς θα έρθω στο ίδιο ύψος.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μάλλον λύθηκε άλλο ένα μυστήριο.
Μέτρησα την ζελατίνα κ έχει μήκος 51 εκ κ πλάτος, επίσης 51 εκ.
Δηλαδή είναι 10εκ πιο κοντή από την εργοστασιακή.
Έτσι εξηγείται που δεν με βόλευε.
Ήξερα φυσικά πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την είχε αλλάξει αμέσως, αλλά υπέθεσα πως το έκανε επειδή ήθελε φιμέ, όχι πως ήθελε κοντύτερη.
Οπότε, μάλλον θα πάρω μια καινούργια στο κανονικό ύψος των 61 εκ από το να βάλω προέκταση που έτσι κ αλλιώς θα έρθω στο ίδιο ύψος.
Πάνο πριν την πάρεις δεν υπάρχει κάποιος φίλος με ίδιο νάκανες μια δοκιμή αν σε βολεύει?
Μήπως πρέπει να πας αντι για την μάνα σε κάποια ψηλότερη GIVI πχ?
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Πάνο πριν την πάρεις δεν υπάρχει κάποιος φίλος με ίδιο νάκανες μια δοκιμή αν σε βολεύει?
Μήπως πρέπει να πας αντι για την μάνα σε κάποια ψηλότερη GIVI πχ?
Βλέπω τώρα ζελατίνες κ διάφορες μάρκες έχουν στα 61, 66, 68 εκ κ η givi βγάζει κ στα 72 εκ!
Ο Γρίβας στην Καλλιθέα φτιάχνει κ μια XL , αλλά δεν γράφει μήκος.
Integra έχει ένας φίλος μου, αλλά μένει Βόνιτσα!
Έχει την original ζελατίνα.
Αν δεν υπήρχαν τα μέτρα θα πήγαινα μια ημερήσια για δοκιμή... εννοείται με τη μηχανή
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βλέπω τώρα ζελατίνες κ διάφορες μάρκες έχουν στα 61, 66, 68 εκ κ η givi βγάζει κ στα 72 εκ!
Ο Γρίβας στην Καλλιθέα φτιάχνει κ μια XL , αλλά δεν γράφει μήκος.
Integra έχει ένας φίλος μου, αλλά μένει Βόνιτσα!
Έχει την original ζελατίνα.
Αν δεν υπήρχαν τα μέτρα θα πήγαινα μια ημερήσια για δοκιμή... εννοείται με τη μηχανή
Θα σου έλεγα να πας σε Givi ή σε άλλη επώνυμη, και μόνο αν δεν βρεις την διάσταση που θέλεις να δεις τοπικούς
Διαπίστωσα απο αρκετούς φίλους πως οι Ελληνικές πολυμερίζονται και θαμπώνουν αρκετά γρηγορότερα
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ρίξε μια ματιά και στις puig Πάνο!
Στο μεγάλο που έχω βάλει μια είναι αξιόλογη και σε ποιότητα και σε αποτέλεσμα!!
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Τώρα φοράω μια fabbri κ τελικά εξηγούνται πολλά πράγματα.
Ο υπέρβολικός θόρυβος από τον αέρα στο ταξίδι, κάποιοι στροβιλισμοί στους ώμους, το κεφάλι που πήγαινε να φύγει στον πολύ αέρα...
Πιθανόν να βάλω μια καινούργια στα 66-68 εκ ώστε να κερδίσω 5-7 πόντους.
Συνολικά +15-17 από αυτή που έχω τώρα.
Για την ψηλή της givi που είναι +21 πόντους από αυτή που φοράω...μήπως κόβει κ τις επιδόσεις κ λίγο από την τελική;
Είπαμε... μόλις 55 ίππους έχουμε..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Τώρα φοράω μια fabbri κ τελικά εξηγούνται πολλά πράγματα.
Ο υπέρβολικός θόρυβος από τον αέρα στο ταξίδι, κάποιοι στροβιλισμοί στους ώμους, το κεφάλι που πήγαινε να φύγει στον πολύ αέρα...
Πιθανόν να βάλω μια καινούργια στα 66-68 εκ ώστε να κερδίσω 5-7 πόντους.
Συνολικά +15-17 από αυτή που έχω τώρα.
Για την ψηλή της givi που είναι +21 πόντους από αυτή που φοράω...μήπως κόβει κ τις επιδόσεις κ λίγο από την τελική;
Είπαμε... μόλις 55 ίππους έχουμε..
Οι ψηλές ζελατίνες και κόβουν ταχύτητα, αλλά και αυξάνουν την κατανάλωση αν κινείσαι στο άνω όριο ταχύτητας, λόγω μεγαλύτερης μετωπικής επιφάνειας, άρα και αντίστασης.

Για εμένα αν ησυχάσει το κεφάλι σου, χαλάλι και τα 0,2-0,4 λίτρα παραπάνω στα 100χλμ.

Έχω κάνει διατριβή στις ζελατίνες τόσα χρόνια! Το μόνιμο μου πρόβλημα σε όλα σχεδόν τα μηχανάκια μικρότερων κυβικών! Tooth
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ πάλι είμαι ιδιαίτερη περίπτωση (καλά αυτό φαίνεται δια γυμνου οφθαλμού ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα) Tooth
άλλαξα μια faddri σκούρο φιμε που είχα πριν και έβαλα μια Turing της puig πολύ ελαφρύ φιμε για...............
............... για να γράφει η κάμερα και να φαινεται όλος ο δρόμος στις βόλτες!!!!!
ToothToothToothTooth

Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού, ξεκινάω συνεδρίες!!! RollingRolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
οδηγος επιλογης ζελατινας για αρχαριους

1. Οσο μεγαλυτερη η ζελατινα , τοσο μεγαλωνει η μετωπικη επιφανεια κ χειροτερευει η αεροδυναμικη..με κοστος σε καταναλωση και ευσταθεια μηχανης..
2.Πλατος ζελατινας.Οσο πιο πλατια τοσο καλυτερη προστασια.

3.Θεση ζελατινας.Οσο πιο κοντα στο κεφαλι , τοσο λιγοτεροι στροβιλισμοι.

4.Υψος ζελατινας.Εδω αρχιζουν τα δυσκολα.
Το ιδανικο ειναι να τελειωνει στο υψος των ματιων ...Ο αερας φευγει πανω απ το κεφαλι χωρις θορυβο

Αυτο ομως ειναι πρακτικα αδυνατο αν εισαι πρωτο μποι. Γιατι μετα η μηχανη θαναι ιστιοφορο..και σε ψηλες ταχυτητες δεν..
Αρα. θελουμε ενα υψος να προστατευει το σωμα, αλλα να μην εχουμε στροβιλισμο στο κρανος.

Αυτο γινεται μονο αν ο αερας σε χτυπαει χαμηλα...κατω απ το λαιμο..Διαφορετικα, ο θορυβος η και το κουνημα ενιοτε ειναι αναποφευκτα
Ειναι το τιμημα της ζελατινας...
Τα συστηματα που επιτρεπουν να περασει αερας κατω απ τη ζελατινα, σπανε το στροβιλισμο, εξαφανιζουν το κουνημα, μειωνεται ο θορυβος

γι αυτο...
μονο γυμνο

υσ. οι κοντοι δεν θα καταλαβουν ποτε το δραμα των ψηλων.
επισης ψηλος με ψηλο διαφερει..Εγω εχω μακρυ κορμο και ο απατσι ειναι ολο ποδια.
Πανω στην ιδια μηχανη , του ριχνω μισο κεφαλι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ήδη δουλεύω σε σχέδιο για αποφυγή στροβιλισμών με δημιουργία καναλιού υποπίεσης.
Καλύτερα μια κοντύτερη με φρυδάκι και κανάλι υποπίεσης στην βάση της αλλά και στο φρυδάκι, παρά μια πανύψηλη ζελατίνα.

Σίγουρα η φάση θέλει ψάξιμο απο τον καθένα σύμφωνα με τον σωματότυπό του.

υσ. οι κοντοι δεν θα καταλαβουν ποτε το δραμα των ψηλων.
επισης ψηλος με ψηλο διαφερει..Εγω εχω μακρυ κορμο και ο απατσι ειναι ολο ποδια.
Πανω στην ιδια μηχανη , του ριχνω μισο κεφαλι
Εμ γι αυτό του πονάνε τα γόνατα και πήρε την μαούνα. Διπλώνουν πολύ.
Αντίθετα στους υπόλοιπους ψηλούς πονάει το κεφάλι απο τον αέρα
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Αυτή την ζελατίνα φοράω τώρα.
Στο πάνω μέρος δεν είναι ευθεία.
Δεν ξέρω αν θα βολέψει προέκταση, γιατί μάλλον θα περνάει αέρας.
Οπότε... μάλλον θα πάει για πώληση..

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ήδη δουλεύω σε σχέδιο για αποφυγή στροβιλισμών με δημιουργία καναλιού υποπίεσης.
Καλύτερα μια κοντύτερη με φρυδάκι και κανάλι υποπίεσης στην βάση της αλλά και στο φρυδάκι, παρά μια πανύψηλη ζελατίνα.

Σίγουρα η φάση θέλει ψάξιμο απο τον καθένα σύμφωνα με τον σωματότυπό του.


Εμ γι αυτό του πονάνε τα γόνατα και πήρε την μαούνα. Διπλώνουν πολύ.
Αντίθετα στους υπόλοιπους ψηλούς πονάει το κεφάλι απο τον αέρα
οχι αν εχεις ΡΤ με μαμα ζελατινα.. Rolling Ειτε 80 ειτε 160 ειναι ακριβως το ιδιο.. χωρις ιχνος υπερβολης..στα 170 αλλαζει το σκηνικο.
Ολη τη δουλεια την κανει ο αερας που περναει απο κατω.
Τωρα εχω ακομα πανω την givi (χειμωνιατικο σεταπ) για να κοβει κρυο..και εχω κ κουνημα κ θορυβο..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτή την ζελατίνα φοράω τώρα.
Στο πάνω μέρος δεν είναι ευθεία.
Δεν ξέρω αν θα βολέψει προέκταση, γιατί μάλλον τα περνάει αέρας.
Οπότε... μάλλον θα πάει για πώληση..


Και ποιος σου είπε πως ΔΕΝ πρεπει να περνάει αέρας;
Ή πως το φρυδάκι πρέπει να είναι νοητή επέκταση της ζελατίνας;
Το φρυδάκι μια χαρά θα ταιριάξει στο κέντρο της ζελατίνας σου.

Πριν κάνεις οτιδήποτε ξεκίνα με φρυδάκι. Θα εκπλαγείς.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
οχι αν εχεις ΡΤ με μαμα ζελατινα.. Rolling Ειτε 80 ειτε 160 ειναι ακριβως το ιδιο.. χωρις ιχνος υπερβολης..στα 170 αλλαζει το σκηνικο.
Ολη τη δουλεια την κανει ο αερας που περναει απο κατω.
Τωρα εχω ακομα πανω την givi (χειμωνιατικο σεταπ) για να κοβει κρυο..και εχω κ κουνημα κ θορυβο..
Ε κάτι καλό θα έπρεπε να έχει και αυτό το μηχανάκι με τον απαρχαιωμένο κινητήρα που έχει! Tooth
Τι στο καλό πλήρωνες τόσα λεφτά; Για τον κινητήρα πομόνας;

Έχει άλλες χάρες!
 
Top Bottom