HONDA NC 700 (?).000 χλμ ?

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ρε συ υπάρχουν ποδηλατικά εσώρουχα με μαξιλαράκια!!!!! Rolling

Γελάμε αλλά μπορεί νάναι Η λύση για όσους έχουν θέμα !
Τα χρησιμοποιούν γνωστοί που κάνουν πολλά χιλιόμετρα και λένε πως τους έχουν σώσει . Το καλοκαίρι ίσως όμως ιδρώνεις κάπως περισσότερο .
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ποδήλατο και ποδαράτο δεν άλλαξε κάτι, μπορείς να πας στα όρια του νομού σου!!

Δηλ το κόβω ποδαράτο και φθάνω ομόνοια άμα λάχει; από Ν Ηράκλειο;
Παλικάρια δεν λένε για νομό αλλά για ΔΗΜΟ...εκτός δήμου δεν μπορείς να φύγεις..
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Τα χρησιμοποιούν γνωστοί που κάνουν πολλά χιλιόμετρα και λένε πως τους έχουν σώσει . Το καλοκαίρι ίσως όμως ιδρώνεις κάπως περισσότερο .
Ίσα ίσα είναι και τέτοιο το υλικό που στεγνώνει αμέσως!! Smileys drinking beer Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ας πάμε να δούμε λίγο το θέμα της μεταδόσεως του Aprilia Mana που αναφέρθηκε παραπάνω πούναι CVT και παρακάτω θα παρατεθεί και η μετάδοση διπλού συμπλέκτη (DCT = Dual Clutch Transmission) πούχει το NC και όσα φορούν αντίστοιχο κιβώτιο όπως τα CROSSTOURER - INTEGRA - X ADVENTURE - AFRICA CRF και άλλα.

Πρώτα η μετάδοση CVT (= Continuously Variable Transmission = Συνεχώς Μεταβαλλόμενη Μετάδοση) πούναι ευρέως διαδεδομένη στα scooter εδώ και δεκαετίες :


Και συγκεκριμένα πως είναι στο Απρίλια :




Ας δούμε τώρα πως είναι το DCT κιβώτιο :





Περισσότερες λεπτομέρειες - φωτό ΕΔΩ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ας πάμε να δούμε λίγο το θέμα της μεταδόσεως του Aprilia Mana που αναφέρθηκε παραπάνω πούναι CVT και παρακάτω θα παρατεθεί και η μετάδοση διπλού συμπλέκτη (DCT = Dual Clutch Transmission) πούχει το NC και όσα φορούν αντίστοιχο κιβώτιο όπως τα CROSSTOURER - INTEGRA - X ADVENTURE - AFRICA CRF και άλλα.

Πρώτα η μετάδοση CVT (= Continuously Variable Transmission = Συνεχώς Μεταβαλλόμενη Μετάδοση) πούναι ευρέως διαδεδομένη στα scooter εδώ και δεκαετίες :


Και συγκεκριμένα πως είναι στο Απρίλια :




Ας δούμε τώρα πως είναι το DCT κιβώτιο :





Περισσότερες λεπτομέρειες - φωτό ΕΔΩ.
To CVT να ξές είναι το σαζμάν του μέλλοντος γιατί απλά έχεις άπειρες κλιμακώσεις, έχει μείνει λίγο πίσω σε εξέλιξη αλλά στα προσεχή χρόνια θα με θυμηθείς...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
To CVT να ξές είναι το σαζμάν του μέλλοντος γιατί απλά έχεις άπειρες κλιμακώσεις, έχει μείνει λίγο πίσω σε εξέλιξη αλλά στα προσεχή χρόνια θα με θυμηθείς...
Θα δείξει.
Προς το παρόν κοντά 3 δεκαετίες που το ξέρω από τα σκούτερ πούχω το ίδιο και απαράλλαχτο είναι.
Άμα αλλάξει θα χρειαστεί να διαβάσω ξανά για το πως θα τα ανοίγω για συντήρηση.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θα δείξει.
Προς το παρόν κοντά 3 δεκαετίες που το ξέρω από τα σκούτερ πούχω το ίδιο και απαράλλαχτο είναι.
Άμα αλλάξει θα χρειαστεί να διαβάσω ξανά για το πως θα τα ανοίγω για συντήρηση.
Τα χαλάει πάλι η Honda, έχει κολλήσει με το DCT και ξέρεις ότι η Honda ότι πεί αυτό είναι για όλους, ευτυχώς υπάρχει και μία Toyota που τις μηχανές τις σχεδιάζει η Yamaha συμπεριλαμβαλομένων και των LEXUS και αφού στο RAV 2021 έβαλε το εξελιγμένο CVT με ιμάντα 25 εκατοστών από εξωτικά υλικα και χρειάζεται αλλαγή στα 200000 χλμ, υπάρχει φώς, με ένα μειονέκτημα, δεν έχει ανταλλακτικά, πωλείται με ένα part number όλο το σαζμαν και κάνει 10000€.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.657
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
οι δισκοι ειναι θεμα χρηστη..ολα τα δισκακια απ το ιδιο υλικο ειναι..
οχι μονο,ειναι και θεμα ιππων ,καμπυλης ροπης,υλικου καθε εταιρειας,ελατηριων καμπανας κλπ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μόλις μίλαγα με τον φίλο μου τον Βασίλη με το Integra, κάτι μου είπε για ένα αξονάκι στο σαζμάν που τον άφησε δυό φορές με 35000 χλμ, μοντέλο 2017, ευτυχώς είχε καλό μπουφάν περιμένοντας την οδική..Τι αξονάκι είναι αυτό;
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.657
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Παλικάρια δεν λένε για νομό αλλά για ΔΗΜΟ...εκτός δήμου δεν μπορείς να φύγεις..
μπορεις αμα πηγαινεις με τα ποδια ή με ποδηλατο με κωδικο σμς 6.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μόλις μίλαγα με τον φίλο μου τον Βασίλη με το Integra, κάτι μου είπε για ένα αξονάκι στο σαζμάν που τον άφησε δυό φορές με 35000 χλμ, μοντέλο 2017, ευτυχώς είχε καλό μπουφάν περιμένοντας την οδική..Τι αξονάκι είναι αυτό;
Είναι αυτό :

Κόστος κανά 7άρι ευρώ αν θυμάμαι καλά και σύνολο κανά 70άρι με εργατικά και όντως μένεις στο δρόμο.
Σε μοντέλο 2017 πρώτη φορά ακούω.
Στις πρώτες γενιές ήταν γνωστό θέμα και άλλαξε το part number στα 16 και μετά.
Πες του να παίξει ΛΟΤΟ.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.657
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Μόλις μίλαγα με τον φίλο μου τον Βασίλη με το Integra, κάτι μου είπε για ένα αξονάκι στο σαζμάν που τον άφησε δυό φορές με 35000 χλμ, μοντέλο 2017, ευτυχώς είχε καλό μπουφάν περιμένοντας την οδική..Τι αξονάκι είναι αυτό;
ηταν ελαττωμα σε ελαχιστα πρωιμα μοντελλα στα 700αρια του 12,εκτοτε εχει λυθει το ζητημα.και τοτε το ελυνες φθηνα το προβλημα αντικαθιστωντας με λιγα χρηματα το αξονακι στο cvt.Ο βασιλης ξερει.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ηταν ελαττωμα σε ελαχιστα πρωιμα μοντελλα στα 700αρια του 12,εκτοτε εχει λυθει το ζητημα.και τοτε το ελυνες φθηνα το προβλημα αντικαθιστωντας με λιγα χρηματα το αξονακι στο cvt.Ο βασιλης ξερει.
Μιλάμε για μοντέλο 2017 και μια άλλη φορά μουλάρωσε το DCT σε φανάρι που ήμασταν στην παραλία, εγώ με το Τρέϊσε, δεν έπαιρνε τις ταχύτητες, κάναμε δεξιά το έστησε στο όρθιο stand γύρναγα εγώ την ρόδα κάτι έκανε στο καντράν και μπορέσαμε και φύγαμε...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μιλάμε για μοντέλο 2017 και μια άλλη φορά μουλάρωσε το DCT σε φανάρι που ήμασταν στην παραλία, εγώ με το Τρέϊσε, δεν έπαιρνε τις ταχύτητες, κάναμε δεξιά το έστησε στο όρθιο stand γύρναγα εγώ την ρόδα κάτι έκανε στο καντράν και μπορέσαμε και φύγαμε...
Να παίξει και άλλη φορά ΛΟΤΟ εναλλακτικά να το πάει στη Χόντα για έκθεμα αστοχίας. Tooth Tooth Tooth Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Να παίξει και άλλη φορά ΛΟΤΟ εναλλακτικά να το πάει στη Χόντα για έκθεμα αστοχίας. Tooth Tooth Tooth Tooth
Εσύ ξέρεις για ποιό μιλάω..
 
Top Bottom