Crankcase breather η Βαλβιδα ανακυκλωσης λαδιων

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μου καιει μια μικρη ποσοτητα λαδιων ο Τιγρης και κανω προσπαθεια να λυσω το προβλημα.Λογικα δεν τα καιει γιατι δεν το βλεπω ουτε στα καυσαερια ουτε στην εξατμιση.Επισης διαρροες δεν υπαρχουν και βαζω παντα καλα λαδια.

Σε φορουμ της Triumpf διαβασα οτι ειναι συνηθισμενο προβλημα και ευθυνεται η Βαλβιδα ανακυκλωσης λαδιων η αλλιως Crankcase breather.

Προσπαθω να την βρω σε manual,σε σχεδια.σε sites ανταλλακτικων αλλα μαλλον χρησιμοποιω λαθος ορολογια και πεφτω σε τοιχο.Αλλου μου βγαζει τρομπες λαδιων,αλλου βαλβιδες κυλινδρων και παει λεγοντας.

Γνωριζει κανεις ποια βαλβιδα εννοει ο συντροχος?
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πάνο Crankcase breather λέγεται αυτό που θα δεις από το εγχειρίδιο σέρβις του δικού μου για να δεις τι είναι.
Βρίσκεται συνήθως πάνω στο ψευτοκάπακο των βαλβίδων και κάπου εκεί θα το αναζητήσεις συνήθως και επειδή μια εικόνα = χίλιες λέξεις δες :
 
Δημοσιεύσεις
686
Ηλικία
54
Μοτοσυκλέτα
R1150gs
Όνομα
Konstantinos Hatziangelou
Περιοχή
Χαλκιδική
Αυτό σου θυμίζει τίποτε;




Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ti ανακύκλωση λέτε; Εξαεριστικό του κάρτερ, υπάρχει σε όλα τα μηχανάκια, η βαλβίδα κρατάει σε σταθερή πίεση τον χώρο του κάρτερ ειδάλως θα έσκαγε, του Πάνου μάλλον του έχει βουλώσει δημιουργεί μεγαλύτερη πίεση στα λάδια και του πετάει λάδια στο περιβάλλον από το κάρτερ, και στις μηχανές στα βαπόρια έχουμε προβλήματα με αυτά τα breathers.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Βαλβίδα ανακύκλωσης λαδιού

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λογικα ειναι κατω απ το φιλτροκουτι αλλα δεν το βρισκω στο manual η σαν ανταλλακτικο.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Λογικα ειναι κατω απ το φιλτροκουτι αλλα δεν το βρισκω στο manual η σαν ανταλλακτικο.
Εκεί λογικά πρέπει να καταλήγει, έχει και άλλα κοκοψίνια που στο δικό μου για παράδειγμα είναι στο ψευτοκάπακο μέσα κάτω από πλάκα μεταλλική.

Για γκούγκλαρέ το Πάνο αλλά βάλε ακριβώς το μοντέλο σου για να βγάλεις άκρη.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ti ανακύκλωση λέτε; Εξαεριστικό του κάρτερ, υπάρχει σε όλα τα μηχανάκια, η βαλβίδα κρατάει σε σταθερή πίεση τον χώρο του κάρτερ ειδάλως θα έσκαγε, του Πάνου μάλλον του έχει βουλώσει δημιουργεί μεγαλύτερη πίεση στα λάδια και του πετάει λάδια στο περιβάλλον από το κάρτερ, και στις μηχανές στα βαπόρια έχουμε προβλήματα με αυτά τα breathers.

Πως ειναι η ορολογια της στα αγγλικα?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εκεί λογικά πρέπει να καταλήγει, έχει και άλλα κοκοψίνια που στο δικό μου για παράδειγμα είναι στο ψευτοκάπακο μέσα κάτω από πλάκα μεταλλική.

Για γκούγκλαρέ το Πάνο αλλά βάλε ακριβώς το μοντέλο σου για να βγάλεις άκρη.

Ρε 100 φορες το εκανα αλλα δεν γνωριζω πως μπορω να το αναζητησω.Ουτε στα σχεδια το βρισκω.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ρε 100 φορες το εκανα αλλα δεν γνωριζω πως μπορω να το αναζητησω.Ουτε στα σχεδια το βρισκω.
Καλά ηρεμία και θα τα βρούμε όλα.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο που εξηγεί τι είναι αυτό το πράμα να σιγουρευτούμε ότι ψάχνουμε το ίδιο :
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Για πες ακριβώς και το μηχανάκι, μοντέλο - χρονολογία.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... σε εκεινο το μαρκουτσι που καπνιζε παλια απο τον κορμο της μηχανης και εσταζε κατω .... και τωρα καταργηθηκε αυτο το χυμα ....
Τωρα συνδεθηκε ειτε απο εδω ειτε απο το καπακι της μηχανης .... μεσω μιας ανεπιστροφης βαλβιδας ομως για να κοντρολαρει την ροη αυτη του καπνο-ελαιου απο τον στροφαλοθαλαμο ..... προς τον οχετο εισαγωγης ή το φιλτρο ωστε να καει για .... περιβαντολογικους λογους.

Το ανοιγοκλειμα αυτης της βαλβιδας εξαρταται απο το κενο του αυλου εισαγωγης.
Αμα κολλησει για χιλιους και εναν λογους .... επεται η συνεχεια εδω ....

 
Top Bottom