Χύμα ταξίδι γίνεται;

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Τι είναι το ταξίδι τελικά; Ο προορισμός, ή διαδρομή, ο σχεδιασμός, οι διανυκτερεύσεις; Γεννηθήκαμε ταξιδευτές ή γίναμε στην πορεία; Αρκεί για κάποιον να αυτό ονομαστεί ταξιδευτής και να πάρει το όνομα ενός μεγάλου εξερευνητή ή υπάρχει κάποιο ταξιδόμετρο που μετράει τον μεγαλύτερο; Πολλά τα ερωτήματα μέσα στο κεφάλι μου και ακόμη περισσότερη η φασαρία τριγύρω μου για να μπορέσω να συγκεντρωθώ στην απάντηση τους. Βλέπεις όταν είμαι με παρέα μαγεύομαι και χάνομαι στην διασκέδαση της παρέας. Να προλάβω να μιλήσω με όλους, να γελάσω, να πειράξω και να με πειράξουν.

Γυρίζω πίσω στις αρχικές επιλογές μου. Εκεί που γέμιζα τις σκέψεις μου με χιλιόμετρα. Εκεί που εντελώς μοναχικά έβρισκα το σημείο μου. Εκεί στην μόνιμη αναζήτηση του ΖΕΝ. Αυτού του Ζεν που περιγράφει ο Πίρσιγκ στο βιβλίο του (σας έχω ζαλίσει αλλά ήταν ένας από τους σταθμούς μου). Εκεί που ο διπολικός ήρωας ταξίδευε παρέα με τον άλλο του εαυτό. Πότε ο ένας στο τιμόνι, πότε ο άλλος, με διαφορετικά θέλω και νοοτροπίες, αλλά με ένα κοινό στόχο το ταξίδι.

Η μοτοσυκλέτα βγήκε από την απαραίτητη συντήρηση, δυο τρεις λεπτομέρειες τις έφτιαξα μόνος μου, αφού είναι γνωστά τα βίτσια μου. Χτες το βράδυ ντύθηκε ταξιδιώτικα και σήμερα το βράδυ θα φορτωθεί για να είναι έτοιμη για αναχώρηση αύριο νωρίς το πρωί. Για που όμως ρε φίλε, θα μου πείτε και με το δίκιο σας.

Και εδώ αρχίζει η λογική του τρελού. ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Ξέρω μόνο πως 25/6 πρέπει να βρίσκομαι στην Καβάλα για να ψηφίσω, ενώ ταυτόχρονα έχω διαθέσιμες τις ημερομηνίες 21/6 ως 26/6. Πως θα φτάσω εκεί, από που θα φτάσω, που θα πάω από εκεί δεν το ξέρω. Ξέρω μόνο πως έχω λεφτά στο πορτοφόλι, ξηρά τροφή στις βαλίτσες, κατασκηνωτικό εξοπλισμό δεμένο στην μηχανή, πράσινη κάρτα και διαβατήριο στην θήκη...και απλά αναχωρώ. Θα ξεκινήσω με κατεύθυνση Δυτική, Νότια ή Βόρεια; Δεν το ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι πως θα ξεκινήσω το πρωί.

Stay Tuned και θα ενημερώνω καθ' οδόν...
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Μπράβο Σοφιανέ!!!
Όπου και να πας σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς με τον άλλο σου εαυτό και να γεμίσεις μπαταρίες είκονες και χιλιόμετρα!!!
Το σημαντικότερο είναι το ταξίδι όχι ο προορισμός.μπαικ
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ θα έπαιρνα καράβι για Χίο.
Μετά απέναντι Σμύρνη και θα ανηφοριζα .
Μέσω κήπων θα έβγαινα ξανά Ελλάδα ,Αλεξανδρούπολη -κομοτηνη-Ξανθη -Καβαλα

Α ! Τον άλλο μου εαυτό θα τον άφηνα πίσω , δεν καιρός για έξοδα
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εγώ θα έπαιρνα καράβι για Χίο.
Μετά απέναντι Σμύρνη και θα ανηφοριζα .
Μέσω κήπων θα έβγαινα ξανά Ελλάδα ,Αλεξανδρούπολη -κομοτηνη-Ξανθη -Καβαλα
Ντεν εκο χαρλευ καρντια μου να ταξιδεύω με καράβια.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ντεν εκο χαρλευ καρντια μου να ταξιδεύω με καράβια.
Εγώ μια προοπτική σε έδωσα .
Συ ξες καλύτερα ,θκοσσ το ταξίδι .
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εγώ μια προοπτική σε έδωσα .
Συ ξες καλύτερα ,θκοσσ το ταξίδι .
Προφανώς δεν την γνωρίζεις την ιστορία με τα χαρλευ. Ηθελαν να πάνε το κλαμπ στην πανελλήνια στην θασο. Αλλά τόσα χιλιόμετρα δεν είχαν κάνει ποτέ. Έτσι για σιγουριά τις έβαλαν στο καράβι Καβαλα και από εκεί φέρω για Θασο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Προφανώς δεν την γνωρίζεις την ιστορία με τα χαρλευ. Ηθελαν να πάνε το κλαμπ στην πανελλήνια στην θασο. Αλλά τόσα χιλιόμετρα δεν είχαν κάνει ποτέ. Έτσι για σιγουριά τις έβαλαν στο καράβι Καβαλα και από εκεί φέρω για Θασο.
Αν δεν κάνω λάθος Πειραιά θεσνικη και πίσω ήταν το καράβι.
Το 1000 μίλια που κάνουν παραδοσιακα κάθε καλοκαίρι ήταν .
Απλά δεν είχαν διευκρινήσει αν τα μίλια ήταν ναυτικά Rolling
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Αν δεν κάνω λάθος Πειραιά θεσνικη και πίσω ήταν το καράβι.
Το 1000 μίλια που κάνουν παραδοσιακα κάθε καλοκαίρι ήταν .
Απλά δεν είχαν διευκρινήσει αν τα μίλια ήταν ναυτικά Rolling
Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Δαγκωτό...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Και τα μοναχικα ταξιδια εχουν την μαγεια τους αλλα και αυτα χρειαζονται ενα πλανο οπως ποτε ξεκινας προς τα που και ποτε γυρνας
Καλους δρομους Σοφιανε
κρατω το πότε ξεκινάω και πότε γυρνώ...τα υπολοιπα θα τα αφησω στην τύχη εντελως και στην διάθεση της στιγμής. Δεν θα πάρω τηλεφωνο κανέναν, δεν θα κλείσω κανένα ραντεβού, δεν θα με περιμένει κανείς συγκεκριμένη μέρα, ώρα...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γιαννενα τωρα...

 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.021
Όνομα
George
κρατω το πότε ξεκινάω και πότε γυρνώ...τα υπολοιπα θα τα αφησω στην τύχη εντελως και στην διάθεση της στιγμής. Δεν θα πάρω τηλεφωνο κανέναν, δεν θα κλείσω κανένα ραντεβού, δεν θα με περιμένει κανείς συγκεκριμένη μέρα, ώρα...
με τετοιες προυποθεσεις ποιος ο λογος της συζητησης?
τραβα αδερφε μου οπου σε βγαλει κ μεις εδω θα ειμαστε,δεν φευγουμε
ξημερωνει-πατας μιζα
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Στο παρελθόν μόνο έτσι έφευγα για ταξίδι και μάλιστα χωρίς προορισμό, όπου με έβγαζε......
Ρε φίλε το πεθυμάω αυτό το συναίσθημα.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Εγώ ξέρω ότι ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ο ήρωας ξεκινάει ταξίδι κάπως με ... απρόβλεπτα στοιχεία, και στην διαδρομή, γνωρίζει γκομενάρα ΚΑΙ ωραία ΚΑΙ καλή, προκύπτει η γυναίκα της ζωής του, αλλάζει φιλοσοφία ζωής ο ίδιος-κάνει το ''ταξίδι ο χαρακτήρας'' του, καταλαβαίνει πόσο λάθος ήτανε και διορθώνει το σκεπτικό του, βάζει πράγματα στην θέση τους, συμβαίνουν διάφορα περιπετειώδη κ.ο.κ.

Α και η γυναίκα που γνωρίζει, τον ΒΟΗΘΑΕΙ με κάποιο τρόπο, βοήθεια που αποδεικνύεται καθοριστικής σημασίας.

Τόσα ταξίδια απρογραμμάτιστα και με απρόοπτα, ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ - ΟΥΤΕ ΙΔΕΑ από τα παραπάνω, δεν συνάντησα ποτέ μου.

Δυο λεπτά μου λείπανε από τα ψιλά, να μην δώσω πενηντάευρω για ένα κρουασάν στην ΑΣΧΗΜΗ περιπτερού στο Μενίδι -Βάλτου, όχι το Αθηναικό- και με στραβοκοίταγε του στυλ ''τ'θς κ μ'νοχλάς κσυ τουόρα'' και ζήταγε το πενηντάευρω η ΑΣΧΗΜΗ καριόλα, και κάθισε και τα μέτρησε τα ρέστα, κι ούτε στα στοιχειώδη καλησπέρα-γειά σας δεν απάντησε ποτέ της, λες και ήταν η Γκρέις η Κέλλι και την ενόχλαγε κι εγώ δεν ξέρω ποιός τελευταίος. Και πάει ο Σπέσιαλ Ειντζεντ ΓΙΟΥΤΑ να πάρει σάντουιτς, ενώ την έχουν στήσει για τους ληστές προέδρους να χτυπήσουν την Ασουρντ Τράστ και τον κοιτάει η ΩΡΑΙΑ σαντουιτσού λες και θα έκανε προχθές τα παιδιά του.

Ου να μου χαθείτε, σεναριογράφοι, μου κάνετε και απεργίες, ψεύτες, ε ψεύτες.
 
Top Bottom