Χύμα ταξίδι γίνεται;

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ειχε τοτε οχηματα Μανο (μου)

Αααααχ τι αναμνήσεις μου έφερες.....
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
ειχε τοτε οχηματα Μανο (μου)

Κεντρομήχανο, οδηγοκεντρικό και μπλοκέ μπρος-πίσω το roadster
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Τι απεικονίζεται στας Γραφάς ρε Σόφ? Δε βλέπουμε.
Άγναντα αριστερα
Άγναντα ευθεία.

με φαντασία μπορείς να φτάσεις. Εγώ διάλεξα τον χωματόδρομο.

Πήρες το σκηνακι μαζί;
Να τεντώθεις λίγο ,σε βλέπω κομμενο Rolling
εννοείται. Και σκηνή και καρέκλα και τραπέζι.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Άγναντα αριστερα
Άγναντα ευθεία.

με φαντασία μπορείς να φτάσεις. Εγώ διάλεξα τον χωματόδρομο.


εννοείται. Και σκηνή και καρέκλα και τραπέζι.
Γιατί δεν μίλησες; Να σε συνοδεύσω μέχρι Καβάλα; Θα είχα και μπάρες δημητριακών....
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Γιατί δεν μίλησες; Να σε συνοδεύσω μέχρι Καβάλα; Θα είχα και μπάρες δημητριακών....
Δεν αντέχεις θείο. Εσυ θέλεις τις ταβέρνες σου, τους καφέδες σου, τα τσιγάρα σου. Εγώ βάζω το κεφάλι κάτω και τον κωλο πάω και σταματώ πεντάλεπτα όπου βρω… να χες το tracer να ερχόσουν που πάει παντού
 

Dimitris Amaliada

well know member
Δημοσιεύσεις
3.997
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
κρατω το πότε ξεκινάω και πότε γυρνώ...τα υπολοιπα θα τα αφησω στην τύχη εντελως και στην διάθεση της στιγμής. Δεν θα πάρω τηλεφωνο κανέναν, δεν θα κλείσω κανένα ραντεβού, δεν θα με περιμένει κανείς συγκεκριμένη μέρα, ώρα...
Όλα αυτά τα όμορφα φίλος .
Καλούς δρόμους ..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν αντέχεις θείο. Εσυ θέλεις τις ταβέρνες σου, τους καφέδες σου, τα τσιγάρα σου. Εγώ βάζω το κεφάλι κάτω και τον κωλο πάω και σταματώ πεντάλεπτα όπου βρω… να χες το tracer να ερχόσουν που πάει παντού
E με το ρημαδι που έχεις θέλεις μία βδομάδα να φτάσεις Καβάλα...... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
849 τα σημερινά χιλιόμετρα, εκ των οποίων 380 επαρχιακός, 85 χώμα. 13 ώρες στην σέλα να ψάχνω που θα πάω. Έφυγα χωρίς προγραμμα, χωρίς προορισμό, χωρίς τίποτα συγκεκριμένο. Είχα κάτσει σε μια φάση όπως η διαφήμιση της Aegean… «Έχω πάει». Το μυαλό όμως παίζει περίεργα παιχνίδια. Όπως πέρασα την Άρτα βλέπω μια ταμπέλα «Τζουμέρκα». Χτες είχε ανεβάσει ο φίλος Δημήτρης μια φωτογραφία με τις ταμπέλες για τα Άγναντα. Χωρίς να το σκεφτώ φεύγω δεξιά για τον Άραχθο. Χωματόδρομος φεύγει δεξιά προς την μεριά που θέλω να πάω. Χωρίς σκέψη, χώνομαι και όπου μας βγάλει. Αδιέξοδο και επιστροφή πίσω. Επόμενος ανηφορικός. Πάμε, σκέφτομαι. Σε κάποια κορφή θα βγάζει.

Κάνει τον γύρω μιας μικρής κορφής στα Αθαμανικά Ορη και νε βγάζει πριν το χωριό Καταρράκτης. Δεξιά στον κατηφορικό χωματόδρομο με την κροκάλα και περναω πάνω από το τοξωτό γεφύρι και από εκεί στο κέντρο του χωριού. Συνεχίζω ανηφορικά μέχρι τους Καταρράκτες της Άρτας. Κατεβαίνω από την μηχανή και παρόλο που είμαι στα 1048 μέτρα υψόμετρο, ιδρώνω! Αράζω για λίγο εκεί που σκάει ο καταρράκτης.

Και τώρα που πάμε; Αυτή η σκεψη γυρνάει στο μυαλό μου. Άγναντα, Πράμαντα, Κτιστάδες και από εκεί στο πετρόχτιστο χωριό Καλαρρύτες. Έχω περάσει φαράγγια, γεφυρες Bailey, μοναστήρια κρεμασμένα στον βράχο και συνεχίζω και ανηφορίζω. 1905 μέτρα υψόμετρο. Πέρασμα στον αυχένα του Μπάρου. Τελευταία φορά είχα περάσει το 2007 και ήταν χωματόδρομος. Πρώτη φορά το 1997 που είχαμε χαθεί μια παρέα με Africa. Δεν το λέγαμε ότι περάσαμε από εκεί, θα νας κορόιδευαν ότι χαθήκαμε… σήμερα όλοι να βγουν φωτογραφία στην φρέσκια πέτρινη επιγραφή. Ακολούθησα τις επιταγές της εποχής και έβγαλα φωτογραφία. Μετά κάθισα στην ακρη και απολάμβανα την ησυχία και το μεγαλείο της φύσης τριγύρω μου. Ψηλές κορφές παντού και στο βάθος το ποτάμι.

Πήρα τον δρόμο προς Χαλίκι και από εκεί για Ανήλιο. Οδηγικός παράδεισος και οργασμός της φύσης. Τα δέντρα να κλείνουν τον ουρανό και τα νερά να τρέχουν δίπλα μου. Στάση στην άκρη του δρόμου και πρόχειρο γεύμα στην σκιά. Το τίποτα,ήταν το πιο νόστιμο φαγητό. Τελευταία στάση εξω από την Αλεξάνδρεια, για ένα καφέ στο πάρκινγκ και κατάληξη στην Καβάλα.

Αύριο έχει ξεκούραση… μεθαύριο όμως ο δρόμος με καλεί. Για που αυτή την φορά;
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Ημέρα ξεκούρασης σήμερα. Ξεκούραση ταξιδιωτική γιατί η δουλειά δεν σταματα. Επέλεξα το τραπεζάκι με την πιο παχιά σκιά, πήρα τον καφέ μου και κανονιζω φορτώσεις, proforma invoices, προγράμματα παραγωγής. Πολύβουο αλλά ωραιο γραφείο έχω σήμερα.

Το μυαλό δουλεύει παράλληλα υπερωρίες. Που θα πάω αύριο; Πόσα χιλιόμετρα βγαίνουν σε μια μέρα; Πόσα αξιοθέατα μπορω να χωρέσω σε λίγες ώρες; Βλέπεις ο χρόνος είναι πολύτιμος και περιορισμένος. Μπορεί να ξεφεύγω για λίγες ώρες, κάποια μέρα αλλά οι επαγγελματικές υποχρεώσεις συνεχίζουν να υπάρχουν και να αυξάνονται.

Όλα αυτά σβήνουν όμως μόλις πατήσεις την μίζα. Οι ρόδες γυρίζουν για να βγεις στον δρόμο και πριν περάσεις την πόρτα του γκαράζ, έχουν εξαφανιστεί όλα τα άγχη. «Έκανα καλό σέρβις στην μοτοσυκλέτα;», «πήρα τα πάντα μαζί μου;», «θα είναι όλα εντάξει;».

Όλα σβήνουν και είσαι εσυ και δρομος. Αύριο λέω να βάλω την πυξίδα να κοιτάζει Βόρεια.
IMG_0347.jpeg
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τι είναι το ταξίδι τελικά; Ο προορισμός, ή διαδρομή, ο σχεδιασμός, οι διανυκτερεύσεις; Γεννηθήκαμε ταξιδευτές ή γίναμε στην πορεία; Αρκεί για κάποιον να αυτό ονομαστεί ταξιδευτής και να πάρει το όνομα ενός μεγάλου εξερευνητή ή υπάρχει κάποιο ταξιδόμετρο που μετράει τον μεγαλύτερο; Πολλά τα ερωτήματα μέσα στο κεφάλι μου και ακόμη περισσότερη η φασαρία τριγύρω μου για να μπορέσω να συγκεντρωθώ στην απάντηση τους. Βλέπεις όταν είμαι με παρέα μαγεύομαι και χάνομαι στην διασκέδαση της παρέας. Να προλάβω να μιλήσω με όλους, να γελάσω, να πειράξω και να με πειράξουν.

Γυρίζω πίσω στις αρχικές επιλογές μου. Εκεί που γέμιζα τις σκέψεις μου με χιλιόμετρα. Εκεί που εντελώς μοναχικά έβρισκα το σημείο μου. Εκεί στην μόνιμη αναζήτηση του ΖΕΝ. Αυτού του Ζεν που περιγράφει ο Πίρσιγκ στο βιβλίο του (σας έχω ζαλίσει αλλά ήταν ένας από τους σταθμούς μου). Εκεί που ο διπολικός ήρωας ταξίδευε παρέα με τον άλλο του εαυτό. Πότε ο ένας στο τιμόνι, πότε ο άλλος, με διαφορετικά θέλω και νοοτροπίες, αλλά με ένα κοινό στόχο το ταξίδι.

Η μοτοσυκλέτα βγήκε από την απαραίτητη συντήρηση, δυο τρεις λεπτομέρειες τις έφτιαξα μόνος μου, αφού είναι γνωστά τα βίτσια μου. Χτες το βράδυ ντύθηκε ταξιδιώτικα και σήμερα το βράδυ θα φορτωθεί για να είναι έτοιμη για αναχώρηση αύριο νωρίς το πρωί. Για που όμως ρε φίλε, θα μου πείτε και με το δίκιο σας.

Και εδώ αρχίζει η λογική του τρελού. ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Ξέρω μόνο πως 25/6 πρέπει να βρίσκομαι στην Καβάλα για να ψηφίσω, ενώ ταυτόχρονα έχω διαθέσιμες τις ημερομηνίες 21/6 ως 26/6. Πως θα φτάσω εκεί, από που θα φτάσω, που θα πάω από εκεί δεν το ξέρω. Ξέρω μόνο πως έχω λεφτά στο πορτοφόλι, ξηρά τροφή στις βαλίτσες, κατασκηνωτικό εξοπλισμό δεμένο στην μηχανή, πράσινη κάρτα και διαβατήριο στην θήκη...και απλά αναχωρώ. Θα ξεκινήσω με κατεύθυνση Δυτική, Νότια ή Βόρεια; Δεν το ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι πως θα ξεκινήσω το πρωί.

Stay Tuned και θα ενημερώνω καθ' οδόν...
Εγω δεν κανω ταξιδια, μονο μονοημερες..
Συνηθως ομως δεν ξερω που πηγαινω
Δηλ. ξεκιναω και καθως τσουλαει η μηχανη προς την εθνικη, αποφασιζω αν θα παω προς λαμια η κορινθο..
Αν θα ειναι συντομη, η αν θα γυρισω νυχτα, θα φανει στην πορεια!

Προπερσι καλοκαιρι εφυγα για μια βουτια στο σχοινια, και ειδα συννεφια ...το προχωρησα ευθεια.
Βγηκα για λειβαδια , εκανα ολη τη γυρα και γυρισα απο τη γεφυρα αντιριο......βραδυ

Για αυτο και δυσκολευομαι πολυ να παω βολτα με αλλους, με ωρες αναχωρησης κλπ
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Ο προορισμος και ο προγραμματισμός είναι ο θάνατος του πραγματικού ταξιδιού.

ρε φιλε βερυκοκα με swan ,ουτε 5 χιλιομετρα μετα δεν θαμεινες στεγνος. Rolling
 
Top Bottom