Πρώτη μηχανή

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ο Τάσος είναι 21 ετών σε 2 χρόνια γίνεται 23 άνετα μπορεί να μαζέψει ένα διχιλιαρο ακόμα να πάρει ένα μηχανάκι τις προκοπής και όχι ένα σάπιο τώρα... Αυτά απλά πράγματα..... Εεεεε γιατρέ;;;; abcdefghgk
Ναι ναι!!Αφου στο επιβεβαιωσε κι ο γιατρος κοιμησου ησυχα!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ρε μην τσακωνομάστε! Ακόμα δεν έχω βγάλει το δίπλωμα καλά καλά...και αποφάσισα τελικά!!

Zundapp KS50! Ορίστε! Διαχρονικό, χυτές ζαντούλες, ΚΤΕΟ δεν περνάει, τελική εεεεε 70? Κάνα 80αρι; Ποιος ξέρει! Αξιόπιστο είναι. Δεν νομίζω να έχει κάτι να ζηλέψει απο CBF250, Ninja 250, Versys, V-Strom κλπ ε; Τι; Οχι; Καλά ντάξει το κόβω...

Πράγματι με τον @panostsi είχαμε μια κουβέντα προχθές στο φβ για το να κρατήσω το παπί και να περιμένω για να βγάλω Α για να έχω πιο πολλές επιλογές. Δεν είναι κακή λίγη παραπάνω υπομονή σίγουρα αλλά δεν θεωρώ κιόλας οτι θα ήτανε κακό να κοιτάξω για ένα 250αρι πρώτα.
Μέχρι στγιμής άντε να έχω οδηγήσει 2 μηχανές; Το πολύ. Έξι χρόνια πάνω σε παπάκια είμαι όμως. Δεν πιστεύω οτι θα κάνει κακό ένα 250αρι. Προφανώς και δεν θα πάθω τεχνολογικό σοκ με τα 250 κυβικά αλλά σίγουρα θα είναι μια πολύ καλή εξάσκηση για το επόμενο 500αρι, 650αρι ή οτιδήποτε προκύψει!

Επίσης ρε παιδιά σκέφτηκα μια χαζή ίσως ιδέα αλλά δεν είναι κακό πιστεύω να την ρίξω και αυτή...αξιόπιστα τα CBF, αξιόπιστα και τα YBR κλπ...αλλά έρχεται και μια μικρή φωνούλα μέσα μου και λέει..."ρε Τάσο πασάκα μου γιατί να μην μαζέψεις ένα 500αρικο στην άκρη, δώσε το παπί 1000€ και βάλτα προκαταβολή για μια νέα μηχανή..." Σκέφτηκα δηλαδή το εξής σενάριο το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά βέβαια...

Να δώσω πχ μια προκαταβολή 1500€ και να αγοράσω μια νέα μηχανή. Πχ ένα Suzuki GSX-R250 ή ένα Beneli TRK-251. Ξέρω, παραπάνω ανέφερα οτι το street δεν παίζει να με βολέψει πολύ αλλά ρε π**στη μου το GSXR250 είναι πανέμορφο!!

Είναι καινούρια μοντέλα. ABS, Euro 4, δικύλινδρα (μονοκύλινδρο βέβαια το TRK) πιο εξελιγμένη τεχνολογία καλύτερο στήσιμο και πάει λέγοντας.

Το GSXR250 κάνει 4900€ κούτα. Αν δώσω 1500€ προκαταβολή τότε για τα υπόλοιπα 3 χρόνια σχεδόν θα πρέπει να δίνω 100€ τον μήνα. Οκ εδω δεν θα ντραπώ να το πω αλλά βγάζω 400€ τον μήνα απο την δουλειά μου. Προφανώς και θα μπορέσω άνετα να την βγάλω με 300€ τον μήνα αλλά οι βενζίνες; Τα σέρβις; Δεν θα θέλει παραπάνω;

Δεν ξέρω, εγω σαν ιδέα το έριξα που μου πέρασε απο το μυαλό...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρε μην τσακωνομάστε! Ακόμα δεν έχω βγάλει το δίπλωμα καλά καλά...και αποφάσισα τελικά!!

Zundapp KS50! Ορίστε! Διαχρονικό, χυτές ζαντούλες, ΚΤΕΟ δεν περνάει, τελική εεεεε 70? Κάνα 80αρι; Ποιος ξέρει! Αξιόπιστο είναι. Δεν νομίζω να έχει κάτι να ζηλέψει απο CBF250, Ninja 250, Versys, V-Strom κλπ ε; Τι; Οχι; Καλά ντάξει το κόβω...

Πράγματι με τον @panostsi είχαμε μια κουβέντα προχθές στο φβ για το να κρατήσω το παπί και να περιμένω για να βγάλω Α για να έχω πιο πολλές επιλογές. Δεν είναι κακή λίγη παραπάνω υπομονή σίγουρα αλλά δεν θεωρώ κιόλας οτι θα ήτανε κακό να κοιτάξω για ένα 250αρι πρώτα.
Μέχρι στγιμής άντε να έχω οδηγήσει 2 μηχανές; Το πολύ. Έξι χρόνια πάνω σε παπάκια είμαι όμως. Δεν πιστεύω οτι θα κάνει κακό ένα 250αρι. Προφανώς και δεν θα πάθω τεχνολογικό σοκ με τα 250 κυβικά αλλά σίγουρα θα είναι μια πολύ καλή εξάσκηση για το επόμενο 500αρι, 650αρι ή οτιδήποτε προκύψει!

Επίσης ρε παιδιά σκέφτηκα μια χαζή ίσως ιδέα αλλά δεν είναι κακό πιστεύω να την ρίξω και αυτή...αξιόπιστα τα CBF, αξιόπιστα και τα YBR κλπ...αλλά έρχεται και μια μικρή φωνούλα μέσα μου και λέει..."ρε Τάσο πασάκα μου γιατί να μην μαζέψεις ένα 500αρικο στην άκρη, δώσε το παπί 1000€ και βάλτα προκαταβολή για μια νέα μηχανή..." Σκέφτηκα δηλαδή το εξής σενάριο το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά βέβαια...

Να δώσω πχ μια προκαταβολή 1500€ και να αγοράσω μια νέα μηχανή. Πχ ένα Suzuki GSX-R250 ή ένα Beneli TRK-251. Ξέρω, παραπάνω ανέφερα οτι το street δεν παίζει να με βολέψει πολύ αλλά ρε π**στη μου το GSXR250 είναι πανέμορφο!!

Είναι καινούρια μοντέλα. ABS, Euro 4, δικύλινδρα (μονοκύλινδρο βέβαια το TRK) πιο εξελιγμένη τεχνολογία καλύτερο στήσιμο και πάει λέγοντας.

Το GSXR250 κάνει 4900€ κούτα. Αν δώσω 1500€ προκαταβολή τότε για τα υπόλοιπα 3 χρόνια σχεδόν θα πρέπει να δίνω 100€ τον μήνα. Οκ εδω δεν θα ντραπώ να το πω αλλά βγάζω 400€ τον μήνα απο την δουλειά μου. Προφανώς και θα μπορέσω άνετα να την βγάλω με 300€ τον μήνα αλλά οι βενζίνες; Τα σέρβις; Δεν θα θέλει παραπάνω;

Δεν ξέρω, εγω σαν ιδέα το έριξα που μου πέρασε απο το μυαλό...
Αααα, δεν μας είπες για σενάριο καινούριου! Για εκεί σου έχω την λύση, πιο καλό και πιο οικονομικό απο το GSXR που αν το πάρεις θα σε χωρίσει το αμόρε.Stoned Emoticon

Zontes Τ310. Τέλος.-Yes

Υ.Γ Επίσης αν υπάρχει έστω και 1% πιθανότητα για καινούριο, εγώ σου προτείνω καινούριο με κλειστά μάτια. Ότι και αν επιλέξεις. Απο Bajaj μέχρι zontes και απο Benelli μέχρι Royal Enfield.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@LAndreas φίλε Αντρέα ώραιο τo KLE πράγματι απλά τώρα κοιτάω και την περίπτωση μιας μηχανής καινούριας...αλλιώς απο KLE αν όχι το Anhelo τότε σίγουρα το 400...αλήθεια στο 400 μπορείς να βάλεις την μπροστά απο μάσκα απο το 500αρι που μοιάζει με το Ζ κάπως;

@Drake Ramore αν σου πω οτι το T310 δεν μου αρέσει καθόλου σχεδιαστικά για κάποιο λόγο :p Δεν ξέρω γιατί απλά ειδικά στο μπροστά μέρος κάτι δεν μου κολλάει δεν ξέρω...προσωπική γνώμη βέβαια. Απο τα Zontes μου αρέσει τρελά το R310. Το έχει ένας στην γειτονιά μου σε μπλέ χρώμα και είναι απλά πανέμορφο...επίσης τιμή κάτω των 4000€. Να με χωρίσει η γυναίκα γιατί όμως; :confused:
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@LAndreas

@Drake Ramore αν σου πω οτι το T310 δεν μου αρέσει καθόλου σχεδιαστικά για κάποιο λόγο :p Δεν ξέρω γιατί απλά ειδικά στο μπροστά μέρος κάτι δεν μου κολλάει δεν ξέρω...προσωπική γνώμη βέβαια. Απο τα Zontes μου αρέσει τρελά το R310. Το έχει ένας στην γειτονιά μου σε μπλέ χρώμα και είναι απλά πανέμορφο...επίσης τιμή κάτω των 4000€. Να με χωρίσει η γυναίκα γιατί όμως; :confused:

Γιατί στο GSXR θα τα δει όλα στραβα στα πρώτα 50χλμ. Εσυ θα γουστάρεις όμως.

Για τα zontes όποιο και να πάρεις απο την σειρά 310 κερδισμένος είσαι. Εγώ ειπα για το Τ310 επειδή είναι πιο άνετο. Προσωπικά μου αρέσει εμφανισιακά το Χ310 (που είναι και φθηνότερο απο το Τ310)
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
@LAndreas φίλε Αντρέα ώραιο τo KLE πράγματι απλά τώρα κοιτάω και την περίπτωση μιας μηχανής καινούριας...αλλιώς απο KLE αν όχι το Anhelo τότε σίγουρα το 400...αλήθεια στο 400 μπορείς να βάλεις την μπροστά απο μάσκα απο το 500αρι που μοιάζει με το Ζ κάπως;
Tασο πουλιέται το πρώην δικό μου kle από τον τωρινό ιδιοκτήτη που τα βρήκε σκούρα με τους γονείς του. Είναι 400αρι στην άδεια και είναι όλο 500αρι. Την μάσκα απο το επόμενο μπορείς να την βάλεις αλλά δεν αξίζει οικονομικά. Είναι που όμορφο στο χρώμα που το εχω. Είναι αυτό που έχω στο avatar μου. Είναι σίγουρα μέσα στο budget σου.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Tασο πουλιέται το πρώην δικό μου kle από τον τωρινό ιδιοκτήτη που τα βρήκε σκούρα με τους γονείς του. Είναι 400αρι στην άδεια και είναι όλο 500αρι. Την μάσκα απο το επόμενο μπορείς να την βάλεις αλλά δεν αξίζει οικονομικά. Είναι που όμορφο στο χρώμα που το εχω. Είναι αυτό που έχω στο avatar μου. Είναι σίγουρα μέσα στο budget σου.
Πάντα αναρωτιόμουν και μιας και δεν είναι πλέον δικό σου υποθέτω θα απαντήσεις και πιο ελεύθερα. Με το ΚΤΕΟ τι γίνεται σε αλλαγές κινητήρα όπως η δική σου; Δήλωσες κάτι ή όχι; Δεν φαίνεται στον έλεγχο;
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Πάντα αναρωτιόμουν και μιας και δεν είναι πλέον δικό σου υποθέτω θα απαντήσεις και πιο ελεύθερα. Με το ΚΤΕΟ τι γίνεται σε αλλαγές κινητήρα όπως η δική σου; Δήλωσες κάτι ή όχι; Δεν φαίνεται στον έλεγχο;
Το πέρασα κανονικά με το μοτέρ που έχει τώρα. Πέρα του ότι δεν κοιτάζουν καν τους κωδικούς, η άδεια γράφει μόνο τον τύπο του κινητήρα. Δηλαδή γράφει πχ ΕΝ500ΑΧ (τυχαία γράμματα δεν θυμάμαι αν είναι αυτά όντως). Το 400 αλλάζει μόνο ενα νούμερο και ο κινητηρας γράφει ΕΝ400ΑΧ... Τωρα εμένα λόγω παλαιότητας (η άδεια είναι του 2001 ο κινητηρας είναι του 2005 όμως), για κάποιο λόγο κάποιο κατσαβίδι χτύπησε λίγο τα δυο πρώτα νούμερα και δεν φαίνονται πλέον καθαρά Bon voyage οπότε σε κανέναν έλεγχο δεν τίθεται θέμα police. Τωρα αν στον δρόμο ή στο κτεο έχουν δυναμόμετρο ή λύσουν το μοτέρ να δουν τα πιστόνια αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, πάντως και μοτέρ να βάλεις με χαρτιά μπορείς να το δηλώσεις αλλά εγώ βρήκα ολόκληρο τρακαρισμένο και του έκανα μεταμόσχευση αφού η πρώτη προσπαθεια για μεταχειρισμένο μοτέρ μου βγήκε πατάτα. Εβαλα όλη την μετατροπή αφού πρώτα ενίσχυσα το βολάν που πονάνε αυτά και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα μετά από αυτό.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ρε μην τσακωνομάστε! Ακόμα δεν έχω βγάλει το δίπλωμα καλά καλά...και αποφάσισα τελικά!!

Zundapp KS50! Ορίστε! Διαχρονικό, χυτές ζαντούλες, ΚΤΕΟ δεν περνάει, τελική εεεεε 70? Κάνα 80αρι; Ποιος ξέρει! Αξιόπιστο είναι. Δεν νομίζω να έχει κάτι να ζηλέψει απο CBF250, Ninja 250, Versys, V-Strom κλπ ε; Τι; Οχι; Καλά ντάξει το κόβω......

...... καλα το πήγαινες και σε πληροφορω πως εχασες επιλογες και εμπειριες ζωης ....... σε βλεπω τελικα να πρωτοκαβαλησεις καμμια μπαταριο-συκλετα οποτε ξεκινα να ασχολησε με Αμπερωρια και C(a)CA για να προλαβεις την εξελιξη.......γιατι μετα ερχεται και η αυτονομη οδηγηση οπου μονο συνεπιβατης θα καθεσαι ...... βιασου ......! Bcdefgh
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Ρε το ατιμο το κατσαβιδι!! Αν νευριασει χτυπαει δυνατα!!!Smileys drinking beer Emoticon
Το καλύτερο δεν το είπα. Το κοντέρ άφησα του 400 που λέει μέχρι 160 έναντι των 200 που γράφει το 500. Δηλαδή το δικό μου κατέβαζε όλο το κοντέρ και έφτανε η βελόνα να δείχνει τον οδηγός και να λέει - > αυτός τρέχει funny
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ηλεκτρικό; Εγω; Ρε είστε με τα καλά σας; Hammer Smash:confused: Τα βλέπω και γελάω, ειδικά αυτά τα πατίνια...βλέπεις μαντράχαλους 1.80 νταμάρια πάνω σε αυτές τις μλκιες...πάνε οι μηχανόβιοι λιγοστέψαμε μάγκες...cdefghigi

Για αρχή ας βγει το Α2 με το καλό. Μετά βλέπω προφανώς πόσα θα μαζέψω και σίγουρα θα υπάρχουνε και άλλες επιλογές αγοράς μέχρι τότε. Μπορεί να εμφανιστώ και με κάνα CBX500, who knows :p
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βλεπεις νέο παιδί και σκέφτεται cbx500
No hope


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για Α2 είναι άριστη επιλογή και κρατάει και μεταπωλητική αξία. Πανάκριβο βέβαια, αλλά αν του βγαίνουν τα κουκιά πολύ καλό.
 
Top Bottom