Πρώτη μηχανή

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Βρήκα λίγο χρόνο επιτέλους για να ανοίξω θέμα σε αυτή την κατηγορία. Προς το καλοκαίρι λοιπόν σχεδιάζω να πάρω μηχανή. Το budget μου είναι μέχρι 1500€ και το δίπλωμα θα είναι το Α2.

Καταρχάς η χρήση της θα είναι καθαρά για βόλτες και ταξιδάκια. Κυρίως δικάβαλος φυσικά. Τα naked δεν με χαλάνε αλλά μιας και είμαι πιο πολύ των "ταξιδιάρικων" μηχανών θέλω κάτι σε on-off. Δεν με πειράζει να είναι μοντέλο 1998-2000 πχ μιας και δεν θα είναι και η μοναδική μηχανή που θα έχω σε όλη μου την ζωή. Απλά η πρώτη μου μηχανή μέχρι να μπορέσω να πάρω στο μέλλον κάτι πιο καινούριο και εξελιγμένο.

Το λοιπόν να μερικά μοντέλα που έχω στον νού μου.

  1. Kawasaki KLE250 Anhelo. Δικύλινδρος εν σείρα (in-line 2) κινητήρας, 35 ίππων στα 250 κυβικά. Σχεδιαστικά δεν με χαλάει απλά απο όσο έχω ακούσει λειτουργεί στα ψηλα κυρίως, δηλαδή πρέπει να δώσεις μπόλικο στροφάρισμα για να "πάει" η μηχανή. Επίσης διαβάζω για υψηλή κατανάλωση βενζίνης. Ωστόσο ο κινητήρας ξέρω οτι είναι αθάνατος απλά.
  2. Suzuki Freewind 650. Βγάζει οριακά 48 ίππους δηλαδή στο όριο του Α2. Δεν γνωρίζω όμως αν απαιτεί Α ή αν όντως μπορείς να το οδηγήσεις με Α2 δίπλωμα. Έχω δει κάμποσα έξω στον δρόμο αλλά δεν πούλησε πολύ. Επίσης αξιόπιστη.
  3. Yamaha XT500E και XT600E. Μονοκύλινδρα αδερφάκια με επιδόσεις λίγο πιο κάτω απο τα 48 άλογα και τα δυο τους. Σκυλιά απο όσο έχω ακούσει. Βλέπω αρκετά έξω στον δρόμο τόσο εργοστασιακά όσο και τέρμα φτιαγμένα απο πιτσιρικάδες.
  4. Honda Transalp XLV400. Απο όλα μου αρέσει πιο πολύ μπορώ να πω. Φαντάζει πιο τουμπάνο στα μάτια μου να το πω. Δικύλινδρος V2 κινητήρας με 6 βαλβίδες και απόδοση 37 άλογα άρα το Α2 είναι ΟΚ. Δεν βλέπω πολλά όμως στον δρόμο έξω...επίσης αλεξίσφαιρος κινητήρας.
  5. Kawasaki KLE500. Ο μεγάλος αδερφός του Anhelo. Ίδια μηχανή σχεδόν αλλά με κινητήρα διπλάσιου κυβισμού στα 500 που βγάζει 44 άλογα άρα το Α2 πάλι με καλύπτει.
  6. Suzuki DRZ-400. Βγάζει 40 άλογα επίσης με καλύπτει το Α2. Μοντέλα απο το 2001 εως το 2006 αν δεν κάνω λάθος.
Λοιπόν απο όλα τα παραπάνω προσωπικά θα πήγαινα με το Transalp. Πέρα απο το οτι είναι ένα made in Japan μηχανάκι και οτι είναι αξιόπιστο (σκυλί να το πω) είναι και να θες να καβαλήσεις κάτι, να σου αρέσει δηλαδή να το γουστάρεις. Το Transalp μου το βγάζει πιο πολύ απο όλα αυτό. Επίσης έχει πολύ ωραίο ήχο ο κινητήρας του.

Τι έχετε να πείτε; Έχει κάποιο κουσούρι το κάθε μοντέλο απο αυτά που ανέφερα; Ξέρω ίσως σας κούρασα αλλά προτιμώ να το ψάξω για μισό χρόνο που λέει ο λόγος πριν προβώ σε αγορά παρά να πάρω κάτι στα μπαμ και να το μετανιώσω αργότερα.

Ακούω γνώμες λοιπόν! :D
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το τρανσαλπ 400 το είχα. Με ταξίδεψε ακόμη και στο εξωτερικό. Ότι και να πω είναι λίγο για αυτή την μηχανάρα! (Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις τα 400αρια τρανσαλπ είναι φτιαγμένα μονο για την αγορά της Ιαπωνίας με την ποιότητα κατασκευής να βρίσκεται 2 κλικ πιο πάνω απο τα ίδιας χρονιάς 600άρια προς εξαγωγή).

Αλλά...

Δεν νομίζω να υπάρχει 400άρι τρανσαλπ στην Ελληνική αγορά που να μην έχει γυρίσει τουλάχιστον μια ή και δύο φορές το κοντέρ του στα 99.999 χλμ, δεδομένου πως σταμάτησε να παράγεται το 1996 ( το μοντέλο με το μυτερό φανάρι. Με το τετράγωνο είναι ακόμη παλιότερο). Οτι βλέπεις με άδειες 1996 και μετά είναι παραεισαγωγές μεταχειρισμένα που ήρθαν ήδη δευτερο χέρι απο Τζαπάν.

Αν βρεις προσεγμένο πάρτο με κλειστά μάτια. Είναι ταξιδιάρικο μηχανάκι για τα κυβικά του. Αλλά δεν θα βρεις...

Για τα υπόλοιπα μοτο που αναφέρεις, λίγο πολύ σου είπα την γνώμη μου.
Για το DRZ 400 που δεν στην είπα, απο εμένα είναι όχι για αυτά που θέλεις. Είναι το μοντέλο εκείνο που γεφυρώνει τον ονοφά με τον εντουρά ερασιτέχνη. Πολύ καλό αν θες να μάθεις χώμα, αλλά για τίποτα άλλο και κυρίως ξέχνα τα δικάβαλα ταξιδάκια με το αμόρε. Μπορεί πχ εμφανισιακά να βλέπεις το ΧΤ, να βλέπεις το DR και να σου φαίνονται ίδια κατηγορία, αλλά απέχουν χιλιόμετρα.

Υ.Γ Πολύ καλά κάνεις και το ψάχνεις και δεν βιάζεσαι!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ήξερα γενικά οτι τα DR της Suzuki είναι μόνιμα για χώμα (και για το χώμα είναι εξαιρετικά μηχανάκια πάντως) αλλά ναι την πάτησα σε αυτό που λες. Κοίταξα πχ το ΧΤ κοίταξα και το DR. "Α και αυτό on-off είναι" είπα. Δεν ήξερα οτι είναι triple-purpose να το πω δηλαδή δρόμος, χώμα, εντούρο. Και εντάξει θα μπω και σε κάναν χωματόδρομο (εδω με το Address έχω μπει για πλάκα) αλλά δεν θα κάνω και Μακρυνίτσα - Πλιασίδι και μετά Ανήλιο μέσα απο τα μονοπατάκια για πεζοπορία κιόλας.

Απο Transalp βρήκα αυτό απο Βόλο το οποίο έχει τύχει να το δω και σε φανάρι απο κοντά για λίγο:
https://www.car.gr/24557783-honda-transalp-xlv-400-transalp

Εμφανισιακά ναι δείχνει οτι είναι ένα παλιό μοντέλο απο κινητήρα πάντως τέρμα ήρεμο δεν έβγαζε περίεργους θορύβους. Ναι όντως με λίγο ψάξιμο που έκανα βρήκα οτι τόσο και τα Transalp όσο και τα Anhelo ήτανε καθαρά JDM (Japan Domestic Market) μηχανές δηλαδή μόνο για Ιαπωνία και οτι ήρθε Ελλάδα το φέρανε έμποροι μέσω εισαγωγής απο τους σχιστομάτιδες φίλους μας. Με μυτερό φανάρι μου αρέσει πιο πολύ η αλήθεια είναι αλλά και το τετράγωνο δεν με ενοχλεί. Αν πράγματι βρεθεί πάντως σε καλή κατάσταση ναι παίζει να το έπαιρνα χθες κιόλας. Αλλά ας το ψάξω περισσότερο για αυτό...

Επίσης κάτι που δεν ανέφερα....για Transalp, Anhelo, XT κλπ απο θέμα πατήματος με τα πόδια θα έχω θέματα; Είμαι 1.73 πάντως, απλά απο κοντά μου φαίνονται ψηλά όλα αυτά. Δεν έχω οδηγήσει κάνενα βέβαια ούτε σε φάση μια βόλτα το τετράγωνο να δω πως είναι για να ξέρω.

Απο ανταλλακτικά πέρα των ΧΤ500 και 600 τα άλλα πως τα πάνε;
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Ξεχνάς το 2ο κομμάτι του διπλώματος Α2 (με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg).
Βάση αυτού: Freewind εκτός Α2 (0,21)
Επίσης ΚLE 500 εκτός Α2 το προ-facelift(το μετά πάει στα 2.000€+)
Με μηχανές 25ετίας + και μάλιστα παραεισαγωγής δεν θα ασχολιόμουν (βλέπε XLV 400). To Anhelo έκανε κάποια στιγμή εισαγωγή...
Από αυτά που έγραψες μόνο με τα ΧΤ, DRZ (που δε παίζει να βρεις στα λεφτά που δίνεις) και Dominator / FMX θα ασχολιόμουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ήξερα γενικά οτι τα DR της Suzuki είναι μόνιμα για χώμα (και για το χώμα είναι εξαιρετικά μηχανάκια πάντως) αλλά ναι την πάτησα σε αυτό που λες. Κοίταξα πχ το ΧΤ κοίταξα και το DR. "Α και αυτό on-off είναι" είπα. Δεν ήξερα οτι είναι triple-purpose να το πω δηλαδή δρόμος, χώμα, εντούρο. Και εντάξει θα μπω και σε κάναν χωματόδρομο (εδω με το Address έχω μπει για πλάκα) αλλά δεν θα κάνω και Μακρυνίτσα - Πλιασίδι και μετά Ανήλιο μέσα απο τα μονοπατάκια για πεζοπορία κιόλας.

Απο Transalp βρήκα αυτό απο Βόλο το οποίο έχει τύχει να το δω και σε φανάρι απο κοντά για λίγο:
https://www.car.gr/24557783-honda-transalp-xlv-400-transalp

Εμφανισιακά ναι δείχνει οτι είναι ένα παλιό μοντέλο απο κινητήρα πάντως τέρμα ήρεμο δεν έβγαζε περίεργους θορύβους. Ναι όντως με λίγο ψάξιμο που έκανα βρήκα οτι τόσο και τα Transalp όσο και τα Anhelo ήτανε καθαρά JDM (Japan Domestic Market) μηχανές δηλαδή μόνο για Ιαπωνία και οτι ήρθε Ελλάδα το φέρανε έμποροι μέσω εισαγωγής απο τους σχιστομάτιδες φίλους μας. Με μυτερό φανάρι μου αρέσει πιο πολύ η αλήθεια είναι αλλά και το τετράγωνο δεν με ενοχλεί. Αν πράγματι βρεθεί πάντως σε καλή κατάσταση ναι παίζει να το έπαιρνα χθες κιόλας. Αλλά ας το ψάξω περισσότερο για αυτό...

Επίσης κάτι που δεν ανέφερα....για Transalp, Anhelo, XT κλπ απο θέμα πατήματος με τα πόδια θα έχω θέματα; Είμαι 1.73 πάντως, απλά απο κοντά μου φαίνονται ψηλά όλα αυτά. Δεν έχω οδηγήσει κάνενα βέβαια ούτε σε φάση μια βόλτα το τετράγωνο να δω πως είναι για να ξέρω.

Απο ανταλλακτικά πέρα των ΧΤ500 και 600 τα άλλα πως τα πάνε;
Ανταλλακτικά για 25ετίας μοτό που ήρθε μονο μεταχειρισμένο, καταλαβαίνεις πως ζορίζουν τα πράγματα. Ταιριάζουν πολλά απο το 600αρι τρανσαλπ πάντως.
Το Anhelo εισήχθε για λίγο καιρό επίσημα, αρα θα υπάρχουν στις αποθήκες τα βασικά.

Για το ύψος σου είμαι αναρμόδιος να απαντήσω.

Αυτό που έβαλες σε αγγελία δεν θα το έπαιρνα. Βασικά με μια ματιά που έριξα μόλις τώρα στα διαθέσιμα ΤΑ 400 στο car αυτή τη στιγμή, δεν θα έπαιρνα κανένα.

Προσανατολίσου σε ΧΤ που και επίσημη εισαγωγή έχει γίνει, και κυκλοφόρησε παντού και έχει ανταλλακτικά και στα περίπτερα και θα βρεις και μεγάλη ποικιλία για αγορά. Όταν ψάχνεις μοντέλο με τόσο αυστηρά κριτήρια όπως Α2, έως 1500 ευρώ, όσο το δυνατόν πιο "μηχανή", τότε πας σε αυτό που κυκλοφόρησε περισσότερο και με πιθανότητες να μην τραβηχτείς σε χλμ για να το βρεις. Δεν ψάχνεις μοντέλο με 10 μεταχειρισμένα όλο κι όλο στο car.gr
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τάσο απ' όλα τα μοντέλα που παρέθεσες μόνο ΧΤ.Το γιατί όχι τα άλλα σου το εξήγησαν πολύ σωστα τα παιδιά παραπάνω.Το 600 όμως όχι το 500.Αν έβαζες στο μπάτζετ +500-700€ θα σου έλεγα με κλειστά μάτια ΧΤΧ660!

Το θέμα κάλυψης από τον αέρα δε σε νοιάζει,όλα αυτά τα μηχανάκια ταξιδεύουν δικάβαλο στα 120-130 max οπότε δεν έχεις πρόβλημα.
 
N

notakos600

Guest
Τάσο απ' όλα τα μοντέλα που παρέθεσες μόνο ΧΤ.Το γιατί όχι τα άλλα σου το εξήγησαν πολύ σωστα τα παιδιά παραπάνω.Το 600 όμως όχι το 500.Αν έβαζες στο μπάτζετ +500-700€ θα σου έλεγα με κλειστά μάτια ΧΤΧ660!

Το θέμα κάλυψης από τον αέρα δε σε νοιάζει,όλα αυτά τα μηχανάκια ταξιδεύουν δικάβαλο στα 120-130 max οπότε δεν έχεις πρόβλημα.
Νικόλα, θα ψηφίσω ΧΤ αντί ΧΤΧ, όχι επειδή είμαι κάτοχος αλλά γιατί είναι πιο αξιόπιστο.
Φυσικά το 600 και όχι το 500.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
1) Honda Transalp XLV400 πολυ καλο αλλα δε θα βρεις με λιγα χλμ εχει ενα καλο ομως βαζεις το κινητηρα απο το 600 χωρις να πειραξεις κατι ταιριαζει γαντι;)

2) Yamaha XT600 δε σπαει δε χαλαει ανταλακτικα και στο περιπτερο παει αερας και στο χωμα αλλα απο προστασια cdefghigicdefghigi

3) Kawasaki KLE500 για τουρισμο μια χαρα και στο χωμα παει οχι ωπος το χτ λιγο με τα φρενο εχει θεμα στα πολλα χλμ εμουν κατοχος για αρκετα χλμ και παει ολα κατω στις στροφες Bike

ΥΓ αν αποφασισεις ριξε ενα πμ ξερω KLE500 που καθεται σε αποθηκη ετοιμο για ταξιδι και και τυμπανο και στη τιμη που ψαχνεις πανω κατω BcdefghBcdefgh
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Για αυτά που ζητάς δύο δρόμους έχει η ζωή...
Κλε ή Χτ....
Ψηφίζω Κλε, εξίσου αξιόπιστο και προσανατολισμένο περισσότερο για άσφαλτο από το Χτ...
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
1) Honda Transalp XLV400 πολυ καλο αλλα δε θα βρεις με λιγα χλμ εχει ενα καλο ομως βαζεις το κινητηρα απο το 600 χωρις να πειραξεις κατι ταιριαζει γαντι;)

2) Yamaha XT600 δε σπαει δε χαλαει ανταλακτικα και στο περιπτερο παει αερας και στο χωμα αλλα απο προστασια cdefghigicdefghigi

3) Kawasaki KLE500 για τουρισμο μια χαρα και στο χωμα παει οχι ωπος το χτ λιγο με τα φρενο εχει θεμα στα πολλα χλμ εμουν κατοχος για αρκετα χλμ και παει ολα κατω στις στροφες Bike

ΥΓ αν αποφασισεις ριξε ενα πμ ξερω KLE500 που καθεται σε αποθηκη ετοιμο για ταξιδι και και τυμπανο και στη τιμη που ψαχνεις πανω κατω BcdefghBcdefgh
Αυτό το kle που ήταν στα τζουμερκα;;;; αυτό το είχα ξεχάσει.....
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Από μια έρευνα που έκανα στο γνωστό site αγγελιών, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον ,στη Θεσσαλία που ψάχνεις, έχει λίγα πράγματα. Τα ποιο ενδιαφέροντα τουλάχιστον στην εξωτερική τους κατάσταση ήταν 1 KLR, ενώ κατά τα άλλα έχει κάτι λίγα XT600 και μπόλικα F650, χωρίς να με πείθει κάποιο ότι αποτελεί ενδιαφέρουσα πρόταση...Γενικά εκ πρώτης όψεως μου άρεσε αυτό το CBF 250 και το KLR, άντε να πω και αυτό το F650. Tα καλύτερα που είδα για το δίπλωμα σου είναι αρκετά ακριβότερα, ένα VTR 250 και ένα ΥΒR 250. Tέλος ίσως να κοιτούσα κι αυτό αν είσαι καλυμμένος από service & ανταλλακτικά. Σε παιχνίδι υπομονής πάντως το βλέπω να εξελίσσεται...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Από μια έρευνα που έκανα στο γνωστό site αγγελιών, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον ,στη Θεσσαλία που ψάχνεις, έχει λίγα πράγματα. ..


Η παρεα εχει μελη σε ολη την Ελλαδα που μπορουν να δουνε κατι για λογαριασμο του.Δεν χρειαζεται να περιοριστει μονο στην Θεσσαλια.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Νικόλα, θα ψηφίσω ΧΤ αντί ΧΤΧ, όχι επειδή είμαι κάτοχος αλλά γιατί είναι πιο αξιόπιστο.
Φυσικά το 600 και όχι το 500.
Πότη πιστεύω είναι τα ίδια,το δικό μου ΧΤΧ το είχα 7 χρόνια και δεν ζήτησε κιχ,τίποτα ασυνήθιστο,μόνο τα αναλώσιμα!
 
Top Bottom