Πληροφορίες για caponord!!

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Α τόσο καλά... Και μετά απορούμε που έχουμε μάθει με τα ονόματα τα 1-2 καλά συνεργεία κάθε μάρκας πανελλαδικά...

Υπάρχει μια λογική δυστυχώς σε αυτό, αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν πρόκειται ποτέ κάποιος τοπικός να γίνει καλός μάστορας όπως τον θέλουμε. Πρέπει σε κάποια θέματα να ζητήσουμε ακριβώς αυτό που ξέρουμε πως θέλουμε και ας φανούμε αντιπαθητικοί ή ξερόλες. Το θέμα μας δεν είναι να μας συμπαθήσει ο μάστορας. Το θέμα είναι να κάνει την δουλειά.

Χτεσινό παράδειγμα, το παιδί που πήρε το Capo. Έρχεται να ρωτήσει και αρχίζω να του δείχνω. Εδώ η καφέ φύσα, εδώ το διαγνωστικό, θα κατεβάσεις το τάδε πρόγραμμα.
Εδώ ο ανορθωτής που θα αλλάξεις με mosfet, εδώ οι πολλαπλασιαστές (προσοχή στα νερά). Αλλοι δύο κάτω απο το ντεπόζιτο, θα τους φέρεις και αυτούς πίσω.
Κάτω από το ντεπόζιτο ταχυσύνδεσμοι. Τόσο στην αντιπροσωπεία, τόσο στο τάδε μαγαζί απο Αθήνα ..κλπ κλπ κλπ
Τον έχω κάπου 20 λεπτά μισή ώρα και του δείχνω τα σημεία που θα πρέπει να βελτιώσει ή να αντικαταστήσει.
Στο τέλος μου λέει: Να σε πληρώσω να μου τα κάνεις ρε φίλε; Ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί με όλα αυτά εδώ;
Του λέω υπάρχουν εξουσιοδοτημένα. Θα του πεις ακριβώς τι θέλεις να στο κάνει.

Και με κοιτάει με ένα βλέμμα που κι εγώ γνωρίζω πολύ καλά. Δεν θα του τα κάνει. Θα τον πείσει μάλιστα πως δεν χρειάζονται.

Αλλα δουλειά σε μηχανάκι για λεφτά δεν κάνω. Δεν θα κάνω το χόμπυ μου δουλειά. Ούτε θα πάρω κάποιον άλλο στον λαιμό μου αν κάνω κάτι λάθος. Η αμοιβή γεννά υποχρεώσεις.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Χτεσινό παράδειγμα, το παιδί που πήρε το Capo. Έρχεται να ρωτήσει και αρχίζω να του δείχνω. Εδώ η καφέ φύσα, εδώ το διαγνωστικό, θα κατεβάσεις το τάδε πρόγραμμα.
Εδώ ο ανορθωτής που θα αλλάξεις με mosfet, εδώ οι πολλαπλασιαστές (προσοχή στα νερά). Αλλοι δύο κάτω απο το ντεπόζιτο, θα τους φέρεις και αυτούς πίσω.
Κάτω από το ντεπόζιτο ταχυσύνδεσμοι. Τόσο στην αντιπροσωπεία, τόσο στο τάδε μαγαζί απο Αθήνα ..κλπ κλπ κλπ
Τον έχω κάπου 20 λεπτά μισή ώρα και του δείχνω τα σημεία που θα πρέπει να βελτιώσει ή να αντικαταστήσει.
Στο τέλος μου λέει: Να σε πληρώσω να μου τα κάνεις ρε φίλε; Ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί με όλα αυτά εδώ;
Του λέω υπάρχουν εξουσιοδοτημένα. Θα του πεις ακριβώς τι θέλεις να στο κάνει.

Και με κοιτάει με ένα βλέμμα που κι εγώ γνωρίζω πολύ καλά. Δεν θα του τα κάνει. Θα τον πείσει μάλιστα πως δεν χρειάζονται.
.
Όπως τα λες, δεν ξέρω αν είναι κανένας διατεθειμένος να αφιερώσει το χρόνο που απαιτείται για να τα φτιάξει αυτά, ειδικά σε ένα μηχανάκι που δεν έχει πιάσει ποτέ. Όχι γιατί δε μπορεί, αλλά είναι τόσοι λίγοι που τα βγάζουν τα λεφτά με λιγότερο χρόνο και κόπο από τις αλλαγές λαδιών & φίλτρων... Αν δεν απατούμε οι Αφοι είχαν παλιά και την APRILIA, δεν ξέρω αν εκεί δείξουν μεγαλύτερη διάθεση να ασχοληθούν.
Πωπω, από του χάρου τα δόντια γλιτώσαμε, τίποτα δεν είχε κάνει ο 1ος ιδιοκτήτης...RollingRolling (Εννοείται πως πλάκα ΜΑΣ κάνω)
Αλλα δουλειά σε μηχανάκι για λεφτά δεν κάνω. Δεν θα κάνω το χόμπυ μου δουλειά. Ούτε θα πάρω κάποιον άλλο στον λαιμό μου αν κάνω κάτι λάθος. Η αμοιβή γεννά υποχρεώσεις.

Μεγάλη αλήθεια...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μεγάλη αλήθεια...

Εσύ μην ανησυχείς αν πάρεις Απρίλια. Θα έρθεις μια μέρα με 3-4 πιτόγυρα και όλα τα υλικά και θα την βολέψουμε την φάση. Δωρεάν φτιάχνω για φίλους. Με λεφτά δεν φτιάχνω.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Οτι κ να λεμε , οταν καποιος ειναι εκτος απο καλος μαστορας κ καλος άνθρωπος , πρεπει να το αναγνωριζουμε..
Για το αν ειναι γκουρού η οχι αυτό θα το κρίνει η ιστορια που λεμε.. Γιαμενα οταν καποιος κανει διάγνωση κ επισκευη αμεσα χωρις λαθος όχι μονο μια φορα αλλα συνεχεια, τοτε τον θεωρώ γκουρου..
Ο Βασιλης Bill ειναι ΓΚΟΥΡΟΥ οτι κ να λεμε...
Σιγουρα υπάρχουν κ αλλοι δεν αντιλεγω
Αλλα ποιος αλλος θα ξυπνήσει μεσάνυχτα να σου παραλάβει μηχανη
Ποιος αλλος θα ανοιξει Κυριακή για παρτι σου να σε φτιαξει γιανα εχεις μηχανακι Δευτέρα?
Ποιος αλλος θα σου βαλει ανταλλακτικα τσαμπα κ θα σου πει φερε τα λεφτα οταν κ αν εχεις..
Εμενα μου παρέλαβε μηχανη απο φορτωτικη πηγε δηλ να την παραλαβει μονος του , την εφερε στο συνεργείο με δικο τ φορτηγακι κ μετα την επισκευασε..
Λεφτα δε χρέωσε για ολα αυτα..
Αν ειχα Απριλια παλι εκει θα πήγαινα με κλειστα ματια κ ας περιμενα κ 10 μερες να το φτιαξει..
Φιλικα παντα κ έχοντας δει πολλούς μαστορες στη ζωη μ που μου εφαγαν πολλα λεφτα...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Οτι κ να λεμε , οταν καποιος ειναι εκτος απο καλος μαστορας κ καλος άνθρωπος , πρεπει να το αναγνωριζουμε..
Για το αν ειναι γκουρού η οχι αυτό θα το κρίνει η ιστορια που λεμε.. Γιαμενα οταν καποιος κανει διάγνωση κ επισκευη αμεσα χωρις λαθος όχι μονο μια φορα αλλα συνεχεια, τοτε τον θεωρώ γκουρου..
Ο Βασιλης Bill ειναι ΓΚΟΥΡΟΥ οτι κ να λεμε...
Σιγουρα υπάρχουν κ αλλοι δεν αντιλεγω
Αλλα ποιος αλλος θα ξυπνήσει μεσάνυχτα να σου παραλάβει μηχανη
Ποιος αλλος θα ανοιξει Κυριακή για παρτι σου να σε φτιαξει γιανα εχεις μηχανακι Δευτέρα?
Ποιος αλλος θα σου βαλει ανταλλακτικα τσαμπα κ θα σου πει φερε τα λεφτα οταν κ αν εχεις..
Εμενα μου παρέλαβε μηχανη απο φορτωτικη πηγε δηλ να την παραλαβει μονος του , την εφερε στο συνεργείο με δικο τ φορτηγακι κ μετα την επισκευασε..
Λεφτα δε χρέωσε για ολα αυτα..
Αν ειχα Απριλια παλι εκει θα πήγαινα με κλειστα ματια κ ας περιμενα κ 10 μερες να το φτιαξει..
Φιλικα παντα κ έχοντας δει πολλούς μαστορες στη ζωη μ που μου εφαγαν πολλα λεφτα...
Κανείς δεν αμφισβήτισε πόσο καλός είναι ο Bill στην δουλειά του. Ούτε και το πόσο καλό παιδί είναι.
Απλά για εμάς τους μακρυνούς δεν παίζει κάποιον ουσιαστικό ρόλο. Πρέπει να βρούμε την λύση πιο κοντά ή μόνοι μας.
Και γενικά ισχύει για όλους τους γκουρού που είναι μακρυά.

Ξαναλέω, κανείς δεν έθιξε τον Bill ούτε σαν μάστορα ούτε σαν άνθρωπο. Θέλω να είναι σαφές αυτό.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Οτι κ να λεμε , οταν καποιος ειναι εκτος απο καλος μαστορας κ καλος άνθρωπος , πρεπει να το αναγνωριζουμε..
Για το αν ειναι γκουρού η οχι αυτό θα το κρίνει η ιστορια που λεμε.. Γιαμενα οταν καποιος κανει διάγνωση κ επισκευη αμεσα χωρις λαθος όχι μονο μια φορα αλλα συνεχεια, τοτε τον θεωρώ γκουρου..
Ο Βασιλης Bill ειναι ΓΚΟΥΡΟΥ οτι κ να λεμε...
Σιγουρα υπάρχουν κ αλλοι δεν αντιλεγω
Αλλα ποιος αλλος θα ξυπνήσει μεσάνυχτα να σου παραλάβει μηχανη
Ποιος αλλος θα ανοιξει Κυριακή για παρτι σου να σε φτιαξει γιανα εχεις μηχανακι Δευτέρα?
Ποιος αλλος θα σου βαλει ανταλλακτικα τσαμπα κ θα σου πει φερε τα λεφτα οταν κ αν εχεις..
Εμενα μου παρέλαβε μηχανη απο φορτωτικη πηγε δηλ να την παραλαβει μονος του , την εφερε στο συνεργείο με δικο τ φορτηγακι κ μετα την επισκευασε..
Λεφτα δε χρέωσε για ολα αυτα..
Αν ειχα Απριλια παλι εκει θα πήγαινα με κλειστα ματια κ ας περιμενα κ 10 μερες να το φτιαξει..
Φιλικα παντα κ έχοντας δει πολλούς μαστορες στη ζωη μ που μου εφαγαν πολλα λεφτα...

Μια φορά στη ζωή μου γνώρισα έναν τέτοιο μάστορα και του είχα τυφλή εμπιστοσύνη. Ποτέ δεν με κορόιδεψε, ποτέ δεν...κλπ.,κλπ. Ήταν ένας και μοναδικός ... δεν υπάρχει πιά. :(
Αυτός ο Bill πού βρίσκεται... λίγες περισσότερες πληροφορίες πληζ..!!! cdefghig
 

kyo

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
46
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
Honda c90
Aprilia caponord
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μια φορά στη ζωή μου γνώρισα έναν τέτοιο μάστορα και του είχα τυφλή εμπιστοσύνη. Ποτέ δεν με κορόιδεψε, ποτέ δεν...κλπ.,κλπ. Ήταν ένας και μοναδικός ... δεν υπάρχει πιά. :(
Αυτός ο Bill πού βρίσκεται... λίγες περισσότερες πληροφορίες πληζ..!!! cdefghig
Για να βρεις τον bill πρέπει να περάσεις τις δοκιμασίες της ιταλικής μαφίας πρώτα.Πλακα κάνω εντάξει.Εγγραψου στο aprilia bikers και στείλε του πμ.Μολις το δει θα επικοινωνήσει αυτός μαζί σου.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
όταν έχεις να κανεις με μάρκες - κατασκευαστές που είναι < περίεργα > να το πω ,για χίλιους δυο διάφορους λόγους, καταφεύγεις ειτε σε γκουρού, ειτε σε κομπογιαννίτες.
Δεν το έχω ζησει με μηχανάκι, είχα παντα Γιαπωνέζους,το έζησα με αμάξι που αν και γιαπωνέζος ( SUBARU) η αντιπροσωπεία και η κάθε αντιπροσωπεία εδώ, νόμιζε οτι πουλάει ferrari.
Η κατάληξη ηταν διάβασμα, σε ελληνικά και ξένα φόρα, ανταλλακτικά απο εξωτερικό, μαγγανείες και μάγια.
Και στο παλικάρι που το πούλησα του έδωσα αναλυτικές οδηγίες, που θα ψάξει, τι θα βρεί κλπ.
Μάστορες
Μετα απο ψάξιμο και κυρίως ατομα - χρήστες- γκουρού ,συνήθως μη εξουσιοδοτημένοι που ψάχνονταν και δεν έσφαζαν.
+ του ότι κάτι πιάνουν και τα χέρια μού και την σκαπουλαρα πολλές φορές.
Το βλέπω να γίνεται και με μηχανάκια που ελέω κακής αντιπροσώπευσης η παθογενειων απο το εργοστάσιο ,θέλει ειτε διάβασμα, ειτε εξειδικευμένες γνώσεις απο γκουρού που συνήθως δεν υπάρχουν παντού.
Παλιός φίλος απο Βόλο που πήρε καμμένο cappo και το ανέστησε, είχε αλλάξει και είχε μάθει όλα τα μυστικά και όλα τα κόλπα μην του ξανακαει.
Προσωπικά δεν το ξανά κάνω να πάρω κατι τέτοιο που να με τρώει το αν και το εφ όσον
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αλλα ποιος αλλος θα ξυπνήσει μεσάνυχτα να σου παραλάβει μηχανη
Ποιος αλλος θα ανοιξει Κυριακή για παρτι σου να σε φτιαξει γιανα εχεις μηχανακι Δευτέρα?



Πλάκα κάνετε έτσι,δεν υπάρχουν αυτά....εγώ πήγαινα στο δικό μου που καιγομουν και αυτός έλεγε:
Πηγαίνω να πετάξω το drone τώρα ,δεν είμαι εδώ για ΚΑΝΕΝΑΝ ,και όντως πήγαινε σε λιβάδια και το πετούσε για 2 ώρες... γλέντια.
Έχω και άλλα να σας πω, από κοντά...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Πλάκα κάνετε έτσι,δεν υπάρχουν αυτά....εγώ πήγαινα στο δικό μου που καιγομουν και αυτός έλεγε:
Πηγαίνω να πετάξω το drone τώρα ,δεν είμαι εδώ για ΚΑΝΕΝΑΝ ,και όντως πήγαινε σε λιβάδια και το πετούσε για 2 ώρες... γλέντια.
Έχω και άλλα να σας πω, από κοντά...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για τον Μπιλ ισχύουν ότι λένε..είναι πολύ ξηγημενος
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Πλάκα κάνετε έτσι,δεν υπάρχουν αυτά....εγώ πήγαινα στο δικό μου που καιγομουν και αυτός έλεγε:
Πηγαίνω να πετάξω το drone τώρα ,δεν είμαι εδώ για ΚΑΝΕΝΑΝ ,και όντως πήγαινε σε λιβάδια και το πετούσε για 2 ώρες... γλέντια.
Έχω και άλλα να σας πω, από κοντά...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα πας στο χωριομ σι και θα σε φτιάχν φίλος καλός.... Γιατί στα Τρίκαλα δεν το βλέπω abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θα πας στο χωριομ σι και θα σε φτιάχν φίλος καλός.... Γιατί στα Τρίκαλα δεν το βλέπω abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Μακαρι.θα με σώσεις,σιγά την απόσταση.


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.507
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Αδυναμο δικτυο πλεον εχουν σχεδον ολοι.Ακομη και η Suzuki δεν εχει εξουσιοδοτημενο στα Γιαννενα.

Απο εκει και περα η Μπεμπε για μενα ειναι η πρωτη στην σειρα.Καποια Ιταλικα και καποια Αυστρικα παρολο που ειναι παλια αναγκαζονται να κανουν χλμ και να στηθουν στην ουρα.

Πιο τυχεροι ειναι οι Γιαπωνεζοφιλοι οι οποιοι παρολο που δεν εχουν τα τρομερα προβληματα πανε στον καθε τυχαρπαστο και βγαζουν οι ιδιοι τα ματακια τους.
Πατρα δεν εχει επισημο SUZUKI, KTM, DUCATI. Ο δε επισημος της KAWASAKI απο μακρια και αγαπημενοι!!! Υπενθυμιζω οτι ειμαστε θεωρητικα η τριτη μεγαλυτερη πολη της ελλαδας. Τι να λεμε τωρα.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
όταν έχεις να κανεις με μάρκες - κατασκευαστές που είναι < περίεργα > να το πω ,για χίλιους δυο διάφορους λόγους, καταφεύγεις ειτε σε γκουρού, ειτε σε κομπογιαννίτες.
Δεν το έχω ζησει με μηχανάκι, είχα παντα Γιαπωνέζους,το έζησα με αμάξι που αν και γιαπωνέζος ( SUBARU) η αντιπροσωπεία και η κάθε αντιπροσωπεία εδώ, νόμιζε οτι πουλάει ferrari.
Η κατάληξη ηταν διάβασμα, σε ελληνικά και ξένα φόρα, ανταλλακτικά απο εξωτερικό, μαγγανείες και μάγια.
Και στο παλικάρι που το πούλησα του έδωσα αναλυτικές οδηγίες, που θα ψάξει, τι θα βρεί κλπ.
Μάστορες
Μετα απο ψάξιμο και κυρίως ατομα - χρήστες- γκουρού ,συνήθως μη εξουσιοδοτημένοι που ψάχνονταν και δεν έσφαζαν.
+ του ότι κάτι πιάνουν και τα χέρια μού και την σκαπουλαρα πολλές φορές.
Το βλέπω να γίνεται και με μηχανάκια που ελέω κακής αντιπροσώπευσης η παθογενειων απο το εργοστάσιο ,θέλει ειτε διάβασμα, ειτε εξειδικευμένες γνώσεις απο γκουρού που συνήθως δεν υπάρχουν παντού.
Παλιός φίλος απο Βόλο που πήρε καμμένο cappo και το ανέστησε, είχε αλλάξει και είχε μάθει όλα τα μυστικά και όλα τα κόλπα μην του ξανακαει.
Προσωπικά δεν το ξανά κάνω να πάρω κατι τέτοιο που να με τρώει το αν και το εφ όσον

Και εγώ αυτής της λογικής είμαι πλέον. Ρώτησα πχ για το tiger. Μου είπαν για τον Κόντη στην Αθήνα. Γκουρού των tiger, τα φτιάχνει όλα!
Στην Αθήνα! 500 χλμ μακρυά!

Neeeeext

Δεν μπορώ να ξαναμπώ στην διαδικασία να κάτσω να μάθω ένα μοντέλο απο την αρχή όλα τα κουσούρια να τα φτιάχνω μόνος. Δεν υπάρχει το κουράγιο πλέον, ούτε και ο χρόνος.
Οτι αγορές κάνω σε οχήματα κοιτάω να έχει καλό μάστορα στα 5 έως 25 χλμ. Αν δεν έχει, απλά .....neeeeeext. Όσο ευκαιρία και αν είναι.

Υ.Γ Κάπο θα έπαιρνα παρόλα τα θέματα που θέλουν φτιάξιμο, επειδή απλά δεν χρειάζεται να κάτσω να τα μάθω απο την αρχή.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Αποστόλη για τα Triumph ειδικά μια που έχω προσωπική εμπειρία, στη Θεσσαλονίκη είναι εντάξει (βασικά παραπάνω από εντάξει), αλλά παραμένει Θεσ/νικη όσον αφορά την απόσταση. Βέβαια έτσι αποκλείεις πολλές εταιρίες και σε βλέπω με κανένα Honda πάλι, το πολύ Yamaha... Γιατί π.χ ακόμα και για Suzuki, κανένας από τους τότε επίσημους (Κοζάνη & Πτολ/δα) δεν είχε εγκέφαλο για να ελέγξει 5 πράγματα, τραγικά πράγματα...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστόλη για τα Triumph ειδικά μια που έχω προσωπική εμπειρία, στη Θεσσαλονίκη είναι εντάξει (βασικά παραπάνω από εντάξει), αλλά παραμένει Θεσ/νικη όσον αφορά την απόσταση. Βέβαια έτσι αποκλείεις πολλές εταιρίες και σε βλέπω με κανένα Honda πάλι, το πολύ Yamaha... Γιατί π.χ ακόμα και για Suzuki, κανένας από τους τότε επίσημους (Κοζάνη & Πτολ/δα) δεν είχε εγκέφαλο για να ελέγξει 5 πράγματα, τραγικά πράγματα...

Ή θα πάρω κανα Ural και θα το φτιάχνω μόνος Stoned Emoticon
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα νομίζω, για όσους ψάχνουν για παλιότερα μοντέλα. Εϊναι πιο απλά στην συντήρηση. Πχ Ducati ναι μεν δεν έχει εξουσιοδοτημένο αλλά ο κινήτήρας είναι υπεραπλός και αρχαίος. Τον πιάνει ο οποιοσδήποτε τον 620. V-strom πλέον κάνεις διάγνωση και μέσω υπολογιστή και υποθέτω όλα τα μεγάλα συνεργεία έχουν το πρόγραμμα μιας και κυκλοφόρησε πολύ. Γενικά το πρόβλημα βρίσκεται ή σε καινούριες μηχανές ή σε παλιές που και πολύ δεν κυκλοφόρησαν και έχουν μυστήριους κινητήρες.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αποστόλη για τα Triumph ειδικά μια που έχω προσωπική εμπειρία, στη Θεσσαλονίκη είναι εντάξει (βασικά παραπάνω από εντάξει), αλλά παραμένει Θεσ/νικη όσον αφορά την απόσταση. Βέβαια έτσι αποκλείεις πολλές εταιρίες και σε βλέπω με κανένα Honda πάλι, το πολύ Yamaha... Γιατί π.χ ακόμα και για Suzuki, κανένας από τους τότε επίσημους (Κοζάνη & Πτολ/δα) δεν είχε εγκέφαλο για να ελέγξει 5 πράγματα, τραγικά πράγματα...


Και εδώ που είχε ένας άλλος< επίσημος > ήθελε 50€ μονο για να το βάλει στον εγκέφαλο....
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
........ V-strom πλέον κάνεις διάγνωση και μέσω υπολογιστή και υποθέτω όλα τα μεγάλα συνεργεία έχουν το πρόγραμμα μιας και κυκλοφόρησε πολύ. Γενικά το πρόβλημα βρίσκεται ή σε καινούριες μηχανές ή σε παλιές που και πολύ δεν κυκλοφόρησαν και έχουν μυστήριους κινητήρες.

Το στρώμα αλλά και τα περισσότερα ιντζεκσιον μοντέλα της σουτσουκι δεν χρειάζονται πρόγραμμα ή υπολογιστή, έχει αυτοδιαγνωστικό που σου δείχνει σε κωδικούς τη βλάβη στο καντράν.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Και εδώ που είχε ένας άλλος< επίσημος > ήθελε 50€ μονο για να το βάλει στον εγκέφαλο....
Πριν την κρίση δυστυχώς πολύς κόσμος σκορπούσε τα λεφτά του, χωρίς τί και πώς στα μαστορια-απατεώνες. Ελπίζω οι πιο πολλοί από αυτούς να έχουν κλείσει (ναι είναι άσχημο ,αλλά ήταν κλέφτες),ειδικά αν συνεχίζουν μέχρι σήμερα...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Θα παρακαλέσω να διαχωρίσουμε τα θέματα.
Το ένα είναι καθαρά πληροφορίες για Aprilia Caponord το οποίο ολοκληρώθηκε.Ας υπαρχει καθαρό κι αν χρειαστεί συμπληρώνουμε.
Το άλλο ως Αδυναμία επίσημης υποστήριξης Αντιπροσωπειών Πανελλαδικά η ότι άλλο νομίζετε.
 
Top Bottom