Πληροφορίες για caponord!!

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Επανέρχομαι στο θέμα!

Υπάρχει κανένας συντροχους από Δράμα που μπορεί να βοηθήσει.... Να δει δλδ ένα caponord που πωλείται εκεί σε καλή τιμή... Είναι βέβαια βαμμένο σε άλλα χρώματα από τα μαμά αλλά φαίνεται σε καλή κατάσταση .... Είναι λίγο δύσκολο για εμένα λόγο χρόνου να πάω μέχρις εκεί....

Γι αυτό πρόκειται

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/24368353/

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επανέρχομαι στο θέμα!

Υπάρχει κανένας συντροχους από Δράμα που μπορεί να βοηθήσει.... Να δει δλδ ένα caponord που πωλείται εκεί σε καλή τιμή... Είναι βέβαια βαμμένο σε άλλα χρώματα από τα μαμά αλλά φαίνεται σε καλή κατάσταση .... Είναι λίγο δύσκολο για εμένα λόγο χρόνου να πάω μέχρις εκεί....

Γι αυτό πρόκειται

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/24368353/

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απο όλα τα caponord που πουλιούνται, το βαμμένο σου γυάλισε; Ψαχουλεύω κι εγώ τα Κάπονορντ τις τελευταίες μέρες και αυτό που λες μονο που είδα ότι είναι βαμμένο δεν το άνοιξα καν.
Απο εμένα βαμμένο μηχανάκι είναι Χ επειδή θεωρώ ότι βάφτηκε λόγω πτώσης. Θα πρέπει να έχει ο άλλος φωτογραφίες με στάμπα ημερομηνίας μια μέρα πριν την βαφή με όλο το μηχανάκι να είναι πένα και βαμμένο τις επόμενες μέρες για να με πείσει πως το έβαψε απο γούστο και όχι απο πτώση.
 

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Το να είναι βαμμένο από πτώση δεν σημαίνει ότι είναι κακό..... Το θέμα είναι είναι να είναι σωστά φτιαγμένο....και συντηρημένο...

Άλλωστε η τιμή που το δίνει είναι λογική..... Δεν το πουλάει για καινούργιο..... Και δεν έχω την απαίτηση να είναι καινούργιο χωρίς τπτ σε αυτά τα χρήματα..... Μου το αφήνει 2000 με ότι έχτρα έχει....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το να είναι βαμμένο από πτώση δεν σημαίνει ότι είναι κακό..... Το θέμα είναι είναι να είναι σωστά φτιαγμένο....

Άλλωστε η τιμή που το δίνει είναι λογική..... Δεν το πουλάει για καινούργιο..... Και δεν έχω την απαίτηση να είναι καινούργιο χωρίς τπτ σε αυτά τα χρήματα..... Μου το αφήνει 2000 με ότι έχτρα έχει....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για 2000 ναι, αξίζει. Επειδη εγω μιλάω με την τιμή που βλέπω.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το να είναι βαμμένο από πτώση δεν σημαίνει ότι είναι κακό..... Το θέμα είναι είναι να είναι σωστά φτιαγμένο....και συντηρημένο...

Άλλωστε η τιμή που το δίνει είναι λογική..... Δεν το πουλάει για καινούργιο..... Και δεν έχω την απαίτηση να είναι καινούργιο χωρίς τπτ σε αυτά τα χρήματα..... Μου το αφήνει 2000 με ότι έχτρα έχει....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το συγκεκριμενο ηταν το πρωτο μοντελο,αυτο δηλαδη που ειχε τα περισσοτερα θεματα,πολλα απο τα οποια δεν τα λυσαν ποτε οι ιδιοκτητες τους.Το σοβαροτερο το οτι μπερδευε τα παντα.Πολλοι ειχαν αλλαξει εγκεφαλο,πλεξουδα κλπ παρολα αυτα δεν.

Στην θεση σου θα ψαχνομουνα ΜΟΝΟ για το τελευταιο του 2005-2006.
 

kyo

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
46
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
Honda c90
Aprilia caponord
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Αν ειναι σωστό το μηχανάκι,δηλαδή δεν έχει σοβαρή πτώση σίγουρα αξίζει τα χρήματα του.Τα caponord τα πρώτης γενιάς δεν έχουν abs ενώ τα δεύτερης έχουν.Καμια άλλη ουσιαστική διαφορά.Αυτο που είναι πολύ ανώτερο είναι το raid και σίγουρα αξίζει να το πληρώσεις παραπάνω αν βρεις κάποιο.Τα capo έχουν δύο τρία θέματα γνωστά χρόνια τώρα που έχουν λυθεί και με μικρό κόστος.Δεν έχουν θέματα ούτε με εγκεφάλους ούτε με καλωδιώσεις εκτός αν το έχει πιάσει κανένας μπαμπούλας μάστορας και το χει μακελεψει.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κατσε ρε συ Κωστα ειδικα η πρωτη σειρα ειχε θεματα που ουτε η αντιπροσωπεια δεν μπορουσε να τα λυσει.

Εχω περιπτωσεις γνωστων που ειχαν βαρεθει τα πηγαινε ελα και τα δωσαν στο εξαμηνο.

Δεν ειχαν θεματα με πολλαπλασιαστες,κατραν και ανορθωτες;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κατσε ρε συ Κωστα ειδικα η πρωτη σειρα ειχε θεματα που ουτε η αντιπροσωπεια δεν μπορουσε να τα λυσει.

Εχω περιπτωσεις γνωστων που ειχαν βαρεθει τα πηγαινε ελα και τα δωσαν στο εξαμηνο.

Δεν ειχαν θεματα με πολλαπλασιαστες,κατραν και ανορθωτες;

Όχι δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Με καντράν διάβασα όλο κι όλο για 1-2 περιπτώσεις παγκοσμίως που εκ των υστέρων παραδέχτηκαν πως βαρούσαν με το πιεστικό πάνω.
Οι ανορθωτές παραδίδουν πνεύμα στα 50.000 χλμ περίπου, όπως και τα Αφρικα που φοράνε τους ίδιους.
Ένα άλλο θέμα που είχε παίξει πολύ στα Ελληνικά φόρα τότε ήταν και ένα παλικάρι που αγόρασε Κάπονορντ και του έκοψε λαιμό στο ταξίδι. Χαμός τότε! Πιστεύω το μοντέλο χαντακώθηκε στην Ελλάδα κατα 50% εκείνη της εποχή σαν καινούριο από το ποστ εκείνου του παλικαριού. Εκ των υστέρων αποδείχτηκε πως η μηχανή που αγόρασε ήταν τρακαρισμένη και είχε ραγίσει ο λαιμός στην στούκα. Μετά αν θυμάμαι κινήθηκε και νομικά εναντίον του πωλητή.
Οι πολλαπλασιαστές όντως ήταν ελαττωματικοί, αλλά ποτέ δεν σε άφηναν, επειδή ποτέ δεν καιγόντουσαν και οι 4 μαζί. Εγώ πχ πήγαινα με 3 πολλαπλασιαστές για μήνες μέχρι να τον αλλάξω. Κανένα θέμα. Οι αφτερμάρκετ που έμπαιναν δεν καιγόντουσαν με τίποτα και πλέον (επειδή στάνταρ όλοι οι μαμά, σε όλα τα κάπο, έχουν καεί) είναι όλοι αλλαγμένοι. Δεν είναι όπως οι ταχυσύνδεσμοι που μπορεί να μην τύχει να το βγάλει εως και τώρα. Στανταρ έχουν καεί όλοι της πρώτης γενιάς. Με εγκέφαλο και καλωδιώσεις δεν είχε ποτέ θέμα το Κάπονορντ.

Το ότι τα έδωσαν στο εξάμηνο επειδή η αντιπροσωπεία τον έπαιζε και δεν τους έδινε λύση και αντικαθιστούσε τον πρώτο χρόνο τους πολλαπλασιαστές με ίδιους μάπα πολλαπλασιαστές και φτου και απο την αρχή, τα είπαμε....μάπα αντιπροσωπεία, μην τα ξαναλέμε.
 

kyo

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
46
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
Honda c90
Aprilia caponord
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Επειδή το έχω ψάξει και εγώ Πανό πιστεύω ότι προβλήματα δημιουργήθηκαν από μη σχετικούς τεχνικούς.Οι πολλαπλασιαστές μπορεί να καουν αν το πλένεις με πιεστικό και δεν το αφήσεις να στραγγίσει λίγο στο πλαϊνό Σταντ.Ξερω παιδιά που δεν τους έχει κάψει ποτέ πολλαπλασιαστή.Ο ανόρθωτης όντως μπορεί να βγάλει θέμα αλλά αν το σκεφτείς αναλώσιμο είναι,κι άλλα μοτό βγάζουν θέμα εκεί και ακόμα χειρότερα καίνε και πηνια.Σχετικα με το καντράν και μένα μου έκανε κάτι κόλπα με το πολύ κρύο και ήθελε αλλαγή ένα πυκνωτακι ευτελούς αξίας.Τωρα για ταχυσυνδεσμους καυσίμου στην ουσία είναι ο ένας ταχυσυνδεσμος υψηλής που πρέπει να αλλαχτεί,στα δεύτερης γενιάς είναι από το εργοστάσιο αλλαγμένος,τα επιστρεφόμενα δεν έχουν θέμα ακόμα και με πλαστικό.Εγω δεν ξέρω κάτι άλλο που δημιουργήθηκε πρόβλημα εφόσον βέβαια συντηρείται σωστά και από άνθρωπο που γνωριζει.Δεν λέω ότι είναι το τέλειο μηχανάκι αλλά για τα χρήματα που κοστίζει αξίζει.Να μην παρεξηγηθω κιόλας εγώ το δικό μου το έχω δώσει όχι για λόγους αξιοπιστίας πάντως.Αν είναι πάντως ιδανικές οι συνθήκες ένα raid το επερνα άνετα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παλικαρια το ειχα ψαξει αρκετα και ειχα ακουσει αρκετα απο πρωτο χερι απο ιδιοκτητες που ξερανε τι λεγανε.

Ολα τα παραπανω διορθωθηκαν στο τελευταιο ουσιαστικα μοντελο.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ρωτάω το λοιπόν.
Αν δεν έχεις οικονομικό θέμα που σε δυσκολεύει με συντήρηση που έτσι κι αλλιώς θα είχες με ότι...
Διώχνεις ένα σωστό Caponord;
Αν το διώξεις,ΤΙ λεφτά ζητάς;
Τι λεφτά πρέπει να βάλεις για να πάρεις κάτι καλύτερο;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρωτάω το λοιπόν.
Αν δεν έχεις οικονομικό θέμα που σε δυσκολεύει με συντήρηση που έτσι κι αλλιώς θα είχες με ότι...
Διώχνεις ένα σωστό Caponord;
Αν το διώξεις,ΤΙ λεφτά ζητάς;
Τι λεφτά πρέπει να βάλεις για να πάρεις κάτι καλύτερο;

Γιατί να μην το διώξεις; Τις μηχανές δεν είναι να τις κρατάς για πάντα. Τις αγοράζεις, τις χαίρεσαι 3-4 χρόνια και μετά τις δίνεις (σε καλά λεφτά) όσο έχουν ακόμη χλμ μπροστά τους να τις χαρεί άλλος και να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο μοντέλο.
Για ένα Caponord πρώτης γενιάς θα έλεγα πως 1800-2500 ευρώ ανάλογα και την κατάσταση και τα την φθορά του είναι νορμάλ ποσό, ενώ για δεύτερης γενιάς με ABS απο 2500 έως 3500 ευρώ, πάλι αναλόγως της κατάστασης.

Το πόσα θα βάλες για πάρεις κάτι άλλο (όχι απαραίτητα καλύτερο) αλλά διαφορετικό, έχει να κάνει με το τι έχεις στην τσέπη και τι θές να κάνεις με την μηχανή.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Ακόμη το έχει ο Κοσμάς; :eek:
ναι και το εχει κανει raid,εχει και το μπλε κουστουμι,εχει βαλει και abs..και τι δεν εχει βαλει..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ναι και το εχει κανει raid,εχει και το μπλε κουστουμι,εχει βαλει και abs..και τι δεν εχει βαλει..

Θυμάμαι από τότε το έκανε raid σιγά σιγά.
Αν είσαι Πάτρα και ξέρεις τον Κοσμά, στην ουσία έχεις το καλύτερο συνεργείο για Κάπονορντ.

Υ.Γ Οχι επειδή είναι μάστορας, υδραυλικός είναι ο άνθρωπος. Απλά ξέρει να σου πει καλύτερα απο κάθε μαστρομήτσο τι και πως για το Κάπονορντ.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Θυμάμαι από τότε το έκανε raid σιγά σιγά.
Αν είσαι Πάτρα και ξέρεις τον Κοσμά, στην ουσία έχεις το καλύτερο συνεργείο για Κάπονορντ.

Υ.Γ Οχι επειδή είναι μάστορας, υδραυλικός είναι ο άνθρωπος. Απλά ξέρει να σου πει καλύτερα απο κάθε μαστρομήτσο τι και πως για το Κάπονορντ.
το ξερω αποστολε,ηδη μου εχει στειλει τετραπιστονες απο τουονο,999 κτλπ μαζι με αποστατες να φορεσω στο εργαλειο
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ρωτάω το λοιπόν.
Αν δεν έχεις οικονομικό θέμα που σε δυσκολεύει με συντήρηση που έτσι κι αλλιώς θα είχες με ότι...
Διώχνεις ένα σωστό Caponord;
Αν το διώξεις,ΤΙ λεφτά ζητάς;
Τι λεφτά πρέπει να βάλεις για να πάρεις κάτι καλύτερο;

Το δινεις αν το χεις βαρεθει η θες να αλλαξεις κατηγορια.Το ποσο θα το δωσει καποιος ειναι δικο του θεμα.Πριν κανα χρονο του 06 τα εβρισκα στα 3000-3500.

Ακόμη το έχει ο Κοσμάς; :eek:

Σαν να πηρε το ματι μου οτι το δινει.
 
Top Bottom