Πληροφορίες για κάποια street μοντελάκια παρακαλώ

Σε ψήνει κανένα από τα παρακάτω;

  • -CBF 600 ABS (Carb)

    Ψήφοι: 5 18,5%
  • -Pegaso Strada

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • -Ducati Multistrada 620

    Ψήφοι: 2 7,4%
  • -Bandit 650 ABS

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • -BMW R1150R και RS

    Ψήφοι: 6 22,2%
  • -Versys 650 πρώτης γενιάς

    Ψήφοι: 2 7,4%
  • -BMW F 800 ST

    Ψήφοι: 5 18,5%

  • Σύνολο ψηφοφόρων:
    27

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Θα ήθελα να γράψω τις εντυπώσεις που αποκόμισα από το Multistrada 620 μιας και ήταν μέσα στις πιθανές επιλογές μου.

Η εμφάνισή του με εξιτάρει ακόμα,ΟΜΩΣ:
Δεν σε αφήνει αυτός ο V να τον πας στρωτά.Το μηχανάκι δεν δουλεύει όπως πχ:το Τρανσαλπ.Να τραβήξει από χαμηλά και να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα χαμηλά.
Μιλώ για κίνηση σε συνθήκες πόλεως.

Σου ζητάει να δουλέψει "ψηλά" με αποτέλεσμα να είσαι συνέχεια "αγκαλιά" με τον λεβιέ και τσίτα.
Επίσης σε σχεδόν καινούριο μηχανάκι είδα διαροούλες στους κυλίνδρους καθώς και φύσσες εκτεθειμένες κάτω από το φαίρινγκ.

Όντας συντηρητικός θεώρησα ότι θα είμαι συνέχεια με σπρέϊ για στεγανοποίηση και το φόβο... εδώ θα βραχυκυκλώσει... εκεί θα βραχυκυκλώσει...

Το τελευταίο είναι/ήταν δική μου ικασία και μάλλον αδικεί την μοτοσυκλέτα.

Καλώς ή κακώς οι απόψεις/προτιμήσεις διαμορφώνονται με τα βιώματα του καθενώς...

Ευχαρίστως θα έπαιρνα ένα... όχι για πρώτο μηχανάκι...με τα δικά μου θέλω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θα ήθελα να γράψω τις εντυπώσεις που αποκόμισα από το Multistrada 620 μιας και ήταν μέσα στις πιθανές επιλογές μου.

Η εμφάνισή του με εξιτάρει ακόμα,ΟΜΩΣ:
Δεν σε αφήνει αυτός ο V να τον πας στρωτά.Το μηχανάκι δεν δουλεύει όπως πχ:το Τρανσαλπ.Να τραβήξει από χαμηλά και να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα χαμηλά.
Μιλώ για κίνηση σε συνθήκες πόλεως.

Σου ζητάει να δουλέψει "ψηλά" με αποτέλεσμα να είσαι συνέχεια "αγκαλιά" με τον λεβιέ και τσίτα.
Επίσης σε σχεδόν καινούριο μηχανάκι είδα διαροούλες στους κυλίνδρους καθώς και φύσσες εκτεθειμένες κάτω από το φαίρινγκ.

Όντας συντηρητικός θεώρησα ότι θα είμαι συνέχεια με σπρέϊ για στεγανοποίηση και το φόβο... εδώ θα βραχυκυκλώσει... εκεί θα βραχυκυκλώσει...

Το τελευταίο είναι/ήταν δική μου ικασία και μάλλον αδικεί την μοτοσυκλέτα.

Καλώς ή κακώς οι απόψεις/προτιμήσεις διαμορφώνονται με τα βιώματα του καθενώς...

Ευχαρίστως θα έπαιρνα ένα... όχι για πρώτο μηχανάκι...με τα δικά μου θέλω.

Αν με ρωτήσεις απο τα παραπάνω ποια είναι τα μοντέλα που με φτιάχνουν πρώτο ειναι το multistrada. Αλλά έχει θέματα ρε γαμώτο. Που θα πρέπει να μάθω να τα κάνω μόνος μου. Κι επειδή το πέρασα το θέμα με μηδενική υποστήριξη αντιπροσωπείας στην επαρχία, κολλάω να πάω να ψάξω.

Κι έχω σταμπάρει εκει κοντά στα μέρη σου κοντά ένα, πανέμορφο είναι!Yes
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καθότι ευρωπαϊκακιας :p και φυσικά Ιταλοφιλος
Μία ακόμα επιλογή που μπορείς να βάλεις είναι και το aprilia shiver 750 GT
GivingGiving
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καθότι ευρωπαϊκακιας :p και φυσικά Ιταλοφιλος
Μία ακόμα επιλογή που μπορείς να βάλεις είναι και το aprilia shiver 750 GT

Το aprilia είναι από άλλον πλανήτη

Θυμάμαι πριν καμιά δεκαετία που είχα το Caponord και έμπαινα στα φόρουμ της Απρίλια, τα πρώτα Shiver έβγαζαν πολλά προβλήματα. Εννοώ πολλά ακόμη και για Aprilia.
Διορθώθηκε η κατάσταση στα επόμενα μοντέλα;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θυμάμαι πριν καμιά δεκαετία που είχα το Caponord και έμπαινα στα φόρουμ της Απρίλια, τα πρώτα Shiver έβγαζαν πολλά προβλήματα. Εννοώ πολλά ακόμη και για Aprilia.
Διορθώθηκε η κατάσταση στα επόμενα μοντέλα;
Γιαυτό δεν προτάθηκαν από εμάς σε πρώτη φάση...
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Θυμάμαι πριν καμιά δεκαετία που είχα το Caponord και έμπαινα στα φόρουμ της Απρίλια, τα πρώτα Shiver έβγαζαν πολλά προβλήματα. Εννοώ πολλά ακόμη και για Aprilia.
Διορθώθηκε η κατάσταση στα επόμενα μοντέλα;
Σε αυτό δεν ξέρω κάτι αλλά πιστεύω έχει να κάνει από την συντήρηση και την πόσο σωστη χρήση έκανε ο προηγούμενος!!
Και στα tiger έχουν ακουστεί τόσα, αλλά 90000χλμ δεν μου έχει κάνει κιχ ή μάλλον κράκ :P
Για το shiver GT που το έβγαλε μετά το απλό δεν θυμάμαι να είχα διαβάσει κάτι αρνητικό εκτός (σχετικό είναι αυτό δηλαδή) της ζέστης που βγάζει απ τον καταλύτη και την απότομη λειτουργία του ride dy wire που διορθώθηκε με update λογισμικού !!
Αν πας με γνώμονα την αξιοπιστία λογικά δεν πας σε aprilia (άσε που αυτό έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια για όλα τα ευρωπαϊκά)
Αν πας με γνώμονα το Fun to ride τότε το παίρνεις με κλειστά τα μάτια!! (το έπαιρνα άνετα :D)
Εξαλλου V2 με 95 άλογα, τρεις χαρτογράφησεις εγκεφάλου , ride dy wire, ακτινικές δαγκάνες με δίσκους 320χιλ, ανεστραμενα πιρούνια, ενίσχυμενη ψαλιδαρα και σε καλή τιμή δεν τα βρίσκεις και εύκολα!! :D
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
βερσους 650 εχει ο αδερφος μου..
μελανο σημειο ο συμπλεκτης που θελει ρυθμισμα τακτικα και οτι θελει πηνεια καπου στα 60000χλμ..
multistrada 620/..
ειχα το 1000,για το 620 θα πω οτι θεωρειται το πιο αξιοπιστο ντουκατι μοτερ,τιμιο μηχανακι,φιλοι εχουν περασει τα 100000 χλμ..
γινεται και πολυ ευκολα 750,οποτε παιρνει αρκετη ροπη..
φθηνη συντηρηση σχετικα ιδια με ιαπωνικα,το εχτρα ειναι οι υμαντες καθε 20000 χλμ,αλλοι 24000χλμ που κανουν κανα 120ε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
βερσους 650 εχει ο αδερφος μου..
μελανο σημειο ο συμπλεκτης που θελει ρυθμισμα τακτικα και οτι θελει πηνεια καπου στα 60000χλμ..
multistrada 620/..
ειχα το 1000,για το 620 θα πω οτι θεωρειται το πιο αξιοπιστο ντουκατι μοτερ,τιμιο μηχανακι,φιλοι εχουν περασει τα 100000 χλμ..
γινεται και πολυ ευκολα 750,οποτε παιρνει αρκετη ροπη..
φθηνη συντηρηση σχετικα ιδια με ιαπωνικα,το εχτρα ειναι οι υμαντες καθε 20000 χλμ,αλλοι 24000χλμ που κανουν κανα 120ε

Κι εγώ για το μικρό multi δεν έχω ακούσει τρελά πράγματα από βλάβες που να είναι deal braker. Με ψήνει. Περισσότερο από όλα τα άλλα της λίστας. Δεν ξέρω όμως κατα 'δω αν το πιάνουν τα μαστόρια. Αν και είναι σχετικά απλό και παλιάς σχεδίασης μοτεράκι...γιατί να μην το πιάνουν; Κι έχω δει και ένα θέμα με στρεβλωμένα ρεζερβουαρ που δεν πατάνε σωστά στην βάση και δημιουργούν πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν δημιουργείται ούτε από την μια μέρα στην άλλη, ούτε σε αφήνει ξαφνικά στον δρόμο. Δεν ξέρω....το ψήνω! Είμαι και φανατικός Ιταλόφιλος και με τραβάει στο μέρος του!
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Φίλοι μου βλέπω τακτικά για μηχανάκια που ξεπέρασαν τα 100.000 χλμ. χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και αυτό να είναι κάτι πολύ σημαντικό. Όταν όμως έχω δει CRF1000 γερμανού από τα πρώτα της παραγωγής να έχει κλίσει 500.000 χλμ χωρίς πρόβλημα τι να πώ ?
Βέβαια τα καινούργια CRF1100 δεν θα έχουν το ίδια χιτώνια στις κεφαλές όπως τα παλιά από ατσάλι με νικασιλ αλλά θα είναι χιτώνια αλουμινίου για να γίνει ελαφρύτερο, αυτό μου προξενεί αρκετές αμφιβολίες για ανάλογη μακροζωία.

https://www.youtube.com/watch?v=RRN4rd12uvs
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κι εγώ για το μικρό multi δεν έχω ακούσει τρελά πράγματα από βλάβες που να είναι deal braker. Με ψήνει. Περισσότερο από όλα τα άλλα της λίστας. Δεν ξέρω όμως κατα 'δω αν το πιάνουν τα μαστόρια. Αν και είναι σχετικά απλό και παλιάς σχεδίασης μοτεράκι...γιατί να μην το πιάνουν; Κι έχω δει και ένα θέμα με στρεβλωμένα ρεζερβουαρ που δεν πατάνε σωστά στην βάση και δημιουργούν πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν δημιουργείται ούτε από την μια μέρα στην άλλη, ούτε σε αφήνει ξαφνικά στον δρόμο. Δεν ξέρω....το ψήνω! Είμαι και φανατικός Ιταλόφιλος και με τραβάει στο μέρος του!
Για καμμιά Stelvio δεν ψήνεσαι;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Φίλοι μου βλέπω τακτικά για μηχανάκια που ξεπέρασαν τα 100.000 χλμ. χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και αυτό να είναι κάτι πολύ σημαντικό. Όταν όμως έχω δει CRF1000 γερμανού από τα πρώτα της παραγωγής να έχει κλίσει 1.000.000 χλμ χωρίς πρόβλημα τι να πώ ?
Βέβαια τα καινούργια CRF1100 δεν θα έχουν το ίδια χιτώνια στις κεφαλές όπως τα παλιά από ατσάλι με νικασιλ αλλά θα είναι χιτώνια αλουμινίου για να γίνει ελαφρύτερο, αυτό μου προξενεί αρκετές αμφιβολίες για ανάλογη μακροζωία.

1.000.000 χλμ;:eek:
Καλά, δεν το βαρέθηκε;
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
1.000.000 χλμ;:eek:
Καλά, δεν το βαρέθηκε;

Άμα σου κάνει τα κέφια σου γιατί να το βαρεθείς?
Μπορεί να έχουν την τσέπη να μπορούν να πάρουν ότι γουστάρουν αλλά πολλοί δεν έχουν την καταναλωτική ιδέα πρώτα από όλα.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Κι εγώ για το μικρό multi δεν έχω ακούσει τρελά πράγματα από βλάβες που να είναι deal braker. Με ψήνει. Περισσότερο από όλα τα άλλα της λίστας. Δεν ξέρω όμως κατα 'δω αν το πιάνουν τα μαστόρια. Αν και είναι σχετικά απλό και παλιάς σχεδίασης μοτεράκι...γιατί να μην το πιάνουν; Κι έχω δει και ένα θέμα με στρεβλωμένα ρεζερβουαρ που δεν πατάνε σωστά στην βάση και δημιουργούν πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν δημιουργείται ούτε από την μια μέρα στην άλλη, ούτε σε αφήνει ξαφνικά στον δρόμο. Δεν ξέρω....το ψήνω! Είμαι και φανατικός Ιταλόφιλος και με τραβάει στο μέρος του!
διαροες που διαβασα παραπανω,σημαινει μηδενικο ζεσταμα απο τον ιδιοκτητη και πλακωματα...οι υμαντες επειδη ειναι διβαλβιδο αλλαζουν σε ενα 20λεπτο και ειναι ευκολο να αλαχθουν,εγω στο 1000 μονο μου τους αλλαξα.Ρεζερβουαρ δεν αφορα το μουλτι,αλλωστε αυτο ειναι ενα μονοκοματο,δηλ παει μεχρι πισω στον κωλο...
ποιο εχεις δει?
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Άμα σου κάνει τα κέφια σου γιατί να το βαρεθείς?
Μπορεί να έχουν την τσέπη να μπορούν να πάρουν ότι γουστάρουν αλλά πολλοί δεν έχουν την καταναλωτική ιδέα πρώτα από όλα.
Εγω το βαρεθηκα πολυ γρηγορα παντως, ηλεκτρικο μοτερ αλλα ψοφιο ψηλα και μετριο στα ορεινα στροφυλικια
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
διαροες που διαβασα παραπανω,σημαινει μηδενικο ζεσταμα απο τον ιδιοκτητη και πλακωματα...οι υμαντες επειδη ειναι διβαλβιδο αλλαζουν σε ενα 20λεπτο και ειναι ευκολο να αλαχθουν,εγω στο 1000 μονο μου τους αλλαξα.Ρεζερβουαρ δεν αφορα το μουλτι,αλλωστε αυτο ειναι ενα μονοκοματο,δηλ παει μεχρι πισω στον κωλο...
ποιο εχεις δει?

Το multi αφορά. Οντως μονοκόμματο είναι μέχρι πίσω. Σε Αμερικάνικο φόρουμ το πέτυχα. Είχε και βιντεάκι. Warping το ονομάζει. Στραβώνει το πλαστικό που είναι μονοκόμματο και δεν πατάει σωστά στις βάσεις.

 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Το multi αφορά. Οντως μονοκόμματο είναι μέχρι πίσω. Σε Αμερικάνικο φόρουμ το πέτυχα. Είχε και βιντεάκι. Warping το ονομάζει. Στραβώνει το πλαστικό που είναι μονοκόμματο και δεν πατάει σωστά στις βάσεις.
δεν παιζει αυτο ευρωπη,εκει εχουν θεμα με τις αιθανολες..
2 μουλτι ειχα και ξερω πολλων φιλων,δεν ειχαν τετοιο θεμα
 
Top Bottom