Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Μάρκα Maestro corista 6 nota και επάνω στα μπρούτζινα σφυριχτράκια γράφει τις νότες.

IMG_20210121_182722.jpg
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Ωρε τεχνολογίες!!!!
Πιτσιρικάδες που μαζευόμασταν στα σπίτια για πρόβες (χαρά που έκαναν οι γείτονες) σηκωναμε το τηλέφωνο, σταθερό του ΟΤΕ μόνο τότε, να πάρουμε ένα Λα για να κουρδίσουμε !!!

ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ!!!!!!!
Γεια σου, ρε Αποστόλη!!! Πόσα χρόνια πίσω με πήγες! Γυμνάσιο - Λύκειο θα'μ*****α όταν το κάναμε αυτό!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ!!!!!!!
Γεια σου, ρε Αποστόλη!!! Πόσα χρόνια πίσω με πήγες! Γυμνάσιο - Λύκειο θα'μ*****α όταν το κάναμε αυτό!
Ήταν το μόνιμο κουρδιστήρι !!!
Όποιος ήταν πιο κοντά στο τηλέφωνο έκανε την αρχή!!! Χαχαχα!!!
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ομορφόπαιδα, ψάχνω ταμπλατούρα (όχι παρτιτούρα) για τον Κηπουρό του Παυλίδη.
Οποιος έχει στέλνει inbox

Thank
Τι να τον κάνεις τον κηπουρό τέτοια εποχή , να τα χαλάΕΙς θέλεις ; Θα χιονίσει , δεν κλαδεύουν , θα τα κάψεις τα κακόμοιρα .
Τέλος πάντων , ρίξε μια ματιά στα μεϊλ σου .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τι να τον κάνεις τον κηπουρό τέτοια εποχή , να τα χαλάΕΙς θέλεις ; Θα χιονίσει , δεν κλαδεύουν , θα τα κάψεις τα κακόμοιρα .
Τέλος πάντων , ρίξε μια ματιά στα μεϊλ σου .
Ευχαριστώ μαν Giving
αλλά αυτό είναι απο το site kithara.to και δυστυχώς είναι λάθος. Το έχω τσεκάρει απο τα πρώτα. Δεν έκανε καλή δουλειά αυτός που το έβγαλε με το αυτί.eye
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ευχαριστώ μαν Giving
αλλά αυτό είναι απο το site kithara.to και δυστυχώς είναι λάθος. Το έχω τσεκάρει απο τα πρώτα. Δεν έκανε καλή δουλειά αυτός που το έβγαλε με το αυτί.eye
Γι ΄αυτό σου έγραψα παρακάτω , είναι πιο σωστό . Το λινκ τσέκαρε .
Κάπου την είχα , την ψάχνω αλλά δεν την βρίσκω στις δικές μου . Θα κοιτάξω πάλι .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γι ΄αυτό σου έγραψα παρακάτω , είναι πιο σωστό . Το λινκ τσέκαρε .
Κάπου την είχα , την ψάχνω αλλά δεν την βρίσκω στις δικές μου . Θα κοιτάξω πάλι .
Το λινκ είναι εντάξει στις συγχορδίες, αλλά εγώ ψάχνω κυρίως τα αρπίσματα
Αν δεν το βρω θα πρέπει να κάτσω να το βγάλω νοτα νοτα. Αρκετά κουραστικό
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Το λινκ είναι εντάξει στις συγχορδίες, αλλά εγώ ψάχνω κυρίως τα αρπίσματα
Αν δεν το βρω θα πρέπει να κάτσω να το βγάλω νοτα νοτα. Αρκετά κουραστικό
Αν βρω τις δικές μου είσαι τυχερός . Ισως δείχνει και τα arpeggios εδώ . Έχει διάφορες επιλογές .Σκρολαρε μέχρι κάτω να δεις .

 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ηλεκτρική ζήτησε, συμφωνήσαμε να ξεκινήσει (πριν 4 χρόνια αυτά) με κλασσική και μετά αν το επιθυμεί πάει και σε ηλεκτρική
Του αρέσει όμως και δεν το κάνει "αγγαρεία" νομίζω την έχει αγαπήσει την κλασσική
Γιώργο κάνω εδώ το Quote γιατί έχουμε κάνει αυτό το Θρεντ μουσικό . Έτσι μένει ενεργό .
Πως και τον έσπρωξες προς την κλασσική πρώτα ; Ρωτάω γιατί στην σύγχρονη μουσική υπάρχει πια τμήμα ηλεκτρικής , δεν ισχύει δηλαδή αυτό που έκαναν παλιά, με αποτέλεσμα αρκετός κόσμος να τα παρατάει γι ΄αυτό τον λόγο .
Ο δικός μου πιτσιρικάς ήθελε ηλεκτρική και τον έγραψα κατευθείαν εκεί , φοβούμενος μην "ξενερώσει" με κάτι που δεν ήθελε. Τώρα έκλεισε χρόνο που παίζει και έχει αρχίσει να τον ενδιαφέρει και η κλασική . Έτσι του δείχνει σιγά σιγά και κλασική ο δάσκαλος του.
Πόσο χρονών είναι αν επιτρέπετε ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
καλησπέρα σύντροχοι,
είμαι παντελώς άσχετος με μουσική, δηλ δεν πάιζω κάπιο όργανο, αλλά απο ότι έχω διαβάσει πολλοί εδώ το κατέχετε.
Ο μικρός μου λοιπόν του αρέσει η κιθάρα, ζήτησε του πήρα, τον έβαλα στο ωδείο κτλ
Χθες ξαφνικά του κόπηκε μια χορδή, η ΡΕ αν δεν κάνω λαθος, πράγμα του απ' ότι διάβασα συμβαίνει καμιά φορά. Μέχρι τώρα του έχω αλλάξει μερικές φορές και εγώ και ο δάσκαλος, αλλλά δεν έτυχε να πάω εγώ να αγοράσω, του είχανε δώσει 2-3 set μαζί με την κιθάρα και όλο και είχαμε, αλλά τώρα τελείωσαν Bcdef
Λόγο της κατάστασης δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα Bcdef να πάρω χορδές, και είπα να κοιτάξω διασυκτιακά.... χαχαχαχαχα τι το θελα.... πελάγωσα, μάρκες, πάχος χορδής, υλικό, περιέλιξη, και το κυριότερο tension low, standard, high
τι κάνω ρε παιδιά?
το παιδί δεν μπορεί ακόμα να έχει άποψη απο μένα περιμένει, έστειλε όμως μνμ στο καθηγητή του και ελπίζω ότι θα μας κατευθύνει
εσείς όμως μπορείτε να μου προτείνετε κάτι?
έτσι για να μαθαίνουμε
Τώρα είδα την ερώτηση για τις χορδές της κλασσικής . Φαντάζομαι βάλατε τις καινούργιες μετά τις συμβουλές του δασκάλου , οπότε αν θέλεις γράψε μας και εδώ τι σας είπε , για να υπάρχει η πληροφορία .
Φαντάζομαι σας είπε μέτριο τενσιον με τις λεπτότερες χορδές .
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Αύριο θα γίνει διαδικτυακό αφιέρωμα στον Chick Corea από το τμήμα μπάσου του Berklee και είναι δωρεάν .
Πρέπει να γίνει εγγραφή εδώ.

@Babis flou επειδήΣ είσαι bassman
@EvangeloSKG





Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γιώργο κάνω εδώ το Quote γιατί έχουμε κάνει αυτό το Θρεντ μουσικό . Έτσι μένει ενεργό .
Πως και τον έσπρωξες προς την κλασσική πρώτα ; Ρωτάω γιατί στην σύγχρονη μουσική υπάρχει πια τμήμα ηλεκτρικής , δεν ισχύει δηλαδή αυτό που έκαναν παλιά, με αποτέλεσμα αρκετός κόσμος να τα παρατάει γι ΄αυτό τον λόγο .
Ο δικός μου πιτσιρικάς ήθελε ηλεκτρική και τον έγραψα κατευθείαν εκεί , φοβούμενος μην "ξενερώσει" με κάτι που δεν ήθελε. Τώρα έκλεισε χρόνο που παίζει και έχει αρχίσει να τον ενδιαφέρει και η κλασική . Έτσι του δείχνει σιγά σιγά και κλασική ο δάσκαλος του.
Πόσο χρονών είναι αν επιτρέπετε ;
Κλασική, ηλεκτρική και ακουστική είναι τρία διαφορετικά όργανα. Κι ας μοιάζουν ίδια.

Μικρός ήθελα να μάθω κιθάρα ηλεκτρική. Με παρόμοια συζήτηση τότε με έστειλε ο πατέρας μου σε κλασική, σε ωδείο. Πήγα 3 μήνες και τα παράτησα. Η δασκάλα που είχα τότε μου ρουφούσε όλη την χαρά και την διάθεση που είχα να μάθω, για να διδάξει τα δικά της, με τον δικό της τρόπο. Καλά έκανε. Αυτή ήθελε να φτιάξει έναν μουσικό. Καλά έκανα κι εγώ. Εγώ ήθελα να μπορώ να παίξω αυτά που θέλω.

Χρειάστηκε να γίνω ο ίδιος ενήλικος και πατέρας (και κύριος των αποφάσεων για εμένα) για να ξαναπάω να μάθω κιθάρα, ηλεκτρική αυτή την φορά και με δικούς μου όρους.
Έκανα τα μαθήματα όπως τα ήθελα εγώ, διδασκόμουν αυτά που συζητούσα με τον δάσκαλο για να με βοηθήσουν να παίξω αυτά που ήθελα εγώ, και έμαθα τεχνικές που ενδιέφεραν εμένα. Ακόμη και η κιθάρα που αγόρασα ήταν για να βγάλω τον ήχο που ήθελα εγώ. Θεωρία μόνο όσο χρειαζόταν για να καταλαβαίνω τι διαβάζω.

Προσπαθώ με την σειρά μου να σπρώξω τα παιδιά μου στην μουσική. Αλλά με τους δικούς τους όρους.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αύριο θα γίνει διαδικτυακό αφιέρωμα στον Chick Corea από το τμήμα μπάσου του Berkley και είναι δωρεάν .
Πρέπει να γίνει εγγραφή εδώ.

@Babis flou επειδήΣ είσαι bassman
@EvangeloSKG





Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
δεν ειμαι απο αυτους που μελετανε Stoned Emoticon
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Κλασική, ηλεκτρική και ακουστική είναι τρία διαφορετικά όργανα. Κι ας μοιάζουν ίδια.

Μικρός ήθελα να μάθω κιθάρα ηλεκτρική. Με παρόμοια συζήτηση τότε με έστειλε ο πατέρας μου σε κλασική, σε ωδείο. Πήγα 3 μήνες και τα παράτησα. Η δασκάλα που είχα τότε μου ρουφούσε όλη την χαρά και την διάθεση που είχα να μάθω, για να διδάξει τα δικά της, με τον δικό της τρόπο. Καλά έκανε. Αυτή ήθελε να φτιάξει έναν μουσικό. Καλά έκανα κι εγώ. Εγώ ήθελα να μπορώ να παίξω αυτά που θέλω.

Χρειάστηκε να γίνω ο ίδιος ενήλικος και πατέρας (και κύριος των αποφάσεων για εμένα) για να ξαναπάω να μάθω κιθάρα, ηλεκτρική αυτή την φορά και με δικούς μου όρους.
Έκανα τα μαθήματα όπως τα ήθελα εγώ, διδασκόμουν αυτά που συζητούσα με τον δάσκαλο για να με βοηθήσουν να παίξω αυτά που ήθελα εγώ, και έμαθα τεχνικές που ενδιέφεραν εμένα. Ακόμη και η κιθάρα που αγόρασα ήταν για να βγάλω τον ήχο που ήθελα εγώ. Θεωρία μόνο όσο χρειαζόταν για να καταλαβαίνω τι διαβάζω.

Προσπαθώ με την σειρά μου να σπρώξω τα παιδιά μου στην μουσική. Αλλά με τους δικούς τους όρους.
Παρόμοια είναι η περίπτωση πολλών που γνωρίζω και γι'αυτό τα έγραψα έτσι. Όταν πήγα να γράψω τον μικρό μου , πολλοί μου λέγανε το γνωστό με την κλασική πρώτα . Αλλά όπως και εσύ , παθαίνεις και μαθαίνεις και έτσι δεν την πατάς με το να ξενερώσεις τα παιδιά σου.
Ο δικός μου επειδή γενικά το έχει λίγο με την μουσική , του έχουν προτείνει ότι όργανο κυκλοφορεί για να μάθει , ακόμα και δάσκαλοι μουσικής μέσα από το ίδιο ωδείο που πηγαίνει.
Ο μικρός ανένδοτος θέλει ηλεκτρική.



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παρόμοια είναι η περίπτωση πολλών που γνωρίζω και γι'αυτό τα έγραψα έτσι. Όταν πήγα να γράψω τον μικρό μου , πολλοί μου λέγανε το γνωστό με την κλασική πρώτα . Αλλά όπως και εσύ , παθαίνεις και μαθαίνεις και έτσι δεν την πατάς με το να ξενερώσεις τα παιδιά σου.
Ο δικός μου επειδή γενικά το έχει λίγο με την μουσική , του έχουν προτείνει ότι όργανο κυκλοφορεί για να μάθει , ακόμα και δάσκαλοι μουσικής μέσα από το ίδιο ωδείο που πηγαίνει.
Ο μικρός ανένδοτος θέλει ηλεκτρική.



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλό είναι το παιδί να πηγαίνει στο όργανο που θέλει, για έναν και μόνο λόγο.
Για την διατήρηση του ενδιαφέροντος.

Εγώ ήθελα να παίξω Metallica και η δασκάλα με έβαζε να κρατάω την κλασική καθισμένος σαν να είχα καταπιεί μπαστούνι, με την κιθάρα στο αριστερό πόδι και την ταστιέρα να κοιτάει το ταβάνι, και να κάνω ασκήσεις.

Και 3 μήνες πολύ άντεξα τώρα που το σκέφτομαι.

Τώρα ναι, πιάνω την κλασσική, αλλά είναι επιλογή μου για να προσπαθήσω κάποια κομμάτια που απαιτούν κλασσική.
 

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Τώρα είδα την ερώτηση για τις χορδές της κλασσικής . Φαντάζομαι βάλατε τις καινούργιες μετά τις συμβουλές του δασκάλου , οπότε αν θέλεις γράψε μας και εδώ τι σας είπε , για να υπάρχει η πληροφορία .
Φαντάζομαι σας είπε μέτριο τενσιον με τις λεπτότερες χορδές .
ναι σε standard tension πήγαμε, απλά πήρα 2 σετ και το ένα ήταν με μπίλια στην άκρη (ball end)
Όταν το είδε, δεν το ενέκρινε, μόνο χορδές με δέσιμο στην κλασική λοιπόν.
 

thimiospoul

member
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
46
Περιοχή
ΚΟΖΑΝΗ
Μοτοσυκλέτα
fz6 s2 2007
Όνομα
ΘΥΜΙΟΣ
Δυστυχώς για τους περισσοτερους μας η διαφορά ανάμεσα σε αυτόν που πρόσεχε,πήρε από την αρχή και εφάρμοζε βαρετές θεωρίες και ασκήσεις είναι χαώδης.Ακουγεται υπερβολικό αλλά το πώς θα συνηθισεις να κάθεσαι στο σκαμπό στα δέκα σου θα επηρεάσει το παίξιμο σου μετά από είκοσι χρόνια.Και γενικά λεπτομέρειες που τις διεγραφα αυτομάτως τη στιγμή που τις άκουγα στα δέκα μου,τώρα βλέπω ότι δεν με αφηνουν να εξελιχθω.Αν δεν μπαζωσεις δεν χτίζεις.Κατι ανάλογο δεν ισχύει και με την οδήγηση μήπως?
 

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Γιώργο κάνω εδώ το Quote γιατί έχουμε κάνει αυτό το Θρεντ μουσικό . Έτσι μένει ενεργό .
Πως και τον έσπρωξες προς την κλασσική πρώτα ; Ρωτάω γιατί στην σύγχρονη μουσική υπάρχει πια τμήμα ηλεκτρικής , δεν ισχύει δηλαδή αυτό που έκαναν παλιά, με αποτέλεσμα αρκετός κόσμος να τα παρατάει γι ΄αυτό τον λόγο .
Ο δικός μου πιτσιρικάς ήθελε ηλεκτρική και τον έγραψα κατευθείαν εκεί , φοβούμενος μην "ξενερώσει" με κάτι που δεν ήθελε. Τώρα έκλεισε χρόνο που παίζει και έχει αρχίσει να τον ενδιαφέρει και η κλασική . Έτσι του δείχνει σιγά σιγά και κλασική ο δάσκαλος του.
Πόσο χρονών είναι αν επιτρέπετε ;
συζητώντας, και με δασκάλους μουσικής, ναι μεν μπορείς να γραφτείς κατ΄ευθείαν στην ηλεκτρική καθώς υπάρχουν τμήματα μόνο ηλεκτρικής αλλά το θέμα είναι αν θελήσεις να μεταπηδήσεις απο το ένα όργανο στο άλλο η μετάβαση απο κλασική σε ηλεκτρική είναι πιο εύκολη απ' οτι το αντίστροφο. Θα μου πεις ε και τι έγινε? και όντως αν μείνει στο όργανο δεν έγινε τίποτα. Το θέμα είναι ότι τα παιδιά πολλές φορές δεν είναι σίγουρο ότι ξέρουν τι θέλουν καθώς σε αυτές τις ηλικίες ( 8 ήταν ο δικός μου τότε) δέχονται σενέχεια νέα ερεθίσματα και θέλουν να δοκιμάζουν τα πάντα. Με αυτό το σκεπτικό τον έπεισα να ξεκινήσει με την κλασική χωρίς ποτέ να του αρνηθώ την αλλάγή δεν του αρέσει.
Τελικά όπως είπα του άρεσε, είναι 12 χρονών τώρα και την συνεχίζει, σε αντίθεση με τον άλλο μου γιο, που στα 2 χρόνια παράτησε τελείως την μουσική...
 
Top Bottom