Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ο αδερφος μου εχει μια τελε custom shop με μπρατσο ροπαλο...εκει ειναι ο ηχος...στο ροπαλο του ηρακλη!!!
to μανικι στην bullet maple ειναι?
Έτσι μοιάζει.
Δεν έχω χαρτιά και σπεκς. Ηρθε στα χέρια μου 4ο-5ο χέρι και αφου έκατσε και μια πενταετία σε τοίχο ροκάδικου και μάζεψε τον απαιτούμενο βαθμό τσιγαρίλας και ροκενρολίλας για να παίζει γαμάτα! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έτσι μοιάζει.
Δεν έχω χαρτιά και σπεκς. Ηρθε στα χέρια μου 4ο-5ο χέρι και αφου έκατσε και μια πενταετία σε τοίχο ροκάδικου και μάζεψε τον απαιτούμενο βαθμό τσιγαρίλας και ροκενρολίλας για να παίζει γαμάτα! Tooth
ρε η ταστιερα λεω...maple η rosewood?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Rosewood ,πριν την ροουζγουνταπαγορευση

Δες πως έχει αλλάξει χρώματα το σώμα και τα πλαστικά από την παραμονή στο ρόκαδικο




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Η κορη θελει να παρει ηλεκτρικη κιθαρα εχεται να προτεινεται καποια ?
Ποιες μαρκες να προτιμησω και ποιες να αποφυγω το μπατζετ ειναι γυρω στα 400 ευρω μαζι με το ενισχυτη που χρειαζεται Αν για κατι πολυ καλο χρειαζεται να ανεβω λιγο στο μπατζετ το βλεπω
Θεωρώ πως είναι μεγάλη , οπότε δεν θέλει κιθάρα 3/4 αλλά κανονική .
Κοίτα αυτές που σου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω , με μια ιδιαίτερη προτίμηση σε αυτή την κατηγορία , στην Yamaha Pacifica .
Πάντως θεωρώ πως με τα χρήματα αυτά , παίρνεις ανώτερη κατηγορία σε μεταχειρισμένο όργανο , το οποίο δεν είναι κάτι που θα σε κάνει να φοβηθείς . Τα όργανα αν είναι προσεγμένα δεν παθαίνουν τίποτα . Ο ενισχυτής θέλει λίγη προσοχή παραπάνω , αλλά πάλι βρίσκεις πάρα πολύ καλές ευκαιρίες . Κοίτα το ηχείο του ενισχυτή να είναι 12αρι ιδανικά .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κοίτα αυτές που σου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω , με μια ιδιαίτερη προτίμηση σε αυτή την κατηγορία , στην Yamaha Pacifica .
Pacifica 311H είναι η βασική μου κιθάρα



Αν και σκέφτομαι να την δώσω σιγά σιγά για να αναβαθμιστώ (σε pacifica πάλι)

Υ.Γ Επίσης κάτι που ξέχασα να τονίσω στο αρχικό ποστ μου προτάσεων. @dikoukos όχι κιθάρα με τρέμολο σε αυτά τα λεφτά. Προτίμησε με σταθερή γέφυρα. Θα μάθει και καλύτερα bend
 
Τελευταία επεξεργασία:

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Είναι ένα στάνταρ η Yamaha πως δεν θα πετάξεις τα χρήματα σου , στα πρώτα χρόνια τουλάχιστον . Στις πολύ-πολύ ακριβές πας αλλού . Στις κλασικές έχει καλές κιθάρες στα χαμηλά , αλλά και στα ακριβά μοντέλα κάποια σκοτώνουν .
Εσένα Αποστόλη @Drake Ramore νομίζω πως θα σου άρεσε αυτή η κιθάρα . Είναι καινούργιο μοντέλο...
Δεν λέω για να την πάρεις, γιατί είναι ακριβό μοντέλο , αλλά σου αρέσει και η ράτσα...
(Εδώ σου βάζω μια από την καινούργια σειρά).
Άκου ήχο...



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είναι ένα στάνταρ η Yamaha πως δεν θα πετάξεις τα χρήματα σου , στα πρώτα χρόνια τουλάχιστον . Στις πολύ-πολύ ακριβές πας αλλού . Στις κλασικές έχει καλές κιθάρες στα χαμηλά , αλλά και στα ακριβά μοντέλα κάποια σκοτώνουν .
Εσένα Αποστόλη @Drake Ramore νομίζω πως θα σου άρεσε αυτή η κιθάρα . Είναι καινούργιο μοντέλο...
Δεν λέω για να την πάρεις, γιατί είναι ακριβό μοντέλο , αλλά σου αρέσει και η ράτσα...
(Εδώ σου βάζω μια από την καινούργια σειρά).
Άκου ήχο...



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχεις πιάσει ακριβώς το γούστο μου.
Ibanez μπράτσο, σε telecaster σχήμα, roasted maple neck και μαγνήτης για βρώμικες blueζιές!Giving

Edit το συμπληρωματικόν: Μεγάλη ζημιά μ' έκανες Πάνο. Απο όσες κιθάρες πρότεινες ή έστειλες κατα καιρους, αυτή την θέλω!Banging head
 
Τελευταία επεξεργασία:

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Έχεις πιάσει ακριβώς το γούστο μου.
Ibanez μπράτσο, σε telecaster σχήμα, roasted maple neck και μαγνήτης για βρώμικες blueζιές!Giving

Edit το συμπληρωματικόν: Μεγάλη ζημιά μ' έκανες Πάνο. Απο όσες κιθάρες πρότεινες ή έστειλες κατα καιρους, αυτή την θέλω!Banging head

Καλά σε έχω κόψει εγώ τι παλιοχαρακτήΡ είσαι... abcdefghgk


Πω ρε γμτ...τώρα είδα τιμή!
Όνειρο θα μείνει...
Αφού σΕ το έγραψα...
"Δεν λέω για να την πάρεις, γιατί είναι ακριβό μοντέλο , αλλά σου αρέσει και η ράτσα..."

Είναι στην ΤΟΠ κατηγορία το μωρό...Αφού σου έγραψα άκου ήχο , τι περίμενες από ηχολήπτη abcdefghgk . Δεν ξέρω αν άκουσες και παρακάτω στο αργό (07:30) ή μετά τα καθαρά της...είναι αλλού...η κόλαση... abcdeDevil

Πάρε και τα υπόλοιπα μωρά τώρα να σε κάψω εντελώς...abcdefghgk όπως έχω καεί και εγώ δηλαδήΣ... ToothHappy






 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εξαιρετικός ήχος.
Επίσης, αν και δεν το λέει στο βίντεο, ξέρω πως χρησιμοποιεί 13άρες χοντρές χορδές. Σε συνδυασμό με όλη την κατασκευή βοηθάνε να βγει αυτός ο παχύς και καθαρός ήχος.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εξαιρετικός ήχος.
Επίσης, αν και δεν το λέει στο βίντεο, ξέρω πως χρησιμοποιεί 13άρες χοντρές χορδές. Σε συνδυασμό με όλη την κατασκευή βοηθάνε να βγει αυτός ο παχύς και καθαρός ήχος.
13αρες κ 12αρες βαζω εγω..με λεπτες δε μπορω να παιξω..
Η χοντρη χορδη εχει λιγοτερες αρμονικες και περισοτερο tension...
αναλογως την κατασκευη της κιθαρας, μπορει να βγαλει μεγαλη νοτα, η να τη μουγγανει!
Ο stevie ray κουρντιζε ενα ημιτονιο κατω..
Εγω παιζω μονο jazz(λεμε τωρα) ...και με χοντρες χορδες εχεις ατακα και λιγοτερο sustain, δε θες sustain στο τζαζ ηχο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ παίζω με λεπτές. Εννιάρες.
Αλλά μου αρέσει ο ήχος απο τις 13άρες. Δυστυχώς μου πέφτουν δύσκολες για συνεχόμενη χρήση
ναι για bend ειναι πακετο...
9αρες νομιζω επαιζε ο bb king..πηγε ειδε live ton billy gibbons των ζζτοπ, κ επαθε πλακα με τον ηχο..
Και οταν τον ρωτησε και του πε 9αρες, επαθε ξανα πλακα Rolling
Και απο τοτε εβαλε 9αρες...η κ πιο λεπτες? δε θυμαμαι..

και οι 2 επαιζαν με gibson scale κιθαρες...δηλ σα να χεις 8ares σε fender
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Μπάμπη ο SRV είναι μια κατηγορία μαναχός του .
Σωστά αυτά για την τζαζ και το sustain και να συμπληρώσω πως δεν θέλουμε συνήθως και πολύ sustain στις ρυθμικές.
Αποστόλη για "στρατοκαστερέ" χρήση , όπως και για φανκοτιγουστάρεις ή παλιακό ροκ μεγάλο ενδιαφέρον έχουν και οι 10-38 που χρησιμοποιούσε και ο Χέντριξ .
Γενικά έχουν βγεί πολλά σετ όχι με το κλασικό μέτρημα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μπάμπη ο SRV είναι μια κατηγορία μαναχός του .
Σωστά αυτά για την τζαζ και το sustain και να συμπληρώσω πως δεβ θέλουμε συνήθως και πολύ sustain στις ρυθμικές.
Αποστόλη για "στρατοκαστερέ" χρήση , όπως και για φανκοτιγουστάρεις ή παλιακό ροκ μεγάλο ενδιαφέρον έχουν και οι 10-38 που χρησιμοποιούσε και ο Χέντριξ .
Γενικά έχουν βγεί πολλά σετ όχι με το κλασικό μέτρημα...
Έχω βολευτεί τρομερά με τις Ernie ball super Slinky και είναι και φτηνές που δεν ψάχνομαι ιδιαίτερα.
Δεν παίζω δα και σε υψηλο επίπεδο να ψάχνω τόσο πολύ τον ήχο μου
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παιδες σας ευχαριστω για της απαντησης Η κορη εχει κολησει με την fender SQ CV 60s Mustang LRL SNB Τη λετε σαν αγορα αξιζει?
Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή!
Ασυνηθιστη θα έλεγα.
Κιθάρα για blues, jazz, indie κλπ.

Για εμένα αξίζει με 1000.
Αλλά αντιεμπορικό μοντέλο αν μετά θα σκεφτεί για πώληση.

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παιδες σας ευχαριστω για της απαντησης Η κορη εχει κολησει με την fender SQ CV 60s Mustang LRL SNB Τη λετε σαν αγορα αξιζει?
ναι η σειρα CV (classic vibe) ειναι οκ..ειναι και εμπορικη..προχωρα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ναι η σειρα CV (classic vibe) ειναι οκ..ειναι και εμπορικη..προχωρα
Εμπορικές οι mustang; Πότε έγινε αυτό; Τις ψάχνουν δηλαδή;

Ξερω πως ο CV τύπος είναι απο τους πιο εμπορικούς σε Tele και Strat, αλλά mustang; Εμπορική σειρά;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εμπορικές οι mustang; Πότε έγινε αυτό; Τις ψάχνουν δηλαδή;

Ξερω πως ο CV τύπος είναι απο τους πιο εμπορικούς σε Tele και Strat, αλλά mustang; Εμπορική σειρά;
οχι δεν ειναι σαν στρατ ,τελε...λεει ομως fender επανω....σαν να λεει χοντα δηλ. Yes
ας παρει αυτη που της αρεσει, σιγα τον πολυελαιο ουτε 300 δεν κανει
 
Top Bottom