Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Οι Godin είναι πολύ καλές κιθάρες , κυρίως οι ηλεκτρικές της που ξέρω εγώ . Ακριβά όργανα . Όμως, οι επίσης Καναδοί της Larivée θεωρώ πως είναι καλύτεροι , μιας και βγάζουν μόνο ακουστικές . Στις κλασικές υπάρχουν εταιρείες που κάνουν σχεδόν μόνο αυτό .
Οι Ισπανοί είναι κορυφαίοι με το δικό τους στυλ . Καταπληκτικοί τεχνίτες είναι και οι Ιάπωνες...Takamine , Ibanez , Yamaha
Οι Αμερικάνοι έχουν υπέροχα όργανα και από προσωπικό γούστο ή γνώμη , κυρίως ακουστικές Martin , Guild , Taylor και άλλες...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοιτάω αυτές τις μυστήριες ηλεκτροκλασσικές της Godin, επειδή θέλω τον nylon ηχο, αλλά δεν θέλω να αλλάξει πολύ η αίσθηση πάνω στην ταστιέρα.
Δυστυχώς είναι πανάκριβες.
Βέβαια βρήκα μια Κινέζικη αντιγραφή της Harley Benton που θεωρούνται "καλές" Κινέζικες στα 260 ευρώ. Το μελετάω...ψήνομαι, ψήνομαι

 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Κοιτάω αυτές τις μυστήριες ηλεκτροκλασσικές της Godin, επειδή θέλω τον nylon ηχο, αλλά δεν θέλω να αλλάξει πολύ η αίσθηση πάνω στην ταστιέρα.
Δυστυχώς είναι πανάκριβες.
Βέβαια βρήκα μια Κινέζικη αντιγραφή της Harley Benton που θεωρούνται "καλές" Κινέζικες στα 260 ευρώ. Το μελετάω...ψήνομαι, ψήνομαι

Ναι ρε συ είναι ιδιαίτερες , έχει βγάλει και η Fender την Acoustasonic σε παρόμοια λογική .
Όμως πας αλλού ρε φίλε με αυτές...
ΑΛΛΟ πράμα η κλασική. Πρέπει να σιγουρευτείς για το τι θέλεις να κάνεις , γιατί σε αυτή την κατηγορία θα κοιτάξουμε άλλα πράγματα .
Κάτσε να κάνω κάνα δυο ερωτήσεις σε κανέναν γνωστό , ηχολήπτης είμαι τι στο καλό δεν θα βρω κανέναν;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Έτσι για να ξυπνάει το νήμα...







Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τελειώνω το lesson 9 του Justin,προσπαθώ να τελειοποιήσω την F barre καθώς και την προπόνηση του μικρού δαχτύλου.
Έκατσα και έφτιαξα επίσης μία ρουτίνα στο dashboard,της έβαλα 27 items και κάνω κάθε μέρα προπόνηση σε αυτά.Από finger stretch,πολλά one minute change καθώς και fast perfect change,strumming και φυσικά όλα τα 10 λεπτα βιντεάκια με τα τραγούδια.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Πως πάτε ρε παιδιά;
Προχωράτε;

Με χίλια! Έχω δώσει βάρος (για να μην πω αποκλειστικότητα) στην κλασική και ακολουθεί η ακουστική, το charango και η ηλεκτρική.
Γι'αυτό και εσχάτως αραίωσα στο φόρουμ.
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Αν οποιοσδήποτε μαθαίνει, παίζει, ασχολείται ή οτιδήποτε με κιθαρα σε σχέση με ελληνικό ρεπερτόριο κυρίως στο ευρύτερο έντεχνο θα χαρώ να βοηθήσω....αυτη ήταν η βασική μου δουλειά προ οικογένειας για τα χαρτζιλίκια μου γυρω στα 10 χροβια και νομίζω ότι το στρίβω το εργαλείο.

Γρατζουνατε γιατί χανόμαστε
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Αυπομονώ και προετοιμάζομαι για το πρώτο μοτο-τζαμάρισμα.
Οκ σας κάνω τον ήχο με μεγάλη μου χαρά!!!



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα ήρθε και το αργαλείο.

View attachment 26039
Ελπίζω να πήρες αυτό που έχει το κουμπάκι πίσω και κλείνει και όχι το απλό. Θα τελειώνει η μπαταρία γρήγορα αλλιώς,

Το έχω μόνιμα πάνω στην ακουστική. Δυστυχώς ούτε στις ηλεκτρικές, ούτε στο μπάσο μου δουλεύει σωστά.
Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος.
έχει μια ιδιαιτερότητα ψιλομυστήρια.
Οταν του βάζεις μπαταρία και είναι καινούρια φουλ είναι υπερευαίσθητο και δεν μπορείς να το φέρεις εκει που πρέπει. Βασίζεσαι και στο αυτί....άρα άχρηστο.
Οταν είναι στα τελειώματα η μπαταρία του χάνει εντελώς την ευαισθησία του και πρέπει να χτυπάς με δύναμη την χορδή, αρα πάλι φεύγεις εκτός και σε πάει προς ημιτόνιο.

Καλούτσικο σε γενικές γραμμές στην υπόλοιπη διάρκεια της ζωής του, όταν η μπαταρία δεν είναι ούτε φουλ, ούτε ψόφια.

Προσωπικά δουλεύω αυτό απο το κινητό που πιάνει ήχο και όχι δόνηση απο το μπράτσο

για το μπάσο δουλεύω αυτό:

δωρεάν και τα δύο σε android. Κaι το πρώτο σίγουρα και σε iphone

Σόρυ αν σου την έσπασα. abc
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ναι πήρα αυτό με το διακοπτάκι.
Τις ιδιαιτερότητές του τις διαπίστωσα όταν προσπάθησα να κουρδίσω την κιθάρα την πρώτη φορά,ενώ τις τρεις λεπτές χορδές τις έπιανε με την πρώτη τις α΄λλες 3 χοντρές δεν μπορούσε να τις συντονίσει με τίποτα,μία έδειχνε φουλ τεντωμένη και μία ακούρδιστη.Όλα αυτά στην ένδειξη guitar,μόλις το γύρισα στην chro τις έπιασε όλες με τη μία!

Πιο πολύ το πήρα για δικό μου shopping therapy (!),ούτως ή άλλως χρησιμοποιούσα το tuner στο app του Justin στο κινητό και έχω και ένα κουρδιστήρι που φυσάς σαν φυσαρμόνικα αγορασμένο πριν... χμμμ.. κάμποσα χρόνια.:cool:
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ναι πήρα αυτό με το διακοπτάκι.
Τις ιδιαιτερότητές του τις διαπίστωσα όταν προσπάθησα να κουρδίσω την κιθάρα την πρώτη φορά,ενώ τις τρεις λεπτές χορδές τις έπιανε με την πρώτη τις α΄λλες 3 χοντρές δεν μπορούσε να τις συντονίσει με τίποτα,μία έδειχνε φουλ τεντωμένη και μία ακούρδιστη.Όλα αυτά στην ένδειξη guitar,μόλις το γύρισα στην chro τις έπιασε όλες με τη μία!

Πιο πολύ το πήρα για δικό μου shopping therapy (!),ούτως ή άλλως χρησιμοποιούσα το tuner στο app του Justin στο κινητό και έχω και ένα κουρδιστήρι που φυσάς σαν φυσαρμόνικα αγορασμένο πριν... χμμμ.. κάμποσα χρόνια.:cool:
Στο Chro δείχνει το chromatic που δεν κοιτάει όργανο, αλλά την χρωματική χροιά.
Φαίνεται πως κάνει δουλειά σε ανοικτές χορδές στο περίπου (έτσι σου δείχνει), αλλά όσο ανεβαίνεις στην ταστιέρα σου δείχνει πόσο έχεις χάσει στην αρχική ρύθμιση.
Να ξέρεις, η ανοικτή χορδή, με το πάτημα στο δωδέκατο τάστο, πρέπει να είναι ίδια. Αν έχεις A ανοικτή, πρέπει στο 12ο τάστο της χορδής να έχεις πάλι Α σε άλλη οκτάβα. Είναι το intonation της κιθάρας.

Anyway, διαπίστωσα στην πορεία πως καλά εργαλειάκια έχει η KORG

αλλά βολεύομαι φτηνότερα με τα app στο κινητό eye
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Το καλύτερο στο χόρδισμα πάντως είναι να βρίσκεις τον τόνο με το διαπασών (ή εν προκειμένω τη σφυρίχτρα που έχεις) και τις υπόλοιπες χορδές βάσει διαστημάτων. Είναι εξαιρετική άσκηση για το αυτί. Άλλωστε τα διαστήματα στις χορδές της κιθάρας (εκτός της Σολ-Σι) είναι τετάρτες (όπως στο πολίτικο χασάπικο, τη μουσική του Καραγκιόζη).
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ωρε τεχνολογίες!!!!
Πιτσιρικάδες που μαζευόμασταν στα σπίτια για πρόβες (χαρά που έκαναν οι γείτονες) σηκωναμε το τηλέφωνο, σταθερό του ΟΤΕ μόνο τότε, να πάρουμε ένα Λα για να κουρδίσουμε !!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ωρε τεχνολογίες!!!!
Πιτσιρικάδες που μαζευόμασταν στα σπίτια για πρόβες (χαρά που έκαναν οι γείτονες) σηκωναμε το τηλέφωνο, σταθερό του ΟΤΕ μόνο τότε, να πάρουμε ένα Λα για να κουρδίσουμε !!!
Κρύβε λόγια.... Παππού..
Πάντως με κουρδιστηρια με μανταλάκι δεν είχα πρόβλημα.. Στα live είναι must
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Κρύβε λόγια.... Παππού..
Πάντως με κουρδιστηρια με μανταλάκι δεν είχα πρόβλημα.. Στα live είναι must
Μερικές ηλικίες δεν κρύβονται!!! Χαχαχα!!
Στα live ήταν ένα θέμα, που να φτάσει το καλώδιο του τηλεφώνου μέχρι τη σκηνή!!!! abcdefghgk abcdefghgk
 
Top Bottom