Λαστιχάδες

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Καλημερα σε όλους. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που είμαι αρχάρια στα πάντα? Είναι συχνό φαινόμενο οι γρατσουνιές στις ζάντες κατά την αλλάγη των ελαστικών?

Δυστυχώς ... ναι!! γιατί βιάζονται!! γιατί είναι της άποψης "μάστορας είναι αυτός που είναι μέσα στο γράσο και στο λάδι και με το σφυρί στα χέρια!" γιατί ... είναι μ@λ@κες να το πω ευγενικά και δεν σέβονται την περιουσία του άλλου! ούτε την δική τους γιατί η εικόνα που έχουν στα μαγαζιά τους ... επιβεβαιώνουν τα ανωτέρω!

Για να μην αδικώ όμως κόσμο και επαγγελματίες ... υπάρχουν και οι εξαιρέσεις!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλημερα σε όλους. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που είμαι αρχάρια στα πάντα? Είναι συχνό φαινόμενο οι γρατσουνιές στις ζάντες κατά την αλλάγη των ελαστικών?
Μου φαινετε οτι και συ πρεπει να ψαχτεις για Λαστιχα.
 

Natassa

member
Δημοσιεύσεις
864
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
SV650/2017
Όνομα
Νατάσσα
Μου φαινετε οτι και συ πρεπει να ψαχτεις για Λαστιχα.

Μολις τα αλλαξα, σημερα το πρώι, και κατι μου φάνηκε πως είδα σε γρατσουνιές :(... κρατάω μια επιφύλαξη γιατι είναι βρώμικο... αλλά δε νομιζω πως έκανα λάθος :(:(:(
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μολις τα αλλαξα, σημερα το πρώι, και κατι μου φάνηκε πως είδα σε γρατσουνιές :(... κρατάω μια επιφύλαξη γιατι είναι βρώμικο... αλλά δε νομιζω πως έκανα λάθος :(:(:(

Πρωτα απ ολα πρεπει να εισαι σιγουρη οτι δεν προυπηρχαν.Μετα περνα μια βολτα και πες του το.Πιθανοτατα δεν θα το παραδεχτει,αλλα ποτε δεν ξερεις.
Αν δεν αναλαβει τις ευθυνες του την επομενη αλλου και πανω απο το κεφαλι του μεχρι να τελειωσει.
 

Natassa

member
Δημοσιεύσεις
864
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
SV650/2017
Όνομα
Νατάσσα
Πρωτα απ ολα πρεπει να εισαι σιγουρη οτι δεν προυπηρχαν.Μετα περνα μια βολτα και πες του το.Πιθανοτατα δεν θα το παραδεχτει,αλλα ποτε δεν ξερεις.
Αν δεν αναλαβει τις ευθυνες του την επομενη αλλου και πανω απο το κεφαλι του μεχρι να τελειωσει.


1000% δεν προ-υπήρχαν... αν όντως είναι γρατσουνιές και όχι βρωμιά (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία Joy)
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνετε να συζητάμε για άτομα με τουλάχιστον δεκαπενταετή παρουσία στων χώρο και να μην νοούνται επαγγελματίες. Και δεν λέω μόνο για τα ελκυστικά..

Μας πέθανες ρε κερατά Στέλιο...
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

well know member
Δημοσιεύσεις
2.375
Ηλικία
50
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας. Φωκιανό Αρκαδίας.
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 640 ADV (07)
YAMAHA YZF600R (97) Thundercat
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας.

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

well know member
Δημοσιεύσεις
2.375
Ηλικία
50
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας. Φωκιανό Αρκαδίας.
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 640 ADV (07)
YAMAHA YZF600R (97) Thundercat
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης
Περιοχή
Κρανίδι Αργολίδας.

Carduelis

new member
Δημοσιεύσεις
208
Ηλικία
64
Όνομα
Νότης Καλτσάς
Παιδιά αν κατάλαβα καλά ψάχνουμε για τον ... αλάνθαστο λαστιχά; αυτόν που βάζει πάντα το καλύτερο λάστιχο, στην φθηνότερη τιμή, δίχως τσαπατσουλιές και λάθη;
Mε τους λαστιχάδες ισχύει ο,τι και με όλους τους άλλους επαγγελματίες που βάζουν χέρι στη μηχανή μας κι ένα παραπάνω γιατί κάθε χρονιά θέλουμε να δοκιμάσουμε "το καινούργιο τεχνολογικά" και δεν ξαναβάζουμε τα λάστιχα που μας βγάλαν ασπροπρόσωπους . Ρωτάς, ξαναρωτάς, μπαίνεις σε forums, βγαίνεις από forums, ακούς γνώμες που συνήθως είναι πολύ περισσότερες κι από τις ..γνωστές τρύπες, παίζεις τελικά αμπεμπαμπλόμ- τουκιθεμπλόμ και αφού βρεις το "μάστορα της επιλογής σου" του κατσικώνεσαι στο σβέρκο οσο πασπατεύει την μηχανή και μετά καλού κακού πας και μια φανουρόπιτα στον Αγ Χριστόφορο να μη σε βρει το κακό τρέμουλο!
Λίγες μέρες μετά βέβαια ξαναμπαίνεις στα forums και ανοίγεις ένα όμορφο topic με "κατάρες στην Ινδοευρωπαική" κλπ, κλπ
abcdefghabcdefghDancingDancing
 

chrisf

member
Δημοσιεύσεις
1.063
Ηλικία
44
Περιοχή
Petroupolis Athens
Μοτοσυκλέτα
suzuki bandit 650 s 2009
Όνομα
Χρήστος
Παιδιά αν κατάλαβα καλά ψάχνουμε για τον ... αλάνθαστο λαστιχά; αυτόν που βάζει πάντα το καλύτερο λάστιχο, στην φθηνότερη τιμή, δίχως τσαπατσουλιές και λάθη;
Mε τους λαστιχάδες ισχύει ο,τι και με όλους τους άλλους επαγγελματίες που βάζουν χέρι στη μηχανή μας κι ένα παραπάνω γιατί κάθε χρονιά θέλουμε να δοκιμάσουμε "το καινούργιο τεχνολογικά" και δεν ξαναβάζουμε τα λάστιχα που μας βγάλαν ασπροπρόσωπους . Ρωτάς, ξαναρωτάς, μπαίνεις σε forums, βγαίνεις από forums, ακούς γνώμες που συνήθως είναι πολύ περισσότερες κι από τις ..γνωστές τρύπες, παίζεις τελικά αμπεμπαμπλόμ- τουκιθεμπλόμ και αφού βρεις το "μάστορα της επιλογής σου" του κατσικώνεσαι στο σβέρκο οσο πασπατεύει την μηχανή και μετά καλού κακού πας και μια φανουρόπιτα στον Αγ Χριστόφορο να μη σε βρει το κακό τρέμουλο!
Λίγες μέρες μετά βέβαια ξαναμπαίνεις στα forums και ανοίγεις ένα όμορφο topic με "κατάρες στην Ινδοευρωπαική" κλπ, κλπ
abcdefghabcdefghDancingDancing
Εδω μιλαμε για κακοτεχνιες και ασυνέπεια καποιον κατ ευφημισμό επαγγελματιών.
Το αν θα κανω σωστη ή λαθος επιλογη εταιρείας ελαστικών ειναι θεμα δικο μου.
Αν όμως παω να βαλω λαθος τυπο ελαστικού ή λαθος διάσταση τοτε οφείλει να με προστατέψει αν ειναι σωστός..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Παιδιά αν κατάλαβα καλά ψάχνουμε για τον ... αλάνθαστο λαστιχά; αυτόν που βάζει πάντα το καλύτερο λάστιχο, στην φθηνότερη τιμή, δίχως τσαπατσουλιές και λάθη;
Mε τους λαστιχάδες ισχύει ο,τι και με όλους τους άλλους επαγγελματίες που βάζουν χέρι στη μηχανή μας κι ένα παραπάνω γιατί κάθε χρονιά θέλουμε να δοκιμάσουμε "το καινούργιο τεχνολογικά" και δεν ξαναβάζουμε τα λάστιχα που μας βγάλαν ασπροπρόσωπους . Ρωτάς, ξαναρωτάς, μπαίνεις σε forums, βγαίνεις από forums, ακούς γνώμες που συνήθως είναι πολύ περισσότερες κι από τις ..γνωστές τρύπες, παίζεις τελικά αμπεμπαμπλόμ- τουκιθεμπλόμ και αφού βρεις το "μάστορα της επιλογής σου" του κατσικώνεσαι στο σβέρκο οσο πασπατεύει την μηχανή και μετά καλού κακού πας και μια φανουρόπιτα στον Αγ Χριστόφορο να μη σε βρει το κακό τρέμουλο!
Λίγες μέρες μετά βέβαια ξαναμπαίνεις στα forums και ανοίγεις ένα όμορφο topic με "κατάρες στην Ινδοευρωπαική" κλπ, κλπ
abcdefghabcdefghDancingDancing
Συμπάθα με αλλά απο τα γραφόμενα μας δεν προέκυψε απο πουθενά αυτό που γράφεις .Δεν τους κράζουμε γιατί δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε.Αν διαβάσεις οτι έχει γραφτεί μέχρι τώρα είναι μεταξύ επικινδυνότητας , αλητείας,αχρηστίας,αδιαφόριας .Και ναι ψάχνουμε τον αλάνθαστο λαστιχά , είναι το απολύτως λογικό να επιβάλλεται να κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται.Δηλαδή ποια επιστήμη είναι να αλλάξεις δυο λάστιχα.Και για μια τόσο απλή εργασία που πληρώνονται με συμφωνημένο ποσό η πλειοψηφία προτιμά να κάνει τα δικά της.Btw εγω ,δυο έχει βρει μέχρι σήμερα και δεν σκοπεύω για κανένα λόγο να αλλάξω κάτι στο απο εδω και πέρα
 

Carduelis

new member
Δημοσιεύσεις
208
Ηλικία
64
Όνομα
Νότης Καλτσάς
@doryforos: προφανώς δεν κατάλαβες το χιουμοριστικό της απάντησης ή ίσως δεν ήταν αρκετά ξεκάθαρο από μένα παρά τις φανουρόπιτες, τις φατσούλες, τα αμπεμπαμπλόμ και τα συμφραζόμενα.
Η προσωπική μου άποψη (και μόνο) είναι οτι προφανώς και στους λαστιχάδες θα βρεις καλούς και κακούς επαγγελματίες όπως ακριβώς και στα συνεργεία μοτο ή όποιο άλλο επάγγελμα. Ακόμα και η αλλαγή δύο ελαστικών μπορεί να μην είναι επιστήμη αλλά είναι μια δουλειά που θέλει εμπειρία και γνώση κι ακόμη και ο καλύτερος επαγγελματίας μπορεί να έχει μια άστοχη επισκευή ζάντας ή ελαστικού ή να κάνει κάπου λάθος. Τα περί "επικινδυνότητας, αλητείας, αχρηστίας, αδιαφορίας" κλπ τα δέχομαι σαν προσωπικές απόψεις δικές σου ή όσων τους εκφράζουν και δεν σκόπευα να τα σχολιάσω αλλά να προσθέσω λίγο χιούμορ στο νήμα...
abc
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγώ δε θα ξεχάσω μια αλλαγή ελαστικού που είχα κάνει στο συνεργείο που έκανα και σέρβις το 990 μου.
επειδή δεν είχα ιδέα που να πάω στη Θεσσαλονίκη ρώτησα τον μάστορα αρχικά για τα Conti Trailattack τη γνώμη του. Μου λέει: "καλά λάστιχα είναι αλλά πρόσεχε εκεί που θα τα αλλάξεις να μην είναι made in Korea το ελαστικό". Στη συνέχεια της κουβέντας μας μου λέει πως και αυτός αλλάζει λάστιχα οπότε κανονίζω εκεί την αλλαγή.

Όταν ήρθε λοιπόν η μέρα της αλλαγής και όλο χαρά κατεβαίνω στη συμπρωτεύουσα πάω στο συνεργείο του όλος χαρά και πιάνω τα λάστιχα να τα δω ... "Made in Korea"!
- Ρε Σταυρό...;;; Αυτά made in korea είναι..ε;
- Γκούχου.. γκουυχχ! Αυτό το τσιγάρο με έχει γ@μησει.
- καπνίζεις;
- όχι!

Εν κατακλείδι αποφάσισα να ψωνίζω μόνος μου τα λάστιχα και να τα περνάω όπου ακούσω κάνα καλό λόγο...
Στην τελική και οι λάστιχαδες είναι απλά μάστορες εκ των οποιων οι πιο πολλοι με ένα κλειδί κι ένα κατσαβίδι ξεκίνησαν και τώρα έχουν γίνει χειρουργοι και επιστημονες στον τομέα τους...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.412
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Παντως θυμαμαι την τελευταια φορα(σχετικα με τις γρατσουνιες),ο μαστορας εβαλε κατι σαν πλαστικο αναμεσα στο μηχανημα και τη ζαντα.
Και ετσι δεν εχω θεμα .
 
Top Bottom