Λαστιχάδες

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Πριν πολλά χρόνια πίσω τότε που είχαμε λεφτά και τα πετάγαμε πηγαίνα σε επώνυμο λαστιχά Αθηνών που πλασαριζόταν σαν ο πιο καλός και τον πατρωνάριζαν κι από ένα forum (οι παλιοί μπορεί να υποψιαστούν).

Είχα τότενες ένα Κ1200GT και πήγα για tην καθιερωμένη ετήσια αλλαγή ελαστικών. Συνέπεσε δε να είναι και παραμονές ταξιδιού στο εξωτερικό. Έχοντας αλλάξει λάστιχα στον συγκεκριμένο μια ακόμα φορά εκεί, άφησα τη μηχανή μου κι έφυγα με τη λογική να πάω να την πάρω σε 2-3 ώρες. Ενώ λοιπόν ήμουν στις δουλειές μου «ντριιιν» το τηλέφωνο. «Έλα φίλε μου δε βρίσκω τα Bridgestone που φορά το δικό σου, να σου βάλω τα DUNLOP που είναι εξίσου καλά? ». Εγώ τι να κάνω, αφού σε 2-3 μέρες (απ’ ό,τι θυμάμαι) είχα το ταξίδι, συμφώνησα μαζί του (Μέγα Λάθος). Δεύτερο Μεγάλο Λάθος, του έδειξα εμπιστοσύνη και δεν τα έλεγξα….

Οι μέρες πέρασαν, πήγαμε με τη Βασούλα ένα 20μερο Αυστρία, τριβάλιτσος-δικάβαλος και με tank-bag.

Επεράσαμε όμορφα, όμορφα, όμορφα που λέει και το τραγουδάκι και γυρίσαμε πίσω στη βάση μας.

Άφησα τη μηχανή στο parking και πέρασα «αμήχανος» όλη την εβδομάδα εκείνη μέχρι την Παρασκευή που ήθελα πλέον να πάω Βραχάτι, μόνος χωρίς βαλίτσες και λοιπά τζάτζαλα – μάτζαλα. Ξεκινάω λοιπόν και στα πρώτα 200 μέτρα μου δίνει το τιμόνι μια αίσθηση ταλάντωσης. Μπαίνοντας Αττική Οδό, όσο τα χιλιόμετρα μεγάλωναν η αίσθηση μίκραινε σε ένταση αλλά μεγάλωνε σε ταχύτητα.

Πανικός, πήγε το σκ..ό στην μπότα. Στην πρώτη έξοδο βουρ για το συνεργείο. Γνωστό συνεργείο στη Μιχαλακοπούλου κι αυτό προτεινόμενο από το ιδιο γνωστό φορουμ (πάλι οι παλιοί θα καταλάβουν). Τα τζιμάνια λοιπόν κι αυτά μ’ άρχισαν … «μήπως ανέβηκες κανένα πεζοδρόμιο; Μήπως έχει κανένα τρακάρισμα η μηχανή; Μήπως το ένα; Μήπως το άλλο;» Να μη σας τα πολυλογώ δεν έβρισκαν τι μπορεί να φταίει.
Endo με taxi μου πέταξαν και το ωραίο: Βάλτο στο parking και φέρτο μετά τις 20 γιατί κλείνουμε για καλοκαίρι!!!!
-Πότε ρε παιδιά;
-Την άλλη Παρασκευή!!!!

Θεμιτό, και άγιο πράγμα οι διακοπές αλλά εγώ έχοντας την καυτή πατάτα στα χέρια μου είχα τρελαθεί!!!!

Έχοντας πλέον πέσει σε αδιέξοδο, έρχεται ένας φίλος … να’ ναι καλά εκεί που είναι ο Soter3gm και μου λέει:

  • «δεν πας να δεις τα λάστιχά σου;

  • Ρε Σωτήρη 5.000 χλμ μόνο έχουν γράψει

  • Ρε πήγαινε σου λέω»
Παίρνω λοιπόν τη μηχανή και πάω στον ίδιο λαστιχά. Για καλή μου τύχη (;) πέφτω σε άλλο μάστορα κι όχι στον ίδιο τον ιδιοκτήτη.

Με το που τη βάζει επάνω στη ράμπα γυρίζει και μου λέει: «φιλαράκι “πιο τετράγωνα” δεν μπορούσες να τα κάνεις…» κι ενώ μου βγαίνει ένας αναστεναγμός ανακούφισης σκεπτόμενος ότι έπεσα στα *****ά μου λέει στη συνέχεια:

-«Και Δικαίως βέβαια τετραγωνίσανε τα λάστιχά σου!!! Αυτά που φοράς δεν κάνουν για το δικό σου μηχανάκι.

-Δηλαδή δεν είναι η διάστασή μου;

-Όχι, είναι η διάστασή σου αλλά δεν κάνουν για το GT. Δε γράφουν-έχουν το χαρακτηριστικό GT.

-Μα εδώ τα έβαλα. Ο ίδιος ο Νίκος με πήρε τηλέφωνο και μου τα έβαλε…»

-Άχνα ο μάστορης……

Πλέον, μετά από τέτοιο άγχος κι αγωνία που είχα τραβήξει, πάω στον ιδιοκτήτη και του εξιστορώ όλο το ιστορικό. Η απάντησή του ήταν: «θα σου βάλω τα κανονικά σε τιμή κόστους!!!!»

Έφυγα, του είπα εν ολίγοις ότι δε θα με ξαναδεί κι ότι όπου σταθώ κι όπου βρεθώ θα τον δυσφημώ!!!!

Δεν ξέρω αλλά το μαγαζί στη Μιχαλακοπούλου έκλεισε….λίγω κρισης βεβαια και εχει μεινει με ενα στο Περιστέρι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Μήπως να μεταφερθούν και εκείνα τα ωραία που είναι σε άλλο θέμα και είναι σχετικα με αυτό??
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αλλαγή σε S22 στο παλιό Τracer, όταν το πήρα λείπανε φλούδες βαφής από τα χείλια της ζάντας μάλλον από τους λοστούς, δεν είπα τίποτα, στο καινούργιο όμως εάν ξαναγίνει κάτι τέτοιο θα τους βάλω να μου αλλάξουν και ζάντα..
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Έχοντας πάρει το SUPER TENERE (750 ) άνοιξη 2004 ,ο έμπορος μου είπε και το είδα οτι είχε ενα χτύπημα στο εμπρός στεφάνι ( τροχό)
Λάστιχα σχεδόν καινούργια AVON distanzia
Μου είπε αν δεν βιαζεσαι σε μια δυο μέρες θα στο αλλάξω και το παίρνεις η αν βιαζεσια στο Στέλνω και το βάζεις οπου θέλεις.
Έγινε το δεύτερο .
Στο δρόμο απο Αθήνα για εδώ είχα τρέμουλο αλλά έλεγα οκ είναι το στεφάνι.
Έρχεται το στεφάνι.
Πήγαινω σε εξειδικευμένο YAMAHA Θεσσαλονίκη,αλλαζω στεφάνι και βάζω και βάζω χοντρές εντουραδικες ακτίνες μπρος - πίσω.
Τα ίδια λάστιχα ΚΑΙ ΣΑΜΠΡΕΛΕΣ ( αυτό το κρατάμε)
Έκαναν ζυγοστάθμιση στην οποία δεν ήμουν παρών,ουτε προσεξα τα πολλά βαρίδια στον εμπρός τροχό.
Στον δρόμο του γυρισμού είχα τρέμουλο σαφώς λιγότερο απο πριν αλλά είχα .
Σε τοπικό λαστιχά που πήγα αποφάνθηκε οτι τα ελαστικά μου ηταν στραβά και ελαττωματικά !!!
Οκ
Άλλα ελαστικά .
Έρχονται πηγαίνω τα βάζουμε και ήμουν παρών στην ζυγοστάθμιση οπου μου έβαλε σχεδόν σε κάθε ακτίνα απο ενα βαρίδι !!!
Ξανά τρέμουλο
Ξανά πηγαίνω σε αυτον μου λέει
- το στεφάνι ( που ηταν καινούργιο αφτερ μάρκετ,ισπανικο αλλά δεν θυμάμαι μάρκα),ρουλεμάν ,άξονας ,όλο το πηρούνι η βαλίτσα που έβγαλα ,όλο το μηχανάκι.
Ευτυχώς που σταμάτησα να αλλαζω πράγματα και πήγα ξανά στο εξειδικευμένο YAMAHA Θεσσαλονίκη.
Ο άνθρωπος έμεινε έκπληκτος.
Ρουλεμάν τσεκ.οκ
Άξονας ,οκ
Αρα μένει ο τροχός
Βγάζουν όλα ρα βαρίδια και πηγαίνω σε συνεργάτη τους λαστιχά που όμως δεν ηταν αποκλειστικά μότο.
Ξανά τα ίδια
Ξανά στην YAMAHA.
Τελευταία λύση κατάστημα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για ΜΟΤΟ
Πηγαίνω εκεί που τον ιδιοκτήτη τον ήξερα και τον ξέρω χρόνια.
Του λέω έτσι και έτσι.
Με σταματάει.
- σε όλα αυτά αλλαξες σαμπρέλα???
Samurai suicideSamurai suicideSamurai suicideSamurai suicide

Όχι
Βγάζουμε τροχό
Βγάζει ελαστικό
Παιρνει ψαλίδι, κόβει την σαμπρέλα που ήταν γεμάτη στο τζελ...
JoyJoyJoyJoy
Να μαλάκα Μήτσο...
Καινούργια σαμπρέλα ,περασμα ζυγοστάθμιση ενα μικρο βαρίδι ακριβώς απέναντι απο την βαλβίδα και το μηχανάκι καινούργιο....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Παιδες δειτε και τον Ψυχογιο...

λενορμαν...

πολυ καλο παιδι...
Για γαμπρός ή για λαστιχάς;
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Νυφη εχει απ οσο ξερω...

για γνωσεις και εξυπηρετηση λεω...

(δεν ξερω αν εχει "αλλα γουστα" αλλα εχεις πλεον σταφιδιασει χειροτερα και απο τον Bulmont Ρε φιλε!!)

funny
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Παιδες δειτε και τον Ψυχογιο...

λενορμαν...

πολυ καλο παιδι...



το νημα δεν εχει σκοπο να προτεινει επαγγελματίες
απλά να καταθεσει ο καθεις ασχημες ή καλες εντυπωσεις απο αυτου του ειδους τους επαγγελματιες....
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Παιδες δειτε και τον Ψυχογιο...

λενορμαν...

πολυ καλο παιδι...
Εκεί έβαλα λάστιχα στον Ληστη και πριν μου πει τη πρέπει να βάλω με άρχισε στις ερωτήσεις για τι το θες το μηχανάκι που θα πηγαίνεις πως θα πηγαίνεις και όταν του είπα μου λέει αυτά θα βάλεις ..... Ήρθε είδε και τα παλιά λάστιχα και κατέληξε σε αυτά που βάλαμε.... Πολύ καλή εξυπηρέτηση
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Αρχιζω πονεμένες ιστορίες
1) Honda foresight 250 cbs , βάζω λάστιχα μόνο που φεύγοντας και στρίβοντας δεξιά, εχει κατήφορο οποτε ουψ δεν έχω μπροστινό φρένο!! λόγω του cbs ευτυχώς με το πίσω έκανα δουλειά , παω στο service μου λεει κάποια μλκεια κάνανε το φτιάχνει και φεύγω.Οκ λέω κάποια άτυχη στιγμή θα ήταν δε μαμιέται. Ο καιρός περνά το πίσω λάστιχο σε 8 μήνες είχε πατήσει 3 καρφιά οπότε παω πάλι εκεί να μου βάλουν νεο πίσω. Βάζουν το καινούργιο ολα καλά κι ωραία. κάποιες μέρες μετά παω ενα γρήγορο καφεδάκι με συνοδηγούλα μέχρι Ωρωπό .Στο πήγαινε ένιωθα το πισω μέρος να πηγαίνει βάρκα γυαλός λεω τελος παντων , επιστρέφουμε Αθήνα και παω service .Του ρίχνουνε μια γρήγορη ματιά και οντως κούναγε. Επιτόπου ελέγχουν το πίσω μπουλόνι με το χέρι και το κακόμοιρο απλά στεκόταν στην θέση και περιστρεφόταν ελευθερο .Οκ λεω μικρο το κακό.Οοοοοχι μου λενε δεν είναι μικρό,μάλλον είναι μεγάλο.Τελικά την είχε ακούσε το ρουλεμάν το οποίο και πλήρωσα.Οκ λεω οι τυποι εκει πέρα δεν παίζονται και ήμουν και πελάτης γιατί εκει είχα βαλει και στο μικρό σκουτερ 3 λάστιχα ( και μια ζημιά στον ατέρμονα).Να πω εδω οτι το γνωστό και πάμφτηνο λαστιχομάγαζο εχει προσωπικό που ολοι οδηγούν μηχανές ( τρομάρα τους ) .
- Κάποια στιγμή λοιπόν ξαναπατάω καρφί και πετάγομαι σε γνωστό 24ωρο λαστιχάδικο στο κέντρο για μπάλωμα .Το φτιάχνουν το λάστιχο , μονο που χάλασαν το cbs ( αμα ο κάθε ηλιθιος χρησιμοποιεί σφυρί αυτά γίνονται ) .4 ώρες μετά το Cbs το έκαναν 50/50 απο 70/30 κι εγω ξανά service να ξαναπληρώνω.
- Piaggio Liberty 80cc .Αφου λοιπόν στο πρώτο μαγαζί αποδείχτηκαν εγκληματικά επικίνδυνοι ψάχνω σε forums κανα λαστιχά της προκοπής. Διαβάζω για ενα ,οτι καλό και σύντροχος και τα συναφή τσεκάρω τιμούλες , φτηνός είναι , δίπλα μου είναι ( μένω Πατήσια )ας παω. Εκεί λοιπόν για να βγάλουν τον πίσω τροχό βάραγαν με σφυρί , οχι το σφυρί με το λάστιχο μπροστά αλλά με βαριοπούλα , μέχρι να προλάβω να πω τι κάνετε εκεί ρίχνει μια βγαίνει ο τροχός με μια γρατσουνιά ναααααα στο πλάϊ .Νταξ λεω άλλος μεγάλος γνώστης του αντικειμένου κι αυτός .Το να άλλαζα στο Cb λάστιχα εκεί κρίθηκε ως αυτοκτονική ιδέα κι εγω αγαπάω την ζωή μου .
Στο Honda πριν αλλάξω λάστιχα πέρασα εξω απ το κατάστημα να τσεκάρω αν χρησιμοποιούν σφυριά.Στο ιντερνετ δεν βρηκα ουτε θετικά ουτε αρνητικά σχόλια οπότε λεω μάλλον καλοί θα είναι .Και αποδείχτηκαν λιαν καλοί όταν σε ενα μικρό κούνημα που ειχε ο τροχός το τσέκαραν, έβγαλαν τα γραμμάρια που είχε η ζάντα 15 , το ζυγοστάθμισαν πάλι , τους έβγαλε 10 αυτή τη φορά με καθ ησύχασε ο ιδιοκτήτης οτι έχουν εγγύηση τα λάστιχα οπότε να μην ανησυχώ .Το κούνημα εξαφανίστηκε κι εγω για πρώτη φορά στην ζωή μου άλλαξα λάστιχα χωρίς καμία επιπλοκή.O συγκεκριμένος λαστιχάς ήταν και ο μόνος που δεν μου πρότεινε λάστιχα. Είπα θέλω αυτά ( Scorpion trail II ) , έβαλε αυτά και τέλος. ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟλοι οι άλλοι , εγω έλεγα θέλω αυτά και μου λέγανε να βαλεις μήπως τα Bridgestone μπλα μπλα μπλα με τον τρόπο που οδηγείς μπλα μπλα .Νταξ άκουσα τόσο πολύ αυτη την εταιρία που είναι η μόνη που δεν θα βάλω ποτέ στην ζωή μου.
Στο καινούργιο Piaggio που είχα προβληματισμό και ρώτησα μονο εναν τι να βαλω δηλαδή M45 vs scooter angel άκουγα οοοοτι να ναι. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ρώτησα γνώμη .Κι ας με συμπαθάνε οι συμπαθέστατοι λαστιχάδες , αλλά είτε θα αντιμετωπίζουν την επιχείρηση τους σαν Super market θελω αυτά , βαζεις αυτα παρε χρήμα τέλος , είτε εφ οσον έχουν γνώσεις ( λέμε τώρα ) ίσως πρέπει όντως να σκέφτονται το καλο του τωρινού οσο και μελλοντικού πελάτη τους
Ακολουθεί μάθημα ζωής : Αγόρασα Kit με κορδόνια αμπούλες και τα συναφή ωστε τυχόν καρφί να το φτιάξω μόνος ( βρηκα σε κινέζικο ετοιμα σετάκια με κορδόνια και κόλλα με 1 ευρώ που εχει 4 κορδόνια μεσα και ειμαι κομπλέ )
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Νυφη εχει απ οσο ξερω...

για γνωσεις και εξυπηρετηση λεω...

(δεν ξερω αν εχει "αλλα γουστα" αλλα εχεις πλεον σταφιδιασει χειροτερα και απο τον Bulmont Ρε φιλε!!)

funny
Μεσ'την καλή κουβέντα είσαστε...Παααααα...abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
π@π@ριες από λαστιχάδες-επώνυμους και μη-θα ακούσουμε πολλές είναι βέβαιο.....
και μία από τις κύριες αιτίες, πέραν της βέβαιης έλλειψης επαγγελματισμού, είναι τα ποσοστά κέρδους που έχουν ανά εταιρεία ελαστικών.
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνετε να συζητάμε για άτομα με τουλάχιστον δεκαπενταετή παρουσία στων χώρο και να μην νοούνται επαγγελματίες. Και δεν λέω μόνο για τα ελκυστικά..
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνετε να συζητάμε για άτομα με τουλάχιστον δεκαπενταετή παρουσία στων χώρο και να μην νοούνται επαγγελματίες. Και δεν λέω μόνο για τα ελκυστικά..


Τι λες ???
Εδώ ο άλλος χτες αποκαλύφθηκε οτι ηταν γιατρός στο 424 Γ.Σ.Ν.Θ
Είχε δύο ιατρεία ,έδινε διαλέξεις ,συνταγογραφουσε και πολλά ακόμα και ήταν κτηνίατρος
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Εγώ είμαι απο τους τυχερούς που ο λαστιχάς είναι παιδικός μου φίλος και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Μου προτείνει λάστιχα, μου τα τοποθετεί και εγώ στο ταμείο Joy. Ελπίζω το ίδιο να ισχύει και για τους υπόλοιπους πελάτες του GivingcdefghiYes
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Εγώ είμαι απο τους τυχερούς που ο λαστιχάς είναι παιδικός μου φίλος και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, μου προτείνει, μου τα τοποθετεί και εγώ στο ταμείο Joy. Ελπίζω το ίδιο να ισχύει και για τους υπόλοιπους πελάτες του GivingcdefghiYes


να σε χω στα υποψιν δηλαδή...:D:D:D
 
Top Bottom