Η γωνιά της πάπιας! Ιστορίες, ερωτήσεις και καγκουροχρονικά.

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ήταν δυνατό ναι , απτά πιο γρήγορα τετράχρονα
DOHC, 5ταχυτο, 14 άλογα.

Για την εποχή του (1999-2000) ήτανε too much για τετράχρονο παπί.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
DOHC, 5ταχυτο, 14 άλογα.

Για την εποχή του (1999-2000) ήτανε too much για τετράχρονο παπί.
Ακριβώς ! Πολύ καλο .
ειχα πατήσει και έναν φίλο με το Μόντενας το νταιναμικ το δίχρονο (μαμά) και τα δυο Tooth Tooth Tooth Shot
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Suzuki εγγύηση ρε...

Τα μόνα που έχω πατήσει είναι Sprinter/DY και Innova...πέρσι από περιέργεια με ένα φίλο (Crypton-X αυτός) τα ανοίξαμε σε ευθεία να δούμε διαφορές. Παραδόξως, δεν είχε τρελές διαφορές, 2μιση-3 μέτρα μπροστά ήτανε απλά...περίμενα πως θα με άφηνε πίσω εντελώς.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ααα ξέχασα να αναφέρω, το FX ήτανε ίσως το τελευταίο 100% made in Japan παπί. Ακόμα και οι ζάντες (της Enkei) made in Japan γράφανε.

Κάποια FX, κυρίως με ακτινωτές ζάντες, ήρθανε από Ταϊλάνδη αλλά κυρίως στην Ιαπωνία κατασκευάζονταν.
 

Eu7

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
44
Περιοχή
Rethymno
Όνομα
GoodNews
Καλησπέρα,ξέρεις κάνεις αν θα ξαναέρθει το Honda gtr?Με κάποια μαγαζιά που μίλησα μου είπαν μπορεί από Ιούνιο και κάποια άλλα δεν θα ξανάρθει....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σε αντιπρόσωπο πάντως εδώ πέρα, ακόμα το βλέπω σε βιτρίνα.

Είπανε κάτι, πως θα πάψει η εισαγωγή του; Μήπως δεν περνάει το Euro 5 πλέον;
 

Eu7

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
44
Περιοχή
Rethymno
Όνομα
GoodNews
Σε αντιπρόσωπο πάντως εδώ πέρα, ακόμα το βλέπω σε βιτρίνα.

Είπανε κάτι, πως θα πάψει η εισαγωγή του; Μήπως δεν περνάει το Euro 5 πλέον;
Αθήνα?
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος

Eu7

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
44
Περιοχή
Rethymno
Όνομα
GoodNews
Τον λόγο δεν μου τον ανέφεραν, δυο μου ειπαν οτι δεν θα ξαναέρθει και αλλοι 6 οτι δεν ξερουν αν θα ξαναερθει.Πως το λενε το μαγαζι?
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το GTR μας τελείωσε.
Γιατί;

Δεν πήρε έγκριση για το Euro 5? To VF πάντως συνεχίζει κανονικά...όχι πως βλέπω να πούλησε πολύ το GTR βέβαια.
 
N

notakos600

Guest
Γιατί;

Δεν πήρε έγκριση για το Euro 5? To VF πάντως συνεχίζει κανονικά...όχι πως βλέπω να πούλησε πολύ το GTR βέβαια.
Δεν το εισάγουν Τάσο μου.
Πόσα άλλα μηχανάκια είχαν την ίδια τύχη...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πόσα άλλα μηχανάκια είχαν την ίδια τύχη...
Πολλά...τα Kawasaki ειδικά.

Βλέπε Kaze-S 115


Με κάτω από 2000€ (1800 κούτα) και με 100-200€ παραπάνω από Daytona, έπαιρνες ένα πολύ αξιόπιστο μηχανάκι. Συν ότι είναι ίσως το ομορφότερο παπί που έχω δει. Και αμά δεν σε φτάνουν τα 115cc, κουμπώνεις το μοτέρ του παλιότερου ΖΧ130.

Ο κόσμος βέβαια προτίμησε τα Daytona για κάποιο λόγο. Το Athlete είχε χειρότερη τύχη, όντας λόγο του μη-συνηθισμένου design του.

Και το καινούριο Malaguti δεν το βλέπω να πηγαίνει καλύτερα δυστυχώς...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Στα 4100 βρίσκεις μηχανάρες βασικά...

Πάντως βλέποντας τιμές από "επώνυμα", κοινώς Ιαπωνικά, μηχανάκια βλέπω πως έχουν ξεφύγει λίγο...

2600€ το Astrea Grand-X 110 και 3080€ το Supra-X 125. To Crypton-S 115 παίζει στα 2550€....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Στο μεταξύ, έχω δει από κοντά το νέο Supra-X 125 και είναι σαν κινέζικο...ματ πλαστικά; Γιατί;

Το προηγούμενο 125 το Helmin ήτανε 5 φορές καλύτερο ποιοτικά, αυτό πλέον θυμίζει κινέζικο. Επίσης, στον δρόμο ακούγεται λες και για εξάτμιση βάλανε κουτάκι από μπύρα FIX ένα πράμα...δεν ξέρω, δεν μου αρέσει.

Το GTR στα σχεδόν 4000€ καινούριο ήτανε απαγορευτικό.

Αυτός που έχει το Α2 και θέλει κάτι δυνατό, δεν θα πάρει 150αρι, θα πάρει μοτοσυκλέτα. Και στα λεφτά αυτά, ξαναλέω, βρίσκεις ΠΟΛΛΕΣ μηχανές.

Αντίθετα, αυτός που θέλει μηχανάκι και όχι μηχανή, θα πάει στο VF185, που κοστίζει κάνα 1000αρικο λιγότερο και είναι και πιο δυνατό. Fun fact: το 2007-2008 τα τότε "σύγχρονα" 125αρια (Address 125/Innova 125 PGM-FI), πάνω από 2200€ ΔΕΝ έπαιζαν καινούρια. Ο πατέρας μου το Suzuki το πήρε κούτα από αντιπρόσωπο στα 2150 με δώρο βαλιτσάκι και κράνος.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Στο μεταξύ, έχω δει από κοντά το νέο Supra-X 125 και είναι σαν κινέζικο...ματ πλαστικά; Γιατί;

Το προηγούμενο 125 το Helmin ήτανε 5 φορές καλύτερο ποιοτικά, αυτό πλέον θυμίζει κινέζικο. Επίσης, στον δρόμο ακούγεται λες και για εξάτμιση βάλανε κουτάκι από μπύρα FIX ένα πράμα...δεν ξέρω, δεν μου αρέσει.

Το GTR στα σχεδόν 4000€ καινούριο ήτανε απαγορευτικό.

Αυτός που έχει το Α2 και θέλει κάτι δυνατό, δεν θα πάρει 150αρι, θα πάρει μοτοσυκλέτα. Και στα λεφτά αυτά, ξαναλέω, βρίσκεις ΠΟΛΛΕΣ μηχανές.

Αντίθετα, αυτός που θέλει μηχανάκι και όχι μηχανή, θα πάει στο VF185, που κοστίζει κάνα 1000αρικο λιγότερο και είναι και πιο δυνατό. Fun fact: το 2007-2008 τα τότε "σύγχρονα" 125αρια (Address 125/Innova 125 PGM-FI), πάνω από 2200€ ΔΕΝ έπαιζαν καινούρια. Ο πατέρας μου το Suzuki το πήρε κούτα από αντιπρόσωπο στα 2150 με δώρο βαλιτσάκι και κράνος.
τοτε ομως το κοντεινερ ειχε 15φορες πιο κατω και τα καυσιμα του πλοιου το μισο,δεν υπηρχε κορωνοιος και δεν υπηρχε πολεμος.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
τοτε ομως το κοντεινερ ειχε 15φορες πιο κατω και τα καυσιμα του πλοιου το μισο,δεν υπηρχε κορωνοιος και δεν υπηρχε πολεμος.
Ισχύει και αυτό, δεν το σκέφτηκα...

Ούτε η Suzuki συνέχισε πάντως στα παπιά, τα παράτησε εντελώς μετά το Address. Μόνο στις αγορές της Ασίας πλέον.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Suzuki εγγύηση ρε...

Τα μόνα που έχω πατήσει είναι Sprinter/DY και Innova...πέρσι από περιέργεια με ένα φίλο (Crypton-X αυτός) τα ανοίξαμε σε ευθεία να δούμε διαφορές. Παραδόξως, δεν είχε τρελές διαφορές, 2μιση-3 μέτρα μπροστά ήτανε απλά...περίμενα πως θα με άφηνε πίσω εντελώς.
Το crypton X έχει ανύπαρκτη ροπή χαμηλά λόγω 4 βαλβίδων κ μακριών σχέσεων.
Η πρώτη του είναι θεόμακρη.
Όταν ξεκινάω σε φανάρι κ έχω άλλο παπί δίπλα μου, αλλάζουν σε δευτέρα στον μισό χρόνο απ'ότι εγώ.
Κ δεν το σπάω κιόλας.
Στις υψηλές στροφές όμως που τα άλλα ψοφανε, αυτό ξυπνάει
 
Top Bottom