Αφαίρεση διπλωματος

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αποκλείεται να υπάρχει αναμάρτητος εδώ μέσα

Σιγουρα και ο λογος που καποιοι γινονται λιγακι αυστηροι ειναι για να καταλαβει και να μην κανει τα δικα μας λαθη.Δεν τον δικαζουμε,ουτε τον κρεμαμε,αλλα δυστυχως οι επιλογες του ειναι ελαχιστες.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.251
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Εγω νομιζω οτι ο νεος μπηκε στο φορουμ για να παρει συμβουλες πως να την σκαπουλαρει και της ολοσωστες συμβουλες που του δωσατε θα της προσπέραση
Μακάρι να πρυτανεύσει η λογικη και να εφαρμόσει της συμβουλές σας
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καλησπέρα είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στη Λάρισα, έχω ένα 125αρι με το οποίο κάνω ντελίβερι. 5 Σεπτεμβρίου με σταμάτησαν χωρίς κράνος και μου αφαίρεσαν δίπλωμα για 60 μέρες. Προχθές λοιπόν με ξανασταματησαν και μ κόψαν κλήση για μια μικροπαραβαση ζήτησαν δίπλωμα αλλά προφανώς δε το χα και μου παν μα το εμφανίσω μέχρι τη Τετάρτη αλλιώς θα μου γίνει μήνυση από τη τροχαία.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω ;;
Στο ιδιο καζανι βραζουμε φιλε........διπλωμα μου πηραν λογω κρανους, και εξακολουθω να μη φοραω..
Ουτε ζωνη βαζω και ειμαι κ επαγγελματιας...
Μη βαλουμε και ζωνη αγνοτητας...οι αναμαρτητοι

Λοιπον.... τωρα φιλε θα σου παρουν το διπλωμα για αρκετο καιρο..
Δεν μπορεις να κανεις κατι, εκτος αν εχεις κανα γνωστο ...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Για να μαθαινω.

Αν σε πιασουν χωρις κρανος εχει αφαιρεση διπλωματος?

Αν ο συνεπιβατης δεν φοραει κρανος εχει και παλι αφαιρεση η μονο προστιμο?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για να μαθαινω.

Αν σε πιασουν χωρις κρανος εχει αφαιρεση διπλωματος?

Αν ο συνεπιβατης δεν φοραει κρανος εχει και παλι αφαιρεση η μονο προστιμο?
Για τον αναβατη αφαιρεση διπλωματος 2 μηνες χωρις προστιμο
Για συνεπιβατη δεν ξερω

Εαν σε πιασουν να οδηγεις ενω σου εχουν κρατησει το διπλωμα, εχει μεγαλη καμπανα
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Για να μαθαινω.

Αν σε πιασουν χωρις κρανος εχει αφαιρεση διπλωματος?

Αν ο συνεπιβατης δεν φοραει κρανος εχει και παλι αφαιρεση η μονο προστιμο?


Όταν ήμουν στην τροχαία δεν τα ρωτούσατε αυτά?
Τώρα πήρατε φόρα ... Shot RollingRollingRolling

Απ' ότι θυμάμαι καθώς άλλαξε πρόσφατα ο ΚΟΚ.
Το θέμα είναι η τιμωρία του οδηγού και όχι του οχήματος, δηλαδή η αφαίρεση στοιχείων κυκλοφορίας ( πινακίδες/άδεια) γιατί μπορεί να χρησιμοποιείται και από άλλο μέλος της οικογένειας κλπ κλπ ( κάτι σωστό κατά την γνώμη μου )
Βέβαια είναι ανάλογα και με την βαρύτητα της παράβασης αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.
Για μη χρήση κράνους η ζώνης ασφαλείας από συνοδηγό, υπάρχει πρόστιμο και για τους δύο.( Απ' ότι θυμάμαι πάλι)
Μια στον συνοδηγό,και μια στον οδηγό γιατί δεν μερίμνησε να βάλει κράνος/ζώνη.
Για αφαίρεση διπλώματος δεν είμαι σίγουρος,θα ρωτήσω αύριο και θα επανέλθω.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Όταν ήμουν στην τροχαία δεν τα ρωτούσατε αυτά?
Τώρα πήρατε φόρα ... Shot RollingRollingRolling

Απ' ότι θυμάμαι καθώς άλλαξε πρόσφατα ο ΚΟΚ.
Το θέμα είναι η τιμωρία του οδηγού και όχι του οχήματος, δηλαδή η αφαίρεση στοιχείων κυκλοφορίας ( πινακίδες/άδεια) γιατί μπορεί να χρησιμοποιείται και από άλλο μέλος της οικογένειας κλπ κλπ ( κάτι σωστό κατά την γνώμη μου )
Βέβαια είναι ανάλογα και με την βαρύτητα της παράβασης αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.
Για μη χρήση κράνους η ζώνης ασφαλείας από συνοδηγό, υπάρχει πρόστιμο και για τους δύο.( Απ' ότι θυμάμαι πάλι)
Μια στον συνοδηγό,και μια στον οδηγό γιατί δεν μερίμνησε να βάλει κράνος/ζώνη.
Για αφαίρεση διπλώματος δεν είμαι σίγουρος,θα ρωτήσω αύριο και θα επανέλθω.
Εμενα πρόπερσι με πήραν δίπλωμα κ πινακίδα... Δεν πλήρωσα τιποτις
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Εμενα πρόπερσι με πήραν δίπλωμα κ πινακίδα.
Λάμπη
Απάντησα ΜΟΝΟ για τον συνεπιβάτη και μη χρήση κράνους/ζώνης από αυτόν..
Για τον οδηγό είναι όπως τα λες,πλην όμως για την παράβαση της ζώνης έχει πλέον μόνο αφαίρεση διπλώματος
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Λάμπη
Απάντησα ΜΟΝΟ για τον συνεπιβάτη και μη χρήση κράνους/ζώνης από αυτόν..
Για τον οδηγό είναι όπως τα λες,πλην όμως για την παράβαση της ζώνης έχει πλέον μόνο αφαίρεση διπλώματος
Μη με ξαναπεις Λάμπη θα γίνουμε μπίλιες....
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.827
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Μη με ξαναπεις Λάμπη θα γίνουμε μπίλιες....
cdefghigcdefghigicdefghigcdefghigicdefghigcdefghigicdefghigcdefghigi
Δηλαδη ενω σε λενε Λαμπη, δεν θες να σε λεμε Λαμπη αλλα στο προφιλ να σε λενε Λαμπη!




ToothToothToothToothToothToothTooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
cdefghigcdefghigicdefghigcdefghigicdefghigcdefghigicdefghigcdefghigi
Δηλαδη ενω σε λενε Λαμπη, δεν θες να σε λεμε Λαμπη αλλα στο προφιλ να σε λενε Λαμπη!




ToothToothToothToothToothToothTooth
Nαι γιατι Λαμπη με φωναζουν στο χωριο...τωρα ειμαστε Αθηνα
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Αν ο συνεπιβατης δεν φοραει κρανος εχει και παλι αφαιρεση η μονο προστιμο?
Πρόστιμο 40€ κ αφαίρεση διπλώματος.
Όχι όμως για 2 μήνες.
Για 15 μέρες μόνο.
Μου τό είπαν οι τροχαίοι στην Κρήτη όταν μας σταμάτησαν για έλεγχο.
Δεν το έψαξα, γιατί δεν μας βρήκαν κάτι λάθος, κατά τον έλεγχο
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Βασικά θέλει πρόστιμο και στους δυο!

Στον οδηγό τα νόμιμα περί κ.ο.κ., στον ιδιοκτήτη του οχήματος τα νόμιμα περί καταλληλότητας κυκλοφορίας και στον εργοδότη επίσης πρόστιμο ο οποίος απασχολεί εργαζόμενο χωρίς τις κατάλληλες άδειες (π.χ. δίπλωμα) αλλά και γιατί δεν του έχει παράσχει τα κατάλληλα Μέσα Ατομικής Προστασίας (ΜΑΠ) που είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να δίνει με δίκη του επιβάρυνση σε κάθε εργαζόμενο ανάλογα την θέση εργασίας και την επικινδυνότητα που υπάρχει κατά την άσκηση των καθηκόντων του.

Wrong way of thinking ...! Hammer Smash

Διοτι ενω τα προστιμα παραβασης για τον οδηγο του οχηματος υπαρχουν στον Κ.Ο.Κ. .... αλλα οπως βλεπουμε καποιοι δεν πτοουνται, ουτε και ΄γω δηλαδη some times ...!.Tooth

Τωρα ομως σαν δικηγορος του .... εργοδοτη , λεμε τωρα ....... σου δειχνω μια υπευθυνη δηλωση του εργαζομενου οτι παρελαβε τα PPE (personal protective equipments) κρανος , φωσφοριζον jacket , κ.λ.π..... και επιπροσθετα σου δειχνω και ενα τικαρισμενο ερωτηματολογιο υπογεγραμμενο απο τον οδηγο οτι ελεγξε το οχημα (φωτα , φρενα , φλας , ογκος κιβωτιου κ.λ.π) και το βρηκε ενταξει ... πριν αρχισει την βαρδια του Ή καθε φορα που αναχωρει απο το μαγαζι , για να το χοντρυνουμε το θεμα.

Για να αποφυγουμε λοιπον ολα αυτα τα νομικιστικα παραθυρακια (και τερτιπια ασφαλειων της βαριας βιομηχανιας) ... ξεκαθαρα λοιπον OΛΑ τα προστιμα μονον στον εργοδοτη και ας μηνυσει εκεινος τον εργαζομενο μετά για .... διαφευγοντα κερδη .....!abcde
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.827
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Wrong way of thinking ...! Hammer Smash

Διοτι ενω τα προστιμα παραβασης για τον οδηγο του οχηματος υπαρχουν στον Κ.Ο.Κ. .... αλλα οπως βλεπουμε καποιοι δεν πτοουνται, ουτε και ΄γω δηλαδη some times ...!.Tooth

Τωρα ομως σαν δικηγορος του .... εργοδοτη , λεμε τωρα ....... σου δειχνω μια υπευθυνη δηλωση του εργαζομενου οτι παρελαβε τα PPE (personal protective equipments) κρανος , φωσφοριζον jacket , κ.λ.π..... και επιπροσθετα σου δειχνω και ενα τικαρισμενο ερωτηματολογιο υπογεγραμμενο απο τον οδηγο οτι ελεγξε το οχημα (φωτα , φρενα , φλας , ογκος κιβωτιου κ.λ.π) και το βρηκε ενταξει ... πριν αρχισει την βαρδια του Ή καθε φορα που αναχωρει απο το μαγαζι , για να το χοντρυνουμε το θεμα.

Για να αποφυγουμε λοιπον ολα αυτα τα νομικιστικα παραθυρακια (και τερτιπια ασφαλειων της βαριας βιομηχανιας) ... ξεκαθαρα λοιπον OΛΑ τα προστιμα μονον στον εργοδοτη και ας μηνυσει εκεινος τον εργαζομενο μετά για .... διαφευγοντα κερδη .....!abcde

Δεν θα το έλεγα!

Αν το όχημα ανήκει και στον οδηγό μιας και πολλοί χρησιμοποιούν το δικό τους όχημα;;;
Θα φταίει ο ιδιοκτήτης;
Ότι αφορά τα κουτιά μπορεί να γίνει απαιτητό να πλήττει συγκεκριμένες προδιαγραφές διαστάσεων, ασφαλείας, σημάνσεων, κλπ., κλπ….

Τώρα αν κάποιου του δίνουν να υπογράψει ότι έχει παραλάβει κάτι που μελλοντικά θα τον αφήνει ξεβράκωτο…. το υπογράφει τι να πούμε εκεί;;;
Καλά να πάθει; Δεν του έμοιαζε; Ας πρόσεχε;

Θα πρέπει να αρχίσουν όλοι να είναι υπεύθυνοι για το μερίδιο που τους αναλογεί!

Τα παραθυράκια καλώς ή κακώς θα είναι πάντα εκεί!
 
Top Bottom