Αφαίρεση διπλωματος

Gab75

new member
Δημοσιεύσεις
1
Ηλικία
21
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Γαβριηλ
Καλησπέρα είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στη Λάρισα, έχω ένα 125αρι με το οποίο κάνω ντελίβερι. 5 Σεπτεμβρίου με σταμάτησαν χωρίς κράνος και μου αφαίρεσαν δίπλωμα για 60 μέρες. Προχθές λοιπόν με ξανασταματησαν και μ κόψαν κλήση για μια μικροπαραβαση ζήτησαν δίπλωμα αλλά προφανώς δε το χα και μου παν μα το εμφανίσω μέχρι τη Τετάρτη αλλιώς θα μου γίνει μήνυση από τη τροχαία.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω ;;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γαβριηλ οταν σου αφαιρουν το διπλωμα δεν ισχυει και η ασφαλεια σου.Οδηγουσες ουσιαστικα χωρις διπλωμα και ανασφαλιστος...ασε το ακρανωτος.Δεν θα σου πω τι να κανεις,αλλα θα σου πω να μην το ξανακανεις γιατι σε περιπτωση στραβης θα κλεισεις αρκετα σπιτια.

Στον συγκεκριμενο χωρο μπορει να παρεις αρκετες πληροφοριες,οχι ομως πως να ξεγλυστρισεις απο τον νομο οταν κανεις τετοιες πατατες.

ΥΓ Συγχωρεσε με για το εντονο υφος,αλλα δεν μπορω να χτυπαω φιλικα στην πλατη καποιον που σκεφτεται και λειτουργει με αυτο τον τροπο.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.827
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Θα συμφωνήσω και εγώ Γαβριήλ με τον Πάνο!

Δεν υπάρχει τρόπος να το γλιτώσεις τώρα, εκτός και μιλήσεις με τον διοικητή του τμήματος να του εξηγήσεις και να ελπίζεις να είναι ψυχοπονος!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.389
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλησπέρα είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στη Λάρισα, έχω ένα 125αρι με το οποίο κάνω ντελίβερι. 5 Σεπτεμβρίου με σταμάτησαν χωρίς κράνος και μου αφαίρεσαν δίπλωμα για 60 μέρες. Προχθές λοιπόν με ξανασταματησαν και μ κόψαν κλήση για μια μικροπαραβαση ζήτησαν δίπλωμα αλλά προφανώς δε το χα και μου παν μα το εμφανίσω μέχρι τη Τετάρτη αλλιώς θα μου γίνει μήνυση από τη τροχαία.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω ;;
Δύσκολα εισαι!
Δεν την γλυτώνεις την μήνυση.
Πάνε και κλάψου μήπως και.
Αλλά και πάλι .....
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Κλάψου στον διοικητή, αλλιώς θα φας μια ωραία καμπάνα,με αναστολή,απ' το δικαστήριο που θα γίνει στο μέλλον.Βαλε μυαλό,στο μέλλον,και ψυχραιμία.Ολοι κάναμε τα ίδια στην ηλικία σου, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει δικαιολογία.Εσφαλλες και θα πληρώσεις.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εισαι εντελως ανευθυνος


Εαν χτυπουσες καποιον τριτο θα πηγαινες φυλακη και η οικογενεια σου θα ηταν υπολογη για το συνολο της περιουσιας της για την αποζημιωση-καθως διχως διπλωμα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ

Καλο το μαθημα οτι οπως στρωνει καποιος κοιμαται....και οτι κανεις εχει συνεπειες....

Εγκληματικο αυτο που εκανες!!! Πας ζητας συγνωμη και δινεις το κλειδι του παπιου στην τροχαια ως ενδειξη καλης θελησης ως να περασουν οι 60 μερες της αφαιρεσης...

Οδηγεις διχως κρανος κανοντας ντελιβερι....αρα δεκαδες ή εκατονταδες διαδρομες καθημερινα διχως ασφαλεια...

Τους δικους σου δεν τους λυπασαι αν μεινεις αναπηρος;διχως δοντια;χωρις να μπορεις να φας;....

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ!!!!!

ειμαστε σκληροι αλλα δες μερικα βιντεο ανθρωπων που ειχαν ατυχημα διχως προστασια και θα καταλαβεις οτι ο νομος δεν υπαρχει για πλακα !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Καλησπέρα είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στη Λάρισα, έχω ένα 125αρι με το οποίο κάνω ντελίβερι. 5 Σεπτεμβρίου με σταμάτησαν χωρίς κράνος και μου αφαίρεσαν δίπλωμα για 60 μέρες. Προχθές λοιπόν με ξανασταματησαν και μ κόψαν κλήση για μια μικροπαραβαση ζήτησαν δίπλωμα αλλά προφανώς δε το χα και μου παν μα το εμφανίσω μέχρι τη Τετάρτη αλλιώς θα μου γίνει μήνυση από τη τροχαία.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω ;;


Θα πας από εκεί και θα τους πεις ότι είπες εδώ.
Δηλαδή
Μου αφαίρεσαν το δίπλωμα για μη χρήση κράνους τότε .
Και όταν με ξανασταματησαν φοβήθηκα και είπα δεν το έχω.
Γιατί χρειάζομαι τα χρήματα της δουλειάς του ντελιιβερι.
Και θα κρίνουν αυτοί.


Για τον νόμο στην δεύτερη περίπτωση σου βεβαίωσαν παράβαση θεωρώντας ότι δεν έχεις καθόλου δίπλωμα ,και για αυτό σου είπαν ότι θα γίνει μήνυση..
Οταν λοιπόν θα πας στο δικαστήριο θα έχεις πάρει ( προφανώς) το δίπλωμα σου πίσω θα το δείξεις και θα αθωωθείς για αυτό και μόνο για αυτό .
Αλλά για το ότι οδηγούσες χωρίς δίπλωμα ( δηλαδή αφού σου είχε αφαιρεθεί για άλλη παράβαση) πάλι είναι τι θα κρίνει το δικαστήριο
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Γενικα εδώ μέσα δεν δίνουμε συμβουλές πώς να ξεγλιστρας με πλάγιο τρόπο, αλλά επειδή οι περισσότεροι ( μην πω όλοι) έχουμε τα διπλάσια και βάλε χρόνια από εσένα,και έχουμε πέσει σε άπειρες λουμπες,και έχουμε μάθει από αυτές.
Αυτό που προσδοκουμε για την νέα γενιά είναι ,να είναι σωστή σε όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
559
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Αδερφέ ελπίζω ο διοικητής εκεί να είναι ψυχοπονιάρης και να ξεγλιστρήσεις κάπως. Είμαι 25 χρονών και καβαλάω από τα 6 μου συνοδηγός. Πρώτα [ήρα εξοπλισμό και μετά το δίπλωμα. ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΑΔΕΡΦΕ. ΠΑΝΤΑ! ΝΟΜΟΣ ΑΠΟ ΕΝΜΑΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ! Smileys drinking beer EmoticonDevil

Υ.Γ.
Ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά σε κάποια εξόρμηση στην όμορφη Λάρισα! Σε είδα και λαχτάρησα! Devil
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Καλησπέρα είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στη Λάρισα, έχω ένα 125αρι με το οποίο κάνω ντελίβερι. 5 Σεπτεμβρίου με σταμάτησαν χωρίς κράνος και μου αφαίρεσαν δίπλωμα για 60 μέρες. Προχθές λοιπόν με ξανασταματησαν και μ κόψαν κλήση για μια μικροπαραβαση ζήτησαν δίπλωμα αλλά προφανώς δε το χα και μου παν μα το εμφανίσω μέχρι τη Τετάρτη αλλιώς θα μου γίνει μήνυση από τη τροχαία.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω ;;

Τη πρώτη φορά δεν είχες κράνος.
Τη δεύτερη έκανες παράβαση.
Ρωτάς τι να κάνεις?
Να φόραγες κράνος όπως έπρεπε και να μην έκανες και παράβαση έπειτα.
Απ' ότι φαίνεται μυαλό δεν έβαλες τη πρώτη φορά και συνεχισες.
Το ότι είσαι φοιτητής και έχεις ανάγκη τα χρήματα είναι ένας λόγος παραπάνω να ήσουν σωστός για να μην έχεις μπλεξίματα.
Τα λέω ωμά όπως είναι.
Συμβουλή:πάνε κλαψου και ότι γίνει. Αν γλυτώσεις ωρίμασε μη κλείσεις σπίτια ξένα η δικά σου.
Αν και δε το βλεπω
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Γαβριηλ η μ@λακιες πληρωνονται φιλε Banging headBanging head ευχομαι να ξεμπλεξεις ευκολα και να βαλεις κρανος

Λογο που εγινε προσφατα σε ενα καλοπαιδο εδω στη περιοχη καθαρισε με 2 χρονια με αναστολη ooops
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Καλησπέρα είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στη Λάρισα, έχω ένα 125αρι με το οποίο κάνω ντελίβερι. 5 Σεπτεμβρίου με σταμάτησαν χωρίς κράνος και μου αφαίρεσαν δίπλωμα για 60 μέρες. Προχθές λοιπόν με ξανασταματησαν και μ κόψαν κλήση για μια μικροπαραβαση ζήτησαν δίπλωμα αλλά προφανώς δε το χα και μου παν μα το εμφανίσω μέχρι τη Τετάρτη αλλιώς θα μου γίνει μήνυση από τη τροχαία.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω ;;
Για αρχή, αν δεν έχεις, αρχίνα μάζευε λεφτά. Οδήγηση χωρίς δίπλωμα, δικαστήριο για οδήγηση χωρίς την άδεια, ανασφάλιστος κ.ο.κ., δικαστικά έξοδα, βάλε κανά 500ρι να είσαι μέσα, θα σου πάει η φάση, ΑΝ είσαι τυχερός και αθωωθείς.

Για συνέχεια, βάλε μυαλό, δεν λέμε να γίνεις επιστήμονας, αλλά τουλάχιστον να έχεις μια κάποια κοινή λογική, και μην φέρεσαι σαν πατάτες που πέσαν από το τσουβάλι και τσουλάνε όπως τις πάνε οι δυνάμεις του χάους.

Οταν σου πέρνουν το δίπλωμα, κλειδώνεις καλά το όχημα, το σκεπάζεις, πας σε ένα ντουλάπι στο σπίτι σου, πετάς μεσα τα κλειδιά και τα ξαναβγάζεις ΑΦΟΥ πάρεις πίσω το δίπλωμα. Οχι να οδηγάς πάλι χωρίς δίπλωμα, και μάλιστα να κάνεις και ''μικροπαραβάσεις''. Δλδ ξύπνησες μια μέρα και είπες, ''τι παντελώς αψυχολόγητη βλακεία να κάνω σήμερα, να κάνω πολύπλοκη την ζωή μου, και να βάλω πρόβλημα χωρίς κανένα λόγο'' (εκτός το να παντρευτείς που αυτό βρίσκονται και το κάνουν ακόμα πολλοί).

Οταν σου είναι απαραίτητα τα λεφτά του ντελίβερυ, τότε στο ντελίβερυ είσαι ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΜΜΟΣ (σιγά μην καταλαβαίνεις τι θα πει αυτό βέβαια), και κράνος φοράς και σωστό εξοπλισμό έχεις, και παπί χωρίς παρανομίες έχεις, και οδηγείς χωρίς ''μικροπαραβάσεις''.

Τι να κάνεις τώρα; ΛΟΥΣΟΥ τα, ΕΣΥ τα προκάλεσες.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μια απλη λυση υπαρχει ... οι κλησεις των delivery ... στο μαγαζι.Hammer Smash
Οι πιτσιρικαδες εχουν ξεσαλωσει ... τι διπλωμα , κρανος , φωτα και αναποδα κατευθυνομενοι .... υπο το αγχος του επιουσιου. abcde
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μια είναι η λύση………


Πληρώνεις κάθε κόστος, οικονομικό ή ψυχολογικό και να εύχεσαι να σου γίνει μάθημα.

Επίσης να λες δόξα τον Κύριο, που είναι αυτά τα προβλήματα σου.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Τώρα έγινε δεν έχει νόημα να τον μαλώνουμε, να πάει στο Διοικητή να γλυτώσει το δικαστήριο (δύσκολο) και την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεκτικός...

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.827
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Μια απλη λυση υπαρχει ... οι κλησεις των delivery ... στο μαγαζι.Hammer Smash
Οι πιτσιρικαδες εχουν ξεσαλωσει ... τι διπλωμα , κρανος , φωτα και αναποδα κατευθυνομενοι .... υπο το αγχος του επιουσιου. abcde
Βασικά θέλει πρόστιμο και στους δυο!

Στον οδηγό τα νόμιμα περί κ.ο.κ., στον ιδιοκτήτη του οχήματος τα νόμιμα περί καταλληλότητας κυκλοφορίας και στον εργοδότη επίσης πρόστιμο ο οποίος απασχολεί εργαζόμενο χωρίς τις κατάλληλες άδειες (π.χ. δίπλωμα) αλλά και γιατί δεν του έχει παράσχει τα κατάλληλα Μέσα Ατομικής Προστασίας (ΜΑΠ) που είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να δίνει με δίκη του επιβάρυνση σε κάθε εργαζόμενο ανάλογα την θέση εργασίας και την επικινδυνότητα που υπάρχει κατά την άσκηση των καθηκόντων του.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.827
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Τον πιάσατε απ τα μούτρα το πιτσιρίκο, και δε νομίζω να μας ξαναεπισκεφθει!!!
Μπορεί να παρακολουθεί, αλλά να γράψει δύσκολο!!!
Σε αυτό δεν έχεις άδικο Κυριάκο!

Ωστόσο δεν θα πρέπει να τα λάβει ως αρνητικά σχόλια και να τον θυμώσουν αλλά να τα δει από την θετική τους πλευρά με νηφαλιότητα και να προσπαθήσει να τα αναγνώσει με την οπτική ενός ενήλικα που αρμόζει στην ηλικία του και όχι μόνο ως ένας νέος «κρυμμένος» πίσω απο το νεαρό της ηλικίας και του παρορμητισμού.

20 ετών την εποχή που ζούμε και με τα ερεθίσματα που λαμβάνουν όλοι οι νέοι θα έπρεπε σε βασικά θέματα να μην έχουν άγνοια των επιπτώσεων που μπορούν να προκαλέσουν οι πράξεις τους σε τρίτους, στον εαυτό τους και στους οικείους τους.


Κλείνοντας για να καταλάβει τι εννοώ… ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω!


Θεωρω ότι εκφράζω και άλλους με το παρακάτω σχόλιο και θα πω ότι έχουμε αποδείξει οτι δεν είμαστε δικαστές εδώ αλλά φίλοι ανεξάρτητου ηλικίας που πέραν της πλάκας, των πειραγμάτων και των εξορμήσεων είμαστε και άνθρωποι που στηρίζουμε ακόμη και στα λάθη.
Θα χαρούμε πολυ να τον ξανά δούμε εδώ να συμμετέχει ενεργά και σε αλλά θέματα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Κλείνοντας για να καταλάβει τι εννοώ… ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω!
Αποκλείεται να υπάρχει αναμάρτητος εδώ μέσα
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Καποτε οδηγουσα το παπι (το καλο το C-50 το 6V ...) .... και εχω κρεμασμενο στο γαντζακι το κρανος ( το καλο το GBL .....).
Με σταματαει ο τροχαιος και με γραφει παρ΄ολες τις αντιρρησεις μου. Βγηκα εξω απο τα ρουχα μου σαν πιτσιρικας (υπηρξα και απ΄αυτο....Tooth) ...!

Εκ των υστερων οπως και σημερα δηλαδη αμα κανω παραβαση και με γραφουν το παραδεχομαι οτι ειμαι παρανομος εναντι του νομου χωρις τις δικαιολογιες του τυπου ... " μα εχω δει κι αλλους να το κανουν , εμενα βρηκατε να γραψετε ? ".

Το οτι υπαρχει ασυδοσια και επιλεκτικη κατα τοπους και ωρες εφαρμογη του Κ.Ο.Κ. .... ειναι το αποτελεσμα αυτου του χαους, θα ελεγα.facepalm 2
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Καλησπέρα είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στη Λάρισα, έχω ένα 125αρι με το οποίο κάνω ντελίβερι. 5 Σεπτεμβρίου με σταμάτησαν χωρίς κράνος και μου αφαίρεσαν δίπλωμα για 60 μέρες. Προχθές λοιπόν με ξανασταματησαν και μ κόψαν κλήση για μια μικροπαραβαση ζήτησαν δίπλωμα αλλά προφανώς δε το χα και μου παν μα το εμφανίσω μέχρι τη Τετάρτη αλλιώς θα μου γίνει μήνυση από τη τροχαία.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω ;;
Όπως έγραψαν όλοι οι προηγούμενοι, έχεις μπλέξει.
Εφόσον σου αφαιρούν δίπλωμα σημαίνει πως για 60 ημέρες δεν οδηγείς καθόλου μηχανάκι.
Μπορείς να οδηγήσεις ποδήλατο, πατίνι, άλογο, αλλά μέχρι εκεί.
Το θέμα είναι πως με την πράξη σου, δηλαδή να ξαναοδηγησεις χωρίς δίπλωμα, κοροϊδεύεις στα μούτρα κ ακυρώνεις όλη την δουλειά που κάνει η Τροχαία.
Οπότε, προτείνω το εξής.
Πήγαινε ένα πρωινό στην Τροχαία με το μηχανάκι σου, πες στον διοικητή "συγνώμη, είναι νέος αναβάτης κ δεν ήξερα ακριβώς πώς να συμπεριφερθώ.Αφηνω εδώ το μηχανάκι, κλειδώστε το κάπου, παίρνω τα κλειδιά κ θα το ξαναπάρω σε δύο μήνες.
Σάς παρακαλώ να μην με μπλεξετε με δικαστήρια κλπ, γιατί είμαι ένας φτωχός φοιτητής που σπουδάζω κ δουλεύω ".
Ίσως την γλιτώσεις αυτή την φορά, αλλά δεν θα ξαναοδηγησεις χωρίς κράνος.
Ποτέ.
 
Top Bottom