Αλλαγή Trasnalp με νεώτερο μοντέλο V-Strom?

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Χωρις συμπλεκτη ορθως και δεν παιρνει.
Να τον κρατας και να βαζεις μπροστα.
Η κινηση αυτη αποσυμπλεκτει εκτος των αλλων και ολα τα ηλεκτρικα φορτια
Αλήθεια? Εγώ από το transalp πολλές φορές έβαζα μπρος έχοντας νεκρά και πατώντας μόνο τη μίζα...

Το καταλαβαίνω ότι πιο σωστό είναι έχοντας πατημένο τον συμπλέκτη αλλά είναι λογικό να μην παίρνει καθόλου μπροστά αν δεν τον πατάω?

Είναι κάποιο ειδικό σύστημα που έχουν οι νεώτερες μηχανές και που δεν το είχε το transalp?
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έτσι λειτουργεί κανονικά μην ανησυχείς και είναι και καλή συνήθεια να πατάς τον συμπλέκτη.
Καλώς τη δέχτηκες !
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Αλήθεια? Εγώ από το transalp πολλές φορές έβαζα μπρος έχοντας νεκρά και πατώντας μόνο τη μίζα...

Το καταλαβαίνω ότι πιο σωστό είναι έχοντας πατημένο τον συμπλέκτη αλλά είναι λογικό να μην παίρνει καθόλου μπροστά αν δεν τον πατάω?

Είναι κάποιο ειδικό σύστημα που έχουν οι νεώτερες μηχανές και που δεν το είχε το transalp?
Πετρο σου απαντησα πιο πανω η σουζουκι ετσι παιρνουν μπροστα οχι ολες η εταιριες
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Πετρο σου απαντησα πιο πανω η σουζουκι ετσι παιρνουν μπροστα οχι ολες η εταιριες
Έχεις απόλυτο δίκιο Δημήτρη! Συγγνώμη δεν είχα δει το αρχικό σου μήνυμα. Μάλλον δεν είχα κάνει refresh την σελίδα πριν στείλω το μήνυμα.

Μάθαμε κάτι και σήμερα. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας όπως πάντα!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Παιδες ,καλα ειναι οσοι εχετε συγχρονες μοτο να συμπλεκταρετε παραλληλα.
Βοηθαει αφανταστα την μιζα να γυρισει πιο ξεκουραστα
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Παιδες ,καλα ειναι οσοι εχετε συγχρονες μοτο να συμπλεκταρετε παραλληλα.
Βοηθαει αφανταστα την μιζα να γυρισει πιο ξεκουραστα
Δεν το ήξερα παιδιά αυτό. Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας cdefg

Έλεγα και παίζει κάτι άλλο ή κάνω κάτι λάθος εγώ.... Αλλά φαίνεται ότι εγώ δεν το έκανα καλά!
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δεν το ήξερα παιδιά αυτό. Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας cdefg

Έλεγα και παίζει κάτι άλλο ή κάνω κάτι λάθος εγώ.... Αλλά φαίνεται ότι εγώ δεν το έκανα καλά!
Σουτζουκι μονο με συμπλεκτη παιρνει μπροστα!!!
Πολυ μπροστα λεμε η Σουζουκαρα!!!!

Πηγες για λαστιχα??
Εισαι χεσμενος απ τη χαρα σου??ελα πες μη ντρεπεσαι!!!
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Καλοταξιδο και απροβληματιστο να είναι και να σου χαρίσει πολλές πολλές βόλτες.

Σου έχω και ένα άλλο tip για το Vstrom... (παλιός ιδιοκτήτης κι εγώ).

Κατά αρχήν βγάλε πρώτα κενό στο σασμάν μην έχει κάνει καμιά πατέντα ο προηγούμενος (κάποιοι βραχυκύκλωναν τον διακόπτη για να βλέπει πάντα το συμπλέκτη ως πατημένο, εύχομαι να μην έπεσες σε κανένα τέτοιο).

Στην συνέχεια αν έχεις πατημένο τον διακόπτη της μίζας ΠΡΙΝ γυρίσεις τον κεντρικό διακόπτη (κλειδί) στο ON , τότε δεν θα ανάψουν τα φώτα πορείας πριν πατήσεις συμπλέκτη για να πάρει μπροστά.

Έτσι δεν ταλαιπωρείς μπαταρία και ηλεκτρονικό σύστημα... Με το που πατήσεις συμπλέκτη και πάρει μπροστά θα ανάψουν κανονικά.

Τέλος να έχεις στο νου σου ότι αυτό το βύσμα που φεύγει από το συμπλέκτη και κουμπώνει στην αριστερή μανέτα μπορεί καμιά φορά να ξεκουμπωσει και να μην παίρνει μπροστά...μην πανικοβληθείς λοιπόν άδικα.

Στάλθηκε από το RealMe 7 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Σουτζουκι μονο με συμπλεκτη παιρνει μπροστα!!!
Πολυ μπροστα λεμε η Σουζουκαρα!!!!

Πηγες για λαστιχα??
Εισαι χεσμενος απ τη χαρα σου??ελα πες μη ντρεπεσαι!!!
abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Με έκανες και γέλασα ρε φίλε.

Θέλει η που@@@να να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει... φαίνεται ε?Dancing

Φίλε πιο χεσμενος από την χαρά δεν πάει. Έκανα καμία 40αρια χιλιόμετρα και ήταν αρκετή και ωραία!!!
Δεν ήθελα να γυρίσω σπίτι... Ήθελα όλη μέρα να την περάσω στους δρόμους!

Δυστυχώς λάστιχα δεν πρόλαβα γιατί έφτασε Αθήνα μεσημεράκι και δεν θα προλάβαινα να βάλω λάστιχα γιατί είχα να πάω να πάρω τη μικρή από το σχολείο.

Αν ήταν πρωί θα τα είχα ήδη αλλάξει.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Καλοταξιδο και απροβληματιστο να είναι και να σου χαρίσει πολλές πολλές βόλτες.

Σου έχω και ένα άλλο tip για το Vstrom... (παλιός ιδιοκτήτης κι εγώ).

Κατά αρχήν βγάλε πρώτα κενό στο σασμάν μην έχει κάνει καμιά πατέντα ο προηγούμενος (κάποιοι βραχυκύκλωναν τον διακόπτη για να βλέπει πάντα το συμπλέκτη ως πατημένο, εύχομαι να μην έπεσες σε κανένα τέτοιο).

Στην συνέχεια αν έχεις πατημένο τον διακόπτη της μίζας ΠΡΙΝ γυρίσεις τον κεντρικό διακόπτη (κλειδί) στο ON , τότε δεν θα ανάψουν τα φώτα πορείας πριν πατήσεις συμπλέκτη για να πάρει μπροστά.

Έτσι δεν ταλαιπωρείς μπαταρία και ηλεκτρονικό σύστημα... Με το που πατήσεις συμπλέκτη και πάρει μπροστά θα ανάψουν κανονικά.

Τέλος να έχεις στο νου σου ότι αυτό το βύσμα που φεύγει από το συμπλέκτη και κουμπώνει στην αριστερή μανέτα μπορεί καμιά φορά να ξεκουμπωσει και να μην παίρνει μπροστά...μην πανικοβληθείς λοιπόν άδικα.

Στάλθηκε από το RealMe 7 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να Σάι καλά για τις συμβουλές. Απ'ότι φαίνεται δεν έχει πειράξει κάτι αφού σήμερα δεν έπαιρνε μπρος στην δεν πατούσα συμπλέκτη... Σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο αλλά δεν ήμουν και σίγουρος.

Για να πω την αλήθεια για το βύσμα που φεύγει από τον συμπλέκτη δεν ξέρω που ακριβώς είναι αλλά θα τα μάθω σιγά σιγά.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Να Σάι καλά για τις συμβουλές. Απ'ότι φαίνεται δεν έχει πειράξει κάτι αφού σήμερα δεν έπαιρνε μπρος στην δεν πατούσα συμπλέκτη... Σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο αλλά δεν ήμουν και σίγουρος.

Για να πω την αλήθεια για το βύσμα που φεύγει από τον συμπλέκτη δεν ξέρω που ακριβώς είναι αλλά θα τα μάθω σιγά σιγά.
Καλοταξιδη λοιπον η κούκλα! Να τη χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς με βολτες ,γιατί απειλητικά πλησιάζει η αποκλειστική κίνηση με ηλεκτρισμό!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλοταξιδη λοιπον η κούκλα! Να τη χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς με βολτες ,γιατί απειλητικά πλησιάζει η αποκλειστική κίνηση με ηλεκτρισμό!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θέλει ακόμη 15-20 χρόνια για να γίνει mainstream η ηλεκτροκίνηση στον κόσμο. Πολύ παραπάνω στην Ελλάδα.
Έχουμε ακόμη καιρό.
Στην Νορβγηγία μόλις τώρα νομοθετήθηκε με ορίζοντα δεκαετίας.

Όταν γίνει αναγκαστικό, οι περισσότεροι απο εμάς δεν θα έχουμε δικαίωμα να οδηγάμε έτσι και αλλιώς,.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Στην συνέχεια αν έχεις πατημένο τον διακόπτη της μίζας ΠΡΙΝ γυρίσεις τον κεντρικό διακόπτη (κλειδί) στο ON , τότε δεν θα ανάψουν τα φώτα πορείας πριν πατήσεις συμπλέκτη για να πάρει μπροστά.

Έτσι δεν ταλαιπωρείς μπαταρία και ηλεκτρονικό σύστημα... Με το που πατήσεις συμπλέκτη και πάρει μπροστά θα ανάψουν κανονικά.
Όταν έγραφα αυτό: "Κρατάς πατημένη τη μίζα, γυρνάς τον διακόπτη (όμως τα φώτα είναι σβηστά επειδή έχεις πατημένη τη μίζα), κάνει check, πατάς συμπλέκτη (απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρει μπροστά έτσι κι αλλιώς) και με το που πάρει μπροστά, αφήνεις τη μίζα, όπως θα έκανες έτσι κι αλλιώς.Οι επαφές στο εσωτερικό του δεξιού διακόπτη φθείρονται εύκολα και σ' αυτό συμβάλει, μεταξύ άλλων, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται εξαιτίας του ρεύματος που περνά για τη μίζα και τα φώτα. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεις να ανάψουν τα φώτα πριν πάρει μπροστά το μηχανάκι", αυτό εννοούσα Πέτρο, άσχετο αν δεν κατάφερα να περιγράψω καλά σε τόσες σειρές αυτό που ο Βασίλης το έκανε σε μόλις δύο!cdefg

Βασίλη, αν και μετά το Vstrom, αυτό που ονειρεύομαι είναι το Caponord, ωστόσο σκέφτομαι σοβαρά και το Tiger 800 του '11 που βλέπω στην υπογραφή σου ότι είχες. Μήπως μπορείς να αναφέρεις επιγραμματικά που υπερτερούσε/υστερούσε για σένα το ένα έναντι του άλλου; Αν όχι εδώ, για να μη χαλάμε το θέμα, έστω και με π.μ.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Όταν έγραφα αυτό: "Κρατάς πατημένη τη μίζα, γυρνάς τον διακόπτη (όμως τα φώτα είναι σβηστά επειδή έχεις πατημένη τη μίζα), κάνει check, πατάς συμπλέκτη (απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρει μπροστά έτσι κι αλλιώς) και με το που πάρει μπροστά, αφήνεις τη μίζα, όπως θα έκανες έτσι κι αλλιώς.Οι επαφές στο εσωτερικό του δεξιού διακόπτη φθείρονται εύκολα και σ' αυτό συμβάλει, μεταξύ άλλων, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται εξαιτίας του ρεύματος που περνά για τη μίζα και τα φώτα. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεις να ανάψουν τα φώτα πριν πάρει μπροστά το μηχανάκι", αυτό εννοούσα Πέτρο, άσχετο αν δεν κατάφερα να περιγράψω καλά σε τόσες σειρές αυτό που ο Βασίλης το έκανε σε μόλις δύο!cdefg

Βασίλη, αν και μετά το Vstrom, αυτό που ονειρεύομαι είναι το Caponord, ωστόσο σκέφτομαι σοβαρά και το Tiger 800 του '11 που βλέπω στην υπογραφή σου ότι είχες. Μήπως μπορείς να αναφέρεις επιγραμματικά που υπερτερούσε/υστερούσε για σένα το ένα έναντι του άλλου; Αν όχι εδώ, για να μη χαλάμε το θέμα, έστω και με π.μ.
Νίκο ήσουν απόλυτα κατανοητός και με βοήθησε πάρα πολύ όταν πήγα να πάρω την μηχανή από την μεταφορική γιατί δεν έπαιρνε μπρος με τον πατροπαράδοτο τρόπο οπότε σε θυμήθηκα αμέσως και ακολούθησα τις οδηγίες σου. Yes

Απλώς μετά την φόρτιση μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία γιατί γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η ιδιαιτερότητα με τα Suzuki.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Όταν έγραφα αυτό: "Κρατάς πατημένη τη μίζα, γυρνάς τον διακόπτη (όμως τα φώτα είναι σβηστά επειδή έχεις πατημένη τη μίζα), κάνει check, πατάς συμπλέκτη (απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρει μπροστά έτσι κι αλλιώς) και με το που πάρει μπροστά, αφήνεις τη μίζα, όπως θα έκανες έτσι κι αλλιώς.Οι επαφές στο εσωτερικό του δεξιού διακόπτη φθείρονται εύκολα και σ' αυτό συμβάλει, μεταξύ άλλων, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται εξαιτίας του ρεύματος που περνά για τη μίζα και τα φώτα. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεις να ανάψουν τα φώτα πριν πάρει μπροστά το μηχανάκι", αυτό εννοούσα Πέτρο, άσχετο αν δεν κατάφερα να περιγράψω καλά σε τόσες σειρές αυτό που ο Βασίλης το έκανε σε μόλις δύο!cdefg

Βασίλη, αν και μετά το Vstrom, αυτό που ονειρεύομαι είναι το Caponord, ωστόσο σκέφτομαι σοβαρά και το Tiger 800 του '11 που βλέπω στην υπογραφή σου ότι είχες. Μήπως μπορείς να αναφέρεις επιγραμματικά που υπερτερούσε/υστερούσε για σένα το ένα έναντι του άλλου; Αν όχι εδώ, για να μη χαλάμε το θέμα, έστω και με π.μ.
Φίλε Νίκο, για πολλές μαζεμένες πληροφορίες για το Tiger 800 (και το τι με οδήγησε να το πάρω αλλάζοντας τότε το Vstrom μου) καθώς και μια μίνι σύγκριση δες το θέμα που είχα φτιάξει ΕΔΩ. Αν κάτι δε σε καλύψει ή δεν είναι απόλυτα κατανοητό με ρωτάς :)
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θέλει ακόμη 15-20 χρόνια για να γίνει mainstream η ηλεκτροκίνηση στον κόσμο. Πολύ παραπάνω στην Ελλάδα.
Έχουμε ακόμη καιρό.
Στην Νορβγηγία μόλις τώρα νομοθετήθηκε με ορίζοντα δεκαετίας.

Όταν γίνει αναγκαστικό, οι περισσότεροι απο εμάς δεν θα έχουμε δικαίωμα να οδηγάμε έτσι και αλλιώς,.
Δε μιλάμε για "ρεύμα", αλλά αναγκαστική παραίτηση από την μπενζινα και "βαλσαμωμα" των μοτό μας μολις η ( οποία) κυβέρνηση περάσει το νομοσχέδιο.
Το έχουμε δει πολλοί το έργο. Παλιά στην Αράχωβα με το Ford ενοιωθα γύφτος( παραμένεις θα πει ο @Ωmega) γιατί ήταν γεμάτη Trailblazer, Cayenne, Cherokee..
Που είναι αυτά τώρα?
Που είναι οι " μάγκες" που άναβαν πούρα με 100ρικα κ 2 αλλοδαπές δίπλα?
Οοοολα αλλάζουν εν μια νυκτί,όπως με την φορολογία,την παγκόσμια κρίση και τον covid19.
Δε νομίζω να χαρούμε πάνω από 5-7 χρόνια βενζινοκίνητο , χωρίς να το πληρώνουμε στη συνέχεια αδρά (διόδια,τέλη κυκλοφορίας αναλόγως ρύπων)....
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ,ΟΥΛΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΤΕ!!! Devil
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δε μιλάμε για "ρεύμα", αλλά αναγκαστική παραίτηση από την μπενζινα και "βαλσαμωμα" των μοτό μας μολις η ( οποία) κυβέρνηση περάσει το νομοσχέδιο.
Το έχουμε δει πολλοί το έργο. Παλιά στην Αράχωβα με το Ford ενοιωθε γύφτος( παραμένεις θα πει ο @Ωmega) γιατί ήταν γεμάτη Trailblazer, Cayenne, Cherokee..
Που είναι αυτά τώρα?
Που είναι οι " μάγκες" που άναβαν πούρα με 100ρικα κ 2 αλλοδαπές δίπλα?
Οοοολα αλλάζουν εν μια νυκτί,όπως με την φορολογία,την παγκόσμια κρίση και τον covid19.
Δε νομίζω να χαρούμε πάνω από 5-7 χρόνια βενζινοκίνητο , χωρίς να το πληρώνουμε αδρά ( διόδια,τέλη κυκλοφορίας αναλόγως ρύπων)
ΟΥΛΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΤΕ!!!
Δεν διαφωνώ πως θα γινει.
Διαφωνώ στον ορίζοντα που δίνεις πως θα γίνει.

Δηλαδή σαν να λέμε όσοι δίνουν σήμερα 20κ+ για μηχανή, σε πεντε χρόνια τον ηπιαν; Δε νομίζω Τάκη! Tooth
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν διαφωνώ πως θα γινει.
Διαφωνώ στον ορίζοντα που δίνεις πως θα γίνει.

Δηλαδή σαν να λέμε όσοι δίνουν σήμερα 20κ+ για μηχανή, σε πεντε χρόνια τον ηπιαν; Δε νομίζω Τάκη! Tooth
Τα ίδια έλεγαν και οι κάτοχοι Cayenne που έδιναν 60-70-90k euros και τα πούλησαν με 7!


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom