Αλλαγή Trasnalp με νεώτερο μοντέλο V-Strom?

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Anakee 3 έχω εγω στο Caponord που είναι 15 κιλά βαρύτερο απο το vstrom.
Πολύ ευχαριστημένος και ας μου έλεγαν ότι δεν είναι καλά. Και φτάνω το πέλμα στο όριο του, δεν μιλάω για απόδοση σε ευθεία.
Απλά θέλει τα πρώτα 5-10 χλμ προσεκτικά να ζεσταθεί το λάστιχο επειδή κρύο γλυστράει.
Εσύ καλύτερα με sport touring ελαστικά θα βολευοσουν πιστεύω ,Ποτσολη. Το στήσιμο και ο κινητήρας είναι ακριβώς γι'αυτα.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Πέτρο, αν θέλεις πάμε για λάστιχα παρέα εκεί που πάω εγώ!! Το αυτό και για συνεργείο αν δεν έχεις κάποιον εμπιστοσύνης!!
Τι γείτονες είμαστε!!!!!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εσύ καλύτερα με sport touring ελαστικά θα βολευοσουν πιστεύω ,Ποτσολη. Το στήσιμο και ο κινητήρας είναι ακριβώς γι'αυτα.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ασφάλτινο σπορ λάστιχο είναι το anakee 3.
Αν πάω σε ακόμη πιο τούρινγκ λάστιχο, θα ζεσταίνεται ακόμη πιο αργά. Είχα τα pilot 2 (νομίζω ή 1) στο πρώτο caponord που είχα παλιά. Δεν φθείρονταν με τίποτα, είχα φτάσει 15000 χλμ και ήταν ακόμη σαν καινούρια. Ιδανικά για χιλιομετροφάγους των Ε.Ο. Βγάζουν δεκάδες χιλιάδες χλμ.
Αλλά για εμένα δεν έκαναν μέχρι να ζεσταθούν σωστά ήθελαν πολλλλλλααααα χλμ και πάλι δεν ήταν για πολλά πολλά. Μόνο για ανοικτές στροφές Ε.Ο.
Τα χάρισα τότε σε κάποιον και έβαλα τα Conti Road attack 2. Ωραίο λαστιχάκι!
Αλλά νομίζω το anakee 3 μου ταίριαξε ακόμη καλύτερα στο στυλ οδήγησης μου. Αν το άλλαζα θα πήγαινα σε κάποιο ακόμη πιο *****ό για να γραπώνει καλά.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Πέτρο, αν θέλεις πάμε για λάστιχα παρέα εκεί που πάω εγώ!! Το αυτό και για συνεργείο αν δεν έχεις κάποιον εμπιστοσύνης!!
Τι γείτονες είμαστε!!!!!!
Ναι βέβαια Κυριάκο πολύ θα το εκτιμούσα αν μου έλεγες που το πας. Έχω ένα μάστορα που τον εμπιστεύομαι σχετικά και με βολεύει κιόλας αλλά ασχολείται πιο πολύ με Honda. Κάθε προσφορά δεκτή γείτονα !!!
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ναι βέβαια Κυριάκο πολύ θα το εκτιμούσα αν μου έλεγες που το πας. Έχω ένα μάστορα που τον εμπιστεύομαι σχετικά και με βολεύει κιόλας αλλά ασχολείται πιο πολύ με Honda. Κάθε προσφορά δεκτή γείτονα !!!
Oταν εισαι ετοιμος,σφυρα!!!
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Ασφάλτινο σπορ λάστιχο είναι το anakee 3.
Αν πάω σε ακόμη πιο τούρινγκ λάστιχο, θα ζεσταίνεται ακόμη πιο αργά. Είχα τα pilot 2 (νομίζω ή 1) στο πρώτο caponord που είχα παλιά. Δεν φθείρονταν με τίποτα, είχα φτάσει 15000 χλμ και ήταν ακόμη σαν καινούρια. Ιδανικά για χιλιομετροφάγους των Ε.Ο. Βγάζουν δεκάδες χιλιάδες χλμ.
Αλλά για εμένα δεν έκαναν μέχρι να ζεσταθούν σωστά ήθελαν πολλλλλλααααα χλμ και πάλι δεν ήταν για πολλά πολλά. Μόνο για ανοικτές στροφές Ε.Ο.
Τα χάρισα τότε σε κάποιον και έβαλα τα Conti Road attack 2. Ωραίο λαστιχάκι!
Αλλά νομίζω το anakee 3 μου ταίριαξε ακόμη καλύτερα στο στυλ οδήγησης μου. Αν το άλλαζα θα πήγαινα σε κάποιο ακόμη πιο *****ό για να γραπώνει καλά.
Ανάμεσα στα Anakee 3 και τα Michelin Adventure πιο πολύ μου έκαναν κλικ τα δεύτερα αλλά όπως έχουμε ξαναπεί δεν είμαι έμπειρος γνώστης.
Άλλα πιο τουρινγκ ελαστικά ποια είναι?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ιχα που δεν Ανάμεσα στα Anakee 3 και τα Michelin Adventure πιο πολύ μου έκαναν κλικ τα δεύτερα αλλά όπως έχουμε ξαναπεί δεν είμαι έμπειρος γνώστης.
Άλλα πιο τουρινγκ ελαστικά ποια είναι?
Τα adventure θέλουν να είναι αυτό που λέει το όνομα τους. Adventure.
Η χάραξη τους μου φέρνει στο μυαλό αυτό που λέγαμε παλιότερα 80-20. 80 άσφαλτος 20 χώμα.
Αν δεν έχεις σκοπό για χώμα, σαφώς προτιμότερα τα Anakee 3 που και γραπώνουν καλύτερα σε υψηλότερες ταχύτητες, και λιγότερο θορυβώδη είναι.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Θα σου ελεγα να μην κοιταξεις καθολου τα τριαρια.
Προκειται για ενα ελαστικο χαραξης/κατασκευης εφταετιας με οτι συνεπαγεται αυτο σαν εξελιξη στη γομα του.
Ειναι απαραδεκτο σαν ελαστικο ,στο βρεγμενο γλυστραει αρκετα ,οπως επισης εαν πιεσεις το μηχανακι και θες να κινηθεις σε γρηγορους ρυθμους.
Ανεπαρκες παντου μεσα στους δρομους- καθρεφτες ,οπου το abs θα δουλευει υπερωριες.
Τα φορεσα δυο φορες στο πεμφε
Και αλλες τοσες στο προηγουμενο.
Συνολο σιγουρα σιγουρα 4 ισως πεντε φορες.
Ο λογος που τα φορεσα τοσες ηταν γιατι συνειδητα εβγαζε πολλες χιλιαδες χιλιομετρα ,εκτος της τελευταιας φορας που αρχισαν να με πουλαν στα 8 χ.χιλιομετρα και αναγκαστικα τα πεταξα.
Μιλαμε για ιδια χωρα κατασκευης Ταηβαν.
Να ξες και στο λεω με πληρη επιγνωση ,θα σε ριξουν,μακρυα λοιπον.
Κοιτα καλυτερα κατα τα dunlop trailsmart τα τελευταια,αν ειναι για αμιγως ασφαλτινο .
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Προσωπικά είμαι στο ψάξιμο για το τι λάστιχο να βάλω για τη χρήση που τα θέλω, αλλά νομίζω ότι τα πρώτα σε πωλήσεις για Vstrom είναι τα Tourance next, τα οποία, από ότι λένε είναι σχετικά *****ά και ζεσταίνονται γρήγορα, οπότε ταιριάζουν στη συνήθη χρήση του η οποία είναι εντός πόλης και σε κοντινές ασφάλτινες βόλτες.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μακρυά από το Anakee 3 είναι ότι χειρότερο από τη σειρά Anakee. Όσοι τα έβαλαν και γνωρίζω τα έβγαλαν αμέσως. Καμμία ασφάλεια δεν παρέχουν και σαφώς ήταν κλάσεις κατώτερα του 2 που πλέον δεν βγαίνει.
Το adventure που λέει και ο φίλος παραπάνω είναι καταπληκτικό σε άσφαλτο και μπαίνεις άφοβα σε οποίο δρόμο συναντήσεις, κυρίως προς καμμία παραλία το καλοκαίρι.
Τα δικά μου adventure έχουν 17000χλμ με άψογη συμπεριφορά και πατημένα κυρίως σε ταξίδια δικάβαλος και τέρμα φορτωμένος. Το εντυπωσιακό είναι πως κρατούν σε βρεγμένο οδόστρωμα στους ελληνικούς (απαράδεκτους) δρόμους.
Συμβουλη μου ότι και αν αποφασίσεις, μείνε μακρυά από το Anakee 3 και επέλεξε ότι άλλο θέλεις.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το λάστιχο είναι θέμα γούστου.. Και σε τι μηχανή θα ταιριάξει.
Aς πούμε το africa 750 με anakee 3 έστριβε καλύτερα απ τα metzeler tourance (μπλιαξ) και τα brigestone . το anakee 2 ήταν κορυφαίο αλλά δε βγαίνει πια.
Ξέρω και άλλους Αφρικάνους φαν των anakee 3
Είναι τι κορώνα θα σε βολεψει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το λάστιχο είναι θέμα γούστου.. Και σε τι μηχανή θα ταιριάξει.
Aς πούμε το africa 750 με anakee 3 έστριβε καλύτερα απ τα metzeler tourance (μπλιαξ) και τα brigestone . το anakee 2 ήταν κορυφαίο αλλά δε βγαίνει πια.
Ξέρω και άλλους Αφρικάνους φαν των anakee 3
Είναι τι κορώνα θα σε βολεψει
...και σε τι μηχανή το βάζεις.
Το ίδιο λάστιχο σε ένα μοντέλο συμπεριφέρεται διαφορετικά σε σχέση με κάποιο άλλο μοντέλο μοτό.

Νομίζω ο @PetrosPetr είναι καλύτερο να εξειδικεύσει λίγο την ερώτηση σε κατόχους Vstrom.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Γενικά έχω στο μυαλό μου να βάλω κάτι πέρα από Anakee μιας και τα είχα στο προηγούμενο... Έτσι για να δοκιμάσω και λίγο κατι διαφορετικό. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις να είναι αξιόπιστα να έχουν λίγο καλα κρατήματα όχι κάτι φοβερό μιας και εγώ δεν είμαι τέτοιος οδηγός και αν τύχει να πατήσω χώμα μην γράψω τα μούτρα μου με το παραμικρό.

Αλλά όπως λέει και ο φιλτατος πιο πάνω σε μου πουν και όσοι σύντροφοι είχαν η έχουν αυτό το μηχανάκι αν παίζει από την εμπειρία σας τόσο σημαντικό ρόλο το μηχανάκι σε συνδυασμό με τα λάστιχα.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Καλησπέρα στην παρέα!!

Σήμερα πήρα τη μηχανή στα χέρια μου και είμαι πολύ χαρούμενος!

Έχω μια ερώτηση μόνο σε κάτι που παρατήρησα. Το παιδί επειδή δεν χρησιμοποίησε την μηχανή η μπαταρία είχε πέσει παρά πολύ.
Μετά από φόρτιση της μπαταρίας ανοίγοντας τον διακόπτη και έχοντας νεκρά δεν παίρνει μπρος με μίζα. Αν έχω πατημένο τον συμπλέκτη παίρνει κανονικά.

Τα έχει παίξει η μπαταρια η μπορεί να παίζει κάτι άλλο?
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Καλησπέρα στην παρέα!!

Σήμερα πήρα τη μηχανή στα χέρια μου και είμαι πολύ χαρούμενος!

Έχω μια ερώτηση μόνο σε κάτι που παρατήρησα. Το παιδί επειδή δεν χρησιμοποίησε την μηχανή η μπαταρία είχε πέσει παρά πολύ.
Μετά από φόρτιση της μπαταρίας ανοίγοντας τον διακόπτη και έχοντας νεκρά δεν παίρνει μπρος με μίζα. Αν έχω πατημένο τον συμπλέκτη παίρνει κανονικά.

Τα έχει παίξει η μπαταρια η μπορεί να παίζει κάτι άλλο?
Η suzuki παιρνουν μπροστα μονο με πατημενο συμπλεκτη αν δεν το πατησης οσες μπαταριες και να βαλεις δεν παιρνει μπροστα
Καλως ηρθες στο κοσμο της suzuki
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Χωρις συμπλεκτη ορθως και δεν παιρνει.
Να τον κρατας και να βαζεις μπροστα.
Η κινηση αυτη αποσυμπλεκτει εκτος των αλλων και ολα τα ηλεκτρικα φορτια
 
Top Bottom