Αλλαγή Trasnalp με νεώτερο μοντέλο V-Strom?

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
To καλυτερο για το μοτο θα ηταν να το βαλταρεις!!!!
Με την πρώτη ευκαιρία φίλε Κυριάκο θα το βολτάρω αφού πρώτα αλλάξω τα λάστιχα just in case και του ρίξει και μια ματιά ένας μάστορας μήπως χρειάζεται κάτι που είναι εμφανές σε ένα έμπειρο μάτι.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Καλορίζικο και καλοτάξιδο σου εύχομαι να είναι!
Γενικά είμαι της άποψης ότι όταν παίρνεις μεταχειρισμένο όχημα καλό είναι να κάνεις τα πάντα από την αρχή, καθώς ακόμα και αν κάποιες εργασίες υποτίθεται ότι έχουν γίνει, εσύ δεν ήσουν μπροστά, αλλά η αλήθεια είναι ότι πιθανόν να είμαι υπερβολικός.
Αν και ο μηχανικός σου κι εσύ ξέρετε σίγουρα καλύτερα, εγώ θα σου πρότεινα, αν δεν θέλεις να ξοδευτείς πολύ σε πρώτη φάση, τουλάχιστον να αλλάξεις λάδια - φίλτρο λαδιού και υγρά φρένων, να λιπάνεις το μοχλικό της ανάρτησης, να βγάλεις και να καθαρίσεις το ρεζερβουάρ και την αντλία βενζίνης και με την ευκαιρία να τσεκάρεις και το φίλτρο αέρα.
Επίσης, πριν αλλάξεις παραφλού, να το κάνεις καμιά βόλτα ώστε αν δεις ότι χρειάζεται, να το αλλάξεις μαζί με τον θερμοστάτη και τις τσιμούχες.
Τέλος, αν βρισκόταν καιρό σε ακινησία, ίσως να χρειαστείς σχετικά σύντομα τσιμούχες και ξύστρες μπροστινού, οπότε έχε το κι αυτό στο νου σου.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Καλορίζικο και καλοτάξιδο σου εύχομαι να είναι!
Γενικά είμαι της άποψης ότι όταν παίρνεις μεταχειρισμένο όχημα καλό είναι να κάνεις τα πάντα από την αρχή, καθώς ακόμα και αν κάποιες εργασίες υποτίθεται ότι έχουν γίνει, εσύ δεν ήσουν μπροστά, αλλά η αλήθεια είναι ότι πιθανόν να είμαι υπερβολικός.
Αν και ο μηχανικός σου κι εσύ ξέρετε σίγουρα καλύτερα, εγώ θα σου πρότεινα, αν δεν θέλεις να ξοδευτείς πολύ σε πρώτη φάση, τουλάχιστον να αλλάξεις λάδια - φίλτρο λαδιού και υγρά φρένων, να λιπάνεις το μοχλικό της ανάρτησης, να βγάλεις και να καθαρίσεις το ρεζερβουάρ και την αντλία βενζίνης και με την ευκαιρία να τσεκάρεις και το φίλτρο αέρα.
Επίσης, πριν αλλάξεις παραφλού, να το κάνεις καμιά βόλτα ώστε αν δεις ότι χρειάζεται, να το αλλάξεις μαζί με τον θερμοστάτη και τις τσιμούχες.
Τέλος, αν βρισκόταν καιρό σε ακινησία, ίσως να χρειαστείς σχετικά σύντομα τσιμούχες και ξύστρες μπροστινού, οπότε έχε το κι αυτό στο νου σου.
Σ'ευχαριστώ πολύ Νίκο για τις συμβουλές σου!
Αν και δυστυχώς δεν γνωρίζω από αυτά τα πράγματα να κάνω κάποια τουλάχιστον μόνος μου. Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι λίγο σαν τυφλός σε αυτά τα πράγματα... Θα κάνω ότι μου πεί το συνεργείο και θα αλλάξω ότι χρειάζεται βάση των service ου έχουν γίνει.
Από εκεί και πέρα ό,τι βγαίνει θα το αντιμετωπίζω εκείνη την στιγμή.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Και το Τransalp που είχες, αλλά και το Vstrom που πήρες είναι τρομερά αξιόπιστα μηχανάκια και τα ξέρουν οι πάντες, οπότε σίγουρα δεν θα έχεις κανένα θέμα.
Μια ακόμα συμβουλή (το οποίο σημαίνει να το συζητήσεις με τον μηχανικό σου) είναι κάποια στιγμή να περάσεις τα φώτα σε ξεχωριστή γραμμή και όχι από τον δεξιό διακόπτη γιατί είναι σχετικά ευαίσθητος. Μέχρι τότε, μια καλή μέθοδος για να μην τον επιβαρύνεις, είναι να κρατάς πατημένη τη μίζα από πριν γυρίσεις τον διακόπτη και όταν κάνει το cheκ, τότε να πατήσεις τον συμπλέκτη για να πάρει μπροστά.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Και το Τransalp που είχες, αλλά και το Vstrom που πήρες είναι τρομερά αξιόπιστα μηχανάκια και τα ξέρουν οι πάντες, οπότε σίγουρα δεν θα έχεις κανένα θέμα.
Μια ακόμα συμβουλή (το οποίο σημαίνει να το συζητήσεις με τον μηχανικό σου) είναι κάποια στιγμή να περάσεις τα φώτα σε ξεχωριστή γραμμή και όχι από τον δεξιό διακόπτη γιατί είναι σχετικά ευαίσθητος. Μέχρι τότε, μια καλή μέθοδος για να μην τον επιβαρύνεις, είναι να κρατάς πατημένη τη μίζα από πριν γυρίσεις τον διακόπτη και όταν κάνει το cheκ, τότε να πατήσεις τον συμπλέκτη για να πάρει μπροστά.
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω ούτε πώς θα το κάνω ούτε το τι κερδίζω...cdefghig

Εννοείς ότι με την μίζα επειδή είναι πάντα ανοιχτά τα φώτα τραβάει πολύ ρεύμα και δυσκολεύεται να πάρει μπρος κάποιες φορές ή αν είναι πεσμένη λίγο η μπαταρία?
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Κρατάς πατημένη τη μίζα, γυρνάς τον διακόπτη (όμως τα φώτα είναι σβηστά επειδή έχεις πατημένη τη μίζα), κάνει check, πατάς συμπλέκτη (απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρει μπροστά έτσι κι αλλιώς) και με το που πάρει μπροστά, αφήνεις τη μίζα, όπως θα έκανες έτσι κι αλλιώς.
Οι επαφές στο εσωτερικό του δεξιού διακόπτη φθείρονται εύκολα και σ' αυτό συμβάλει, μεταξύ άλλων, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται εξαιτίας του ρεύματος που περνά για τη μίζα και τα φώτα. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεις να ανάψουν τα φώτα πριν πάρει μπροστά το μηχανάκι.
Ελπίζω να έγινα λίγο πιο κατανοητός, δυστυχώς στο μάθημα της Έκθεσης δεν ήμουν ποτέ πολύ δυνατός. eye

Υ.Γ.: Φοβάμαι ότι με αυτά που σου λέω σε κάνω να νομίζεις ότι το μηχανάκι θέλει κάποια ειδική μεταχείριση, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Κρατάς πατημένη τη μίζα, γυρνάς τον διακόπτη (όμως τα φώτα είναι σβηστά επειδή έχεις πατημένη τη μίζα), κάνει check, πατάς συμπλέκτη (απαραίτητη προϋπόθεση για να πάει μπροστά έτσι κι αλλιώς) και με το που πάρει μπροστά, αφήνεις τη μίζα, όπως θα έκανες έτσι κι αλλιώς.
Οι επαφές στο εσωτερικό του δεξιού διακόπτη φθείρονται εύκολα και σ' αυτό συμβάλει, μεταξύ άλλων, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται εξαιτίας του ρεύματος που περνά για τη μίζα και τα φώτα. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεις να ανάψουν τα φώτα πριν πάρει μπροστά το μηχανάκι.
Ελπίζω να έγινα λίγο πιο κατανοητός, δυστυχώς στο μάθημα της Έκθεσης δεν ήμουν ποτέ πολύ δυνατός. eye

Υ.Γ.: Φοβάμαι ότι με αυτά που σου λέω σε κάνω να νομίζεις ότι το μηχανάκι θέλει κάποια ειδική μεταχείριση, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει.
Αι στο καλό.... Και είχα αυτήν την απορία και μετο transalp αν μπορούσα να βάλω μπρος την μηχανή χωρίς να είναι ανοιχτά τα φώτα.

Νομίζω ότι το κατάλαβα όταν έρθει θα κάνω μία δοκιμή. Να σαι καλά Νίκο για την συμβουλή και συγγνώμη που σε έβαλα στον κόπο να ξαναγράψεις τις οδηγίες αλλά δεν τα παίρνω πολύ έυκολα ooops

Υ.Γ: Μην ανησυχείς ούτε και εγώ ήμουν ποτέ καλός στην έκθεση Yes
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Για πείτε τώρα ρε παλικάρια τί λάστιχα λέτε να του φορέσω? Η μήπως πρέπει να πάει σε άλλο θέμα?
Ελαστικά λοιπόν για το V-Strom, κυρίως θα χρησιμοποιηθούν σε άσφαλτο αλλά να μπορεί να πατήσει και λίγο χώμα χωρίς να φάω τα μούτρα μου.
Στο Transalp είχα βάλει το Michelene Anakee 3 και τελευταία Metzeler Turrance αν δεν κάνω λάθος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για πείτε τώρα ρε παλικάρια τί λάστιχα λέτε να του φορέσω? Η μήπως πρέπει να πάει σε άλλο θέμα?
Ελαστικά λοιπόν για το V-Strom, κυρίως θα χρησιμοποιηθούν σε άσφαλτο αλλά να μπορεί να πατήσει και λίγο χώμα χωρίς να φάω τα μούτρα μου.
Στο Transalp είχα βάλει το Michelene Anakee 3 και τελευταία Metzeler Turrance αν δεν κάνω λάθος.
Anakee 3 έχω εγω στο Caponord που είναι 15 κιλά βαρύτερο απο το vstrom.
Πολύ ευχαριστημένος και ας μου έλεγαν ότι δεν είναι καλά. Και φτάνω το πέλμα στο όριο του, δεν μιλάω για απόδοση σε ευθεία.
Απλά θέλει τα πρώτα 5-10 χλμ προσεκτικά να ζεσταθεί το λάστιχο επειδή κρύο γλυστράει.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Anakee 3 έχω εγω στο Caponord που είναι 15 κιλά βαρύτερο απο το vstrom.
Πολύ ευχαριστημένος και ας μου έλεγαν ότι δεν είναι καλά. Και φτάνω το πέλμα στο όριο του, δεν μιλάω για απόδοση σε ευθεία.
Απλά θέλει τα πρώτα 5-10 χλμ προσεκτικά να ζεσταθεί το λάστιχο επειδή κρύο γλυστράει.
Καλά ήταν τα anakee όταν τα είχα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι και για αρκετό χώμα η κάνω λάθος?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλά ήταν τα anakee όταν τα είχα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι και για αρκετό χώμα η κάνω λάθος?
Αυτό είναι το anakee 3



Ούτε καν για 5 % χώμα δεν είναι. Καθαρά ασφάλτινο
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Αυτό είναι το anakee 3



Ούτε καν για 5 % χώμα δεν είναι. Καθαρά ασφάλτινο
Ναι αυτά είναι αλλα είχα λάθος αίσθηση όλο αυτόν τον καιρό.
Χαχαχα. Σευχαριστω και πάλι για την βοήθεια σου
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Απαρρχαιωμενα .
Πλεον εβγαλε τα anakke adventure
Χμμμ ενδιαφέρουσα πρόταση... Θα τα έχω υπόψη μου! Τα έχεις χρησιμοποιήσει η κάποιος από την παρέα να μας πει εντυπώσεις?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Χμμμ ενδιαφέρουσα πρόταση... Θα τα έχω υπόψη μου! Τα έχεις χρησιμοποιήσει η κάποιος από την παρέα να μας πει εντυπώσεις?

 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και για άσφαλτο και για χώμα.
Ίδιες διαστάσεις φοράμε ,απλά εσύ θα βάλεις το Η ,αυτό συνιστά ο κατασκευαστής σου.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.529
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Χμμμ ενδιαφέρουσα πρόταση... Θα τα έχω υπόψη μου! Τα έχεις χρησιμοποιήσει η κάποιος από την παρέα να μας πει εντυπώσεις?
Μετά από 17000 χλμ θα πω ότι είναι άψογα ακόμα και σήμερα που πλησιάζει η ώρα της κηδείας τους. Τόσο καλά που δεν το περίμενα όσα και αν είχα διαβάσει. Αν σε ενδιαφέρουν, πήγαινε αγόρασε τα χθες !!
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Μετά από 17000 χλμ θα πω ότι είναι άψογα ακόμα και σήμερα που πλησιάζει η ώρα της κηδείας τους. Τόσο καλά που δεν το περίμενα όσα και αν είχα διαβάσει. Αν σε ενδιαφέρουν, πήγαινε αγόρασε τα χθες !!
Με ενδιαφέρουν και πολύ μάλιστα. Διάβασα και κάποια χαρακτηριστικά και φαίνονται πολύ καλά. Μπορεί ακόμα και την ίδια μέρα πολύ θα την πάρω να τα βάλω. Να είστε καλά παιδιά για την βοήθεια σας για ακόμα μια φορά
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.529
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Συμπεριφέρονται άψογα σε στεγνό, βρεγμένο (βεντούζα) και πολύ καλύτερα από πολλά, στο χώμα. Δεν θα το μετανιώσεις είναι σίγουρο ! Με το καλό να παραλάβεις την μηχανάρα σου
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ώς μία άλλη γνώμη είναι τα Continental TKC70, έχουν κράτημα μαστίχας στο στεγνό και πολύ καλή συμπεριφορά στο βρεγμένο, με κορώνα σχετικά ''γρήγορη'', γενικά θα έλεγα να ψαχτείς σχετικά με γνώμες κατόχων της συγκεκριμένης μηχανής, κάποιο λάστιχο που δουλεύει καλά σε ένα μηχανάκι σε κάποιο άλλο να μήν δουλεύει, σε σχέση με τα service με κάλυψε απόλυτα ο Νίκος ''nister'', απλά θα πρόσθετα έλεγχο και αναλύπανση σε ρουλεμάν λαιμού, και έλεγχο σε ρουλεμάν τροχών.
 
Top Bottom