Αεροδυναμικοί ήχοι και ηχομόνωση. Προτάσεις και λύσεις

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Τάσο, η Δική μου είναι της er-max!
Την είχε ο Προηγούμενος που την πήρα!

Είναι χωρίς φρυδάκι.. μονοκόμματη.
Την Έχω στην τελευταία σκάλα για να κάνει δουλειά!!

Εμένα η απορία μου είναι αν έχουν βάλει σε αεροδυναμική σήραγγα αυτά που πουλάνε ή σου προσφέρω πιο ψηλή , φιμέ, έτσι όπως πιστεύουν ότι λειτουργεί με κλίσεις στο τέλος και όλα καλά; Η ζελατίνα της μαμάς σίγουρα έχει μπει και δεν κάνει κανένα αεροδυναμικό χειλάκι στο τέλος της για να στροβιλίσει τον αέρα.
Η μόνη ζελατίνα που έκανε δουλειά και δεν ήταν πιο ψηλή την είχα βάλει σε καβασανάκι... zerogravity... αμερικλάνοι βέβαια, αυτοί τις βάζουν σε σήραγγα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Εμένα η απορία μου είναι αν έχουν βάλει σε αεροδυναμική σήραγγα αυτά που πουλάνε ή σου προσφέρω πιο ψηλή , φιμέ και όλα καλά; Η ζελατίνα της μαμάς σίγουρα έχει μπει και δεν κάνει κανένα αεροδυναμικό χειλάκι στο τέλος της για να στροβιλίσει τον αέρα.
Η μόνη ζελατίνα που έκανε δουλειά και δεν ήταν πιο ψηλή την είχα βάλει σε καβασανάκι... zerogravity... αμερικλάνοι βέβαια.
Εκεί υπάρχει απόλυτος έλεγχος!
Και τα ΙSO έχουν ισχύ!!
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Μπααααα μάλλον με τα παρμπρίζ των χάρλει θα ασχολούνται ή με χαγιαμπούσα...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εμένα η απορία μου είναι αν έχουν βάλει σε αεροδυναμική σήραγγα αυτά που πουλάνε ή σου προσφέρω πιο ψηλή , φιμέ, έτσι όπως πιστεύουν ότι λειτουργεί με κλίσεις στο τέλος και όλα καλά; Η ζελατίνα της μαμάς σίγουρα έχει μπει και δεν κάνει κανένα αεροδυναμικό χειλάκι στο τέλος της για να στροβιλίσει τον αέρα.
Η μόνη ζελατίνα που έκανε δουλειά και δεν ήταν πιο ψηλή την είχα βάλει σε καβασανάκι... zerogravity... αμερικλάνοι βέβαια, αυτοί τις βάζουν σε σήραγγα .

Οχι δεν τις εχουν βαλει και ο λογος ειναι οτι θα επρεπε να κανουν δοκιμες σε 500 μηχανακια.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Μπααααα μάλλον με τα παρμπρίζ των χάρλει θα ασχολούνται ή με χαγιαμπούσα...
Οχι δεν τις εχουν βαλει και ο λογος ειναι οτι θα επρεπε να κανουν δοκιμες σε 500 μηχανακια.
Υπάρχουν όμως κανά δυο Αμερικάνικες που το μάτι μου έχει πάρει.. Λένε πως κάνουν καλή δουλειά.
Madstad λέγεται μία.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

Σε αγγλικά φόρουμ που μπαίνω για το cbf και το tiger όσοι έχουν προβλήματα με ζελατίνες, μετά απο δοκιμές με διάφορες givi, mra, κλπ, τελικά λένε τα καλύτερα λόγια για αυτές τις palmers
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Υπάρχουν όμως κανά δυο Αμερικάνικες που το μάτι μου έχει πάρει.. Λένε πως κάνουν καλή δουλειά.
Madstad λέγεται μία.

Φοβερες.Βαζουν δυο τετραγωνικα τζαμαρια και οχι πια θορυβος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Υπάρχουν όμως κανά δυο Αμερικάνικες που το μάτι μου έχει πάρει.. Λένε πως κάνουν καλή δουλειά.
Madstad λέγεται μία.

Και μετά σας φαίνεται μεγάλο το σπόιλερ μου! Ρε θα το πατεντάρω λέμε! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Σε αγγλικά φόρουμ που μπαίνω για το cbf και το tiger όσοι έχουν προβλήματα με ζελατίνες, μετά απο δοκιμές με διάφορες givi, mra, κλπ, τελικά λένε τα καλύτερα λόγια για αυτές τις palmers

Με τις γκουμούτσες που βλέπω θα ετοιμάσω επιχειρηματικό σχέδιο λέμενες! ΕΣΠΑ here i come!Stoned Emoticon

Εμένα η απορία μου είναι αν έχουν βάλει σε αεροδυναμική σήραγγα αυτά που πουλάνε ή σου προσφέρω πιο ψηλή , φιμέ, έτσι όπως πιστεύουν ότι λειτουργεί με κλίσεις στο τέλος και όλα καλά; Η ζελατίνα της μαμάς σίγουρα έχει μπει και δεν κάνει κανένα αεροδυναμικό χειλάκι στο τέλος της για να στροβιλίσει τον αέρα.
Η μόνη ζελατίνα που έκανε δουλειά και δεν ήταν πιο ψηλή την είχα βάλει σε καβασανάκι... zerogravity... αμερικλάνοι βέβαια, αυτοί τις βάζουν σε σήραγγα .

Δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να το κάνουν. Επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα σπόιλερ εδώ και χρόνια,τόσο σαν αγοραστής έτοιμων, όσο και σαν ερασιτέχνης κατασκευαστής, θα σου πω πως το αντιλαμβάνομαι.
Οποιοδήποτε σποίλερ απο τα απλά κινέζικα ή τα Puig ή τα Τούρατεκ ή τα MRA κάνουν δουλειά. Αλλά προσφέρουν μια βελτίωση της τάξης του 40-50% απο όσο θα μπορούσε να προσφέρει ένα σπόιλερ.
Οι κατασκευαστές το κάνουν επίτηδες αυτό. Για να πιάσουν max απόδοση σε κάθε διαφορετικό μοντέλο θα πρέπει να μελετηθούν για κάθε μηχανή και φέρινγκ ξεχωριστά. Ειδικά στο πλάτος τους. Πράγμα ασύμφορο. Οπότε φτιάχνονται σε μικρές διαστάσεις και όχι στις optimal για κάθε μοντέλο, ώστε απο την μια να έχεις μια μετρήσιμη βελτίωση στην μηχανή, αλλά απο την άλλη να μην φτάνει την μετωπική επιφάνεια της μηχανής και την δομική ακεραιότητα στα όρια.

Απο εκει και πάνω όποιος θέλει να το ψάξει και να το φτάσει σε καλύτερα επίπεδα, ακολουθεί τον δρόμο της ιδιοκατασκευής ή της custom κατασκευής σε πλεξιγκλασάδικο.
 
Top Bottom