Αγορα καινουργιας μοτοσυκλετας η ελαφρως μεταχειρισμενη?

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
5κ πτωση στην διετία δεν έχω δει.
Βεβαια δεν κοιτάω και τόσο ακριβά μοντέλα, οπότε μάλλον βρίσκομαι εκτός συγκεριμένης φάσης για να απαντήσω με ασφάλεια.

Πάντως θα πω κάτι που ίσως ξενίσει κιόλας πολύ κόσμο. Θεωρώ πως οι μοτοσυκλέτα είναι ένα ωραίο παιχνίδι να κάνουμε την φάση μας, αλλά προσωπικά έχω βάλει ταβάνι στα 4-5-βαριά 6κ για να κάνω την φάση μου. Είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο. Από εκει και πάνω δεν θα έδινα. Συνήθως μάλιστα κινούμαι και πιο κάτω. Οπότε δεν έχω φτάσει ποτέ σε δίλλημα αγοράς μοτοσυκλέτας διετίας. Παίζω σε μοντέλα τουλάχιστον 10ετίας
20%- 25% μειωσεις στην διετια υπαρχουν. Κοιταξε, ακαδημαικα και μονο.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
θα την εβγαζε ομως μητσο ετσι κι αλλιως...δεν ηταν απο σκισιμο η κακη χρηση αυτη η ζημια..
Δεν ειναι σιγουρο Μπαμπη δεν την εχουνε παθει ολοι οσοι εχουν αυτο το μοντελο την εν λογω ζημια
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν ειναι σιγουρο Μπαμπη δεν την εχουνε παθει ολοι οσοι εχουν αυτο το μοντελο την εν λογω ζημια
Ισως..δεν ξερω,
Αλλα και καινουριο να τοχε παρει ο μανος το συγκεκριμενο που πηρε...θα του σκουριαζε..
Μπαζει νερα..τοσο απλο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει πληθωρα φρεσκων μτχ, οπως υπηρχε παλια.
Ενα μικρο ψαξιμο στο car,σε επαληθευει. Μονο BMW πολλες.
μονο αυτοι εχουν λεφτα πια Rolling
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
λοιπον σημερινη αναζητηση....
μηχανακι ισως το πιο περιζητητο αυτη την εποχή Yamaha Τ700 αλλά αααα με 5 μηνες αναμονη για παραδοση (με τις καλυτερες συνθήκες) με τιμη 11,000 ευρω

αγορα απο Γερμανια μεταχειρω με 640χλμ (!!!) 9600 ευρώ μοντ 5ος 2020 με τελωνεια και μεταφορα δεν θα υπερβαινει τα 11.000 (βαρια βαρια) ισως και 10500 με λιγο γατο εκτελωνιστη (εχει ξαναγινει).και αμμεση παραδοση με την εννοια οτι το πολυ σ ενα μηνα το μηχανακι θα κυκλοφορει πλεον με πινακιδες στην Αθηνα....

Δικό σας...
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
λοιπον σημερινη αναζητηση....
μηχανακι ισως το πιο περιζητητο αυτη την εποχή Yamaha Τ700 αλλά αααα με 5 μηνες αναμονη για παραδοση (με τις καλυτερες συνθήκες) με τιμη 11,000 ευρω

αγορα απο Γερμανια μεταχειρω με 640χλμ (!!!) 9600 ευρώ μοντ 5ος 2020 με τελωνεια και μεταφορα δεν θα υπερβαινει τα 11.000 (βαρια βαρια) ισως και 10500 με λιγο γατο εκτελωνιστη (εχει ξαναγινει).και αμμεση παραδοση με την εννοια οτι το πολυ σ ενα μηνα το μηχανακι θα κυκλοφορει πλεον με πινακιδες στην Αθηνα....

Δικό σας...
Με πανευρωπαικη εγγυηση της YAMAHA στα 3 χρονια?
Αν ναι,αυριο αν θες παμε μαζι να το φερουμε.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
λοιπον σημερινη αναζητηση....
μηχανακι ισως το πιο περιζητητο αυτη την εποχή Yamaha Τ700 αλλά αααα με 5 μηνες αναμονη για παραδοση (με τις καλυτερες συνθήκες) με τιμη 11,000 ευρω

αγορα απο Γερμανια μεταχειρω με 640χλμ (!!!) 9600 ευρώ μοντ 5ος 2020 με τελωνεια και μεταφορα δεν θα υπερβαινει τα 11.000 (βαρια βαρια) ισως και 10500 με λιγο γατο εκτελωνιστη (εχει ξαναγινει).και αμμεση παραδοση με την εννοια οτι το πολυ σ ενα μηνα το μηχανακι θα κυκλοφορει πλεον με πινακιδες στην Αθηνα....

Δικό σας...
Ξεκάθαρα υπομονή 5 μήνες για εμένα. Μεταχειρισμένο που θα βγει στην ίδια τιμή με το καινούριο δεν έχει λογική.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ξεκάθαρα υπομονή 5 μήνες για εμένα. Μεταχειρισμένο που θα βγει στην ίδια τιμή με το καινούριο δεν έχει λογική.
Οι 5 μηνες στανταρακι 8. Yes
 
Τελευταία επεξεργασία:

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Οταν εψαχνα να παρω τον καβασουλα ψαχτηκα να τον φερω απο Γερμανια Με δεδομενο οτι ηταν καινουργιο μοντελο με 6 μηνες τοτε κυκλοφορια η τιμη που το εβρισκα στην γερμανια μαζι με μεταφορικα και τελωνειο ειχε διαφορα 1500 με 1800 ευρω απο οτι θα το επαιρνα καινουργιο απο Ελλαδα Τελικα το πηρα απο εδω και με μια εκπτωση που εκανε τοτε η εταιρια με το απαραιτητο ψαλιδι η διαφορα μου βγηκε 800 ευρω Επειδη συνηθως η τιμες τον μοτο ειναι σχεδον ιδιες στην ελλαδα με της γερμανιας δεν συμφερει παντα να φερεις απο εκει γιατι σε τρωει η μεταφορα και το τελωνειο
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καινούργια ποτέ δεν παίρνω. Μεταχειρισμένες το πολύ 1 έτους σε χιλιόμετρα κάτω των 10000 και με οικονομικό όφελος πάνω από 5000 ευρώ. Όταν μια μηχανή κοστίζει σε κάποιον 28000+ με αρκετά έξτρα, έρχεται η ώρα που μετά από 8-9 μήνες την δίνει για κάποιο λόγο, το πολύ 22000. Ε αυτό τον λόγο περιμένω και πάντα βρισκεται. Εξάλλου δεν τις παντρεύομαι οπότε δεν έχω αμάν και τι όνειρο να τις παίρνω καινούργιες.
Αν βρω ευκαιρία πάω στην επόμενη. Πάντα σε νεότερο μοντέλο.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Οταν εψαχνα να παρω τον καβασουλα ψαχτηκα να τον φερω απο Γερμανια Με δεδομενο οτι ηταν καινουργιο μοντελο με 6 μηνες τοτε κυκλοφορια η τιμη που το εβρισκα στην γερμανια μαζι με μεταφορικα και τελωνειο ειχε διαφορα 1500 με 1800 ευρω απο οτι θα το επαιρνα καινουργιο απο Ελλαδα Τελικα το πηρα απο εδω και με μια εκπτωση που εκανε τοτε η εταιρια με το απαραιτητο ψαλιδι η διαφορα μου βγηκε 800 ευρω Επειδη συνηθως η τιμες τον μοτο ειναι σχεδον ιδιες στην ελλαδα με της γερμανιας δεν συμφερει παντα να φερεις απο εκει γιατι σε τρωει η μεταφορα και το τελωνειο
Η προηγούμενη μου ήρθε από Ρουμανία (την έφερα μόνος μου) αγορά 17200 με τριβάλιτσο , navi της bmw και κάποια ακόμα έξτρα, όταν εδώ στο ψαρ την έβρισκα 23000 γυμνή γιατί ήταν μόνο 5 μηνών. Άσχετο που πουλήθηκε ακριβότερα από την αγορά(δεν ήταν αυτός ο αρχικός σκοπός, απλά προέκυψε) γιατί βρέθηκε η επόμενη σε ανάλογη ευκαιρία.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ευκαιριες υπαρχουν παντου all over αμα ισχυουν τα τρια Χ ταυτογχρονα ....! eye
Χρονος να εισαι παρων μολις εμφανιστουν , Χωρος να ελεγξεις επιτοπου αυτο που αγοραζεις εαν ξερεις ( ή ο εμπιστος ειδικος ) και Χρημα αμεσα διαθεσιμο για διαπραγματευση.
Αναγκαιες συνθηκες δηλαδη που δυσκολα εκπληρωνει ετσι απλα ενας ιδιωτης ....! :cool:
Το τυχαια περνουσα το ειδα φθηνο και το πηρα .... εκ των υστερων την εχουν πατησει ουκ ολιγοι, προσερχομενοι Ελλαδα .....! Yes
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αν είναι αισθητή η διαφορά με την τιμή της καινούργιας και υπάρχει γνώση της μέχρι στιγμής χρήσης θα αγόραζα ελαφρώς μεταχειρισμένη..


Άσχετα αν η πράξη δείχνει ότι ψωνίζω τα πλέον "φρέσκα"!

Πχ:
Το 2013 πήρα CBF του 04'
Το 2019 πήρα το GS του 02'
Dancing
 
Τελευταία επεξεργασία:

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Αν έφτανα τα λεφτά τις καινούργιας θα την αγόραζα ! Άλλη χάρη για εμένα του κουτιού , βγάζεις της ζελατίνες εσυ βάζεις μπροστά πρώτη φορά εσυ την στρώνεις την κανείς απτην αρχή όπως θες εσυ είναι δίκη σου !
Έτσι το βλέπω εγώ βέβαια , μπορεί να είναι και βίτσιο δικό μου .
Μετά συμβιβάζεσαι και ψάχνεις ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε μεταχειρισμένο σε σχέση ποιοτητα τιμής

νόμιζω ότι αν είχαμε την οικονομική δυνατότητα όλλοι καινούργια δεν θα περνάμε ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Αν είναι αισθητή η διαφορά με την τιμή της καινούργιας και υπάρχει γνώση της μέχρι στιγμής χρήσης θα αγόραζα ελαφρώς μεταχειρισμένη..


Άσχετα αν η πράξη δείχνει ότι ψωνίζω τα πλέον "φρέσκα"!

Πχ:
Το 2013 πήρα CBF του 04'
Το 2019 πήρα το GS του 02'
Dancing
Δημήτρη θα μας λύσεις την απορία της παροιμίας που λέει η γριά κότα έχει το ζουμί !
Σύμφωνα με την εμπειρία σου , ισχύει τελικά κάτι τέτοιο ; Tooth Toothabcabccdefg
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Καινούργια ποτέ δεν παίρνω. Μεταχειρισμένες το πολύ 1 έτους σε χιλιόμετρα κάτω των 10000 και με οικονομικό όφελος πάνω από 5000 ευρώ. Όταν μια μηχανή κοστίζει σε κάποιον 28000+ με αρκετά έξτρα, έρχεται η ώρα που μετά από 8-9 μήνες την δίνει για κάποιο λόγο, το πολύ 22000. Ε αυτό τον λόγο περιμένω και πάντα βρισκεται. Εξάλλου δεν τις παντρεύομαι οπότε δεν έχω αμάν και τι όνειρο να τις παίρνω καινούργιες.
Αν βρω ευκαιρία πάω στην επόμενη. Πάντα σε νεότερο μοντέλο.
Και καποιος που ταυτιζομαι 100%. Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αν έφτανα τα λεφτά τις καινούργιας θα την αγόραζα ! Άλλη χάρη για εμένα του κουτιού , βγάζεις της ζελατίνες εσυ βάζεις μπροστά πρώτη φορά εσυ την στρώνεις την κανείς απτην αρχή όπως θες εσυ είναι δίκη σου !
Έτσι το βλέπω εγώ βέβαια , μπορεί να είναι και βίτσιο δικό μου .
Μετά συμβιβάζεσαι και ψάχνεις ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε μεταχειρισμένο σε σχέση ποιοτητα τιμής

νόμιζω ότι αν είχαμε την οικονομική δυνατότητα όλλοι καινούργια δεν θα περνάμε ;
Εγώ όχι.
Τα θεωρώ πεταμένα λεφτά και δεν θα τα δινα, θα τα τρωγα αλλου
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δημήτρη θα μας λύσεις την απορία της παροιμίας που λέει η γριά κότα έχει το ζουμί !
Σύμφωνα με την εμπειρία σου , ισχύει τελικά κάτι τέτοιο ; Tooth Toothabcabccdefg
Το 2018 πήρα μοντέλο 93
Το 2018 μοντέλο 86
Το 2020 μοντέλο 95 Tooth

Ισχύει φίλε... Πολυ ζουμί
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αν είναι αισθητή η διαφορά με την τιμή της καινούργιας και υπάρχει γνώση της μέχρι στιγμής χρήσης θα αγόραζα ελαφρώς μεταχειρισμένη..


Άσχετα αν η πράξη δείχνει ότι ψωνίζω τα πλέον "φρέσκα"!

Πχ:
Το 2013 πήρα CBF του 04'
Το 2019 πήρα το GS του 02'
Dancing
Το 19 την πήρες την πομονα?
Αμ δε χριζεσαι πενφες σε 2 χρονάκια Μήτσο μου
Ουστ ρε ψαρακα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το 19 την πήρες την πομονα?
Αμ δε χριζεσαι πενφες σε 2 χρονάκια Μήτσο μου
Ουστ ρε ψαρακα
Σας λέω πως ο Μήτσος είναι Γιαπωνέζος και δεν με πιστεύετε.
Βρέθηκε απλά με πενφέ. Έφαγε διπλάρωμα και μπίρι μπίρι απο το ιερατείο μέχρι που ενέδωσε.

Σύντομα τον βλέπω ξανα με σχιστομάτη. eye
 
Top Bottom