Αγορα καινουργιας μοτοσυκλετας η ελαφρως μεταχειρισμενη?

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Θα αγοραζατε μτχ μοτοσυκλετα εαν ειχατε ενα οφελος 3000κ εως 5000κ φθηνοτερα,απο το κοστος της καινουργιας?
Μιλαω παντα για μεγαλες μοτοσυκλετες σε κυβικα, που μπορει το οφελος να φτασει στο νουμερο που αναφερω.
Εννοειται εντος εγγυησης, με τετραψηφιο το πολυ, αριθμο χιλιομετρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Αν η αρχική τιμή Χρήστο ήταν πχ 20000 ευρω δεν θα έδινα 16000 για να παρω ενα μηχανάκι με 40000 χιλιόμετρα. Θα περίμενα να μαζέψω λίγα χρήματα ακόμα και να παρω καινούργιο. Αν τώρα το έβρισκα στα 10000 σίγουρα θα το σκεπτόμουν. Μιλάω βεβαια για μεγάλα κυβικά..... Smileys drinking beer Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θα αγοραζατε μτχ μοτοσυκλετα εαν ειχατε ενα δελεαρ 3000κ εως 5000κ φθηνοτερα,απο το κοστος της καινουργιας?
Μιλαω παντα για μεγαλες μοτοσυκλετες σε κυβικα, που μπορει το οφελος να φτασει στο νουμερο που αναφερω.
Εννοειται εντος εγγυησης, με τετραψηφιο αριθμο χιλιομετρων.
Μεταχειρισμένη μόνο αισθητά φτηνότερη, άρα να είναι και κάπου 6 - 7 χρονάκια σε κυκλοφορία για να έχει πέσει αρκετά. Για 3 χιλιάρικα διαφορά σε ακριβή μεγάλη μοτοσυκλέτα δεν θα το έκανα. Αν έχω να δώσω πχ 15κ, έχω να δώσω και 18κ για να πάρω κούτα. Και όχι μοντέλο διετίας.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Θα αγοραζατε μτχ μοτοσυκλετα εαν ειχατε ενα δελεαρ 3000κ εως 5000κ φθηνοτερα,απο το κοστος της καινουργιας?
Μιλαω παντα για μεγαλες μοτοσυκλετες σε κυβικα, που μπορει το οφελος να φτασει στο νουμερο που αναφερω.
Εννοειται εντος εγγυησης, με τετραψηφιο αριθμο χιλιομετρων.
Σίγουρα θα την αγόραζα. Μια μοτοσυκλέτα ενός έτους ή δυο σίγουρα δεν θα έχει φθορές εκτός βέβαια από αναλώσιμα. Θέλει καλό κοίταγμα για πτώσεις και λοιπά βέβαια. Όταν αγοράζεις μια καινούργια μοτοσυκλέτα χάνεις στην μεταπώληση αρκετά χρήματα. Αν το πάρεις από καλό χέρι σίγουρα αξίζει τον κόπο.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Για μοτο 5ετιας και με περίπου 20Κ χιλιόμετρα, θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο αν το όφελος είναι γύρω στα 5Κ!
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Αν η αρχική τιμή Χρήστο ήταν πχ 20000 ευρω δεν θα έδινα 16000 για να παρω ενα μηχανάκι με 40000 χιλιόμετρα. Αν τώρα το έβρισκα στα 10000 σίγουρα θα το σκεπτόμουν. Μιλάω βεβαια για μεγάλα κυβικά..... και sporttouring μηχανάκια Smileys drinking beer Emoticon
Γιαννη ποτε η μειωση στην Ελλαδα, δεν ηταν στα ποσοστα που γραφεις πιστευω.
15000-16000 θα εδινα εγω προσωπικα εντος εγγυησης και με τετραψηφιο αριθμο χιλιομετρων
οπως εγραψα και πιο πανω.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Αν συντρεχουν οι οροι καλης συντηρησης και αν ακομα καλυτερα ηξερα και τον ιδιοκτητη ... πραγματα δυσκολα μεν αλλα οχι αδυνατον να συμβουν .....!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Γιαννη ποτε η μειωση στην Ελλαδα, δεν ηταν στα ποσοστα που γραφεις πιστευω.
15000-16000 θα εδινα εγω προσωπικα εντος εγγυησης και με τετραψηφιο αριθμο χιλιομετρων
οπως εγραψα και πιο πανω.
Συμπλήρωσα στην απαντηση μου Χρήστο φιλε μου ότι θα περίμενα να μαζέψω χρήματα και να το πάρω καινούργιο αν ήταν να δώσω 16000 για μεταχειρισμένο. Αλλα εγω το βλέπω έτσι δεν πάει να πει ότι είναι και σωστο για όλους..... Smileys drinking beer Emoticon
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Απογραφη προσωπικη, δεν εχω αγορασει ποτε καινουργια μοτοσυκλετα.
Και ειναι πολλες, γραφω τις πιο "φρεσκιες" που συμβιωσα.( τι ωρα τρωω ξυλο απο τους εμπορους δεν ξερω)
Kawasaki ZZR 1400 εντος εγγυησης με 2000 κμ και -5000κ απο new
BMW K1200S εντος εγγυησης με 10000κμ και -5000κ απο new
YAMAHA R1 εντος εγγυησης με 1700 κμ και -5000κ απο new
VFR 800 VTEC εκτος εγγυησης με 24000κμ και -6000 απο new
θελει ελενγχο και πληρες ιστορικο οπως ανεφερε και ο Στελιος.
Το νημα το εγραψα για λογους σκεψης και μονο. Δεν εχω σκοπο να επηρεασω κανενα εννοειται.
Να προβληματισω πιθανον ναι. Smileys drinking beer Emoticon
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Για να είναι εντός εγγύησης θα είναι το πολύ τριετίας. Τα χιλιόμετρα λογικά δεν θα πρέπει να είναι πάνω από 20.000. Αν το όφελος είναι στα 5000 και έχουν μπει πάνω νέα λάστιχα και αναλώσιμα νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή αγοράς. Με άλλα 2000 μπορείς να του βάλεις πάνω αξεσουάρ που να είναι καλύτερη από καινούργια.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Μεταχειρισμένη μόνο αισθητά φτηνότερη, άρα να είναι και κάπου 6 - 7 χρονάκια σε κυκλοφορία για να έχει πέσει αρκετά. Για 3 χιλιάρικα διαφορά σε ακριβή μεγάλη μοτοσυκλέτα δεν θα το έκανα. Αν έχω να δώσω πχ 15κ, έχω να δώσω και 18κ για να πάρω κούτα. Και όχι μοντέλο διετίας.
Στην πενταετια η απαξιωση ειναι μεγαλυτερη σιγουρα.
Στα 20000κ new, 15000 θα εδινες ομως αυτο ψαχνουμε?(διετιας)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Θα αγοραζατε μτχ μοτοσυκλετα εαν ειχατε ενα οφελος 3000κ εως 5000κ φθηνοτερα,απο το κοστος της καινουργιας?
Μιλαω παντα για μεγαλες μοτοσυκλετες σε κυβικα, που μπορει το οφελος να φτασει στο νουμερο που αναφερω.
Εννοειται εντος εγγυησης, με τετραψηφιο αριθμο χιλιομετρων.
Χθες.
Πολυ καλυτερη αγορα απο μια καινουρια, που εχει χασει το 30% της αξιας με το που θα βαλεις το κλειδι
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Αυτην την στιγμη ετσι οπως εχει διαμορφωθη η αγορα μεταχειρισμενης μηχανης στην Ελλαδα συμφερει καλυτερα να παρεις καινουργια
Η περισσοτεροι πωλητες της ζητανε ελαχιστα πιο κατω απο οτι καινουργια Αν ειναι 2000 η διαφορα δεν συμφερει αν η διαφορα φτασει 5000 σαφως συμφερει η αγορα μηχανης 1 ετους και κατω με λιγα χλμ
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Χθες.
Πολυ καλυτερη αγορα απο μια καινουρια, που εχει χασει το 30% της αξιας με το που θα βαλεις το κλειδι
30% Mπαμπη, δεν χανει κανενα τροχοφορο στην Ελλαδα, ειδικα προ κρισης. eye
Μεγαλο το ποσοστο που αναφερεις, βαζοντας το κλειδι.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Αυτην την στιγμη ετσι οπως εχει διαμορφωθη η αγορα μεταχειρισμενης μηχανης στην Ελλαδα συμφερει καλυτερα να παρεις καινουργια
Η περισσοτεροι πωλητες της ζητανε ελαχιστα πιο κατω απο οτι καινουργια Αν ειναι 2000 η διαφορα δεν συμφερει αν η διαφορα φτασει 5000 σαφως συμφερει η αγορα μηχανης 1 ετους και κατω με λιγα χλμ
Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει πληθωρα φρεσκων μτχ, οπως υπηρχε παλια.
Ενα μικρο ψαξιμο στο car,σε επαληθευει. Μονο BMW πολλες.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Χθες.
Πολυ καλυτερη αγορα απο μια καινουρια, που εχει χασει το 30% της αξιας με το που θα βαλεις το κλειδι
Μπαμπη στην Ελλαδα δεν συμβαινει αυτο γιατι μετα την οικονομικη κριση που επληξε την χωρα υπαρχουν ελαχιστες προς πωληση μηχανες ενος ετους και οι πωλητες κρατανε ψιλα της τιμες Στα τρεισερ ειδικα παρολο που υπαρχουν πολλα της ζητανε κανα 1000 με 1500 πιο κατω απο οτι καινουργια
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
30% Mπαμπη, δεν χανει κανενα τροχοφορο στην Ελλαδα, ειδικα προ κρισης. eye
Μεγαλο το ποσοστο που αναφερεις, βαζοντας το κλειδι.
Αυθαιρετα το εβαλα.
Απ τη στιγμη που υπαρχουν περιπτωσεις 2ετιας με ελαχιστα χλμ...οπως πχ το Gs του απατσι..θεωρω πεταμενα τα λεφτα για καινουριο.
Παλι καινουριο ειναι στην ουσια.
Ειτε θες να το κρατησεις 1 χρονο, ειτε 20...σε συμφερει
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στην πενταετια η απαξιωση ειναι μεγαλυτερη σιγουρα.
Στα 20000κ new, 15000 θα εδινες ομως αυτο ψαχνουμε?(διετιας)
5κ πτωση στην διετία δεν έχω δει.
Βεβαια δεν κοιτάω και τόσο ακριβά μοντέλα, οπότε μάλλον βρίσκομαι εκτός συγκεριμένης φάσης για να απαντήσω με ασφάλεια.

Πάντως θα πω κάτι που ίσως ξενίσει κιόλας πολύ κόσμο. Θεωρώ πως οι μοτοσυκλέτα είναι ένα ωραίο παιχνίδι να κάνουμε την φάση μας, αλλά προσωπικά έχω βάλει ταβάνι στα 4-5-βαριά 6κ για να κάνω την φάση μου. Είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο. Από εκει και πάνω δεν θα έδινα. Συνήθως μάλιστα κινούμαι και πιο κάτω. Οπότε δεν έχω φτάσει ποτέ σε δίλλημα αγοράς μοτοσυκλέτας διετίας. Παίζω σε μοντέλα τουλάχιστον 10ετίας
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Αυθαιρετα το εβαλα.
Απ τη στιγμη που υπαρχουν περιπτωσεις 2ετιας με ελαχιστα χλμ...οπως πχ το Gs του απατσι..θεωρω πεταμενα τα λεφτα για καινουριο.
Παλι καινουριο ειναι στην ουσια.
Ειτε θες να το κρατησεις 1 χρονο, ειτε 20...σε συμφερει
Ναι αλλα αν θυμασε του εβγαλε 2500 ζημια ο αξονας μην κοιτας που τον καλυψε Κανονικα ειχε βγη απο την εγγυηση το μηχανακι θα μπορουσε καλιστα να κανει το κοροιδο Αν ειχε πληρωση την ζημια απο την τσεπη του τη θα κερδιζε
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι αλλα αν θυμασε του εβγαλε 2500 ζημια ο αξονας μην κοιτας που τον καλυψε Κανονικα ειχε βγη απο την εγγυηση το μηχανακι θα μπορουσε καλιστα να κανει το κοροιδο Αν ειχε πληρωση την ζημια απο την τσεπη του τη θα κερδιζε
θα την εβγαζε ομως μητσο ετσι κι αλλιως...δεν ηταν απο σκισιμο η κακη χρηση αυτη η ζημια..
ειναι ειδικη περιπτωση αυτο το μηχανακι...απαραδεκτο..anyway
 
Top Bottom