Yamaha Tenere 900?

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Στην πρώτη στροφή θα πέησ και το ξες.
Στα χέρια του apache??? Θα κάνει θαύματα... Εγώ το περίμενα 1200 3κύλινδρο....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το Norden 901 είναι πολύ μπροστά από το tenere κατά την ταπεινή μου άποψη και είναι ήδη 900 ;)
Κλαίω από τα γέλια... Μπας σε καλό σου.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Κλαίω από τα γέλια... Μπας σε καλό σου.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Τα έχω δει διπλα διπλα στο χωμα με το Τ7 Μανοοοοοοο . Εκει να δεις γέλια φιλε!!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τα έχω δει διπλα διπλα στο χωμα με το Τ7 Μανοοοοοοο . Εκει να δεις γέλια φιλε!!!
Εγώ έκανα τέστ τον Μάρτη κάτι παγανηστικά μηχανάκια που είχαν κάτι ονόματα δρυϊδυδων, Velspiren,Τribilen και κάτι τέτοια, ήταν τραγικά όμως και έκαναν ένα σκασμό λεφτά...
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Εγώ έκανα τέστ τον Μάρτη κάτι παγανηστικά μηχανάκια που είχαν κάτι ονόματα δρυϊδυδων, Velspiren,Τribilen και κάτι τέτοια, ήταν τραγικά όμως και έκαναν ένα σκασμό λεφτά...
Το Norden είναι πόλεμος Μάνο στα χέρια κάποιου που το "εχει". Και εμένα δεν μου άρεσε από το ίντερνετ που το έβλεπα. Όταν το είδα από κοντά σε ένα off road σεμινάριο που ειχα κανει έτριβα τα μάτια μου. Βέβαια το οδηγούσε Έλληνας πρωταθλητής στο εντουρο.....
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Το Norden είναι πόλεμος Μάνο στα χέρια κάποιου που το "εχει". Και εμένα δεν μου άρεσε από το ίντερνετ που το έβλεπα. Όταν το είδα από κοντά σε ένα off road σεμινάριο που ειχα κανει έτριβα τα μάτια μου. Βέβαια το οδηγούσε Έλληνας πρωταθλητής στο εντουρο.....
Μου θύμισε το αφρικα 1000 όταν ανέβηκα στην έκθεση επάνω , στο στήσιμο κτλ
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάποτε λέγαμε: Για χώμα, μονο ελαφρύ μονοκύλινδρο. Μανιτζέβελο και τόσο όσο.
Μετά βγήκαν κάτι τρανσαλπ και τέτχια και κυρίως οι κάτοχοι έκαναν τα μειονεκτήματα, πλεονεκτήματα: Για χώμα; Μόνο μεσαίο δικύλινδρο με ελαστικό πλαίσιο και ακτίνες! Το τρανσαλπ κάνει. Το Vstrom δεν κάνει λόγο πλαισίου και ζαντών! Tooth
Ε ρε τι διαβάζαμε τότενες...

Τώρα βγαίνει τρικύλινδρο εν σειρά 900άρι και διαβάζω πως αυτό είναι αν θες να πας κυρίως χώμα abcdefghgk
και η συζήτηση είναι αν αυτό θα είναι καλύτερο στο χώμα ή το μαμούθ GS.


Κάπου έχει χαθεί η μπάλα εντελώς

Σφούχτερ μέχρι να σβήσει ο ήλιος ρε! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κάποτε λέγαμε: Για χώμα, μονο ελαφρύ μονοκύλινδρο. Μανιτζέβελο και τόσο όσο.
Μετά βγήκαν κάτι τρανσαλπ και τέτχια και κυρίως οι κάτοχοι έκαναν τα μειονεκτήματα, πλεονεκτήματα: Για χώμα; Μόνο μεσαίο δικύλινδρο με ελαστικό πλαίσιο και ακτίνες! Το τρανσαλπ κάνει. Το Vstrom δεν κάνει λόγο πλαισίου και ζαντών! Tooth
Ε ρε τι διαβάζαμε τότενες...

Τώρα βγαίνει τρικύλινδρο εν σειρά 900άρι και διαβάζω πως αυτό είναι αν θες να πας κυρίως χώμα abcdefghgk
και η συζήτηση είναι αν αυτό θα είναι καλύτερο στο χώμα ή το μαμούθ GS.


Κάπου έχει χαθεί η μπάλα εντελώς

Σφούχτερ μέχρι να σβήσει ο ήλιος ρε! Tooth
ενα δικιο τοχεις...Αλλα τρανσαλπ- vstrom διαφωνω
21 τροχος , μεγαλες διαδρομες το τρανσ....δεν ειναι αφρικα....αλλα παει μια χαρα..
Και το χω δει
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ενα δικιο τοχεις...Αλλα τρανσαλπ- vstrom διαφωνω
21 τροχος , μεγαλες διαδρομες το τρανσ....δεν ειναι αφρικα....αλλα παει μια χαρα..
Και το χω δει
Δεν είπα πως συμφωνώ με αυτά που λέγανε. Μάλιστα σαν υποσημείωση έβαλα σκωπτικά το "τι διαβάζαμε τότενες"
Αν πάει το τρανσαλπ πάει και το vstrom, πάει και το Caponord πάει και και το βαραντέρο. Σιγά τις διαφορές...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν είπα πως συμφωνώ με αυτά που λέγανε. Μάλιστα σαν υποσημείωση έβαλα σκωπτικά το "τι διαβάζαμε τότενες"
Αν πάει το τρανσαλπ πάει και το vstrom, πάει και το Caponord πάει και και το βαραντέρο. Σιγά τις διαφορές...

Τωρα μαλιστα, το τερματισες Rolling
Ρε μπας και εισαι ασχετος στο θεμα χωμα.?? Σορρυ...αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Πάντως εγώ το αφρικα και στα κιλά που ήταν μου φαινόταν βαρύ , τι χώμα να το πας . Μια μανούβρα να ήθελα να κάνω κι είχε και λίγο κλήση ο δρόμος Αντε γυρνά το .. άσε που φοβασε μη σου πέσει και το πλΕρωνεις . Τουλάχιστον αυτά ισχύουν σε εμένα … το ίδιο μου φαίνεται και αυτό το Norden
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πάντως εγώ το αφρικα και στα κιλά που ήταν μου φαινόταν βαρύ , τι χώμα να το πας . Μια μανούβρα να ήθελα να κάνω κι είχε και λίγο κλήση ο δρόμος Αντε γυρνά το .. άσε που φοβασε μη σου πέσει και το πλΕρωνεις . Τουλάχιστον αυτά ισχύουν σε εμένα … το ίδιο μου φαίνεται και αυτό το Norden
καποια στιγμη κάποιοι φίλοι αποφασισαν να δοκιμασουν τις δυναμεις τους στο χωμα... θα κατέβαζα το GS για δεύτερη φορά στο Αττικο Rallye Raid αλλά ήξερα τι με περιμένει. Μετά την πρώτη αναβάση και φτάνοντας στον αγωγό είχε μια πλαγιά που έπρεπε να ανεβει και ανεβαινε με συγκεκριμένη τεχνική....ΓΚΑΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙ....Κανείς δεν την ανεβηκε, βέβαια τα μηχανακιά του ανεβηκαν...τα ανεβασα εγω. 2 KTM 990, 1 GS 1200 και 1 Africa. Αμέσως μετά έπρεπε να κατεβούμε μια πλαγιά με κλειστή στροφή αριστερή αμέσως μετά μέσα σε νερόλακκο και δεύτερη πλαγιά με μεγαλύτερη κλίση....τα ξανανεβασα...

Εν τελη για να κλείσω...ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ....πέθανα να ανεβάσω δυο φορές 5 μηχανές, να κατηφορίσω με τα πόδια φορώντας ολο τον εξοπλισμό και το σακιδιο για να πάρω το επόμενο...
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
καποια στιγμη κάποιοι φίλοι αποφασισαν να δοκιμασουν τις δυναμεις τους στο χωμα... θα κατέβαζα το GS για δεύτερη φορά στο Αττικο Rallye Raid αλλά ήξερα τι με περιμένει. Μετά την πρώτη αναβάση και φτάνοντας στον αγωγό είχε μια πλαγιά που έπρεπε να ανεβει και ανεβαινε με συγκεκριμένη τεχνική....ΓΚΑΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙ....Κανείς δεν την ανεβηκε, βέβαια τα μηχανακιά του ανεβηκαν...τα ανεβασα εγω. 2 KTM 990, 1 GS 1200 και 1 Africa. Αμέσως μετά έπρεπε να κατεβούμε μια πλαγιά με κλειστή στροφή αριστερή αμέσως μετά μέσα σε νερόλακκο και δεύτερη πλαγιά με μεγαλύτερη κλίση....τα ξανανεβασα...

Εν τελη για να κλείσω...ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ....πέθανα να ανεβάσω δυο φορές 5 μηχανές, να κατηφορίσω με τα πόδια φορώντας ολο τον εξοπλισμό και το σακιδιο για να πάρω το επόμενο...
Ψεμματα...Ειχε Βοηθησει και ο Χρήστος...Αρα 3 μηχανακια ανεβασα εγώ 3 ο Χρηστος
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τωρα μαλιστα, το τερματισες Rolling
Ρε μπας και εισαι ασχετος στο θεμα χωμα.?? Σορρυ...αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο
Σε σχέση με όλους τους Πετερχάνσελ που διάβαζα τότε να πηγαίνουν με τρανσαλπ, στρομ και βάρα και GS στο χώμα; Και τι παπάδες κάνανε;
Όχι απλά άσχετος. Εντελώς άσχετος. Εγώ πχ δεν θα αγόραζα κανένα απο αυτά για χώμα. Αλλά τι ξέρω εγώ; Ασχετος λέμενες! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σε σχέση με όλους τους Πετερχάνσελ που διάβαζα τότε να πηγαίνουν με τρανσαλπ, στρομ και βάρα και GS στο χώμα; Και τι παπάδες κάνανε;
Όχι απλά άσχετος. Εντελώς άσχετος. Εγώ πχ δεν θα αγόραζα κανένα απο αυτά για χώμα. Αλλά τι ξέρω εγώ; Ασχετος λέμενες! Tooth
Oταν πηρα την afrika. δεν μου αρεσε..
Αβολη, ψηλοβαρη...αλλα ειδα οτο εστριβε ωραια!
Ξεκινησα κατι βολτες με παιδια απο το club..ασφαλτο παντα
Καποια στιγμη ειδα οτι υπαρχει ξεχωριστο παρεακι αναμεσα τους που παει χωμα.

Και πηγα μαζι...ε μια δυο τρεις...της πηρα τον αερα..
Γκαζι θελει φιλε..

Μαζι ερχοτανε και ενα τρανσαλπ...Κροκαλες κ σαθρες κατηφορες και περασμα απο νερολακους κλπ
Δεν ειδα κανα βαραντερο...μονοκυλινδρα ναι...

Εχω καβαλησει βαραντερο και ειναι η μερα με τη νυχτα με το transalp 600
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Γενικά αναφερόμενος στα ''ADV'' μοτοσακά...
Μήπως οι δυνατότητες κατα πόσο ''πάει'' έχει να κάνει με τον οδηγό?? ή με τον wanna be......,
Μήπως να γινόταν ένας διαχωρισμός όταν λέμε χώμα τί εννοούμε??
Μήπως να εξετάζαμε το μάρκετινγκ των εταιριών σε σχέση με τα μοντέλα που βγάζουν, και τις απαιτήσεις της σημερινής εποχής???
Μήπως να προσδιορίζαμε τις ελάχιστες απαιτήσεις του μοτοσακού για να πατάς αξιοπρεπώς ''όποιο'' χώμα με την καλύτερη συνταγή???
Μήπως να βάζαμε στην εξίσωση τον βασικό ρόλο (κατ'εμέ) της δημιουργίας αυτής της κατηγορίας μοτοσακών, που έχει να κάνει με τα χλμ μέχρι το ''χώμα'' ή τα μετέποιτα σε συνδιασμό με την δυνατότητα φόρτωσης, άνεσης???
Μήπως να εξετάζαμε τα μοτοσακά με την φιλοσοφία της κατασκευής τους, και την πραγματική χρήση τους άρα και τις αντίστοιχες ανάγκες......
Μήπως εάν βλέπαμε τα promotion βιδεάκια του σωλήνα υπο το πρίσμα του πόσο ικανό είναι, ΑΛΛΑ να είχαμε την αυτογνωσία εάν είμαστε ικανοί εμείς...., ή θα κάνουμε αυτά που προορίζεται???
Μήπως η κρίση μας εάν ήταν σφαιρική και πέρα από τον μικρόκοσμό μας ήταν πιό ολοκληρωμένη???
Μήπως με την παραπάνω ανάλυση θα γινόταν εποικοδομητική κουβέντα και οχι καφενείου??????
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είπα να βάλω κανα δυο τρεις φώτο, τόσο με τα τρανσαλπ όσο και με το πρώτο Κάπονορντ απο χωμάτινες διελεύσεις, μέχρι και ποταμιών.
Μετά θυμήθηκα πως έχει γίνει περίπλοκο το ανέβασμα, αλλά στο φινάλε τι να αποδείξω και κυρίως σε ποιούς; Γαμα το.

Για εμένα αυτά τα μαμούθ δεν κάνουν για χώμα. Οπότε έμπαινα και με το τρανσαλπ και με το Κάπονορντ γυρνούσα ψόφιος στην κούραση, όχι απο την ένταση, ούτε με αίσθηση ικανοποίησης. Απλά επειδή πάλευα με τα σίδερα. Όσοι θυμούνται τις αναρτήσεις απο το mototrail, θυμούνται. Και είστε αρκετοί και εδώ μέσα.

Απο εκει και πέρα κλάιν. Όποιος νιώθει πως το Κάπο ή το Στρώμα ή το τρανσαλπ είναι ιδανικά για χώμα, μεγειά του με χαρά του. Για εμένα όλα τα παραπάνω είναι μια χαρά για απλές διελεύσεις δασικών χωματδρόμων, πατημένων. Σε οτιδήποτε παραπάνω, απλά παλεύεις να μην πέσεις και σου στοιχίσει η πτώση κανα χιλιάρικο.

Αλλά εντάξει, είπαμε....υπάρχουν και οι Πετερχάνσελ.ooops
 
Top Bottom