Voge 300AC

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Καλησπέρα! Το έχει πάρει κάποιος - έχουμε γνώμες?
Το έκανα 5 χχ σαν πρώτη μοτοσυκλέτα. Το έδωσα επειδή ήταν μικρό κι εγώ μεγάλος. Για μέσα στην Θεσσαλονίκη ήταν τέλειο. Από επαρχιακό πας όπου θες αν αντέχεις. Όσο μπορώ να κρίνω θα έλεγα πολύ τίμιο γι'αυτό που είναι. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως πες το. Υπάρχει και ενεργή ομάδα της voge στο fb
 

Aristos

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
25
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αρίστος
Το έκανα 5 χχ σαν πρώτη μοτοσυκλέτα. Το έδωσα επειδή ήταν μικρό κι εγώ μεγάλος. Για μέσα στην Θεσσαλονίκη ήταν τέλειο. Από επαρχιακό πας όπου θες αν αντέχεις. Όσο μπορώ να κρίνω θα έλεγα πολύ τίμιο γι'αυτό που είναι. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως πες το. Υπάρχει και ενεργή ομάδα της voge στο fΕυχ
Ty Kapas!
Ουσιαστικά είμαι τόσο ψημένος, που αναζητώ πιθανά ελαττώματα, επειδή μου φαίνεται αρκετά καλό για να'ναι αληθινό!
Αντικειμενικά η μόνη απορία που μου απομένει, είναι το πόσο βολικά ή άβολα μπορεί να είναι για έναν 2ο συνεπιβάτη, αν θέλω να πάω μερικά χιλιόμετρα παραέξω..
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.559
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ουσιαστικά είμαι τόσο ψημένος, που αναζητώ πιθανά ελαττώματα, επειδή μου φαίνεται αρκετά καλό για να'ναι αληθινό!
Αντικειμενικά η μόνη απορία που μου απομένει, είναι το πόσο βολικά ή άβολα μπορεί να είναι για έναν 2ο συνεπιβάτη, αν θέλω να πάω μερικά χιλιόμετρα παραέξω..
Η στάση οδήγησης του 300AC είναι όρθια και άνετη, με τον αναβάτη να κάθεται μέσα στη μοτοσυκλέτα, και να πιάνει το ψηλό τιμόνι δίχως να χρειαστεί να σκύψει. Οι γωνίες των γονάτων είναι κι αυτές άνετες για 1.70, αν και ίσως οι ψηλότεροι να ήθελαν μεγαλύτερη απόσταση σέλας-μαρσπιέ.

Η σέλα του αναβάτη είναι άνετη ακόμα και για μακρόχρονη παραμονή πάνω της, με σωστό σχήμα και αρκετό αφρώδες υλικό. Ο συνεπιβάτης έχει στη διάθεση του μια υπερυψωμένη σέλα, σχετικά μικρού μεγέθους, που θα βολέψει μόνο για κοντινές αποστάσεις.

Διαβασε και εδω https://www.bikeit.gr/dokimes-parousiaseis-3/naked-sm-2/item/26221-test-voge-300ac
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Υπάρχει και ενεργή ομάδα της voge στο fb
Κατά τον συνήθη ελληνικό τρόπο, έχει ΔΥΟ ελληνικές ομάδες VOGE στο FB και μια τρίτη VOGE SCOOTERS.
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Μια ξέρω και άλλη μία και καλά μόνο για κατόχους. @Aristos είναι μικρή η μηχανή και αν σε ενδιαφέρει το δικαβαλο ταξίδι σε συχνή βάση τότε θα σε αποτρέψω εκτός κι αν μιλάμε για επιβάτες κατηγορίας φτερού οπότε και πάσο. Αν μη τι άλλο το ταξίδι γενικά είναι πολύ χαμηλά στις προτεραιότητες αυτής της μοτοσυκλέτας.
 

Aristos

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
25
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αρίστος
Είμαι μετρίου αναστήματος-κιλών και ο βασικός δυνητικός συνεπιβάτης είναι η κοπέλα μου (~50kg), οπότε μάλλον .."φτερό" & καλύπτομαι!
Απλά είμαι -όχι απλά αρχάριος, αλλά- υπερβολικά ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα! :P Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Είμαι μετρίου αναστήματος-κιλών και ο βασικός δυνητικός συνεπιβάτης είναι η κοπέλα μου (~50kg), οπότε μάλλον .."φτερό" & καλύπτομαι!
Απλά είμαι -όχι απλά αρχάριος, αλλά- υπερβολικά ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα! :P Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Τότε δεν θα ζοριστεις ιδιαίτερα. Ξαναλέω τουριστικό μηχανάκι προφανώς και δεν είναι. Μην σε αγχωνει καθόλου αυτο περί οδηγικων skils κι εγώ πρώτη φορά οδήγησα αυτό μετά το δίπλωμα και ένοιωσα άνετα στον πιο πολυσύχναστο δρόμο της Θεσσαλονίκης. Να πας να το δεις....να κάτσεις πάνω...να το οδηγήσεις.

Μην αγοράσεις πριν κάνεις βόλτα.
Προσωπικά θα έκανα υπομονή και θα περίμενα αυτό https://motorbike.gr/νέα/νέα-μοντέλα/voge-350-ac-trofeo-2022-με-νέο-δικύλινδρο-κινητήρα/
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Δεν θα συστηνα ποτε ενα δικυλινδρο μηχανακι για τοσο λιγα κυβικα ( κοστος συντηρησης, βαρους , ισως και μειωμενης ροπης απο χαμηλες στροφες κ.λ.π.) σε αρχαριο ιδιοκτητη ..... οποιος θελει κατι παραπανω σε αλογα πιο ολοκληρωμενο πακετο ειναι το επομενο step σε κυβικα. cdefghigi
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Δημοσιογράφοι, η δουλειά τους είναι να ξέρουν για αυτό που γράφουν, και δεν ξέρουν ποιό είναι το φως θέσεως, ποιό το διασταυρώσεως και ποιό το πορείας.

Ολα άρπα κόλλα σε αυτήν την χώρα.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Απλά είμαι -όχι απλά αρχάριος, αλλά- υπερβολικά ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα! :P Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Λεβεντόπαιδο Άριστο τι κατηγορία διπλώματος έχεις;

Άνοιξε ένα θεματάκι με τα "θέλω" σου από τη μηχανή κλπ ώστε να γίνει πιο συγκεκριμένη η συζήτηση. Bcdefgh

Καλώς ήρθες..
Smileys drinking beer Emoticon
 

Aristos

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
25
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αρίστος
@Kapas
θα μπορώ να βγαίνω σε καμιά απότομη ανηφόρα ή στον περιφερειακό με την συνεπιβάτιδα στην πλάτη?
Οπωσδήποτε θα παιχτεί test ride. Έχω εντοπίσει σχολή που πραγματοποιεί μαθήματα στο συγκεκριμένο μοντέλο.
Πολύ καλή πρόταση και το 350, αλλά αισθητικά και (μάλλον) οικονομικά, προτιμώ το 300.

@stelios62
περίμενα να μου συστηθεί μικρότερη κι όχι μεγαλύτερη! Ωστόσο επειδή είναι οριακά εντός μπάτζετ για την απόκτηση η 300, αλλά κι επειδή με ενδιαφέρει η σχετικά χαμηλή κατανάλωση, δεν τόλμησα να δω κάτι παραπάνω σε κυβικά

@Neos
μπορεί να μη γνωρίζω περί motos, αλλά θα συμφωνήσω - ισχύει γενικά για τους δημοσιογράφους!

@Ωmega
τώρα είμαι για να βγάλω δίπλωμα μηχανής. Κατέχω μόνο αυτοκινήτου προς το παρόν.
Τα θέλω μου είναι η εν λόγω Voge και αναρωτιέμαι αν όντως καλύπτει πρωτίστως τις καθημερινές μετακινήσεις μου στη Θεσ/κη κι αν έχει τη δυνατότητα να πάει σχετικά άνετα και λίγο παραέξω.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Άριστο μην σε αγχωνει το θέμα απόδοσης. Μια χαρά πας παντού στην Θεσσαλονίκη. Άψογο για καθημερινότητα το ac δεν θα σε ζορισει πουθενά έχει καλά φρένα και τα σχετικά.

Απλά σου ξαναλέω ότι είναι μικρό με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μακάρι να είχα την δυνατότητα να το κρατήσω και εκείνο έχοντας μια μηχανή για πιο μεγάλες αποστάσεις και δικαβαλο.

Όπως σου πρότειναν παραπάνω γράψε τι θέλεις να κάνεις με το μηχανάκι σου και μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις. Δόξα το Θεό υπάρχει τεράστια γκάμα επιλογών
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εισαι σε πολυ σωστο και ωριμο δρομο με την επιλογη σου για ενα μονοκυλινδρο αρχικα.
Μην σε ανησυχει ο συνεπιβατης κ.λ.π με την εμπειρια που θα αποκτησεις σιγα σιγα θα καταλαβεις τι χρειαζεσαι ακριβως και πως θα κινηθεις οικονομικα.
Παρε παραδειγμα καποιους απ΄εμας ( οχι ολους .... abcdefghgk) φτασαμε στο ζενιθ των κυβικων .... και τωρα ξανα γυρναμε παλι στο ναδιρ . ooops
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Εισαι σε πολυ σωστο και ωριμο δρομο με την επιλογη σου για ενα μονοκυλινδρο αρχικα.
Μην σε ανησυχει ο συνεπιβατης κ.λ.π με την εμπειρια που θα αποκτησεις σιγα σιγα θα καταλαβεις τι χρειαζεσαι ακριβως και πως θα κινηθεις οικονομικα.
Παρε παραδειγμα καποιους απ΄εμας ( οχι ολους .... abcdefghgk) φτασαμε στο ζενιθ των κυβικων .... και τωρα ξανα γυρναμε παλι στο ναδιρ . ooops
Φεύγεις σοφότερος και πιο ώριμος από το βενζινάδικο τη σήμερον ημέρα είναι η αλήθεια Bcdef
 

Aristos

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
25
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αρίστος
Κλάψτε ή γελάστε ελεύθερα: ΔΕΝ έχω ιδέα, τί σημαίνει μονο/δικίλυνδρο.
Όπως εξίσου μηδαμινή είναι η σχέση μου με τους περισσότερους τεχνικούς που συναντώ (π.χ. υγρόψυκτο, on/off κ.λπ.) στην αναζήτησή μου για πληροφορίες περί μοτοσυκλετών.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Φεύγεις σοφότερος και πιο ώριμος από το βενζινάδικο τη σήμερον ημέρα είναι η αλήθεια Bcdef

Δεν ειναι μονον το βενζιναδικο θα συμπληρωνα.
Ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται καποιος για να απολαμβανει το μηχανακι του απ΄ολες τις πλευρες εκμεταλλευομενος την εμπειρια του. Οπως καθημερινη κυριως μετακινηση , βαρος , το αμεσο παρκαρισμα, η ευκολη διηθηση στα αυτοκινητα ή και μιά αποδεκτη μεσαια ταχυτητα σε ταξιδια αποδρασεως χωρις βεβαια τον περιορισμο χρονου .... κ.λ.π. κ.λ.π. ....

Και αντε πες οτι πηρες μια Ηarley 1200 (ακρον αωτον ... abcdefghgk ) που εχεις μερακι και σηκωσες την γειτονια στο ποδι με το ρομαντικο σφυροκοπημα της θα πας μηπως πιο γρηγορα? Καλα αμα παρεις και Ducati εκει να δεις .... γκομενες.....!cde
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κλάψτε ή γελάστε ελεύθερα: ΔΕΝ έχω ιδέα, τί σημαίνει μονο/δικίλυνδρο.
Όπως εξίσου μηδαμινή είναι η σχέση μου με τους περισσότερους τεχνικούς που συναντώ (π.χ. υγρόψυκτο, on/off κ.λπ.) στην αναζήτησή μου για πληροφορίες περί μοτοσυκλετών.
Μηχανη με εναν η με δυο κυλινδρους.Η καθε μια εχει τα συν και τα πλην της.

Το 300 που κοιτας ειναι λογικη επιλογη για πρωτο μηχανακι,αλλα και για την χρηση που το θελεις.Κρατα το σε καλη κατασταση και οταν μαθεις τι ακριβως θελεις το δινεις και παιρνεις κατι πιο καταλληλο.

Καλως μας ηρθες. Smileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom