Benelli Imperiale 400

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Συγνώμη, δεν ξέρω αν ανοίγω άλλο θέμα, αν κατάλαβα έχεις κ ενα Himalayan, θα μπορούσες να μου πείς κάποια πράγματα όπως, έχει όντως θέμα με τα φρένα? Επιτάχυνση από τα 80km/h για καμία προσπεραση παίζει? Σέρβις κ ανταλλακτικά σε τι τιμές είναι σε σχέση με ένα honda αντίστοιχων κυβικών?

Όσον αφορά το σερβις/ανταλλακτικά δεν ξέρω τις τιμές χρεώνουν τα honda.
Το μόνο θέμα με την συντήρηση του himalayan είναι ότι δεν υπάρχουν εξουσιοδοτημένα συνεργεία στην επαρχία και στην Αθήνα είναι 1 η 2
οπότε ισως να είναι και αυτό ένα θέμα που θα πρέπει να συζητήσεις με την αντιπροσωπεία.
Πάντως είναι ένα πολύ απλό μηχανάκι και το οποιοδήποτε συνεργείο επισκευάζει ακόμα και παπιά θα μπορούσε να κάνει την συντήρηση του ...

Η συντήρηση του περιλαμβάνει 2 κιλά λάδι καθε 5000 χλμ αλλά λόγω του ότι είναι αερόψυκτο και το λάδι δεν έχει ιδιαίτερο κόστος καλό είναι να το αλλάζεις πιο συχνά, έλεγχος βαλβίδων δεν χρειάζεται σε κάθε σερβις από ότι έχω δεί αλλά και αυτό είναι μια πολύ απλή διαδικασία στο himalayan.

Εχει χαμηλό κόστος χρήσης και συντήρησης....
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Ίσως είναι από τους ελάχιστους που μπορούν να έχουν ολοκληρωμένη άποψη μιας και όταν ανεβαίνει στη σέλα ξεχνάει να κατέβει... abcdefghgk

Thread 'Αναζητώντας τα όρια μου στα χωριά της Αργιθέας με το Himalayan' https://motoparea.gr/index.php?threads/Αναζητώντας-τα-όρια-μου-στα-χωριά-της-Αργιθέας-με-το-himalayan.4520/

@Elena_K επίσης για το himalayan μπορείς να δείς τα παρακάτω θέματα πέραν αυτου που ανέβασε ο Θένος :









 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Ίσως είναι από τους ελάχιστους που μπορούν να έχουν ολοκληρωμένη άποψη μιας και όταν ανεβαίνει στη σέλα ξεχνάει να κατέβει... abcdefghgk

Thread 'Αναζητώντας τα όρια μου στα χωριά της Αργιθέας με το Himalayan' https://motoparea.gr/index.php?threads/Αναζητώντας-τα-όρια-μου-στα-χωριά-της-Αργιθέας-με-το-himalayan.4520/

Να δώ πότε θα καταφέρω να ανέβω προς τα πάνω να τα πουμε ....Smileys drinking beer Emoticon
 

Elena_K

new member
Δημοσιεύσεις
17
Ηλικία
47
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ελένη
Καλημέρα Έλενα,

Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με τα φρένα, απλά όταν είναι φορτωμένο φούλ με 2 άτομα και μπαγκάζια θέλει αρκετή δύναμη για να σταματήσει σε φρεναρίσματα πανικού, δεν νομιζω ότι φρενάρει χειρότερα από άλλα αντίστοιχα μηχανάκια με μονό δίσκο μπροστά.
Σε καθημερινή χρήση δεν με έχει προβληματίσει ποτέ, σε ταξιδιωτική χρήση διπλός και με αρκετά μπαγκάζια ήθελε μεγαλύτερη απόσταση για να σταματήσει...

Εχει τελική περί τα 135, απο τα 80 εως τα 125 επιταχύνει αρκετά καλά και απο εκεί και πάνω μέχρι την τελική του θέλει τον χρόνο του ...

Δεν έχεις θέμα να κάνεις προσπέραση απο τα 80, απο τα 120 και πάνω όμως το δοκιμάζεις μόνο αν έχεις άπλα...

Το βάρος του είναι διαχειρίσιμο, όπως και η δύναμή του ...

Για να πάρεις μια ιδέα για τις επιδώσεις του μπορείς να πας να κάνεις ενα τεστ το suzuki vstrom 250 η το η το honda crf 250 h 300 L έχουν παρόμοιες επιδώσεις ...

υπόψιν ότι τόσο το Himalayan όσο και to vstrom 250 έχουν αρκετά χαμηλότερο κέντρο βάρους απο το honda cb500x το οποίο το αισθάνεσαι στους επιτόπου ελιγμούς η σε χαμηλές ταχύτητες ...

Καλες βόλτες να έχεις με ότι και αν επιλέξεις.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, αν σου είναι εύκολο να μου πείς κ για κόστος σέρβις και ανταλλακτικων...
Όσον αφορά το σερβις/ανταλλακτικά δεν ξέρω τις τιμές χρεώνουν τα honda.
Το μόνο θέμα με την συντήρηση του himalayan είναι ότι δεν υπάρχουν εξουσιοδοτημένα συνεργεία στην επαρχία και στην Αθήνα είναι 1 η 2
οπότε ισως να είναι και αυτό ένα θέμα που θα πρέπει να συζητήσεις με την αντιπροσωπεία.
Πάντως είναι ένα πολύ απλό μηχανάκι και το οποιοδήποτε συνεργείο επισκευάζει ακόμα και παπιά θα μπορούσε να κάνει την συντήρηση του ...

Η συντήρηση του περιλαμβάνει 2 κιλά λάδι καθε 5000 χλμ αλλά λόγω του ότι είναι αερόψυκτο και το λάδι δεν έχει ιδιαίτερο κόστος καλό είναι να το αλλάζεις πιο συχνά, έλεγχος βαλβίδων δεν χρειάζεται σε κάθε σερβις από ότι έχω δεί αλλά και αυτό είναι μια πολύ απλή διαδικασία στο himalayan.

Εχει χαμηλό κόστος χρήσης και συντήρησης....
Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Έγινε σήμερα και το πρώτο σέρβις στα 1000 χλμ.
Οι μόνες παρατηρήσεις είναι το λάστιχο απο το δεξί μαρσπιέ που έβγαινε απο την θέση του, και ένας τριγμός που ακούγονταν απο το φανάρι (μάλλον κάποια φύσα έκανε την φασαρία).
Και τα δύο φαίνεται να διορθώθηκαν.
Επίσης θα πρέπει να αντικατασταθούν τα πίσω αμορτισέρ γιατί τα μαμά είναι απαράδεκτα ....

Έχουμε τις εξής επιλογες:
YSS περίπου στα 400 παρά κάτι φούλ ρυθμιζόμενα
Hagon τα απλά στα 200κατι (μόνο ρύθμιση προφόρτισης)
Hagon στα 300 παρά κατι , με επιπλέον ρύθμιση απόσβεσης καθώς και είναι ανάποδα
Τα hagon δεν δέχονται συντήρηση, τα YSS δεν γνωρίζω ...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Έγινε σήμερα και το πρώτο σέρβις στα 1000 χλμ.
Οι μόνες παρατηρήσεις είναι το λάστιχο απο το δεξί μαρσπιέ που έβγαινε απο την θέση του, και ένας τριγμός που ακούγονταν απο το φανάρι (μάλλον κάποια φύσα έκανε την φασαρία).
Και τα δύο φαίνεται να διορθώθηκαν.
Επίσης θα πρέπει να αντικατασταθούν τα πίσω αμορτισέρ γιατί τα μαμά είναι απαράδεκτα ....

Έχουμε τις εξής επιλογες:
YSS περίπου στα 400 παρά κάτι φούλ ρυθμιζόμενα
Hagon τα απλά στα 200κατι (μόνο ρύθμιση προφόρτισης)
Hagon στα 300 παρά κατι , με επιπλέον ρύθμιση απόσβεσης καθώς και είναι ανάποδα
Τα hagon δεν δέχονται συντήρηση, τα YSS δεν γνωρίζω ...
Παναγιώτη
Μήπως εννοείς επισκευή και όχι συντήρηση?
 
Top Bottom