3D εκτυπωση/εκτυπωτες και οτι εχει σχεση με αυτα.

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αργοπορημένη απάντηση...
Τώρα το έχεις να στέκεται στην πλαϊνή πλευρά του και παράλληλα στο άξονα Χ.
Δοκίμασες αν χωράει να σταθεί όρθιο στην κάτω πλευρά του αλλά διαγώνια στο bed?

Δεν ξέρω που ακριβώς θες να το κουμπώσεις... αλλά σκέφτηκες να κάνεις κάποιες πλαϊνές αναμονες που θα έμπαιναν αριστερά δεξιά και να εκτυπωνες ένα κεντρικό κομμάτι που να χωράει στο bed, έτσι ώστε να κουμπωνουν όλα μαζί χωρίς να χρειάζεται να λυγίσουν;

Επίσης δοκίμασες σε 45° και δεν δούλεψε; Πολλοί οι οποίοι έχουν καλά ρυθμισμένο τον εκτυπωτή τους ξεπερνάνε τις 45° μοίρες χωρίς support.
Τέλος... Βάλε tree support.

Αυτά... :-P
Όχι απλά αργοπορημένη... παρωχημένη Tooth

Προχώρησα σε εκ νέου σχεδιασμό που να χωραει ξαπλωτα στο κρεβάτι. Έχω βάλει κάπου το νέο αποτέλεσμα.Στο νήμα για την ζελατίνα μου.

Για την ιστορία δοκίμασα 45 μοίρες με επιλεκτικά στηρίγματα αλλά δεν έγινε όπως ήθελα. Επίσης το υλικό είναι petg και δύσκολο για τέτοια σχέδια. Οι 45 μοίρες λειτουργούν ως ένα ύψος χωρίς στήριγμα. όσο ανεβαίνεις βαραίνει το υλικό και πολλαπλασιαζεται η διανομή βάρους.

Tree στηρίξεις δεν θα έβαζα. Το έβαλα στο slicer και ήθελε μισό κιλό νήμα! Για να βγάλει 150 γραμμάρια τελικό προϊόν. Μεγάλο τελικό κόστος. Το νέο σχέδιο απλά έχασε τα αυτιά που έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν κάποιον ρόλο. Η τρύπα έχει καλυφθεί όπως πρέπει.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα περιφερειακα στα apple κοστίζουν.

αλλά μεταξύ τους συνεργάζονται άψογα.
Χτύπησα ένα ipad 8th gen 128gb τελικά. Είδα πως θα με καλύψει σε όλες τις ανάγκες καλύτερα απο ένα λάπτοπ. Σε λίγο καιρό θα τα μεταναστεύσω όλα στο οικοσύστημα της apple και σαν βοηθητικό θα έχω και ένα desktop σύστημα linux ubuntu σαν σέρβερ για άλλες δουλειές. Windows πλέον μονο στην δουλειά.
Δυστυχώς δεν έφτανα το ipad pro, αλλά σαν εμπειρία χρήσης για τα περισσότερα που θέλω βλέπω τα τρέχει βούτυρο με τον νέο Α12 chip και το 8ης γενιάς που πήρα. Υστερεί σε οθόνη, σε ηχεία, σε διάφορα περιφερειακά, σε μοντέρνα σχεδίαση αλλά όχι ιδιαίτερα σε επιδόσεις.

Σε ερώτηση τώρα μιας και βλέπω το έχεις με τα apple.
Πενάκι πάμε σε apple pensil (1st gen παίρνει το δικό μου) ή και με logitec Crayon θα κάνω την δουλειά μου; Έχει και πιο φτηνά είδα, αλλά θέλω οπωσδήποτε καλό palm rejection. Θέλω να μπορώ να το δουλέψω με σχεδιαστικά CAD προγράμματα, αρα με ακρίβεια, αλλά όχι απαραίτητα με drawing προγράμματα για να κάνει διάφορα πράγματα.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Χτύπησα ένα ipad 8th gen 128gb τελικά. Είδα πως θα με καλύψει σε όλες τις ανάγκες καλύτερα απο ένα λάπτοπ. Σε λίγο καιρό θα τα μεταναστεύσω όλα στο οικοσύστημα της apple και σαν βοηθητικό θα έχω και ένα desktop σύστημα linux ubuntu σαν σέρβερ για άλλες δουλειές. Windows πλέον μονο στην δουλειά.
Δυστυχώς δεν έφτανα το ipad pro, αλλά σαν εμπειρία χρήσης για τα περισσότερα που θέλω βλέπω τα τρέχει βούτυρο με τον νέο Α12 chip και το 8ης γενιάς που πήρα. Υστερεί σε οθόνη, σε ηχεία, σε διάφορα περιφερειακά, σε μοντέρνα σχεδίαση αλλά όχι ιδιαίτερα σε επιδόσεις.

Σε ερώτηση τώρα μιας και βλέπω το έχεις με τα apple.
Πενάκι πάμε σε apple pensil (1st gen παίρνει το δικό μου) ή και με logitec Crayon θα κάνω την δουλειά μου; Έχει και πιο φτηνά είδα, αλλά θέλω οπωσδήποτε καλό palm rejection. Θέλω να μπορώ να το δουλέψω με σχεδιαστικά CAD προγράμματα, αρα με ακρίβεια, αλλά όχι απαραίτητα με drawing προγράμματα για να κάνει διάφορα πράγματα.

Και το κραγιόν είναι καλό απο ότι είχα διαβάσει και δει σε βίντεο. Κι κοστίζει λιγότερο απο το apple.

Το σίγουρο όμως είναι ότι με το apple θα πάρεις όλα τα benefit απο ένα pencil.

Το pencil 1 το βρίσκεις κάτω απο 100€ πλέον.

Crayon 58€

Apple Pencil 83€

εγώ θα έπαιρνα το apple από τα δυο.

Εγώ έχω ένα esr πενάκι. Οκ καλό αλλά στο Shapr3D για να κάνω καμία λεπτομέρεια πρέπει να κάνω ζουμ επι 100000 για να το πετύχω. Tooth Και καμία φορά λαγκαρει και δεν γράφει.


Για σημειώσεις όλα καλά είναι.



Δεν θα έχεις πρόβλημα στις εφαρμογές. Μια χαρά θα τις τρέχει.

λίγο προσοχή το στύλο όταν το φορτίζεις μόνο. Μην ακουμπήσεις με δύναμη και μαμισεις την θύρα φόρτισης του iPad
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και το κραγιόν είναι καλό απο ότι είχα διαβάσει και δει σε βίντεο. Κι κοστίζει λιγότερο απο το apple.

Το σίγουρο όμως είναι ότι με το apple θα πάρεις όλα τα benefit απο ένα pencil.

Το pencil 1 το βρίσκεις κάτω απο 100€ πλέον.

Crayon 58€

Apple Pencil 83€

εγώ θα έπαιρνα το apple από τα δυο.

Εγώ έχω ένα esr πενάκι. Οκ καλό αλλά στο Shapr3D για να κάνω καμία λεπτομέρεια πρέπει να κάνω ζουμ επι 100000 για να το πετύχω. Tooth Και καμία φορά λαγκαρει και δεν γράφει.


Για σημειώσεις όλα καλά είναι.



Δεν θα έχεις πρόβλημα στις εφαρμογές. Μια χαρά θα τις τρέχει.

λίγο προσοχή το στύλο όταν το φορτίζεις μόνο. Μην ακουμπήσεις με δύναμη και μαμισεις την θύρα φόρτισης του iPad
Ευχαριστώ! Giving

Βρήκα μτχ crayon στα 40 ευρώ. Λέω να ρίξω λίγο παζαράκι και να το χτυπήσω.
Περιμένω πρώτα να μου έρθει το ταμπλετάκι και μετά.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ήρθε!
Εντάξει….πίστευα πως τα ipad είναι απλά tablet με λειτουργικό iOS.

Δεν θα μπορούσα να κάνω περισσότερο λάθος!
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Ήρθε!
Εντάξει….πίστευα πως τα ipad είναι απλά tablet με λειτουργικό iOS.

Δεν θα μπορούσα να κάνω περισσότερο λάθος!
Καλορίζικο. Smileys drinking beer Emoticon

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι μου λες.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Άνοιξε καινούργιο θέμα με iOS λειτουργικό.
Ε όχι ρε εσύ, υπάρχουν αντίστοιχα φόρουμ για τέτοια θέματα. eye
Είναι κάτι εξειδικευμένο.



Εδω θα ρωτήσω εσένα απευθείας αν χρειαστώ κάτι Yes
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Για να περνάει η ώρα.
Καπάκια για τις βαλβίδες του αέρα στα λάστιχα .Tooth

Αυριο οι φωτό τοποθετημένες.
View attachment 31319
Χαχαχα έτσι δεν θα τα κλέβουν. Ωραία μαγκιά !!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλό, αλλά ότι βάρος μπαίνει πάνω στην βαλβίδα, την επιβαρύνει όσο γυρνάει και μπορεί να την κόψει.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Καλό, αλλά ότι βάρος μπαίνει πάνω στην βαλβίδα, την επιβαρύνει όσο γυρνάει και μπορεί να την κόψει.

εγώ πιο πολύ φοβήθηκα ότι θα τρέμει κάνα τιμόνι
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Practice…….
 
Top Bottom