3D εκτυπωση/εκτυπωτες και οτι εχει σχεση με αυτα.

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ποσό σε αγαπάμε ρε κουφάλα εδώ πέρα! Καθόμαστε άνθρωποι που δεν γουστάρουμε πενφε να φτιάχνουμε σχέδια!

Θα βρεθείς με 50 μπρελόκ στο τέλος να μην ξέρεις ποιο να βάλεις Tooth


Αύριο στα στελνω eye


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ποσό σε αγαπάμε ρε κουφάλα εδώ πέρα! Καθόμαστε άνθρωποι που δεν γουστάρουμε πενφε να φτιάχνουμε σχέδια!

Θα βρεθείς με 50 μπρελόκ στο τέλος να μην ξέρεις ποιο να βάλεις Tooth


Αύριο στα στελνω eye


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρε παιδιά με κατασκλαβώνετε...Τι να πώ.......HugHugHugHugHugHug
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ρε παιδιά με κατακ@υλωνετε...Τι να πώ.......HugHugHugHugHugHug

gay thread alert!!!



Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
gay thread alert!!!



Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί; Ενοχλάμε κανένανα;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ πως να στο δώσω ; Κίνησε καθόλου κατεχακη μεριά;;
Κράτα το, μόλις γυρίσω Ελλάδα θα περάσω να το πάρω...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ερώτηση συν3dprintades
πήρα νήμα PLA Wood+
Πολύ σκληρό και εύθρυπτο.
Παρότι λέει θερμοκρασίες ίδιες με PLA, δεν ισχύει. Επίσης μου έσπασε το νήμα και τώρα φτιάχνω filament stand για να το σπρώχνω ευθεάι και όχι υπογωνία όπως είναι πο την μάνα του.

Εχει δοκιμάσει κανείς νήμα ξύλου;
Εντυπώσεις;
Εμένα η πρώτη εκτύπωση δεν πέτυχε με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις.

Επίσης δοκίμασα και PETG ένα ωραίο μπλε μοβ χαμαιλέοντα, στις προτεινόμενες που δίνει, αλλά έκανε warping.
Αρχίζω και πιστεύω πως φταίει και η θερμοκρασία του χώρου που είναι μη θερμαινόμενος.

Λέτε όταν τυπώνω με wood και με PETG να ανάβω κανα θερμαντικό σωμα να σπάει λίγο η παγωνιά ή να φτιάξω θάλαμο κλειστό απο πλέξιγκλας για να κλείσω τον εκτυπωτή μέσα;cdefghigi
Ή μήπως φταίει κάτι άλλο;cdefghigi


Σε PLA πάντως ακόμη και δύσκολες κατασκευές βγαίνουν πένα. Άρα κάποιος εξωγενής παράγοντας ή παράγοντας ρυθμίσεων είναι.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.837
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ερώτηση συν3dprintades
πήρα νήμα PLA Wood+
Πολύ σκληρό και εύθρυπτο.
Παρότι λέει θερμοκρασίες ίδιες με PLA, δεν ισχύει. Επίσης μου έσπασε το νήμα και τώρα φτιάχνω filament stand για να το σπρώχνω ευθεάι και όχι υπογωνία όπως είναι πο την μάνα του.

Εχει δοκιμάσει κανείς νήμα ξύλου;
Εντυπώσεις;
Εμένα η πρώτη εκτύπωση δεν πέτυχε με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις.

Επίσης δοκίμασα και PETG ένα ωραίο μπλε μοβ χαμαιλέοντα, στις προτεινόμενες που δίνει, αλλά έκανε warping.
Αρχίζω και πιστεύω πως φταίει και η θερμοκρασία του χώρου που είναι μη θερμαινόμενος.

Λέτε όταν τυπώνω με wood και με PETG να ανάβω κανα θερμαντικό σωμα να σπάει λίγο η παγωνιά ή να φτιάξω θάλαμο κλειστό απο πλέξιγκλας για να κλείσω τον εκτυπωτή μέσα;cdefghigi
Ή μήπως φταίει κάτι άλλο;cdefghigi


Σε PLA πάντως ακόμη και δύσκολες κατασκευές βγαίνουν πένα. Άρα κάποιος εξωγενής παράγοντας ή παράγοντας ρυθμίσεων είναι.
Δεν έχω ιδία εμπειρία (όχι ακόμη τουλαΣτιΧον) αλλά από πολλούς ακούω για θερμαινόμενο τραπέζι αλλά και για κλειστό θάλαμο για να μην υπάρχει μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν έχω ιδία εμπειρία (όχι ακόμη τουλαΣτιΧον) αλλά από πολλούς ακούω για θερμαινόμενο τραπέζι αλλά και για κλειστό θάλαμο για να μην υπάρχει μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά!
Θερμαινόμενο τραπέζι έχω πάντα. Σε θερμοκρασίες προτεινόμενες ανα τύπο νήματος.
Απλά ενώ στο ΠΛΑ με την προτεινόμενη θερμοκρασία μου το βγάζει τέλειο, στο PETG με την προτεινόμενη για PETG θερμοκρασία σε κεφαλή και τραπέζι δεν μου το βγάζει όπως θέλω. Επίσης σε Wood PLA που πρακτικα είναι PLA και έχει ίδιες θερμοκρασιες, πάλι δεν μου το βγάζει όπως πρέπει στην προτεινόμενη.

Θa έπαιρνα και carbon να τυπώσω, αλλά μεχρι να βγάλω άκρη με το Wood PLA και το PETG δεν αγοράζω. Είναι και ακριβό το Carbon.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.837
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Θερμαινόμενο τραπέζι έχω πάντα. Σε θερμοκρασίες προτεινόμενες ανα τύπο νήματος.
Απλά ενώ στο ΠΛΑ με την προτεινόμενη θερμοκρασία μου το βγάζει τέλειο, στο PETG με την προτεινόμενη για PETG θερμοκρασία σε κεφαλή και τραπέζι δεν μου το βγάζει όπως θέλω. Επίσης σε Wood PLA που πρακτικα είναι PLA και έχει ίδιες θερμοκρασιες, πάλι δεν μου το βγάζει όπως πρέπει στην προτεινόμενη.

Θa έπαιρνα και carbon να τυπώσω, αλλά μεχρι να βγάλω άκρη με το Wood PLA και το PETG δεν αγοράζω. Είναι και ακριβό το Carbon.
Η 3D εκτύπωση έχει πολλές μεταβλητές που επηρεάζουν το αποτέλεσμα και θέλει χρόνο, δοκιμές και ψάξιμο για να μπορέσεις να εκτυπώνεις με καλό αποτέλεσμα.

Σε έναν οδηγό διάβασα ότι το wood θέλει θερμοκρασία nozzle 195-220°C και για το τραπέζι δεν είναι απαραίτητη κάποια θέρμανση!
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@Drake Ramore τι εταιρίας είναι τα νήματα που πήρες;;
Για το wood διαβάζω και αλλού αυτά τα θέματα που έχεις και λένε πως είναι μάλλον κακής ποιότητας (3dexpert).

Στο petg τι θερμοκρασίες έχεις; Το warping λογικά γίνεται εξαιτίας κάποιου κρύου ρεύματος αέρα... Αν θες δοκίμασε να εκτυπώσεις με skirt/brim μέχρι να κλείσεις τον εκτυπωτή σε θάλαμο.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Δυστυχώς προς το παρον δουλεύω μόνο pla.

έχω όμως τον εκτυπωτή σε κλειστό δικό του χώρο.

Αυτο που έχω παρατηρήσει έως τώρα είναι ότι σημαντικό ρόλο (εκτός από θερμοκρασίες , bed level, κ.α) παίζει η υγρασία του νηματος


Για την υγρασία του νήματος έχω διαβάσει ότι έστω και μια μικρή τρυπουλα να έχει η συσκευασία το νήμα χαλάει, γίνεται κομμάτια.

Για αυτό τα βάζουν μέσα σε αφυγκρατηρες έχω δει.

ίσως να ετυχες σε τέτοια συσκευασία ίσως και σε μάπα ποιότητα νήματος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@Drake Ramore τι εταιρίας είναι τα νήματα που πήρες;;
Για το wood διαβάζω και αλλού αυτά τα θέματα που έχεις και λένε πως είναι μάλλον κακής ποιότητας (3dexpert).

Στο petg τι θερμοκρασίες έχεις; Το warping λογικά γίνεται εξαιτίας κάποιου κρύου ρεύματος αέρα... Αν θες δοκίμασε να εκτυπώσεις με skirt/brim μέχρι να κλείσεις τον εκτυπωτή σε θάλαμο.
Της Real έχω Wood. Πολύ καλές κριτικές
PETG θα δοκιμάσω και με brim. Αλλά το θέμα είναι πως ότι και να εκτυπώσεις με brim, είναι οκ. Θερμοκρασίες έβαλα 240/55

Δυστυχώς προς το παρον δουλεύω μόνο pla.

έχω όμως τον εκτυπωτή σε κλειστό δικό του χώρο.

Αυτο που έχω παρατηρήσει έως τώρα είναι ότι σημαντικό ρόλο (εκτός από θερμοκρασίες , bed level, κ.α) παίζει η υγρασία του νηματος


Για την υγρασία του νήματος έχω διαβάσει ότι έστω και μια μικρή τρυπουλα να έχει η συσκευασία το νήμα χαλάει, γίνεται κομμάτια.

Για αυτό τα βάζουν μέσα σε αφυγκρατηρες έχω δει.

ίσως να ετυχες σε τέτοια συσκευασία ίσως και σε μάπα ποιότητα νήματος.
Τώρα το άνοιξα, συσκευασμένο ήταν.
Λες να έπεσα σε τρύπια συσκευασία;
Ψιλοχλωμό το κόβω, επειδή έχει νάυλον και στο νήμα με silica gel πσκετάκι, μετά κουτιο χάρτινο και απο πάνω άλλη συσκευασία σελοφάν νάυλον.
Πιθανότερο κόβω να έκανα εγώ κάποια λάθος ρύθμιση.
Κι εκτυπωτής σε κλειστό χώρο είναι, απλά όχι σε θερμαινόμενο.

Τα νήματα με το που τα ανοίγω, μετά τα αποθηκεύω σε κλειστό container με πολλά πακέτα silica gel. Δεν υπάρχει υποψία υγρασίας.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Για το petg ανέβασε λίγο τη θερμοκρασια στο bed και κάνε δοκιμές. Ίσως θέλει λίγο παραπάνω για να αποφύγεις το warping. Επίσης μπορείς να το βάλεις πιο ψηλά μονάχα για τα πρώτα layers και μετά να το ξαναριχνεις στους 55.

Πάντως το brim είναι μια καλή και εύκολη λύση αν δεν βγάζεις άκρη.

Πως σου φάνηκε το petg σαν υλικό;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πως σου φάνηκε το petg σαν υλικό;
Πιο συμπαγές και σκληρό με ίδιο infill και wall thickness
Το έχω σε ιριδίζον χρώμα που βγάζει και ένα πανέμορφο αποτέλεσμα.

Αλλά
ελαφρύ warping όπως είπα, και μάλιστα σε απολύτως φλατ επιφάνεια
και επίσης δεν μου αρέσει το ironing που κάνει. Δεν δείχνει ωραίο. Ίσως όμως να φταίει το ιριδίζον νήμα για αυτό.
Επίσης πιο έντονη οσμή απο PLA

θα παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις και τις θερμοκρασίες

το leveling το έχω κατακτήσει. Όλες μου βγαίνουν πένα.
Επίσης το PLA το σκίζω. Βάζω εκτύπωση 20 ώρες και φεύγω. Βγαίνει πένα.


Σιγά σιγά...
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Μόλις ανοίξει η αγορά θα πάρω και εγώ ένα καρούλι petg.

θέλω να το δοκιμάσω γιατί έχω σκοπό να εκτυπώσω κάποια μικρό αξεσουάρ για το μηχανάκι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μόλις ανοίξει η αγορά θα πάρω και εγώ ένα καρούλι petg.

θέλω να το δοκιμάσω γιατί έχω σκοπό να εκτυπώσω κάποια μικρό αξεσουάρ για το μηχανάκι.
Κι εγώ για τέτοιο λόγο το πήρα. Επειδή το PETG αντέχει θερμοκρασίες αρκετά άνω των 100 βαθμών, ενώ το PLA σκάρτους 60-65 βαθμούς.

Βέβαια υπάρχει και αλλη λύση
PLA+ που αντέχει 100 βαθμούς ακριβώς. Ισως να είναι το προτιμότερο και απο άποψη τοξικότητας αλλά και καθημερινής χρήσης.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Κι εγώ για τέτοιο λόγο το πήρα. Επειδή το PETG αντέχει θερμοκρασίες αρκετά άνω των 100 βαθμών, ενώ το PLA σκάρτους 60-65 βαθμούς.

Βέβαια υπάρχει και αλλη λύση
PLA+ που αντέχει 100 βαθμούς ακριβώς. Ισως να είναι το προτιμότερο και απο άποψη τοξικότητας αλλά και καθημερινής χρήσης.
Λες ε;;

Θα δω και αυτή την επιλογη όταν έρθει η ωρα.
 
Top Bottom