καθε ποτε αλλαζετε λαδια??..

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για να είμαι ειλικρινής, σε κανένα απ τα bmw που είχαν χωριστό κιβώτιο, δεν ένιωσα πτώση απόδοσης του λαδιού στα 5000χλμ που άλλαζα.Ούτε καν στο αεροψυκτο μποξερ.

Σίγουρα μπορούσα να τ αλλάζω πιο αραιά.

Σε άλλα όμως, πχ africa, gs500, freewind..kazer.. το μηχανακι μου ζηταγε με τον τρόπο του αλλαγή... Βασικά σκληραινε το σασμαν, και κάποια τσίμπαγαν λάδι μετά απο 3000χλμ που έδειχνε ότι το λάδι έχει σπάσει.
Μετά την αλλαγή, εστρωνε

Τώρα που το ξανασκεφτομαι, αφού τα πενφε έχουν χωριστό σασμαν, γι αυτό δεν καταλάβαινα κατι Tooth
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Kαι 10-40 το πολύ Μπαμπίνο σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
Άκρη με την απόρριψη των λαδιών βρήκες?
Στη βεράντα ταχω στην ντουλαπα Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Στη βεράντα ταχω στην ντουλαπα Tooth
Πήγαινε σου λέω μια βολτίτσα μέχρι τη Μαρίνα της Γλυφάδας και ρίξτα στα τεράστια δοχεία τόνου πούχουνε εκεί για αυτή τη δουλειά.
Γράφουν επάνω κιόλας ποια είναι για λάδια και ποια για απόβλητα σεντίνας.
Τα ρίχνεις στου λαδιού. Απλά πάρε και λίγο χαρτί κουζίνας γιατί είναι σχετικά βρώμικα εκεί.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πήγαινε σου λέω μια βολτίτσα μέχρι τη Μαρίνα της Γλυφάδας και ρίξτα στα τεράστια δοχεία τόνου πούχουνε εκεί για αυτή τη δουλειά.
Γράφουν επάνω κιόλας ποια είναι για λάδια και ποια για απόβλητα σεντίνας.
Τα ρίχνεις στου λαδιού. Απλά πάρε και λίγο χαρτί κουζίνας γιατί είναι σχετικά βρώμικα εκεί.
Εντάξει.. Απ το νέο Ηράκλειο Γλυφάδα???
Έχει ένα βενζινάδικο εδώ στη γειτονιά με Βαρελι που είναι έξω... (αυτό που δεν πάω γιατί τσακώθηκα).. πήγαινα το βράδυ πούχε κλείσει και ταριχνα στο βαρελι..
Τώρα μετα τις 9 μέσα φυλακή..
Θα τα πάω σε συνεργειο
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγω τα δικά μου τα παω σε φίλο με συνεργειο
Kαι 10-40 το πολύ Μπαμπίνο σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
Άκρη με την απόρριψη των λαδιών βρήκες?
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Και γω στο συνεργείο που πάω το αμάξι τα πάω και μάλιστα επειδή είναι και φίλος και σύντροχος, κάθε φορά μου λέει όταν τον ευχαριστώ <<Εγώ σε ευχαριστώ που τα φέρνεις εδώ και δεν τα ρίχνεις σε υπόνομο γιατί είναι τεράστια οικολογική καταστροφή>> !
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Δεν εχει ακομη δυστυχως οικολογικη συνειδηση ο Ελληνας, ντρεπομαι που το γραφω
αλλα αυτα που βλεπω στο επαγγελμα, ειναι απο τα Αγραφα!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ποτέ μην πετάτε τα λάδια του κινητήρα (π.χ. μηχανής, αυτοκινήτου κ.λπ.) στους αγωγούς.

Το λάδι από μια αλλαγή λαδιών του κινητήρα μπορεί να μολύνει 3.785 τόνους καθαρού νερού.
Ανακυκλώνοντας το χρησιμοποιημένο λάδι κινητήρα προστατεύεις τους υδροφόρους ορίζοντες και συμβάλεις στην παγκόσμια μείωση κατανάλωσης μαζούτ.
Για την παραγωγή 2,5 λίτρων λαδιού κινητήρα χρειάζονται 159 λίτρα μαζούτ ή 3,8 λίτρα χρησιμοποιημένου λαδιού.
Πολλά συνεργεία αυτοκινήτων δέχονται το χρησιμοποιημένο λάδι προς ανακύκλωση.

ΠΗΓΗ
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Σιγά ρε παιδιά που δε βρίσκουμε 1 λεπτο να πάμε από το συνεργείο του αυτοκινήτου η της μηχανής ή σε ένα βενζινάδικο να ανακυκλώσουμε τα λάδια.
Δηλαδή αλλάζουμε λάδια νωρίτερα για να φροντίσουμε τη μηχανη μας και κάτι που αφορά τη δική μας ζωή η των δικών μας ανθρώπων είμαστε κλαιν μαιν
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Προς ενημερωση των συντροχων.
Μεχρι το 2019 οι εταιριες ανακυκλωσης και συλλογης λιπαντικων, πληρωναν εως και 20 λεπτα το λιτρο,
με τιμολογιο αγορας παντα, και απαλλαγη απο Φπα, με τον σχετικο νομο.
Απο το 2020 δινουν συμβολικη τιμη 3 λεπτα το λιτρο, πιθανον να ειναι αρνητικος παραγοντας,
για τους απανταχου garasistas, να μαζευουν τα καμμενα λαδια.....ειπαμε δεν εχουμε ολοι οικολογικη συνειδηση.
Εαν δοθει καποιο σοβαρο κινητρο στον καταναλωτη, πιθανον να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σιγά ρε παιδιά που δε βρίσκουμε 1 λεπτο να πάμε από το συνεργείο του αυτοκινήτου η της μηχανής ή σε ένα βενζινάδικο να ανακυκλώσουμε τα λάδια.
Δηλαδή αλλάζουμε λάδια νωρίτερα για να φροντίσουμε τη μηχανη μας και κάτι που αφορά τη δική μας ζωή η των δικών μας ανθρώπων είμαστε κλαιν μαιν
Καποιοι παλιότερα άδειαζαν σε σακούλα σουπερμάρκετ... Και στον υπόνομο.. Η στη φύση.
Ο μπάρμπας μου αδειάζε τα λάδια απ το αμάξι στο χωράφι..κατευθειαν στο χώμα!
Και μετά τρώγαμε τις ελιές!
Δεν υπήρχε ενημέρωση.. Τέλη 90 διάβασα άρθρα για την ανακύκλωση λαδιού και είδα τι παίζει.

Πάντως και τώρα, αρκετοι τα πετάνε όπου βρουνε
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εχει ψηφιστει νομος πριν 15 χρονια περιπου, που αν πουλησει το καταστημα ανταλλακτικων μπαταρια σε ιδιωτη,
πρεπει να υπογραψει ενα εντυπο, κατι σαν υπεθυθνη δηλωση, που θα ανακυκλωσει την μπαταρια την παλια....αν την επαιρνε.
Ατονισε και αυτο στο περασμα του χρονου.
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Θάνο κάτι που ξέχασα και που απαντά και σε άλλα ερωτήματα περί συνεργείου, βιβλιαράκι σέρβις και σφραγιδούλες κλπ που τέθηκαν παραπάνω ως απορίες.

Προσοχή 10-30 και σε πολύ ζέστη 10-40 όχι οτιδήποτε άλλο. Αυτό λέει η μάνα του και τις προδιαγραφές όλες που επίσης λέει ή ανώτερες.
Σε καμία περίπτωση για <<νάναι γλυκό το σαζμάν>> κάτι 15 - 50-60 που ενδεχομένως λένε ορισμένοι και δεν γράφει κανένα βιβλιαράκι σέρβις με ότι σφραγίδα θέλετε και ο νοών νοείτω .......
Γράφεις για συγκεκριμένο μοντέλο ή γενικά ;
Οι εταιρίες πάρα πολλές φορές αλλάζουν κάποια πραγματάκια , αναλόγως και των συμφωνιών που κάνουν...(όπως μάρκα λαδιού για παράδειγμα) .
Εγώ στην αρχή έβαζα 15-50 ορυκτό και εδώ και πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα 10-60 φουλ συνθετικό . Μου αρέσει απίστευτα...αλλά και της μηχανής από αυτό που βλέπω .
Σε ίδια μηχανή από δίπλα που έβαζε ακριβώς το ίδιο λάδι , όταν του την έκλεψαν είχε σχεδόν 300.000 , ίσως τα είχε περάσει κιόλας .
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Είναι έγκλημα φίλοι μου αν όχι για μας πούναι και για μας, σκεφτείτε τα παιδιά μας και τις επόμενες γενιές.
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το χρηματικό μέρος, αν είχα τη δυνατότητα θάδινα στους ιδιοκτήτες συνεργείων πολύ περισσότερα διότι έχουν ένα χώρο στο μαγαζί τους που καταλαμβάνεται από τα βαρέλια συλλογής και επιπλέον χάνουν εργατοώρα με την διαδικασία πάρε από τον πελάτη πούρχεται όποτε θέλει, και μετά ασχολήσου και με το φορτηγάκι όση ώρα απαιτείται να γίνει η μετάγγιση από το-τα βαρέλια στο φορτηγάκι.

Και τις μπαταρίες όπως πολύ σωστά λέει ο Χρήστος τις πάω στον φίλο μου στο συνεργείο, τόσο μοτό όσο και αυτοκινήτων για ανακύκλωση.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Γράφεις για συγκεκριμένο μοντέλο ή γενικά ;
Οι εταιρίες πάρα πολλές φορές αλλάζουν κάποια πραγματάκια , αναλόγως και των συμφωνιών που κάνουν...(όπως μάρκα λαδιού για παράδειγμα) .
Εγώ στην αρχή έβαζα 15-50 ορυκτό και εδώ και πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα 10-60 φουλ συνθετικό . Μου αρέσει απίστευτα...αλλά και της μηχανής από αυτό που βλέπω .
Σε ίδια μηχανή από δίπλα που έβαζε ακριβώς το ίδιο λάδι , όταν του την έκλεψαν είχε σχεδόν 300.000 , ίσως τα είχε περάσει κιόλας .
Παναγιώτη αφορά το συγκεκριμένο ήτοι το Άφρικα, το NC, PCX κλπ ήτοι μόνο Χόντα.
Χόντα έχει ο σύντροχος που ρώτησε, Άφρικα CRF 1.000.
Προσοχή μην γίνει καμιά παρανόηση.

Οι άλλοι σύντροχοι ότι λέει η μανούλα του δικού τους φίλε μου. Στην προκειμένη περίπτωση την δική σου ότι λέει η Μπεμβέ στο εγχειρίδιό της ή στις τεχνικές της οδηγίες.

Προσπάθησα με τα ποστ να επισημάνω ότι με βάση το τι συμφέρει προφανώς να προωθήσουν κάποια συνεργεία, έχει παρατηρηθεί πως άσχετα με το τι λέει ο κατασκευαστής προτείνουν ή σου βάζουν εν αγνοία σου ιξώδες άλλα αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα.
Και εκεί πάει η σφραγίδα η επίσημη φαρδιά πλατιά και αργότερα ο επόμενος κάτοχος βλέπει την σφραγίδα και λέει <<Α τέλειο το εργαλείο>>. Ίσως να τόλεγε και ο πριν κάτοχος που ο άνθρωπος δεν ήξερε, δεν είχε κέφι να ασχοληθεί και πολλά άλλα. Έβλεπε λοιπόν ότι με το μεγαλύτερο ιξώδες οι ταχύτητες <<κοπάναγαν >> λιγότερο και έλεγε <<άψογα όλα !>>.
Σε βάθος χρόνου όμως μετά στα χέρια του επόμενου το εργαλείο ψοφάει.
Τι είχε λοιπόν το έρμο και ψόφησε?

Τα παραπάνω τα ξέρουνε όλοι οι παλιοί και οι ψαγμένοι όπως ξέρανε και για τα <<γυρίσματα>> των χλμ στα κοντέρ αλλά δεν θέλουν μάλλον να τα αντιληφθούν και έχουν ψυχική ηρεμία ότι όλα ήταν καλά και έφταιγε το έρμο που ψόφησε. ή κάτι άλλο που εγώ δεν ξέρω αλλά δεν έχω και την διάθεση να μπω στο μυαλό του καθενός και να το ψειρίζω να μάθω.
Έχετε υπόψη σας εν τω μεταξύ ότι το 10-30 είναι ακριβότερο συνήθως με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μπορεί λοιπόν και να μην έφταιγε μόνο το έρμο....αυτό κρατήστε.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Απ’ό,τι έχω δει, η μαμά BMW προτείνει αλλαγή κάθε 10.000 ή κάθε χρόνο, αλλά κοιτάζοντας με αφορμή αυτή τη συζήτηση μου έκανε εντύπωση πόσο διαφέρουν δύο αξιόλογα manuals...




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Απ’ό,τι έχω δει, η μαμά BMW προτείνει αλλαγή κάθε 10.000 ή κάθε χρόνο, αλλά κοιτάζοντας με αφορμή αυτή τη συζήτηση μου έκανε εντύπωση πόσο διαφέρουν δύο αξιόλογα manuals...




Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγώ Βαγγέλη θα διάλεγα την μαμά Μπεμβέ.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Εγώ Βαγγέλη θα διάλεγα την μαμά Μπεμβέ.

Εννοείται! (Το γράφω και στο σχετικό ποστ).
Απλά βάζω αυτό εδώ για να δείξω πόσο εύκολα κι από πόσο έγκριτες πηγές μπορεί κάποιος να πέσει θύμα παραπληροφόρησης.
Πολλοί τα manuals της Hanes τα έχουν ευαγγέλιο, καλό είναι όμως να διασταυρώνουμε όταν μπορούμε και με αυτά που μας λέει ο κατασκευαστής.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εννοείται! (Το γράφω και στο σχετικό ποστ).
Απλά βάζω αυτό εδώ για να δείξω πόσο εύκολα κι από πόσο έγκριτες πηγές μπορεί κάποιος να πέσει θύμα παραπληροφόρησης.
Πολλοί τα manuals της Hanes τα έχουν ευαγγέλιο, καλό είναι όμως να διασταυρώνουμε όταν μπορούμε και με αυτά που μας λέει ο κατασκευαστής.
το haynes μηπως ειναι αμερικανικη εκδοση?
αν ναι, θα πηγαινει αναλογα με το τι λεει η πενφε αμερικης.
Η το μανουαλ που εχεις που ειναι εκδοση της ελληνικης πενφε...λεει αλλα, τροποποιιημενο απ τον ελληνα dealer
Η μπορει μετα με νεα οδηγια της πενφε τα διαστηματα σερβις να αραιωσαν.
Το haynes ισως εχει τη νεα οδηγια..
Μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα...ειχα παρα πολλα haynes...ειναι πολυ τυπικοι.

θα σου πω οτι το owners manual της huyndai. (ελληνικη εκδοση) to 2000 ελεγε καθε 5000χλμ λαδια..

Το 2003, για το ιδιο αμαξι ακριβως, το ελληνικο owners manual ελεγε καθε 15.000χλμ ..τα λαδια που πουλουσε η huyndai τα ιδια 10-40 (divinol)



Υπαρχει ανταγωνισμος στα διαστηματα σερβις μεταξυ των εταιριων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom