καθε ποτε αλλαζετε λαδια??..

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.706
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Κάθε όποτε λέει η μανούλα του στο χρονοδιάγραμμα συντηρήσεως ήτοι κάθε 12.000 ή ένα έτος όποιο έρθει πρώτο. Κατανάλωση - συμπλήρωμα ούτε σταγόνα.
Κυκλοφορία μόνο σε ταξίδια. Πόλη ούτε μέτρο.
Στην πράξη δυστυχώς συνήθως στο έτος κάνει μόνο 9.000 περίπου αν και θάθελα να κάνει πάνω από 12.000 και ας αλλάζω συχνότερα στο έτος. Μια φορά όμως έκανα μόνο σε ένα 9μηνο 12.000. Έκτοτε πέσανε αναδουλειές... tongue

Στα μικρά σκλαβάκια πόλης προβλέπεται κάθε 6.000 ή κάθε χρόνο.
Στην πράξη όμως έρχεται η αλλαγή του έτους με 2.000 χλμ το ένα, κάτω από χίλια το άλλο και στα χίλια επίσης το άλλο του εξοχικού.
Σαββα ρε σι και εμένα κάθε 12.000 γράφει το μανουαλ . Ο προηγούμενος κάτοχος μου είπε τα άλλαζε κάθε 6.000 (το είδα και στο βιβλίο ) Και στην χοντα που πήγα μου είπε κάθε 5.000-6.000 να τα αλλάζω .
Θα συνεχίσω και εγώ έτσι τώρα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
πολλα χλμ..αλλα και λαδια amsoil!
Να πουμε οτι σε ταξιδια δεν καταπονειται το λαδι, γιατι ειναι πολυ λιγοτερες οι συνολικες ωρες λειτουργειας απ το νασαι μες την Αθηνα..
Αν ομως το δουλευεις ψηλες στροφες, τρωει ζορι, και πολυ μαλιστα
Αααα τώρα αρχίζεις και μπαίνεις στο νόημα. Και στόγραψα και αλλού άμα ήταν και πόλη μέσα όπως λέει ο cube παραπάνω πούναι κατά κύριο λόγο πόλη και ας διορθώσει αν κάνω λάθος.
Τώρα για ψηλές στροφές και τέτοια εφόσον δουλεύει πάντα στην προβλεπόμενη περιοχή χωρίς κόφτες και τέτοια δεν καταλαβαίνουν Χριστό.

Αλλού ψάχτε τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σαββα ρε σι και εμένα κάθε 12.000 γράφει το μανουαλ . Ο προηγούμενος κάτοχος μου είπε τα άλλαζε κάθε 6.000 (το είδα και στο βιβλίο ) Και στην χοντα που πήγα μου είπε κάθε 5.000-6.000 να τα αλλάζω .
Θα συνεχίσω και εγώ έτσι τώρα
Θάνο αν τόχεις ένα για όλα και νοικοκυρεμένα και κυκλοφορεί πόλη και μικρές διαδρομές τότε στα μισά άλλαζε φίλε.
Αν τόχεις μόνο για ταξίδια τότε 12.000 ή κάθε χρόνο όποιο έρθει πρώτο.
Ξέρω τι γράφει και το δικό σου εγχειρίδιο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αααα τώρα αρχίζεις και μπαίνεις στο νόημα. Και στόγραψα και αλλού άμα ήταν και πόλη μέσα όπως λέει ο cube παραπάνω πούναι κατά κύριο λόγο πόλη και ας διορθώσει αν κάνω λάθος.
Τώρα για ψηλές στροφές και τέτοια εφόσον δουλεύει πάντα στην προβλεπόμενη περιοχή χωρίς κόφτες και τέτοια δεν καταλαβαίνουν Χριστό.

Αλλού ψάχτε τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε.
Αμα ειναι πολυστροφο, τρωνε πακετο τα λαδια...
Να τοποθετηθει ο απατσις παρακαλω!
Εσυ ομως να μας πεις εαν το χονδα μανουαλ προτεινει πιο συντομες αλλαγες για βεβαρυμενες συνθηκες λειτουργειας ( πχ πολη)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ρε μαρτυριάρη δεν είπαμε δεν τα λέμε αυτά ?
Όταν στέλναμε στην Blackstone εσύ οδηγούσες γάϊδαρο..Ρε άστα διάλα...
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αααα τώρα αρχίζεις και μπαίνεις στο νόημα. Και στόγραψα και αλλού άμα ήταν και πόλη μέσα όπως λέει ο cube παραπάνω πούναι κατά κύριο λόγο πόλη και ας διορθώσει αν κάνω λάθος.
Τώρα για ψηλές στροφές και τέτοια εφόσον δουλεύει πάντα στην προβλεπόμενη περιοχή χωρίς κόφτες και τέτοια δεν καταλαβαίνουν Χριστό.

Αλλού ψάχτε τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε.
Λογικό Σάββα γιατί στην Αθήνα τα λάδια δεν πρέπει να τα μετράς με χιλιόμετρα γιατί για μια διαδρομή 10 χιλιομέτρων και 10 λεπτών τρως άλλη τόση ώρα στα φανάρια σταματημένος. Συν την θερμοκρασία που ανεβάζουν λόγω της στάσης.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αμα ειναι πολυστροφο, τρωνε πακετο τα λαδια...
Να τοποθετηθει ο απατσις παρακαλω!
Εσυ ομως να μας πεις εαν το χονδα μανουαλ προτεινει πιο συντομες αλλαγες για βεβαρυμενες συνθηκες λειτουργειας ( πχ πολη)
Θα σου πω αμέσως χωρίς περιστολές μιας και ποτέ δεν μασάω τα λόγια μου.
Όχι το manual δεν λέει για συχνότερες αλλαγές αν κυκλοφορεί και πόλη.
Εγώ είπα τι θάκανα για λόγους πούχω εξηγήσει ήτοι περισσότερες ώρες λειτουργίας - μικρές διαδρομές.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Όταν στέλναμε στην Blackstone εσύ οδηγούσες γάϊδαρο..Ρε άστα διάλα...
Σιγά μαρή που μάθατε και στα αμπάρια την Blackstone ΟΥΣΤ ρε καραβοπόντικα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το λάδι άλλα τα καταπονούν, μόλις φτάσω σπίτι αν γουστάρετε ανοίγουμε κουβέντα, αν το λάδι λειτουργεί στο εύρος των δυνατοτήτων του δεν παθαίνει είτε στην πόλη είτε στο ταξίδι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.706
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Θάνο αν τόχεις ένα για όλα και νοικοκυρεμένα και κυκλοφορεί πόλη και μικρές διαδρομές τότε στα μισά άλλαζε φίλε.
Αν τόχεις μόνο για ταξίδια τότε 12.000 ή κάθε χρόνο όποιο έρθει πρώτο.
Ξέρω τι γράφει και το δικό σου εγχειρίδιο.
Α ωραία ευχαριστώ πολύ ! Εντάξει εμείς εδώ επαρχία τώρα το μες την πολύ δεν συνεπάγεται με φανάρια κίνηση κτλ . Το να περάσω απλά ατην πόλη για να βγω προς τα έξω είναι ζήτημα 5-10 λεπτά . Για απλές δουλειές εδώ μέσα δεν την παίρνω αλλά για μικρές βόλτες ναι ! Θα τα αλλάζω κάθε 6.000 να είμαι σίγουρος γιατί δεν μπορώ να καταλάβω την επιβάρυνση της τώρα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Λογικό Σάββα γιατί στην Αθήνα τα λάδια δεν πρέπει να τα μετράς με χιλιόμετρα γιατί για μια διαδρομή 10 χιλιομέτρων και 10 λεπτών τρως άλλη τόση ώρα στα φανάρια σταματημένος. Συν την θερμοκρασία που ανεβάζουν λόγω της στάσης.
Ταχουμε πει Άγγελε τόσες φορές αλλά θέλει ο Μπαμπίνος τώρα συζήτηση να περάσει η ώρα, περνά και η ώρα η δικιά μας και όλοι φχαριστημένοι είμαστε αφού δεν πάμε καμιά βόλτα της προκοπής. Tooth Tooth Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ταχουμε πει Άγγελε τόσες φορές αλλά θέλει ο Μπαμπίνος τώρα συζήτηση να περάσει η ώρα, περνά και η ώρα η δικιά μας και όλοι φχαριστημένοι είμαστε αφού δεν πάμε καμιά βόλτα της προκοπής. Tooth Tooth Tooth
ναι μωρη κατινα σε χαλασε το κουτσομπολιο τωρα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
ναι μωρη κατινα σε χαλασε το κουτσομπολιο τωρα
Σιγά μη με χαλάσει ρε πτωματολάγνε. Κ@λοβαράω και εγώ, σε λίγο θα πα να δω καμιά σειρούλα. Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το λάδι άλλα τα καταπονούν, μόλις φτάσω σπίτι αν γουστάρετε ανοίγουμε κουβέντα, αν το λάδι λειτουργεί στο εύρος των δυνατοτήτων του δεν παθαίνει είτε στην πόλη είτε στο ταξίδι...
εχει δεσει το καραβι η να βαλουμε ξυπνητηρι?
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Ταχουμε πει Άγγελε τόσες φορές αλλά θέλει ο Μπαμπίνος τώρα συζήτηση να περάσει η ώρα, περνά και η ώρα η δικιά μας και όλοι φχαριστημένοι είμαστε αφού δεν πάμε καμιά βόλτα της προκοπής. Tooth Tooth Tooth
Να σου πω την αλήθεια φίλε πάντα άλλαζα λάδια πιο νωρίς για να κρατάω καθαρό τον κινητήρα. Δεν είχα ψαχτεί ποτέ με μάρκες λαδιών ποια είναι καλύτερη ή όχι αλλά έπαιρνα κάτι επώνυμο γιατί λόγω των συχνών αλλαγών δεν με ένοιαζε. Εδώ άρχισα να μαθαίνω σχετικά με τα λάδια. Κουράγιο θα έρθει η ημέρα που θα μας αμολήσουν και δεν θα πηγαίνουμε πουθενά αφού θα έχουμε μάθει την κλεισούρα.Angry old man
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Να σου πω την αλήθεια φίλε πάντα άλλαζα λάδια πιο νωρίς για να κρατάω καθαρό τον κινητήρα. Δεν είχα ψαχτεί ποτέ με μάρκες λαδιών ποια είναι καλύτερη ή όχι αλλά έπαιρνα κάτι επώνυμο γιατί λόγω των συχνών αλλαγών δεν με ένοιαζε. Εδώ άρχισα να μαθαίνω σχετικά με τα λάδια. Κουράγιο θα έρθει η ημέρα που θα μας αμολήσουν και δεν θα πηγαίνουμε πουθενά αφού θα έχουμε μάθει την κλεισούρα.Angry old man
Μπα έτσι και μας αμολήσουνε Άγγελε εξαφανιζόλ με την μία λέμε.
Τα υπόλοιπα αν ψάξει ο καθείς θα τα βρει και θα μπορεί να διαλέγει και τα πάντα όλα να κάνει και φυσικά να παίρνει και τις σωστές αποφάσεις. Τα ίδια θέματα παίζουν παντού και ανακυκλώνονται ανά καιρούς μια δεκαετία που τα παρακολουθώ τώρα.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
10- 12.000 full synthetic
10k semisynthetic ή ένα έτος όποιο έρθει πρώτο. Κατανάλωση - συμπλήρωμα ούτε σταγόνα στον τίγρη
Ούτε σταγόνα και το bev εντός πόλης. Σε ταξίδι τελικιασμενος όμως, σαν ναύτης στην Τρούμπα....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αμα ειναι πολυστροφο, τρωνε πακετο τα λαδια...
Να τοποθετηθει ο απατσις παρακαλω!
Εσυ ομως να μας πεις εαν το χονδα μανουαλ προτεινει πιο συντομες αλλαγες για βεβαρυμενες συνθηκες λειτουργειας ( πχ πολη)
Τούρινγκ ή σούπερ σπορ/ταξίδια ή εντός πόλης/ φανάρια ή Λεωφόρος
10κ λένε τα μεγατ γιαπωνέζικο.
Ο Μάνος τι να σου πει,τώρα που έχει ξεχωριστό σασμάν και δεν " τρίβονται" τα λάδια στο σασμάν ( κυριότερο αίτιο διασπασης μορίων λαδιού) ,αντέχει και 15 το δικό του με πλήρως συνθετικό

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom