ασύμμετρη φθορά ελαστικού

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.831
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
, εαν η μοτοσυκλετα τραβαει μονοπαντα ωστε να φθαρει ελαστικο...Αυτο θα γινει μονο σε βαριες μπροστοβαρες μοτο, και θα φθαρει μονο το εμπρος, .γιατι χρησιμοποιεις συνεχως countersteering στο τιμονι...εν αγνοια σου παντα!
Απλα το κανεις τοσο ανεπαισθητα που νομιζεις οτι δεν το κανεις..



Ομως το λαστιχο της φωτογραφιας εχει χασει την κορωνα του ξεκαθαρα και απ τα δεξια ..,
Αρα δεν ειναι το μονοπαντο τραβηγμα..

Επισης επειδη εχουμε μεγαλυτερη ορατοτητα στις αριστερες στροφες, τρωμε και πιο πολυ την αριστερη πλευρα
Εμένα μια φορά παντως μου είχε φαγωθεί μονομπατα το εμπρός ελαστικό και αυτό οταν ήμουν στην Ιταλία από τις πολλές ροτόντες!
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
, εαν η μοτοσυκλετα τραβαει μονοπαντα ωστε να φθαρει ελαστικο...Αυτο θα γινει μονο σε βαριες μπροστοβαρες μοτο, και θα φθαρει μονο το εμπρος, .γιατι χρησιμοποιεις συνεχως countersteering στο τιμονι...εν αγνοια σου παντα!
Απλα το κανεις τοσο ανεπαισθητα που νομιζεις οτι δεν το κανεις..



Ομως το λαστιχο της φωτογραφιας εχει χασει την κορωνα του ξεκαθαρα και απ τα δεξια ..,
Αρα δεν ειναι το μονοπαντο τραβηγμα..

Επισης επειδη εχουμε μεγαλυτερη ορατοτητα στις αριστερες στροφες, τρωμε και πιο πολυ την αριστερη πλευρα
Θα συμφωνησω μιας και εχω προσωπικο παραδειγμα με το FJR.
DUNLOP GPR 300 και MICHELIN PILOT τα ειχε ροκανισει και τα δυο απο δεξια.
Μαλιστα οταν ζητησα εγγυηση απο τον εμπορο για το DUNLOP, με ρωτησε η εισαγωγικη εταιρια
σε τι μηχανακι το τοποθετησα. Οταν τους απαντησα σε FJR προσφερθηκαν να μου στειλουν το ιδιο
με εκπτωση 50%. ( το μονο που μπορουσαν να κανουν τονισαν.)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Με το FJR ειχα ψαρωσει στην αρχη γιατι ενω με τα BMW ειχα συνηθισει τα τραβηγμα δεξια σε σημειο να μου φαινεται φυσιολογικο...
αυτο τραβαγε αριστερα αχαχ.....
Λογικο να τρωει περισσοτερο τη δεξια πλευρα
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Δυστυχώς ναι.
Και δεν είναι 5 είναι 10 τα κιλά.

@jble Γιάννη ,κάνε μια ερώτηση πηγαίνοντας να το δούνε και ελπίζω να μην σφυρίξουν αδιάφορα.
Δεν είναι 5 είναι 10. Κλάιν....
Πάλι δεν έχει σημασία αφού είναι στο διαμήκη άξονα.
Αλίμονο αν έφταιγε αυτό. Όπως σου είπα παραπάνω αν ήταν έτσι όσοι άλλαζαν εξάτμιση αφτερμαρκετ θα είχαν το ίδιο πρόβλημα αφού ειναι ελαφρύτερη
 

kostasmed

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
47
Όνομα
kostas
Και σένα από αριστερά;
Αριστερα το εχω διαπιστωση και εγω αλλα τα ειχα περπατησει με λιγο χαμηλοτερη πιεση καμια 10 μερες. τα λαστιχα τα εχω σκαρτο χρονο και εχουν 20000χλμ. Παω για αλαγη τωρα ξανα τα ιδια θα βαλω ROAD 5 MICHELIN. Το πισω η εικονα του ειναι για ακομα 5000χλμ ανετα.Τα χλμ εγιναν σε 2 ταξιδια εξωτερικο λαι καθημερινη μετακινηση στγην δουλεια.
Μαλλον ειμαι λιγο πιο δραστηριος οταν στριβω αριστεραTooth
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τα μηχανακια βγαίνουν ζυγισμένα απ' ότι ξέρω.Μου φαίνεται ότι είναι σχεδόν αδύνατο μια σοβαρή εταιρεία να βγάζει στην αγορά μηχανη τραβάει προς κάποια μεριά.

Πέρα από αυτό,το σύστημα της συγκεκριμένης μηχανής απ' ότι ξερω δεν έχει κάποια μέρη που μπορούν να φαγωθουν και να επηρεάσουν τόσο πολύ την φθορά των ελαστικών.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τα μηχανακια βγαίνουν ζυγισμένα απ' ότι ξέρω.Μου φαίνεται ότι είναι σχεδόν αδύνατο μια σοβαρή εταιρεία να βγάζει στην αγορά μηχανη τραβάει προς κάποια μεριά.

Πέρα από αυτό,το σύστημα της συγκεκριμένης μηχανής απ' ότι ξερω δεν έχει κάποια μέρη που μπορούν να φαγωθουν και να επηρεάσουν τόσο πολύ την φθορά των ελαστικών.
Οχι δεν ειναι ετσι..
Υπαρχει και ονομασια για τα bmw ....PTTR (pulls to the right)Tooth
Φαντασου πολλοι βγαζουν εναν μαμα αποστατη που υπαρχει μεταξυ πισω τροχου και διαφορικου, ωστε να ερθει ο τροχος πιο δεξια

Kαι τα 4 τουρινγκ bmw που ειχα εφευγαν δεξια, προφανως λογω βαρους εκ δεξιων...αξονα -μονομπρατσο-διαφορικο
Το τωρινο ΡΤ εχει και ασυμετρο τεποζιτο με περισοτερο καυσιμο δεξια...και εχω αφησει το ραδιοφωνο επανω ενω δεν ακουω, γιατι ειναι απ τα αριστερα, βελτιωνει την κατασταση..
Το Fjr τραβαγε αριστερα, ειχε αξονα-διαφορικο αριστερα

το 1150gs παντως πηγαινε ευθεια σαν τσιμεντολιθος..!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οχι δεν ειναι ετσι..
Υπαρχει και ονομασια για τα bmw ....PTTR (pulls to the right)Tooth

Kαι τα 4 τουρινγκ bmw που ειχα το εκαναν,
Στο τωρινο εχω αφησει το ραδιοφωνο επανω ενω δεν ακουω....γιατι ειναι απ τα αριστερα, βελτιωνει την κατασταση..
Το Fjr τραβαγε αριστερα, αφου ειχε αξονα-διαφορικο αριστερα

το 1150gs πηγαινε ευθεια!
Τραβάει στιγμιαία και όχι σε μόνιμη βάση.Αυτο το κάνουν αρκετά μηχανάκια,αλλά δεν τρώνε μονομπαντα τα λαστιχα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τραβάει στιγμιαία και όχι σε μόνιμη βάση.Αυτο το κάνουν αρκετά μηχανάκια,αλλά δεν τρώνε μονομπαντα τα λαστιχα
σε μονιμη βαση... σε σημειο να πρεπει να βγαλέις ολο το σωμα αριστερα οταν εισαι χωρις χερια στο τιμονι....

τοχα ψαξει στο ιντερνετ για τα παλιοτερα bmw ....η απαντηση ηταν they all do that! καποια περισοτερο και καποια λιγοτερο
Yποθετω εχει να κανει με τις επιτρεπτες ανοχες εκ κατασκευης...
Αν σκεφθεις οτι υπαρχει καβουκι κιβωτιοu βιδωμενο στον μοτερ, και ψαλιδι βιδωμενο επανω στο κιβωτιο..
Σαρανταποδαρουσα

Τα παλιοτερα Κ επισης ειχαν και το στροφαλο δεξια

Ξεφυγα του θεματος, αλλα δεν πιστευω οτι ολες οι μοτο ειναι ζυγισμενερς να πηγαινουν καραευθεια
Και τα αφρικα 750 με μαμα εξατμιση (βαρια) τραβανε λιγο δεξια!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
σε μονιμη βαση... σε σημειο να πρεπει να βγαλέις ολο το σωμα αριστερα οταν εισαι χωρις χερια στο τιμονι....
και παλι να φευγει ελαφρως δεξια...
τοχα ψαξει στο ιντερνετ για τα παλιοτερα bmw ....η απαντηση..they all do that!
Σε τέτοιο σημείο που να τρωει λάστιχα;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σε τέτοιο σημείο που να τρωει λάστιχα;
Τα παλιοτερα Κ100 οχι.
το k1100 και R1100rt ναι..
Βασικα ροκανιζουν το εμπρος λαστιχο και απο τις 2 πλευρες, αλλα απ την αριστερη λιγο παραπανω...
Στο ΡΤ θελω 2 εμπρος λαστιχα για 1 πισω...και δεν ειμαι ο μονος!

Εφοσον το τρωνε και απ τις 2 μεριες, συμπεραινω οτι πρεπει να ναι πολυ μπροστοβαρη κ βαρια μηχανη για να παρατηρηθει το φαινομενο..


Και το Fjr δεν παει πισω, βεβαια δεν το κρατησα πολυ να εχω αποψη, αλλα θυμαμαι που εκανα βολτα ενος φιλου και το εμπρος λαστιχο ηταν για κλαμματα...

Το xadv750 ομως δεν ειναι βαρυ ...σωστα? δεν ξερω
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μια λυση για να γλυτωσεις το λαστιχο ειναι να βαζεις 40psi μπροστα...ετσι κανουν τα αμερικανακια.
Το εκανα και γω, αλλα ετρωγα κοπανημα, και κατεληξα στο 36, και αλλαγη πιο νωρις
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Οι δύο πρώτες φωτογραφίες είναι από το Bridgestone t31 που είχα στο Integra κ το άλλαξα μετά από 23.000 χλμ.
Οπίσθιο κ εμπρόσθιο αντίστοιχα.
Στην τελευταία φωτογραφία το οπίσθιο ελαστικό του crypton το οποίο κ αυτό άλλαξα μετά από 21.000 χλμ.
Δεν υπάρχει καμία ασύμμετρη φθορά.
Συμβουλή:
Πήγαινε σε έναν λαστιχά να τα δει κ με την πρώτη ευκαιρία ΠΕΤΑΞΕ τα κ βάλε touring.
Εκτός πια αν πηγαίνεις πολύ συχνά σε πετρώδεις κ λασπωμένους χωματόδρομους.


Στάλθηκε από το 21081111RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Πάρτε Χόντα σου λέει μετά....

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jble

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
38
Περιοχή
pyrgos
Όνομα
john
Τα παλιοτερα Κ100 οχι.
το k1100 και R1100rt ναι..
Βασικα ροκανιζουν το εμπρος λαστιχο και απο τις 2 πλευρες, αλλα απ την αριστερη λιγο παραπανω...
Στο ΡΤ θελω 2 εμπρος λαστιχα για 1 πισω...και δεν ειμαι ο μονος!

Εφοσον το τρωνε και απ τις 2 μεριες, συμπεραινω οτι πρεπει να ναι πολυ μπροστοβαρη κ βαρια μηχανη για να παρατηρηθει το φαινομενο..


Και το Fjr δεν παει πισω, βεβαια δεν το κρατησα πολυ να εχω αποψη, αλλα θυμαμαι που εκανα βολτα ενος φιλου και το εμπρος λαστιχο ηταν για κλαμματα...

Το xadv750 ομως δεν ειναι βαρυ ...σωστα? δεν ξερω
περίπου 220 κιλα
 

jble

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
38
Περιοχή
pyrgos
Όνομα
john
Μια λυση για να γλυτωσεις το λαστιχο ειναι να βαζεις 40psi μπροστα...ετσι κανουν τα αμερικανακια.
Το εκανα και γω, αλλα ετρωγα κοπανημα, και κατεληξα στο 36, και αλλαγη πιο νωρις
36 μπροστά 41 πίσω βάζω
 

jble

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
38
Περιοχή
pyrgos
Όνομα
john
Οι δύο πρώτες φωτογραφίες είναι από το Bridgestone t31 που είχα στο Integra κ το άλλαξα μετά από 23.000 χλμ.
Οπίσθιο κ εμπρόσθιο αντίστοιχα.
Στην τελευταία φωτογραφία το οπίσθιο ελαστικό του crypton το οποίο κ αυτό άλλαξα μετά από 21.000 χλμ.
Δεν υπάρχει καμία ασσύμετρη φθορά.
Συμβουλή:
Πήγαινε σε έναν λαστιχά να τα δει κ με την πρώτη ευκαιρία ΠΕΤΑΞΕ τα κ βάλε touring.
Εκτός πια αν πηγαίνεις πολύ συχνά σε πετρώδεις κ λασπωμένους χωματόδρομους.


Στάλθηκε από το 21081111RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
θα βάλω pirelli diablo Rosso scooter αν βρω διάσταση φυσικά....
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.831
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Σε πολλές περιπτώσεις οι σύγχρονες μοτοσικλέτες τραβάνε δεξιά ή αριστερά διότι κάποια από τις ντίζες (του γκαζιού, του φρένου ή του συμπλέκτη) ή κάποιο καλώδιο (τώρα με τα καινούργια έχει γιομισει ο τόπος καλώδια) τείνουν να σπρώχνουν ή να τραβάνε το τιμόνι με αποτέλεσμα να έχουμε αυτό το τράβηγμα προς μια κατεύθυνση!

Επίσης πολλοί λένε/λέμε… τα παλιά δεν τραβάγανε… πως να τραβήξουν όταν είχαν μόνο δυο ντίζες και αυτές είχαν καμπόσο αέρα;
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
θα βάλω pirelli diablo Rosso scooter αν βρω διάσταση φυσικά....
Υπάρχουν διαστάσεις για το μηχανάκι σου από το λάστιχο που ζητάς.
Εφόσον όμως θα βάλεις λάστιχα δρόμου κ μάλιστα σπορ, γιατί πήρες axdv κ όχι Forza?
Υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος λόγος ή σου έκανε το κλικ με την πρώτη, οπότε το αγόρασες με κλειστά μάτια;
 
Top Bottom