αποδείξεις

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.193
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ο φπα δεν ειναι στην καρτα!!
η καρτα παει στην τραπεζα. ειναι η τραπεζα συνδεδεμενη με το ΤΑΧΙΣ;οχι ,αρα κ με καρτα να πληρωσεις αν δεν ζητησεις αποδειξη δεν θα αποδωθει ο φπα στο κρατος

ναι αλλα μεσα στην τιμη ειναι το φπα οποτενες ειναι υποχρεωμενος να την απαοδώσει.....
τωρα απο το νεον ετος που θα πρεπει να φτασεις το 20% του εισοδηματος σου σε αποδειξεις η καρτοπληρωμές παλι κατι θα γινει προς το καλυτερο ....μάλλον
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.542
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αλλη μια παραμετρος που συνηθως την ξεχναμε οταν καποιος μας χρεωνει ενα προιον με την τιμη του τιμοκαταλογου ειναι οτι μας κλεβει δυο φορες.Πρωτον γιατι δεν αποδιδει φορο στο κρατος,που στο κατω κατω της γραφης εμεις ειμαστε το κρατος και δευτερον γιατι εισπρατει απο εμας τον ΦΠΑ και τον βαζει στην τσεπη του.Ακουσατε κανεναν να λεει δεν σου εκοψα αποδειξη,δεν σου κραταω τον ΦΠΑ?
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.542
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
ναι αλλα μεσα στην τιμη ειναι το φπα οποτενες ειναι υποχρεωμενος να την απαοδώσει.....
τωρα απο το νεον ετος που θα πρεπει να φτασεις το 20% του εισοδηματος σου σε αποδειξεις η καρτοπληρωμές παλι κατι θα γινει προς το καλυτερο ....μάλλον

Ναι αλλα και παλι αυτο το μετρο θα χτυπησει αυτους που δηλωνουν τα εισοδηματα τους.Αν δεν βγουν τα κλιμακια στους δρομους,στα υπογεια,στα διαμερισματα ακομη και την νυχτα προκοπη δεν θα δουμε.Θα τα παιρνει μονιμα απο τους ιδιους και τους ιδιους.
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Απόδειξη θελουμε να μας κόβουν
Αλλά εμείς να μην κόβουμε
Στον καφέ με τα 3 ευρώ καλά κάνουμε
Αλλά μόλις πάμε σε μια άλλη δουλειά που κάνει π.χ 1500 ευρώ και μας πουν δώσε 1300 και μην πάρεις απόδειξη το κάνουμε ευχαρίστως
Εκεί δεν φοροδιαφεύγει ;;

Βαθιά κουβέντα και μη βολική για όλους




Καλή χρόνια σε όλους και από εδω

μα εδω ,στην ταβερνα -καφε ,εχεις ακουσει κανενα , οταν λες μαστορα, ποσο σου χρωσταμε ,να σου λεει 30 ευρω ολα χωρις αποδειξη κ 40 με αποδειξη;
αφου υπαρχει καταλογος που λεει καφες 3, ειναι δυνατον να σου πει δωσε 2,5 κ ειμαστε οκ; σε ταβερνες - καφε ποτέ δεν εχω συναντησει αυτη την περιπτωση.

εγω ,στα καφε κ ταβερνες δεν υπαρχει περιπτωση να φυγω χωρις αποδειξη κ ας ....σχολιαζουν οι αλλοι της παρεας.
 

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
Το ξερετε το γνωμικο με τον "αναμαρτητο " εεεε?
Θελουμε και να αγοραζουμε με εκπτωση και ταυτοχρονα να παιρνουμε και αποδειξη για ολοκληρο το ποσο που πληρωσαμε . Ε δε γινεται. Απλα μαθηματικα ειναι.
Καλο θα ηταν η ¨κλεψια ¨ να ισομοιραζεται και στους δυο συναλλασομενους ετσι ωστε να ειναι χαρουμενοι και οι δυο. Αλλιως πληρωσε ολο το αρχικο ποσο χωρις παζαρια και αν δε σου κοψει αποδειξη ο καταστηματαρχης εχεις καθε δικαιωμα να διαμαρτυρεσαι
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.427
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΠΟΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.
Εν γνώσει μου.

Για μπορέσει να ανασάνει λίγο ο μεροκαματιάρης μαγαζάτορας.

Ήδη έχει στη καμπούρα του νοίκια-ΤΕΒΕ-ρεύματα-έκτακτη εισφορά-περαίωση και άλλες πίπες.
Ξέχασα.Και 'τέλος επιτηδεύματος'

Όσο για τον ΦΠΑ φίλε θεματοθετη είτε αποδοθεί είτε όχι πάλι από την τσέπη του(μαγαζάτορα) θα τον πάρει το κράτος.
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
στα καφε οταν ερθει η ωρα της πληρωμης ,ερχεται ο-η σεβιτορος κ λεει .καφες 3 σοκολατα 4, μπυρα 3 κ ο καθε ενας πληρωνει την κοπελα, χωρις καν να εχει φερει μια συνολικη οταν εφερε τα ποτα.κ οταν της πεις φερε αποδειξη σου λεει να πας μεσα στο μαγαζι.
να γιατι τα παιρνω στο κρανιο με την ....εξυπνη -δασκαλεμενη συμπεριφορα των σερβιτορων
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο τρωγόμαστε μεταξύ μας.
Τα είχαμε (και τα έχουμε ακόμη) με το δημόσιο και τις παθογένειές του. (ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ!)
Τα βάζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι για αντίποινα με όσους φοροδιαφεύγουν... (σωστό κι αυτό)
Τα βάλαμε σε κάποια φάση με τους αγρότες.. τα βάλαμε με τους "λαϊκατζήδες", με τους γιατρους, τους δικηγόρους... μέχρι και με τους καπνιστές!
Όλα σωστά και δίκαια είναι. Έχουν παρθεί μέτρα και έχουν φορολογηθεί όλοι οι παραπάνω έστω και λίιιιιγο παραπάνω σε σχέση με το τι γινόταν πριν 5-10 χρόνια...

Είδε κανείς καμιά διαφορά στην τζέπη του προς το καλύτερο;;; Περίσσεψαν σε κανέναν 5€ παραπάνω φέτος σε σχέση με πέρσι ή σε σχέση με το 2004-2008??? Κακώς μπαίνουμε στη διαδικασία αυτή γιατί είναι ένα λάθος μονοπάτι. Από το λάθος μονοπάτι δε θα βγεις ποτέ στον σωστό προορισμό.
Ακόμη κι όταν φτάσουμε να σκοτωθούμε μεταξύ μας και πλέον θα έχουν γίνει π.χ όλα τα supermarket LIDL, όλα τα φαγάδικα McDonalds, όλα τα μαγαζιά με ρούχα γίνουν αλυσίδες τύπου ΖΑRΑ και ΝΙΚΕ, όλες οι καφετέριες Mikel και Bruno οι μισθοί θα είναι κάτω των 400€ και θα χρωστάμε τον ΕΝΦΙΑ. Και πάλι τα λεφτά του "κράτους" θα είναι αποθηκευμένα εκτός Ελλάδος.
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Για μένα το ποιός κόβει αποδείξεις και το ποιός δεν κόβει απλά δείχνει ποιός είναι ο
σωστός και ποιός όχι οπότε είναι ένας μπούσουλας γιά το άν θα με ξαναδεί ή δέν στο μαγαζί του...........

Δεν μπαίνω όμως στην διαδικασία να κάνω εγώ την δουλεια του εφοριακού.....................αμισθί.....

......του εφοριακού, που στο κάτω - κάτω της γραφής υπάλληλός μου είναι, εγώ τον πληρώνω, αλλά
δεν μπορώ να τον απολύσω, άν δεν κάνει καλά την δουλειά του, αλλά εγώ τιμωρούμαι (σαν συνένοχος της μη κοπής
απόδειξεις από τον συνένοχό μου καταστηματάρχη) επειδή δεν κάνει ο εφοριακός (και κατ' επέκταση το κράτος)
σωστά την δουλειά του ........

cdefghicdefghicdefghicdefghi
 

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.193
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
μην πεφτεται στην παγίδα του κοινωνικου αυτοματισμού.....
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΠΟΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.
Εν γνώσει μου.

Για μπορέσει να ανασάνει λίγο ο μεροκαματιάρης μαγαζάτορας.

Ήδη έχει στη καμπούρα του νοίκια-ΤΕΒΕ-ρεύματα-έκτακτη εισφορά-περαίωση και άλλες πίπες.
Ξέχασα.Και 'τέλος επιτηδεύματος'

Όσο για τον ΦΠΑ φίλε θεματοθετη είτε αποδοθεί είτε όχι πάλι από την τσέπη του(μαγαζάτορα) θα τον πάρει το κράτος.
PraisingPraisingPraising
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.427
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δεν είναι του παρόντος να το αναλύσουμε γιατί 1. τραβάει μακρυά,αν θέλεις σε έναν καφέ αν βρεθούμε,ευχαρίστως και 2. όπως είπε και ο Στέλιος πιο πάνω θα κυλήσει η κουβέντα σε πολιτικό επίπεδο και είναι κρίμα παραμονές Πρωτοχρονιάς να μπλέκουμε σε συζητήσεις καφενείου.
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο τρωγόμαστε μεταξύ μας.
Τα είχαμε (και τα έχουμε ακόμη) με το δημόσιο και τις παθογένειές του. (ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ!)
Τα βάζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι για αντίποινα με όσους φοροδιαφεύγουν... (σωστό κι αυτό)
Τα βάλαμε σε κάποια φάση με τους αγρότες.. τα βάλαμε με τους "λαϊκατζήδες", με τους γιατρους, τους δικηγόρους... μέχρι και με τους καπνιστές!
Όλα σωστά και δίκαια είναι. Έχουν παρθεί μέτρα και έχουν φορολογηθεί όλοι οι παραπάνω έστω και λίιιιιγο παραπάνω σε σχέση με το τι γινόταν πριν 5-10 χρόνια...

Είδε κανείς καμιά διαφορά στην τζέπη του προς το καλύτερο;;; Περίσσεψαν σε κανέναν 5€ παραπάνω φέτος σε σχέση με πέρσι ή σε σχέση με το 2004-2008??? Κακώς μπαίνουμε στη διαδικασία αυτή γιατί είναι ένα λάθος μονοπάτι. Από το λάθος μονοπάτι δε θα βγεις ποτέ στον σωστό προορισμό.
Ακόμη κι όταν φτάσουμε να σκοτωθούμε μεταξύ μας και πλέον θα έχουν γίνει π.χ όλα τα supermarket LIDL, όλα τα φαγάδικα McDonalds, όλα τα μαγαζιά με ρούχα γίνουν αλυσίδες τύπου ΖΑRΑ και ΝΙΚΕ, όλες οι καφετέριες Mikel και Bruno οι μισθοί θα είναι κάτω των 400€ και θα χρωστάμε τον ΕΝΦΙΑ. Και πάλι τα λεφτά του "κράτους" θα είναι αποθηκευμένα εκτός Ελλάδος.


κουβεντιαζουμε , δεν τρωγομαστε μεταξυ μας.ειναι σωστα αυτα που γραφεις.
ειναι σεβαστες ολες οι αποψεις.κ ουτε θελω να σου αλλαξω(γενικα μιλαω) αυτα που πιστευεις.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.542
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο τρωγόμαστε μεταξύ μας.
...

Αν μου επιτρεπεις δεν εχεις δικιο.

Δηλαδη να κανουμε την παπια στα στραβα κρατους και πολιτων?
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.542
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν είναι του παρόντος να το αναλύσουμε γιατί 1. τραβάει μακρυά,αν θέλεις σε έναν καφέ αν βρεθούμε,ευχαρίστως και 2. όπως είπε και ο Στέλιος πιο πάνω θα κυλήσει η κουβέντα σε πολιτικό επίπεδο και είναι κρίμα παραμονές Πρωτοχρονιάς να μπλέκουμε σε συζητήσεις καφενείου.

Δεν χρειαζεται να γινει αυτο.Ας προσπαθησουμε να τον βγαλουμε ψευτη.

Αν παρολα αυτα δεν καταφερουμε να κρατησουμε μια κουβεντα στο επιπεδο που της αξιζει θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Αν μου επιτρεπεις δεν εχεις δικιο.

Δηλαδη να κανουμε την παπια στα στραβα κρατους και πολιτων?

Δεν είμαι εγώ αυτός που θα κάνω τα στραβά μάτια ποτέ και πουθενά!
Αυτό που λέω (και δεν είμαι ο πρώτος που το είπε μέσα στο θέμα... @πυξιδας990 ) είναι πως δεν είναι το πρόβλημα η φοροδιαφυγή.
Η φοροδιαφυγή έχει παταχθεί σε ένα ποσοστό. Αν αυτό το ποσοστό είναι 1%...5%.. 50%.. δεν το ξέρω. Πάντως δεν έχει καμιά σχέση με το παρελθόν. Όπως επίσης έχουν μειωθεί και οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων. Εγώ που είμαι από τη "νέα" γενιά δημοσίων υπαλλήλων από το 2009 σε σχέση με σήμερα έχω χάσει 4000-5000€ τον χρόνο σε μισθούς. Αν βάλεις και πόσο έχουν ανέβει οι διάφοροι φόροι πάμε ΑΛΛΟΥ!!!
Είδες εσύ παραπάνω λεφτά στην τζέπη σου; ή μήπως μειώθηκε το χρέος της χώρας μας στους δανειστές και δεν το ξέρω;;;;;;;;;;;;;

Δεν είναι το πρόβλημα η φοροδιαφυγή φίλοι μου. Και δεν είμαι ο αρμόδιος να σας πω εγώ ποιο είναι το πρόβλημα. Αλλά βάση απλής αριθμητικής εσείς βγάζετε κάποιο άλλο συμπέρασμα;;;; ή μήπως βολεύει τα "απλά" να τα κάνουμε περίπλοκα προκειμένου να δικαιολογούνται άλλα αίσχη???
Στην τελική παίζει να είμαστε από τις μοναδικές χώρες στην Ευρώπη (απ`όσες έχω ταξιδέψει) στις οποίες έχει τόση μεγάλη σημασία ένα χαρτάκι στο οποίο το μελάνι δεν αντέχει ούτε 2 μήνες...
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.542
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν είμαι εγώ αυτός που θα κάνω τα στραβά μάτια ποτέ και πουθενά!
Αυτό που λέω (και δεν είμαι ο πρώτος που το είπε μέσα στο θέμα... @πυξιδας990 ) είναι πως δεν είναι το πρόβλημα η φοροδιαφυγή.
Η φοροδιαφυγή έχει παταχθεί σε ένα ποσοστό. Αν αυτό το ποσοστό είναι 1%...5%.. 50%.. δεν το ξέρω. Πάντως δεν έχει καμιά σχέση με το παρελθόν. Όπως επίσης έχουν μειωθεί και οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων. Εγώ που είμαι από τη "νέα" γενιά δημοσίων υπαλλήλων από το 2009 σε σχέση με σήμερα έχω χάσει 4000-5000€ τον χρόνο σε μισθούς. Αν βάλεις και πόσο έχουν ανέβει οι διάφοροι φόροι πάμε ΑΛΛΟΥ!!!
Είδες εσύ παραπάνω λεφτά στην τζέπη σου; ή μήπως μειώθηκε το χρέος της χώρας μας στους δανειστές και δεν το ξέρω;;;;;;;;;;;;;

Δεν είναι το πρόβλημα η φοροδιαφυγή φίλοι μου. Και δεν είμαι ο αρμόδιος να σας πω εγώ ποιο είναι το πρόβλημα. Αλλά βάση απλής αριθμητικής εσείς βγάζετε κάποιο άλλο συμπέρασμα;;;; ή μήπως βολεύει τα "απλά" να τα κάνουμε περίπλοκα προκειμένου να δικαιολογούνται άλλα αίσχη???
Στην τελική παίζει να είμαστε από τις μοναδικές χώρες στην Ευρώπη (απ`όσες έχω ταξιδέψει) στις οποίες έχει τόση μεγάλη σημασία ένα χαρτάκι στο οποίο το μελάνι δεν αντέχει ούτε 2 μήνες...


Ας μεινουμε μονο στο θεμα της φοροδιαφυγης Βαγγελη,γιατι αν μπουν και αλλα στο τραπεζι η κουβεντα θα παει αλλου.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ότι και να λέτε παιδιά όλα είναι σεβαστά και σωστά αλλά το κυριότερο είναι ότι υπάρχει έλλειψη παιδείας σε σοβαρά απλά θέματα.
Τόσα χρόνια όσα έκαναν οι αποφασίζοντες μας βόλευαν και τώρα μας έχει πιάσει κ@λ@στριμούρα.
Εγω από την ματιά που τα βλέπω είναι όλα άψογα και γίνονται όπως θα έπρεπε εδώ και χρόνια, αν ζητάμε αποδείξεις όλοι θα τις κόβουν, αλλιώς ξέρουν ότι δεν θα πληρωθούν, απλα πράγματα όχι προπαίδεια . Όταν δεν ζητάμε το κάνουμε γιατί έχουμε όφελος στην τιμή.
Τι καθόμαστε και συζητάμε χωρίς νόημα, πάρτε ο καθένας την μηχανή του και φύγετε μακρυά από την μιζέρια.
Το 2019 έρχεται λαμπερό αρκει να το επιλέξουμε γιατί θα φέρει και βρωμια μαζί, πάλι !
Όλα είναι θέμα οπτικής και επιλογών
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom