αποδείξεις

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
με αφορμη την χτεσινη μας (30/12/2018) βολτα στο λαυριο κ την εκει τσιπουροκατασταση,να αναφερω μερικα πραγματα
μετα απο την συμφωνια με τον μαγαζατορα περι 10% εκπτωση επι της τιμης του καταλογου ,(μου εχει μεινει αυτο το κουσουρι γιατι με τα παιδια οταν πηγαιναμε εκδρομες πηγαινα παντα στον μαγαζατορα κ εκανα συμφωνια με αυτον τι εκπτωση θα μου εκανε ,ή του ελεγα τοσα πιατα για καθε παιδι =τοσα ευρω), το γκαρσονι εφερε το χαρτι της παραγγελιας κ πανω σε αυτο ειχε γραψει το συνολικο ποσο
οταν του ειπα ....φιλε θελω αποδειξη, μονο που δεν λιποθυμισε . πηγε αμεσως στο ...αφεντικο ,κατι κουβεντιασαν κ μετα απο αρκετη ωρα εφερε την αποδειξη με το ακριβες ποσο που κοστισαν τα φαγητα-ποτα κ μου ειπε οτι χρωσταμε οχι τοσα που γραφει η αποδειξη ,αλλα -10% = τοσα

γραφω αυτη την επαναλαμβανομενη για μενα ιστορια για να ρωτησω ποσοι απο εμας (που βγαινουμε κ πηγαινουμε σε ταβερνες κ καφε, κ στο τελος ζηταμε τον λογαριασμο ) αν δεν μας φερουν αποδειξη, την ζηταμε.
να πω βεβαια οτι το ποσο που γραφει ο καταλογος για ενα καφε ,ας πουμε 3 ευρω ,ειναι μεσα κ ο ΦΠΑ.ετσι αν μας πει δωσε 3 ευρω χωρις αποδειξη ,(συνηθες φαινομενο σε καφετερειες), τοτε τον ΦΠΑ τον βαζει στην τσεπη του ,χωρις να τον αποδωσει στο κρατος. κ βεβαια δεν θα σου πει οτι ο καφες κανει 2,5 ευρω χωρις να σου δωσει την αποδειξη,αν κ ο καταλογος αναφερει οτι κανει 3 ευρω
αν λοιπον οι περισσοτεροι απο εμας δεν ζηταμε αποδειξεις ,ο μαγαζατορας φοροδιαφευγει με την βοηθεια μας, βεβαιως -βεβαιως. ετσι, για να το απλοποιησω το θεμα, δεν θα εχει το κρατος εσοδα ,οποτε παρε κοσμε κ αλλους φορους. ασε που μπορει να μην εχει να μου καταβαλλει κ την συνταξη μου,λεμε τωρα
εσεις τι λετε περι αυτου του θεματος;
αντε βρε καλη χρονια να εχουμε
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Γι'αυτο πληρωνεις με καρτα και το φπα παει εκει που πρεπει. Ουτε αποδειξη, ουτε μαλωματα
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.171
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
αποδειξη μεχρι να σβύσει ο Ηλιος....αλλιώς καρτα....
να μην επεκταθουμε ομως σε πολιτικοοικονομικές αναλυσεις plsssss !!!!
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Ειναι λίγο χοντρό αυτό που θα πώ αλλά έτσι πιστεύω πώς είναι :

Μας βάζει το κράτος να ζητάμε ΕΜΕΙΣ τις αποδείξεις, θεωρώντας μας συνένοχους
στην φορογιαφυγή του όποιου καταστηματάρχη, γιατί αδυνατεί το ίδιο (ή δεν θέλει....)
να στήσει έναν σωστό και τίμιο και δικαιο φορολογικό σύστημα, ώστε να ικανοποιεί το αίσθημα δικαίου
των πολιτών, αλλά και της κοινωνίας, ώστε να καταβάλουν όλοι αγόγγυστα τους φόρους και
τις λοιπές εισφορές που οφείλουν....

Να βγούνε οι εφοριακοί ρε να κάνουν την δουλειά τους κι' όχι μόνο τον
δεκαπενταύγουστο στην Μύκονο για το θεαθήναι, κι' αν θέλουνε να κανω ΕΓΩ την
δουλεια του εφοριακού, ζητώντας ΕΓΩ τις αποδείξεις, ας με πληρώσουν.... Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΠΕΘΑΝΕ

Το 2018 τελείωσε και κανένας δεν ξέρει, πώς θα φορολογηθούμε για τα όποια έσοδα
είχαμε αυτό το χρόνο......Θα περιμένουμε τα σαϊνια της ΑΑΔΕ, ν' αρχίζουν εκεί κατα τον
Μάρτιο, να βγάζουν διαταγές και εγκυκλίους, τον Απρίλιο να τις τροποποιούνε, τον Μάϊο να στέλνουν
συμπληρωματικές διευκρινήσεις και πάει λέγοντας......ας το διάλο ρε......
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
.....να μην επεκταθουμε ομως σε πολιτικοοικονομικές αναλυσεις plsssss !!!!


Εχασες..... την ώρα που ποστάριζες έγραφα και το είδα λίγο αργά.............Angry old manAngry old man
 

aeriko

new member
Δημοσιεύσεις
167
Όνομα
Πάνος
με αφορμη την χτεσινη μας (30/12/2018) βολτα στο λαυριο κ την εκει τσιπουροκατασταση,να αναφερω μερικα πραγματα
μετα απο την συμφωνια με τον μαγαζατορα περι 10% εκπτωση επι της τιμης του καταλογου ,(μου εχει μεινει αυτο το κουσουρι γιατι με τα παιδια οταν πηγαιναμε εκδρομες πηγαινα παντα στον μαγαζατορα κ εκανα συμφωνια με αυτον τι εκπτωση θα μου εκανε ,ή του ελεγα τοσα πιατα για καθε παιδι =τοσα ευρω), το γκαρσονι εφερε το χαρτι της παραγγελιας κ πανω σε αυτο ειχε γραψει το συνολικο ποσο
οταν του ειπα ....φιλε θελω αποδειξη, μονο που δεν λιποθυμισε . πηγε αμεσως στο ...αφεντικο ,κατι κουβεντιασαν κ μετα απο αρκετη ωρα εφερε την αποδειξη με το ακριβες ποσο που κοστισαν τα φαγητα-ποτα κ μου ειπε οτι χρωσταμε οχι τοσα που γραφει η αποδειξη ,αλλα -10% = τοσα

γραφω αυτη την επαναλαμβανομενη για μενα ιστορια για να ρωτησω ποσοι απο εμας (που βγαινουμε κ πηγαινουμε σε ταβερνες κ καφε, κ στο τελος ζηταμε τον λογαριασμο ) αν δεν μας φερουν αποδειξη, την ζηταμε.
να πω βεβαια οτι το ποσο που γραφει ο καταλογος για ενα καφε ,ας πουμε 3 ευρω ,ειναι μεσα κ ο ΦΠΑ.ετσι αν μας πει δωσε 3 ευρω χωρις αποδειξη ,(συνηθες φαινομενο σε καφετερειες), τοτε τον ΦΠΑ τον βαζει στην τσεπη του ,χωρις να τον αποδωσει στο κρατος. κ βεβαια δεν θα σου πει οτι ο καφες κανει 2,5 ευρω χωρις να σου δωσει την αποδειξη,αν κ ο καταλογος αναφερει οτι κανει 3 ευρω
αν λοιπον οι περισσοτεροι απο εμας δεν ζηταμε αποδειξεις ,ο μαγαζατορας φοροδιαφευγει με την βοηθεια μας, βεβαιως -βεβαιως. ετσι, για να το απλοποιησω το θεμα, δεν θα εχει το κρατος εσοδα ,οποτε παρε κοσμε κ αλλους φορους. ασε που μπορει να μην εχει να μου καταβαλλει κ την συνταξη μου,λεμε τωρα
εσεις τι λετε περι αυτου του θεματος;
αντε βρε καλη χρονια να εχουμε

Καλημέρα, το μαγαζί ήταν άνδρο λαμόγιων, από τον παππού, τον σερβιτόρο μέχρι τον παρακείμενο ψαρά.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
αιρκοντισιον τα παρατανε αναμενα,μερικες φορες τα δουλευουν και χωρις λογο,τα σβηνει η καθαριστρια,αν εχει φιλοτιμο το απογευμα..
απαγορευεται το καπνισμα,αλλα το τσιγαρακι του μαγκα,διπλα σε σενα που εξηπηρετεισαι..
ενα σκασμο απο παροχες,γαλατα,παπουτσια κλτπ....
πληρη ασυδοσια στην καταναλωση χαρτιου....
καποιος το παιζει και αντιπολιτευση..καθηστερει μια υπογραφη,3 μηνες απληρωτος καποιος...ελευθερος επαγγελματιας....
λαικα πανηγυρια κτλπ επιδοτουμενα,ναι αυτα που χορευουν...στοιχιζουν 10 ,κανουν 4,6 για ιδιωτικους σκοπους...
και αλλα πολλα...του σπαταλου κρατους..που το πληρωνει ο ιδιωτικος τομεας, που στην τελικη αναλυση τη φορολογια του τη βγαζει απο την τσεπη του και δεν ειναι λογιστικη οπως του κρατικου..
γιατι η κασαδουρα του 600ε π.χ για να εχεις καταστημα δεν εχει καμια σχεση με ενα χαρτι που υποτιθεται παιρνεις τοσα,κραταω τοσα και στο χερι εχεις τοσα..
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Καλημέρα, το μαγαζί ήταν άνδρο λαμόγιων, από τον παππού, τον σερβιτόρο μέχρι τον παρακείμενο ψαρά.



Δεν αμφιβάλω απλά το ''πλάτιασα'' λίγο το θέμα.....
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Αν δεν φέρει απόδειξη, δεν πληρώνεις
Άπλα, λιτά, δωρικά
Αν πει κάτι φωνάζεις αστυνομία και ΣΔΟΕ και κάθεσαι γελώντας σε μια γωνιά
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Zηταω παντα αποδειξη.Το κακο ειναι οτι υπαρχουν περιπτωσεις που θα παω σε μαγαζι φιλου και αν δεν μου κοψει,ερχομαι σε δυσκολη θεση να την ζητησω.

Την επομενη,για να μην ερχομαι σε δυσκολη θεση,παω αλλου.:D
 

aeriko

new member
Δημοσιεύσεις
167
Όνομα
Πάνος
αιρκοντισιον τα παρατανε αναμενα,μερικες φορες τα δουλευουν και χωρις λογο,τα σβηνει η καθαριστρια,αν εχει φιλοτιμο το απογευμα..
απαγορευεται το καπνισμα,αλλα το τσιγαρακι του μαγκα,διπλα σε σενα που εξηπηρετεισαι..
ενα σκασμο απο παροχες,γαλατα,παπουτσια κλτπ....
πληρη ασυδοσια στην καταναλωση χαρτιου....
καποιος το παιζει και αντιπολιτευση..καθηστερει μια υπογραφη,3 μηνες απληρωτος καποιος...ελευθερος επαγγελματιας....
λαικα πανηγυρια κτλπ επιδοτουμενα,ναι αυτα που χορευουν...στοιχιζουν 10 ,κανουν 4,6 για ιδιωτικους σκοπους...
και αλλα πολλα...του σπαταλου κρατους..που το πληρωνει ο ιδιωτικος τομεας, που στην τελικη αναλυση τη φορολογια του τη βγαζει απο την τσεπη του και δεν ειναι λογιστικη οπως του κρατικου..
γιατι η κασαδουρα του 600ε π.χ για να εχεις καταστημα δεν εχει καμια σχεση με ενα χαρτι που υποτιθεται παιρνεις τοσα,κραταω τοσα και στο χερι εχεις τοσα..
Που κολλαει το σεντονι;

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Που κολλαει το σεντονι;

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
κωλαει οτι εχω βαρεθει κατα καιρους να ασχολουμαστε με καποιον ελευθερο επαγγελματια που δεν εκοψε αποδειξη,αλλα για την ταμπακερα δεν μιλαει κανενας
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δεν είναι πολιτικό θέμα αλλά καθαρά κοινωνικό. Δυστυχώς όπου Έλληνας και λαμογιά έτσι είμαστε και δεν αλλάζουμε μέχρι να το φάμε καμμία 400 χρόνια να συνέλθουμε.

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά στην πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών!
 

aeriko

new member
Δημοσιεύσεις
167
Όνομα
Πάνος
αποδειξη μεχρι να σβύσει ο Ηλιος....αλλιώς καρτα....
να μην επεκταθουμε ομως σε πολιτικοοικονομικές αναλυσεις plsssss !!!!

κωλαει οτι εχω βαρεθει κατα καιρους να ασχολουμαστε με καποιον ελευθερο επαγγελματια που δεν εκοψε αποδειξη,αλλα για την ταμπακερα δεν μιλαει κανενας

Ας σεβαστούμε την επιθυμία του admin και να σταματήσουμε εδώ.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Σαν δημόσιος υπάλληλος που είμαι είχα την ψευδαίσθηση πως κόβοντας αποδείξεις κτλ κτλ θα σταματήσει να μειώνεται ο μισθός μου...

Πλέον που όντως μπορεί να φοροδιαφευγει ο ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά το ποσοστό είναι πάρα μα πάρα πάρα πολύ λιγότερο σε σχέση με το παρελθόν, ο μισθός μου δε λέει να σταματήσει να κατρακύλα. Ούτε και η φορολογία μου λέει να ελαφρύνει πουθενά!! Άρα ποιο το αποτέλεσμα;;

Επίσης για το μεγαλύτερο (αν όχι το συντριπτικό) ποσοστό των ελεύθερων επαγγελματιών η φοροδιαφυγή πλέον είναι μια λύση επιβίωσης που την εξασκούν με φόβο και τρόμο!! Δε θα ήθελα με τίποτα να είμαι στη θέση τους.

Δεν τους βάζω στο ίδιο καζάνι όλους. Μιλάω για τους ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν μια οικογενειακή επιχείρηση και όχι για μεγαλοκαρχαριες οι οποίοι έχουν offshore.
Επίσης έχω την αίσθηση πως η βόρεια Ελλάδα ζει μια άλλη πραγματικότητα σε σχέση με τους "παλαιο-Ελλαδιτες". Όπου παίζουν πολλές κουμπαριες τα πράγματα αλλάζουν.
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Απόδειξη θελουμε να μας κόβουν
Αλλά εμείς να μην κόβουμε
Στον καφέ με τα 3 ευρώ καλά κάνουμε
Αλλά μόλις πάμε σε μια άλλη δουλειά που κάνει π.χ 1500 ευρώ και μας πουν δώσε 1300 και μην πάρεις απόδειξη το κάνουμε ευχαρίστως
Εκεί δεν φοροδιαφεύγει ;;

Βαθιά κουβέντα και μη βολική για όλους



Καλή χρόνια σε όλους και από εδω
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Απόδειξη θελουμε να μας κόβουν
Αλλά εμείς να μην κόβουμε
Στον καφέ με τα 3 ευρώ καλά κάνουμε
Αλλά μόλις πάμε σε μια άλλη δουλειά που κάνει π.χ 1500 ευρώ και μας πουν δώσε 1300 και μην πάρεις απόδειξη το κάνουμε ευχαρίστως
Εκεί δεν φοροδιαφεύγει ;;

Βαθιά κουβέντα και μη βολική για όλους



Καλή χρόνια σε όλους και από εδω
Ακριβως έτσι είναι δυστυχώς.
Από παντού υπάρχει διαρροή, είναι καθαρά θέμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Γι'αυτο πληρωνεις με καρτα και το φπα παει εκει που πρεπει. Ουτε αποδειξη, ουτε μαλωματα
ο φπα δεν ειναι στην καρτα!!
η καρτα παει στην τραπεζα. ειναι η τραπεζα συνδεδεμενη με το ΤΑΧΙΣ;οχι ,αρα κ με καρτα να πληρωσεις αν δεν ζητησεις αποδειξη δεν θα αποδωθει ο φπα στο κρατος
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Απόδειξη θελουμε να μας κόβουν
Αλλά εμείς να μην κόβουμε
Στον καφέ με τα 3 ευρώ καλά κάνουμε
Αλλά μόλις πάμε σε μια άλλη δουλειά που κάνει π.χ 1500 ευρώ και μας πουν δώσε 1300 και μην πάρεις απόδειξη το κάνουμε ευχαρίστως
Εκεί δεν φοροδιαφεύγει ;;

Βαθιά κουβέντα και μη βολική για όλους


Καλή χρόνια σε όλους και από εδω

Ετσι ειναι Ηλια,οπως μας βολευει καθε φορα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
ο φπα δεν ειναι στην καρτα!!
η καρτα παει στην τραπεζα. ειναι η τραπεζα συνδεδεμενη με το ΤΑΧΙΣ;οχι ,αρα κ με καρτα να πληρωσεις αν δεν ζητησεις αποδειξη δεν θα αποδωθει ο φπα στο κρατος

Φυσικα,το κρατος πληρωνεται συμφωνα με τις αποδειξεις που κοβει καποιος.
 
Top Bottom