απλα ......μοναχικη ψυχοθεραπευτικη βολτα μεχρι το Οσλο

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
γεια σας....
σκεφτικα να μοιραστω εδω μαζι σας την βολτα που εκανα μεχρι το Οσλο .....(9 μερες)
μετα απο πολλες σκεψεις ...και με μια δοση ισως απερισκεψιας !!!.....ειπα ναι θα παω....
Αυγουστος 2016..
αναχωρηση απο την πολη μου , το απογευμα καθοτι δουλευα μεχρι το μεσημερι....και το βραδακι ειμαι στην Σοφια .....ανιαρο ταξιδι μια που εχω κανει αυτη τη διαδρομη πολλες φορες...αλλα πλεον εχει πολυ καλο δρομο και δεν κουραζει
εχω απο πριν πολυ καιρο κλεισει τα δωματια και .....ναμε στο παρκινγκ του ξενοδοχειου
 

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
βγενω απο Βουλγαρια ..ελαχιστη κινηση και μπενω Σερβια.....τα εργα που γινονται μετα τα συνορα ..εχουν αρχισει να αποδιδουν και ενα καλο κοματι εχει παραδοθει ...οποτε φτανουμε πιο ευκολα στην πορτα της ευρωπης οπως το λεω ...την διασταυρωση του Νις.....μετα ολα ειναι ανοιχτα ..τεραστιοι δρομοι χωρις εμποδια....φυσικα σταματαω για ανεφοδιασμο και κοφυ..
οπως καταλαβενεται ο στοχος ειναι οι Σκανδιναβικες χωρες..οποτε δεν πολυ ανακατευωμε στις μεγαλες πολεις που συναντω....αν πιστευει κανεις οτι ειναι ανιαρο τετοιο ταξιδι....απλα ενημερωνω οτι τα τοπια που συναντας ..ευκολα δεν τα διαχιρειζετε το μυαλο.....οποτε επιλεγεις τι θα δεις

πλεον στην Ουγαρια ...πολυ ζεστη και κινηση στα συνορα.....μετα ηρεμα.....σταματαω για ανεφοδιασμο και η Βουδαπεστη περιμενη
 

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
φτανω αργα το απογευμα στο χοτελ !..εξω απο την Βουδαπεστη, και ταχτοποιουμε .....δεν κανω πολλα πολλα ...φαγητο και ξεκουραση ...μου αρεσει να παρατηρω το κοσμο που ταξιδευει ...και αυτο κανω !...αν εινα δυνατον αορατος....επωμενο πρωι περασμα απο την πολη

ενημερωνω οτι υπαρχουν αρκετες φωτο απο εδω....απλα δεν ανεβενουν ευκολα !...οποτε για την ροη του γραψιματος , θα τις ανεβασω πιο αργα.....εμεις απλα συνεχειζουμε !!
 
Τελευταία επεξεργασία:

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
μετα την Βουδαπεστη ..οπως πολλοι ξερουν ..και οσοι θελουν να μαθουν για να πανε φυσικα...το τοπιο ειναι πολυ ομορφο ...με συνεπηρε τοσο πολυ , που δεν σταματισα για φωτο !!...απολαυσα την οδηγηση και το φυσικο καλος.......απλα η κινηση ειναι τοση πολυ που πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος.....
σιγα σιγα φτανω στα συνορα με την Σλοβακια.....δραματικα αλαζει το επιπεδο των δρομων και του καιρου !!.....αρκετα φτωχη μαλον χωρα ....

αυτο συναντας μπενωντας....και καμια υποψια οτι αυτα τα ανυπαρκτα συνεφα.....θα γινουν σε μια ωρα καταιγιδα...
 

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
σε λιγο η Μπρατισλαβα μπροστα μου.....ομορφη πολη , αλλα ο στοχος ειναι η διαδρομη και οχι η επισκεψη σε ολες τις πολεις.....και φυσικα πρεπει το βραδυ να ειμαι λιγο εξω απο το Βερολινο ......οκ δεν κυλισαν ολα τοσο απλα οσο διαβαζωνται...
γιναν καποιες καταστασεις .....και απο πραγματα που δεν περιμενεις , ιδρωνεις απο το στρες...αλλα αυτα σε λιγο...


η γεφυρα που περνας απο την Μπρατισλαβα...και κατω η κεντρικη ευρωπη , διχνει το προσωπο της.....βροχα που θα γινει εντονη ...συναιχιζουμε κανονικα μια που εχω βαλει το αδιαβροχο ,...και νασου το πρωτο θεματακι!!...η βαση χιαστη του ραμαουντ δεν μαγγωνει καλα το κινητο- τζιπιες με το αδιαβροχο περιβλημα (λεπτο ειναι)...και με το πεταει καθε τοσο....οποτε σταματω οπου νανε μεσα στην βροχη να το φιτιαξω, και οι νταλικες περνανε αερα διπλα μου.....στρες......καταφερνω να το στρωσω και να το κραταει ....αλλα με το παραμικρο βγενει....συνεχιζω ομως....η Τσεχια περιμενει ...
 

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
μπενω Τσεχια....
πλεον η βροχη εχει σταματηση ...και ηρεμισα καπως, βγαζω και το αδιαβροχο καλυμα απο το κινητο και πλεον κινουμε ηρεμα.....αλλα οχι για πολυ !!!!
φτανω στο Μπρνο ..και μπερδευωμε , δεν ξερω γιατι αλλα το επαθα ..και περνω το δρομο για Πολωνια......οκ σε λιγα μετρα το τζιπι με βγαζει στο σωστο δρομο.....οχι τοσο απλα οπως διαβαζετε....ολοκληρο κυκλο εκανα....
περνω τον σωστο δρομο και ξεκιναω για Πραγα ( ξερω οτι επρεπε να μπω....αλλα ειπαμε )....
η κινηση πλεον ειναι σε αλλο επιπεδο ...πολλα εργα και απιστευτη ουρα , πιστευω αυτα τα μεγεθη εδω στην χωρα μας δεν υπαρχουν..καθοτι απο εκει περνανε δρομοι με πολυ εμπρορικη κινηση....
φτανω Πραγα ....και στηνεξοδο που θα επρεπε να παρω για Δρεσδη...κλεστη!!..ναι το ταξιδι με μοτοσυκλετα εχει αρχισει για καλα...
παλι το τζιπι με κανει ενα τεραστιο κυκλο , οπου χανω τελειως τον προσανατολισμο μου..και νωμιζω πως παω πισω.......κατι που με εκανε να προσεχω πολυ για ναδω ταμπελα που να λει προς Δρεσδη και να ηρεμισω.....ναι την βρηκα...αλλα πολλα χιλιομετρα μετα.....οποτε φωτο γιοκ !!....

ο δρομος προς Γερμανια απο Τσεχια ..εχει ακομη την παλια διαδρομη ..ενωειτε απο εκει που πηγα εγω..για Δρεσδη....και περναει απο χωρια ....με οτι αυτο συνεπαγεται...
και η περιφημη αδιαβροχη θηκη .....
 

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
μετα απο ολα αυτα ...δεν εγεινε τιποτα αλλο !!!
φτανω στο χοτελ ...ιμπις χοτελς, οικονομικα και καθαρα....παω για φαγητο στα κοντινα μακντοναλτς. κατι που εκανα σχεδον σε ολο το ταξιδι και γιατι το οικομικο θεμα ηταν θεμα.....και γιατι ειναι σταθερο φαι ..οχι το καλυτερο αλλα δεν θα σε πιασει κατι στο δρομο !!
την επομενη μερα πρεπει να παω στο Ροστοκ , και να παρω το πλοιο για Δανια....και φυσικα αρχιζει το καλο μερος του ταξιδιου....συναιχιζουμε !

Ροστοκ .....το λιμανι
 
Τελευταία επεξεργασία:

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
μπανωντας στο πλοιο , και το πρωτο σοκ !!..η ομιλιες εντελως ξενες στα αυτια μου . τεσπα και το καλυτερο
...συνανταω κατι Αγγλους.....τωρα τι να πω....δειτε μονοι σας.....ετων αντε γεια !!...μηχανες , το ιδιο .αλλα 22 μερες στο δρομο και συναιχιζαν ....πολυ καλο παραγειγμα για οσους νωμιζουν οτι η ηλικια τους εχει περασει....
 

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
παω στο ξενοδοχειο...πλεον ολα εδω ειναι πολυ πιο ακριβα....
φυσικα επισκεψη στην μικρη γοργονα !

εκει βρηκα μια κινεζα!..οπου και με εβγαλε τις φωτο που φενωμε ολοκληρος !
 
Τελευταία επεξεργασία:

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
αφου εκανα βολτα στην πολη .....μαζευωμε στο χοτελ ...αυριο περνω το πλοιο για Σουηδια ....
επελεξα μια μικρη πολη και ενα πορθμειο εκει αντι για την μεγαλη γεφυρα ερεσουντ....τελικα καλα εκανα !!
πρωι πρωι στο πλοιο !
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
αφου εκανα βολτα στην πολη .....μαζευωμε στο χοτελ ...αυριο περνω το πλοιο για Σουηδια ....
επελεξα μια μικρη πολη και ενα πορθμειο εκει αντι για την μεγαλη γεφυρα ερεσουντ....τελικα καλα εκανα !!
πρωι πρωι στο πλοιο !
Σάκη για ποιο λόγο απέφυγες τη γέφυρα;
 

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
απλα θα ηθελα να τονισω οτι..φυσικα υπαρχουν πολυ καλυτερα ταξιδιωτικα, και πολυ πιο εμπειροι ταξιδευτες, οποτε δεν διεκδηκουμε κανενα τιτλο !...απλα μια βολτα ηταν με πολλες ομορφες στιγμες ...λιγα τα φραγκα και ο χρονος ...αλλα μεταξυ κλαψας -καναπε ..και ταξιδιου με περιορισμενο χρονο , επελεξα το δευτερο !
παραθετω τις φωτο μου καθαρα σαν προτροπη ..ενωειτε οι πολλες ιδιωτικες φωτο ειναι μονο για μενα !.....
συναιχιζουμε προς Σουηδια !
Σάκη για ποιο λόγο απέφυγες τη γέφυρα;
.....ηθελα να δω κατι πιο μεσα στην χωρα.....και με ανταμοιψε !....ασε που την γεφυρα την αφησα για ...επομενο !!!
 
Top Bottom