Ψηφιακη ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης στο κινητό

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

18 Ιουλίου 2022

Ψηφιακό πορτοφόλι: Όλες οι νεότερες πληροφορίες για ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης στο κινητό​



Για το θέμα μίλησε ο υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Κυριάκος Πιερρακάκης σε τηλεοπτική εκπομπή του ΣΚΑΙ. Όπως είπε, πριν από το τέλος του μήνα έρχονται δίπλωμα και άδεια οδήγησης στο κινητό τηλέφωνο των πολιτών.
“Ελπίζουμε να μην αλλάξει γιατί τεχνικά είμαστε ήδη έτοιμοι όπως και νομοθετικά. Πλέον περιμένουμε να κάνουμε μόνο κάποιες τελικές ρυθμίσεις. Αυτό το οποίο συζητάμε εδώ και χρόνια είναι ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης στο κινητό. Δηλαδή να έχουμε μια εφαρμογή όπως αυτή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι στα κινητά τους τηλέφωνα με το wallet. Να έχουμε ένα ψηφιακό πορτοφόλι. Στο δε ψηφιακό πορτοφόλι να μπορεί είναι και η ταυτότητα μας και το δίπλωμα οδήγησης. Είπαμε πριν από το τέλος του μήνα αυτό ξεκινάει” τόνισε και πρόσθεσε πως “είναι μια συμβολική αλλαγή σε σχέση με το πώς κινούμαστε. Και είναι και μια διευκόλυνση βγαίνοντας από το σπίτι για παράδειγμα να μπορούμε να έχουμε τα στοιχεία της ταυτότητας στο κινητό τηλέφωνο”.
“Θα ανακοινωθεί από τον πρωθυπουργό αυτό. Θα είναι και οι συναρμόδιοι υπουργοί, κ.κ. Θεοδωρικάκος και ο Καραμανλής. Όλοι από κοινού έχουμε προβεί σε μια πολύ μεγάλη αλλαγή. Υλοποιούμε το όραμα του Πρωθυπουργού πραγματικά για ένα κράτος το οποίο μπορεί να λειτουργεί καλύτερα και γρηγορότερα αλλά και να διευκολύνουμε τον κόσμο”, σημείωσε.

πηγη:https://www.enikonomia.gr/my-money/psifiako-portofoli-oles-oi-neoteres-pl/393836/
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το φέρνω βόλτα ώρα αλλά δεν θα γράψω.
Ούτε εγώ θα βγάλω.
Δεν με βαραίνουν δύο καρτελακια.. Bcdefgh
ουτε εμενα γιατι τα αφηνω σπιτι Rolling
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αυτή η κυβέρνηση με τις δήθεν διευκολύνσεις είναι πιάσε το αυγό και κούρεψε το.
Καμμία διευκόλυνση επι της ουσίας δεν βρίσκω με τέτοιες υποτίθεται καινοτομίες
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Αυτή η κυβέρνηση με τις δήθεν διευκολύνσεις είναι πιάσε το αυγό και κούρεψε το.
Καμμία διευκόλυνση επι της ουσίας δεν βρίσκω με τέτοιες υποτίθεται καινοτομίες
Προσωρινή ακινησία και άρση αυτής, από το σπίτι, χωρίς να τρέχεις σε εφορία.
Προσεχώς, μεταβίβαση οχήματος, από το σπίτι, χωρίς ουρές και επιτήδειους σε υπηρεσίες.
Προσεχώς, κρατικές πινακίδες και τέλος το μπάχαλο και οι ανισορροπίες με τα κλασσικά.

Ενα σωρό άλλα ψηφιακά, που δεν έχουν να κάνουν άμεσα με την μοτοσυκλέτα, όπως φορολογικές δηλώσεις, δηλώσεις μίσθωσης ενοικίων, μισθολογικά πράγματα, ασφαλιστικά πράγματα κ.ο.κ. που γίνονται από το σπίτι, χωρίς να τρέχεις σε υπηρεσίες.

Τίποτα από όλα αυτά δεν σου φαίνεται χρήσιμο εσένα, και προτιμάς να τρέχεις σε ουρές σε υπηρεσίες.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Προσωρινή ακινησία και άρση αυτής, από το σπίτι, χωρίς να τρέχεις σε εφορία.
Προσεχώς, μεταβίβαση οχήματος, από το σπίτι, χωρίς ουρές και επιτήδειους σε υπηρεσίες.
Προσεχώς, κρατικές πινακίδες και τέλος το μπάχαλο και οι ανισορροπίες με τα κλασσικά.

Ενα σωρό άλλα ψηφιακά, που δεν έχουν να κάνουν άμεσα με την μοτοσυκλέτα, όπως φορολογικές δηλώσεις, δηλώσεις μίσθωσης ενοικίων, μισθολογικά πράγματα, ασφαλιστικά πράγματα κ.ο.κ. που γίνονται από το σπίτι, χωρίς να τρέχεις σε υπηρεσίες.

Τίποτα από όλα αυτά δεν σου φαίνεται χρήσιμο εσένα, και προτιμάς να τρέχεις σε ουρές σε υπηρεσίες.
Το έχασες το θέμα εντελώς.

Αναφέρθηκα στο θέμα μας που είναι οι ψηφιακές διευκολύνσεις με ταυτότητα και δίπλωμα σε ψηφιακό πορτοφόλι, όπως λέει και ο τίτλος του.
Αν έλεγε κάτι άλλο δεν θα σχολίαζα καν.
Αλλά μας έχουν πρήξει τα ουμπαλα με τα δήθεν καλά που κάνουν.


Τα υπόλοιπα ψυφιακά στην πλειοψηφία τους, ενεργοποιήθηκαν ελέω Covid, για να αποφεύγεται η φυσική παρουσία σε υπηρεσίες.

Όσο για τα bold στην τελευταία παράγραφο σου που αναφέρεσαι σε εμένα προσωπικά, ούτε καν ξέρεις ποιος είμαι για να ξέρεις και πως πράττω.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Θα παρακαλεσω να μεινουμε στο θεμα μας και οχι στα πεπραγμενα η οχι των κυβερνησεων.

Δινεται μια δυνατοτητα που σε καποιους θα φανει χρησιμη.Μην ειμαστε αρνητικοι σε ολα.
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Προσωπικά εγώ θα πω ότι θα με βολέψει να το έχω στο κινητό μου και το δίπλωμα και την ταυτότητα
Δυστυχώς πλέον το κινητό έχει γίνει προέκταση και του χεριού μας μας και την ζωής μας και όλα περνάνε από αυτό και ελέγχονται από αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Τις εξελίξεις που έρχονται δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε.
Όλοι έχουμε πέσει σε μπλόκο τροχαίας.
Έχετε αντιληφθεί τι κάνουν;
Ζητάνε δίπλωμα, άδεια κ ταυτότητα, πάνε στο περιπολικό, δίνουν τα στοιχεία μας στα κεντρικά κ τους απαντούν αν είμαστε καταζητούμενοι ή φυγόδικοι.
Ποιο θα είναι το μέλλον;
Όλοι θα έχουμε έναν προσωπικό κωδικό.
Θα είναι με αριθμούς μόνο ή συνδυασμός μαζί με ψηφία.
Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι μεγάλων εταιρειών το γνωρίζουν αυτό, γιατί στην κάρτα προσέλευσης κ αποχώρησης που χτυπάνε, έχουν όλα τα στοιχεία τους κ με ένα απλό κλικ μπορεί ο αρμόδιος υπάλληλος τα πάντα.
Εγώ ας πούμε έχω κάνει μια μικρή "αντίσταση" κ επί 23 χρόνια δεν έχω δώσει το σταθερό τηλέφωνο του σπιτιού μου.
Έτσι λοιπόν, θα έχουμε τον κωδικό που προανέφερα, σίγουρα θα είναι κ barcode στο κινητό κ σε κάθε έλεγχο ή οπουδήποτε χρειάζεται, ο κάθε αστυνομικός ή δημόσιος υπάλληλος, θα μπορεί να βλέπει που δουλεύουμε, αν χρωστάμε κάπου, αν είμαστε καταζητούμενοι, αν έχουμε εκκρεμότητες με την δικαιοσύνη, αν έχουμε πρόβλημα με την υγεία μας, την οικογενειακή μας κατάσταση κ άλλα πολλά.
Μας φαίνεται ακραίο κ εξοργιστικο σενάριο;
Σίγουρα είναι.
Δεν είδα όμως τόσο έντονες αντιδράσεις όταν στην πανδημία πρόθυμα δίναμε τα στοιχεία μας στον κάθε υπάλληλο, για να μας αφήσει να μπούμε σε κάποιο κατάστημα.
Συμπέρασμα δικό μου...
Δίπλωμα κ ταυτότητα στο κινητό;
Προσωπικά λέω ναι, αφού έτσι κ αλλιώς όλα τα γνωρίζουν.
Θα πρόσθετα μάλιστα κ τις άδειες κυκλοφορίας, γιατί ποτέ δεν τις αφήνω στα οχήματα μου, αλλά πάντα στο τσαντάκι μου.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.496
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Gov.gr Wallet – Διαθέσιμη η εφαρμογή για ταυτότητα και δίπλωμα​

fe1a509216ec860246fe6a334f01d884_XL.jpg

Σήμερα, Τετάρτη 27/7, θα παρουσιαστεί και επίσημα η νέα εφαρμογή για smatphones που θα φιλοξενεί ψηφιακά αντίγραφα του Δελτίου Ταυτότητας και του Διπλώματος Οδήγησης.
Η εφαρμογή μάλιστα είναι ήδη διαθέσιμη για κατέβασμα στα Google Play (Android) και App Store (iOS) από το βράδυ της Τρίτης 26/7, χωρίς ωστόσο να μπορεί ακόμη να χρησιμοποιηθεί καθώς δεν είναι ενεργοποιημένες οι υπηρεσίες έκδοσης ψηφιακών αντιγράφων των επίσημων εγγράφων.

Αυτό αναμένεται να γίνει μετά την επίσημη παρουσίαση της εφαρμογής από τον υπουργό Επικρατείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Κυριάκο Πιερρακάκη, τον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη, Τάκη Θεοδωρικάκο και τον υπουργό Υποδομών & Μεταφορών Κώστα Αχ. Καραμανλή, σε ειδική εκδήλωση στην οποία θα παραστεί και ο πρωθυπουργός.
Η εφαρμογή ακολουθεί την ίδια λογική με αυτή που είχε στηθεί για τα πιστοποιητικά covid, ωστόσο με μια ειδοποιό διαφορά: τα ψηφιακά αυτά αντίγραφα πλέον είναι αποδεκτά για ταυτοποίηση από φορείς του δημόσιου τομέα, δικαστικές αρχές καθώς και φυσικά και νομικά πρόσωπα του ιδιωτικού τομέα που νομιμοποιούνται για έλεγχο ταυτότητας.

Στον αντίποδα, η ψηφιοποιημένη ταυτότητα και το δίπλωμα δε θα είναι αποδεκτά ως επίσημα έγγραφα εκτός της ελληνικής επικράτειας. Επίσης δε μπορούν να αποσταλούν μέσω email ή άλλης υπηρεσίας, καθώς είναι αυστηρά προσωπικά έγγραφα, πιστοποιημένα μέσω κωδικών taxisnet ή e-banking.
Στο μέλλον το πορτοφόλι Gov.gr Wallet θα μπορεί να εμπλουτιστεί και με άλλα ψηφιοποιημένα επίσημα έγγραφα, όπως πιστοποιητικά ΚΤΕΟ, ασφαλιστήρια, αποδείξεις πληρωμής τελών κυκλοφορίας κ.ο.κ.

Πηγη www.bikeit.gr
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Αλο ενα λιθαρακι στην Ταφοπλακα μας. με ρωτας εμενα ρε φιλε αν εχω χιλιαρικο ναγορασο αϊ φον και αϊ ποντ, πος διαολο ταλενε.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Αλο ενα λιθαρακι στην Ταφοπλακα μας. με ρωτας εμενα ρε φιλε αν εχω χιλιαρικο ναγορασο αϊ φον και αϊ ποντ, πος διαολο ταλενε.
Η δουλειά γίνεται με οποιαδήποτε συσκευή smartphone με κόστος από 80-100€ και πάνω.
Δεν είναι ανάγκη να έχει όλος ο κόσμος σούπερ ντουπερ συσκευές.

Επίσης ο παλιός, ο παραδοσιακός, ο ορθόδοξος τρόπος δεν καταργείται μιας και η ψηφιοποίηση αυτών των εγγράφων ισχύει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα!
Στο εξωτερικό πας μόνο με ταυτότητα ή διαβατήριο.
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Η δουλειά γίνεται με οποιαδήποτε συσκευή smartphone με κόστος από 80-100€ και πάνω.
Δεν είναι ανάγκη να έχει όλος ο κόσμος σούπερ ντουπερ συσκευές.

Επίσης ο παλιός, ο παραδοσιακός, ο ορθόδοξος τρόπος δεν καταργείται μιας και η ψηφιοποίηση αυτών των εγγράφων ισχύει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα!
Στο εξωτερικό πας μόνο με ταυτότητα ή διαβατήριο.
δεν σε καταλαβενω φιλε μου. δηλαδη εγω που δεν προκητε να ταξιδεψω στο εξωτερικο και δεν εχω κινιτο, μπορο να ανανεωσω με τον παλιο παραδοσιακο τροπο?
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
δεν σε καταλαβενω φιλε μου. δηλαδη εγω που δεν προκητε να ταξιδεψω στο εξωτερικο και δεν εχω κινιτο, μπορο να ανανεωσω με τον παλιο παραδοσιακο τροπο?
Εννοείτε!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αλο ενα λιθαρακι στην Ταφοπλακα μας. με ρωτας εμενα ρε φιλε αν εχω χιλιαρικο ναγορασο αϊ φον και αϊ ποντ, πος διαολο ταλενε.
Όλα ξεκινούν στα πλαίσια και στο όνομα της διευκόλυνσης.
Άσχετα αν θα γίνουν μόνιμα και αγύριστα κάποια στιγμή.
Δεν καταργείται τίποτε από τον παλιο τρόπο χρήσης, όχι ακόμα δηλαδή.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Η δουλειά γίνεται με οποιαδήποτε συσκευή smartphone με κόστος από 80-100€ και πάνω.
Δεν είναι ανάγκη να έχει όλος ο κόσμος σούπερ ντουπερ συσκευές.

Επίσης ο παλιός, ο παραδοσιακός, ο ορθόδοξος τρόπος δεν καταργείται μιας και η ψηφιοποίηση αυτών των εγγράφων ισχύει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα!
Στο εξωτερικό πας μόνο με ταυτότητα ή διαβατήριο.
Το επόμενο βήμα είναι να γίνει και στην Ευρώπη το ίδιο.
Θα προστίθενται χώρες σιγά σιγά.
 
Top Bottom