Ψηφιακη ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης στο κινητό

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το επόμενο βήμα είναι να γίνει και στην Ευρώπη το ίδιο.
Θα προστίθενται χώρες σιγά σιγά.
Νομίζω ότι ανέφεραν πως εχουν καταθέσει πρόταση προς την Κομισιόν για να εφαρμοστεί από όλη την ΕΕ.

Ακριβος. οπος στην ερευνα και παρασκευη Φαρμακων. πρωτα στα ποντικια. γιατι προτοπορους δεν μας βλεπω.
Καλά εντάξει δεν είναι τη ίδιο!
Απλά κάποιοι αποδέχονται το καινούργιο, το διαφορετικό και προχωρούν με την εποχή και κάποιοι άλλοι απλά επειδή δεν είναι τόσο δεκτικοί σε αυτά, νιώθουν άβολα το βλέπουν αρνητικά και προσπαθούν να το αποφύγουν!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Νομίζω ότι ανέφεραν πως εχουν καταθέσει πρόταση προς την Κομισιόν για να εφαρμοστεί από όλη την ΕΕ.
Όντως ισχύει αυτό
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Νομίζω ότι ανέφεραν πως εχουν καταθέσει πρόταση προς την Κομισιόν για να εφαρμοστεί από όλη την ΕΕ.


Καλά εντάξει δεν είναι τη ίδιο!
Απλά κάποιοι αποδέχονται το καινούργιο, το διαφορετικό και προχωρούν με την εποχή και κάποιοι άλλοι απλά επειδή δεν είναι τόσο δεκτικοί σε αυτά, νιώθουν άβολα το βλέπουν αρνητικά και προσπαθούν να το αποφύγουν!

Και οταν πρωτο-ειδα πριν πολλα χρονια τις κυρα-θειτσες στην ουρα σε καποια ΔΕΚΟ να πασπατευουν το facebook ... τρελλαθηκα δικε μου , εγω ακομα δεν εχω τετοιο .... φουτσμπουκ ...!abcdefghgk
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Και οταν πρωτο-ειδα πριν πολλα χρονια τις κυρα-θειτσες στην ουρα σε καποια ΔΕΚΟ να πασπατευουν το facebook ... τρελλαθηκα δικε μου , εγω ακομα δεν εχω τετοιο .... φουτσμπουκ ...!abcdefghgk
Ρε μήπως σε έκοψε το όνομα και εκ παραδρομής το νόμιζες σε κάτι με τσιμπουκ και το απέφυγες;;;

abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

chris

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
51
Περιοχή
VERIA
Όνομα
CHRISTOS
Οι ταυτότητες ΔΕΝ έχουν ισχύ ως ταξιδιωτικά έγγραφα.
Είχαμε υποχρέωση έως 31/12/21 να εκδώσουμε τις νέες,δεν το έκαναν κ θα πληρώσουμε εκατομμύρια πρόστιμα.
θα τα πληρώσουμε εμείς!Οχι αυτοι που δεν έκαναν το διαγωνισμό για τις ταυτότητες έτοιμο από το 2019 γιατί δεν είχε μίζα!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κυριοι χωρις να θελω να σας το χαλασω εγω ανεβασα ενα θεμα για να ενημερωσω καποιους που μπορει να ενδιαφερονται.

Η αληθεια ειναι οτι πλεον ανεβαζω σπανια θεματα που μπορει να μας αφορουν σαν ατομα και οχι σαν μοτοσυκλετιστες γιατι η εμμονη καποιων επανω σε καποια πραγματα εχει σαν αποτελεσμα την καταστροφη τους.


Θελω να πω πολλα αλλα δεν θα ηθελα να στεναχωρησω κοσμο,Smileys drinking beer Emoticon
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Και για να εχει και μια ουσια το θεμα...γνωριζει καποιος αν τα ψηφιακα εγγραφα αναγνωριζονται σε τελωνειο και εξωτερικο?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και για να εχει και μια ουσια το θεμα...γνωριζει καποιος αν τα ψηφιακα εγγραφα αναγνωριζονται σε τελωνειο και εξωτερικο?
Όχι από όσο ξέρω.
Πρόκειται για κίνηση που αφορά την εσωτερική κατανάλωση και μόνο.
Τα συγκεκριμένα (ταυτότητα /δίπλωμα) τα πρότειναν οι φωστήρες και στο ευρωκοινοβούλιο ώστε να υιοθετηθούν και από τα υπόλοιπα κράτη μέλη ,αλλά προς το παρόν έχει απορηφθεί ,δεν εξυπηρετεί πουθενά.
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Όχι από όσο ξέρω.
Πρόκειται για κίνηση που αφορά την εσωτερική κατανάλωση και μόνο.
Τα συγκεκριμένα (ταυτότητα /δίπλωμα) τα πρότειναν οι φωστήρες και στο ευρωκοινοβούλιο ώστε να υιοθετηθούν και από τα υπόλοιπα κράτη μέλη ,αλλά προς το παρόν έχει απορηφθεί ,δεν εξυπηρετεί πουθενά.

Επιπλέον, ταυτοτητα και δίπλωμα δεν "αποθηκεύονται" στη συσκευή αλλά πρέπει να έχεις δεδομένα/σύνδεση/σήμα για να "κατέβουν"/εμφανιστούν όταν ζητηθούν για έλεγχο. Ισως σε iphone αποθηκεύονται, δεν γνωρίζω. Με άλλα λόγια, δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε τετοιο επιπεδο που να αντικαταστήσουν τα χειρόγραφα. Έχουμε ακόμα (ψηφιακό) δρόμο.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.819
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Επιπλέον, ταυτοτητα και δίπλωμα δεν "αποθηκεύονται" στη συσκευή αλλά πρέπει να έχεις δεδομένα/σύνδεση/σήμα για να "κατέβουν"/εμφανιστούν όταν ζητηθούν για έλεγχο. Ισως σε iphone αποθηκεύονται, δεν γνωρίζω. Με άλλα λόγια, δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε τετοιο επιπεδο που να αντικαταστήσουν τα χειρόγραφα. Έχουμε ακόμα (ψηφιακό) δρόμο.
Κάνεις πριντ σκριν κάπως έτσι λέγεται χαχαχ και το αποθηκεύουμε σαν φωτογραφία. Στα σμαρτ τηλέφωνα έχει κάτι σαν ψαλίδακι ένα εικονίδιο το πατάς και πετάς αχαχαψ θέλω να πω κάνει αποκοπή.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Επιπλέον, ταυτοτητα και δίπλωμα δεν "αποθηκεύονται" στη συσκευή αλλά πρέπει να έχεις δεδομένα/σύνδεση/σήμα για να "κατέβουν"/εμφανιστούν όταν ζητηθούν για έλεγχο. Ισως σε iphone αποθηκεύονται, δεν γνωρίζω. Με άλλα λόγια, δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε τετοιο επιπεδο που να αντικαταστήσουν τα χειρόγραφα. Έχουμε ακόμα (ψηφιακό) δρόμο.
Μα ο λόγος που το έκαναν είναι για διευκόλυνση. Απορώ γιατί να μην κατεβαινει σε adroid.
Σε iPhone κατεβαινει κανονικά στο Appwallet και μένει εκεί αποθηκευμένο για χρήση. Δεν χρειάζεται δεδομένα ή ιντερνετ γενικά για να το δείξει κάποιος.
Όσο για το εξωτερικό, όχι δεν ισχύει.
Για ελληνικό τελωνειο ισως αλλά για τις άλλες χώρες σίγουρα όχι.

Επίσης να πω στον @Pan-dvs πως τα θέματα ανεβαίνουν για να σχολιάζουμε όσοι ενδιαφέρονται ας έχουν διαφορετική γνώμη.
Αν πάμε στα καθαρά μοτοσικλετιστικά θέματα να ανεβάζουμε τότε κανένα φορουμ δεν θα έχει ζωή.
Τα μοτοσικλετιστικά θέματα έχουν υπεραναλυθεί πολλά χρόνια και όσα καινούργια υπάρχουν είναι ανάξια αναφοράς.
Γενικά τα φορουμ φθίνουν και να πω την άποψη μου καλά κάνουν γιατί παραέχει γίνει το κακό, με τον καθένα να κάθεται πίσω από ένα πληκτρολόγιο και να γράφει ότι του κατέβει ενώ δεν κάνει ούτε μια βόλτα με την μηχανή του να γνωρίσει κανέναν άνθρωπο.
Οπότε μην χαλιέστε με τέτοια πράγματα.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Οι λουδίτες, οι μορμόνοι και ο Κωνσταντίνος Κατακουζηνός, έχουν γνωρίσει κανάν άνθρωπο σε βόλτες με την μηχανή;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μα ο λόγος που το έκαναν είναι για διευκόλυνση. Απορώ γιατί να μην κατεβαινει σε adroid.
Σε iPhone κατεβαινει κανονικά στο Appwallet και μένει εκεί αποθηκευμένο για χρήση. Δεν χρειάζεται δεδομένα ή ιντερνετ γενικά για να το δείξει κάποιος.
Όσο για το εξωτερικό, όχι δεν ισχύει.
Για ελληνικό τελωνειο ισως αλλά για τις άλλες χώρες σίγουρα όχι.

Επίσης να πω στον @Pan-dvs πως τα θέματα ανεβαίνουν για να σχολιάζουμε όσοι ενδιαφέρονται ας έχουν διαφορετική γνώμη.
Αν πάμε στα καθαρά μοτοσικλετιστικά θέματα να ανεβάζουμε τότε κανένα φορουμ δεν θα έχει ζωή.
Τα μοτοσικλετιστικά θέματα έχουν υπεραναλυθεί πολλά χρόνια και όσα καινούργια υπάρχουν είναι ανάξια αναφοράς.
Γενικά τα φορουμ φθίνουν και να πω την άποψη μου καλά κάνουν γιατί παραέχει γίνει το κακό, με τον καθένα να κάθεται πίσω από ένα πληκτρολόγιο και να γράφει ότι του κατέβει ενώ δεν κάνει ούτε μια βόλτα με την μηχανή του να γνωρίσει κανέναν άνθρωπο.
Οπότε μην χαλιέστε με τέτοια πράγματα.
Τα θεματα να σχολιαζονται σαν θεμα και με απαντησεις που αφορουν το θεμα.

Εδω βαλαμε fuel pass,εμβολια,επιβιωση,πληρωμες με μετρητα αντι καρτας, και αλλα πολλα.

Επισης καθε φορα που θα ανεβαζει καποιος κατι που κανει καποια κυβερνηση θα το παιρνουμε απο την αρχη το παραμυθι και θα κυνηγαμε ανεμομυλους;

ΥΓ,Δεν χαλνιεμαι Γιαννη,αλλα δεν μπορω και να μην πω την αποψη μου οταν βλεπω κατι να επαναλαμβανεται σε μονιμη βαση.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τα θεματα να σχολιαζονται σαν θεμα και με απαντησεις που αφορουν το θεμα.

Εδω βαλαμε fuel pass,εμβολια,επιβιωση,πληρωμες με μετρητα αντι καρτας, και αλλα πολλα.

Επισης καθε φορα που θα ανεβαζει καποιος κατι που κανει καποια κυβερνηση θα το παιρνουμε απο την αρχη το παραμυθι και θα κυνηγαμε ανεμομυλους;
Ανεμόμυλους κυνηγούσε ο Δον Κιχώτης.
Εμείς εδώ κάνουμε κουβέντα για διαφορά θέματα ώστε να υπάρχει έστω μια επαφή και μια προστριβή έτσι για να γυρνάνε τα λάδια του μυαλού μας.
Εντάξει το να πω για παράδειγμα ότι αυτός που το σκέφτηκε να βάλει ταυτότητα και δίπλωμα στο κινητό το κάνει για να ελέγχει έμμεσα, δεν είμαι εντός θέματος ?
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.819
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Μα ο λόγος που το έκαναν είναι για διευκόλυνση. Απορώ γιατί να μην κατεβαινει σε adroid.
Σε iPhone κατεβαινει κανονικά στο Appwallet και μένει εκεί αποθηκευμένο για χρήση. Δεν χρειάζεται δεδομένα ή ιντερνετ γενικά για να το δείξει κάποιος.
Όσο για το εξωτερικό, όχι δεν ισχύει.
Για ελληνικό τελωνειο ισως αλλά για τις άλλες χώρες σίγουρα όχι.

Επίσης να πω στον @Pan-dvs πως τα θέματα ανεβαίνουν για να σχολιάζουμε όσοι ενδιαφέρονται ας έχουν διαφορετική γνώμη.
Αν πάμε στα καθαρά μοτοσικλετιστικά θέματα να ανεβάζουμε τότε κανένα φορουμ δεν θα έχει ζωή.
Τα μοτοσικλετιστικά θέματα έχουν υπεραναλυθεί πολλά χρόνια και όσα καινούργια υπάρχουν είναι ανάξια αναφοράς.
Γενικά τα φορουμ φθίνουν και να πω την άποψη μου καλά κάνουν γιατί παραέχει γίνει το κακό, με τον καθένα να κάθεται πίσω από ένα πληκτρολόγιο και να γράφει ότι του κατέβει ενώ δεν κάνει ούτε μια βόλτα με την μηχανή του να γνωρίσει κανέναν άνθρωπο.
Οπότε μην χαλιέστε με τέτοια πράγματα.
Φίλε κατεβαίνει σε android μια χαρά αρκεί να είναι από τα τελευταία διετίας αν έχεις κατεβαίνει
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Φίλε κατεβαίνει σε android μια χαρά αρκεί να είναι από τα τελευταία διετίας αν έχεις κατεβαίνει
Εντάξει το φυσιολογικό αυτό είναι.
Τότε δεν ξέρω ο σύντροχος @scrabler για τι κινητό αναφέρθηκε πιο πάνω.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.819
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Εντάξει το φυσιολογικό αυτό είναι.
Τότε δεν ξέρω ο σύντροχος @scrabler για τι κινητό αναφέρθηκε πιο πάνω.
Απλά πρώτα κατεβάζεις την εφαρμογή, μετά πρέπει να έχεις το ΑΦΜ να είναι η σειρά σου,και μπαίνεις στον gov.gr και σου στέλνει ένα μήνυμα για το δίπλωμα και ένα για την ταυτότητα αντίστοιχα με κάτι αριθμούς δεν κάνεις τίποτα άλλο ούτε ανεβάζεις έγγραφα τα έχουν όλα χαχαχά φακελωμενοι είμαστε απλά απολαύστε το.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ανεμόμυλους κυνηγούσε ο Δον Κιχώτης.
Εμείς εδώ κάνουμε κουβέντα για διαφορά θέματα ώστε να υπάρχει έστω μια επαφή και μια προστριβή έτσι για να γυρνάνε τα λάδια του μυαλού μας.
Εντάξει το να πω για παράδειγμα ότι αυτός που το σκέφτηκε να βάλει ταυτότητα και δίπλωμα στο κινητό το κάνει για να ελέγχει έμμεσα, δεν είμαι εντός θέματος ?
Μεχρι εκει εισαι,ασχετα αν συμφωνω η οχι με την αποψη σου.
Εγω μιλησα για τα εντελως εκτος θεματος.
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Απλά πρώτα κατεβάζεις την εφαρμογή, μετά πρέπει να έχεις το ΑΦΜ να είναι η σειρά σου,και μπαίνεις στον gov.gr και σου στέλνει ένα μήνυμα για το δίπλωμα και ένα για την ταυτότητα αντίστοιχα με κάτι αριθμούς δεν κάνεις τίποτα άλλο ούτε ανεβάζεις έγγραφα τα έχουν όλα χαχαχά φακελωμενοι είμαστε απλά απολαύστε το.

Οταν λέω "δεν κατεβαινει" εννοω πως δεν αποθηκευεται στη συσκευή android, είναι μεσα στο gov wallet που χρειαζεται δεδομενα και συνδεση (σε αντιθεση με τα iOS). Μολις κλεισεις την εφαρμογή μετά θέλει ξανά μανα δεδομενα, κωδικους και πάλι απο την αρχή.
Αυτό με την αποκοπή δεν ξέρω αν παίζει γιατί στον έλεγχο θα σου ζητησουν να σκαναρουν το barcode που δεν ξέρω αν δημιουργείται κάθε φορά και πόσο μόνιμο είναι όπως πχ στα πιστοποιητικά.



4. Γιατί απαιτείται να ενεργοποιήσω τη δυνατότητα να λαμβάνω ειδοποιήσεις στο κινητό μου από το Gov.gr Wallet;

Η λειτουργία ειδοποιήσεων (Push Notifications) είναι απαραίτητη για την εύρυθμη λειτουργία της εφαρμογής, διότι μέσω αυτής λαμβάνετε τα αιτήματα συγκατάθεσης σε περίπτωση ελέγχου ενός ψηφιακού εγγράφου σας ή σε περίπτωση αιτήματος υπογραφής ενός εγγράφου μέσω του docs.gov.gr.

5. Πώς αποθηκεύω τα ψηφιακά έγγραφα στο κινητό μου;

Αφού ταυτοποιηθείτε στην εφαρμογή μέσω των κωδικών TaxisNet ή των κωδικών web banking και επιβεβαιώσετε τον αριθμό κινητού τηλεφώνου σας με το σχετικό OTP SMS, μπορείτε να δημιουργήσετε και αποθηκεύσετε τα σχετικά έγγραφα απλά και γρήγορα: πατώντας σε κάθε έγγραφο, εισάγετε αμέσως μετά τον σχετικό κωδικό επιβεβαίωσης τον οποίο θα λάβετε μέσω OTP SMS.

Σε περίπτωση που ανακαλέσετε το ψηφιακό έγγραφο (δηλαδή το διαγράψετε), μπορείτε να επαναλάβετε τη διαδικασία δημιουργίας του ψηφιακού εγγράφου και πάλι.

Σε συσκευές iOS, μπορείτε να αποθηκεύσετε τα έγγραφα και στο Wallet της συσκευής / λειτουργικού συστήματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom