Φωτα,λαμπες,led,xenon και οτι εχει σχεση με τα φωτα μας

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Με αφορμη τις led λαμπες που αγορασε ο συνονοματος απο εδω:https://www.electronicaeshop.eu/led...-car-led-headlight-kit-3000k-6500k-8000k.html
μου ηρθε στο μυαλο μια απορεια που ειχα παλιοτερα.

Στα χαρακτηριστικα αναφερει Work Voltage(V): DC12-24V.Δηλαδη δουλευει με οτι volt της δωσεις αναμεσα στα 12 και τα 24.Θα εχει την ιδια ενταση ομως η οσο αυξανεται η ενταση θα αυξανετε και η φωτεινοτητα?

Παραλληλα οταν σε εναν τοιχο ριχνουμε φως 5000 LM εχουμε ενα αποτελεσμα .Αμα ριξουμε αλλο ενα φως 5000 LM ακριβως στο ιδιο σημειο εχουμε το αρχικο φως επι δυο?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με αφορμη τις led λαμπες που αγορασε ο συνονοματος απο εδω:https://www.electronicaeshop.eu/led...-car-led-headlight-kit-3000k-6500k-8000k.html
μου ηρθε στο μυαλο μια απορεια που ειχα παλιοτερα.

Στα χαρακτηριστικα αναφερει Work Voltage(V): DC12-24V.Δηλαδη δουλευει με οτι volt της δωσεις αναμεσα στα 12 και τα 24.Θα εχει την ιδια ενταση ομως η οσο αυξανεται η ενταση θα αυξανετε και η φωτεινοτητα?

Παραλληλα οταν σε εναν τοιχο ριχνουμε φως 5000 LM εχουμε ενα αποτελεσμα .Αμα ριξουμε αλλο ενα φως 5000 LM ακριβως στο ιδιο σημειο εχουμε το αρχικο φως επι δυο?
Aκριβώς η τάση λειτουργίας είναι για να ενεργοποιηθούν τα columns της led , τα Lumen είναι η μονάδα μέτρησης της φωτεινότητας, όταν ρίξεις 5000LM σε ένα σημείο και ρίξεις άλλα 5000 LM στο ίδιο σημείο θα έχεις την διπλή φωτεινότητα στο ίδιο σημείο, φαντασου ότι σε πολλές μοτοσυκλέτες με συμβαντικές λάμπες η φωτεινότητα δεν ξεπερνάει τα 3000LM, τύφλα δηλαδή.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Aκριβώς η τάση λειτουργίας είναι για να ενεργοποιηθούν τα columns της led , τα Lumen είναι η μονάδα μέτρησης της φωτεινότητας, όταν ρίξεις 5000LM σε ένα σημείο και ρίξεις άλλα 5000 LM στο ίδιο σημείο θα έχεις την διπλή φωτεινότητα στο ίδιο σημείο, φαντασου ότι σε πολλές μοτοσυκλέτες με συμβαντικές λάμπες η φωτεινότητα δεν ξεπερνάει τα 3000LM, τύφλα δηλαδή.

Κατανοητο Μανο.Το εχω δει στην πραξη και ηθελα να το σιγουρεψω.Αυτος ειναι και ο λογος που σε πολλες χωρες απαγορευεται η χρηση τους.

Τα volt,12 η 24, επηρεαζουν την αποδοση?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κατανοητο Μανο.Το εχω δει στην πραξη και ηθελα να το σιγουρεψω.Αυτος ειναι και ο λογος που σε πολλες χωρες απαγορευεται η χρηση τους.

Τα volt,12 η 24, επηρεαζουν την αποδοση?
Στα led οχι, στα συμβαντικά ναι.
 

Natassa

member
Δημοσιεύσεις
864
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
SV650/2017
Όνομα
Νατάσσα
Δυο ερωτησεις:

1. Πρέπει να αλλάξω λάμπες στο μηχανάκι μου. Θα βάλω led. Αλλα ειμαι άσχετη. Πως και απο που ψωνίζω? Τι πρέπει να έχω στο νου μου, κτλ

2. Πως καθαρίζετε το γράσο που πετάει η αλυσίδα σε ουρά, ζάντες κτλ?

Ευχαριστώ!
 

Natassa

member
Δημοσιεύσεις
864
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
SV650/2017
Όνομα
Νατάσσα
Δυο ερωτησεις:

1. Πρέπει να αλλάξω λάμπες στο μηχανάκι μου. Θα βάλω led. Αλλα ειμαι άσχετη. Πως και απο που ψωνίζω? Τι πρέπει να έχω στο νου μου, κτλ

2. Πως καθαρίζετε το γράσο που πετάει η αλυσίδα σε ουρά, ζάντες κτλ?

Ευχαριστώ!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δυο ερωτησεις:

1. Πρέπει να αλλάξω λάμπες στο μηχανάκι μου. Θα βάλω led. Αλλα ειμαι άσχετη. Πως και απο που ψωνίζω? Τι πρέπει να έχω στο νου μου, κτλ

2. Πως καθαρίζετε το γράσο που πετάει η αλυσίδα σε ουρά, ζάντες κτλ?

Ευχαριστώ!
Καλημερα ,
Led εβαλε ο Πανουλης και μαλιστα αρκετα οικονομικες.
Κανε τον μια ερωτηση ,φαινεται ευχαριστημενος.
Τ'αππγευματακι θα σε βαλω λινκ με τις καλυτερες που κυκλοφορουν,τωρα ειμαι στη δουλεια και δεν.....

Για την αλυσιδα ,κανονικα θελει βαλβολινουλα και πινελακι.
Ετσι καθαριζαμε εμεις παλιοτερα.
Η βαλβολινουλα λιπαινει κι ολας.
Αλλιως αν βαριεσαι ,ή δεν εχεις χρονο εχει επωνυμα σπρει που καθαριζουν πολυ καλα.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Δυο ερωτησεις:

1. Πρέπει να αλλάξω λάμπες στο μηχανάκι μου. Θα βάλω led. Αλλα ειμαι άσχετη. Πως και απο που ψωνίζω? Τι πρέπει να έχω στο νου μου, κτλ

2. Πως καθαρίζετε το γράσο που πετάει η αλυσίδα σε ουρά, ζάντες κτλ?

Ευχαριστώ!
Δώσε μου λίγο χρόνο και θα σε φτιάξω για τα led....
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Αυτήν την απόδοση έχει στο δικό μου... Στην ίδια τιμή τα πήρα και εγώ αλλά κάνουν δουλειά.... Στις φωτογραφίες δεν έχω ανάψει την μεγάλη σκάλα....


Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Απλα εγώ έβαλα τις ποιο δυνατές λάμπες που υπάρχουν... Ίδια εταιρία είναι άλλωστε...

σωστός...αν θέλει να ρίξει το κόστος-γιατί από ποιότητα μιλάμε για ίδια πράγματα-είναι ταμάμ...
Υ.Γ. προσοχή-πριν την αγορά-στο αν ταιριάζουν στο μοντάρισμα...ίσως χρειαστεί κάτι τέτοιο: https://www.ebay.com/itm/2Pcs-75mm-...-HID-Headlight-/312227345080?oid=312203931842
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Παιδες υπαρχουν θεματακια με τις led ακομα, θελει λιγη ωριμανση η τεχνολογια τους καθως αναπτυσουν θερμοκρασιες και καιγονται
Επισης οι κραδασμοι στις μηχανες ειναι μεγαλυτερες απο τα αυτοκινητα
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Παιδες υπαρχουν θεματακια με τις led ακομα, θελει λιγη ωριμανση η τεχνολογια τους καθως αναπτυσουν θερμοκρασιες και καιγονται
Επισης οι κραδασμοι στις μηχανες ειναι μεγαλυτερες απο τα αυτοκινητα
Άμα δεν ξέρει ο μάστορας να τις βάλει θα έχεις θέμα αλλά όλα γίνονται πλέον... 2 χρόνια τις είχα στο προηγούμενο τίποτα δεν έπαθαν ..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δυο ερωτησεις:

1. Πρέπει να αλλάξω λάμπες στο μηχανάκι μου. Θα βάλω led. Αλλα ειμαι άσχετη. Πως και απο που ψωνίζω? Τι πρέπει να έχω στο νου μου, κτλ

2. Πως καθαρίζετε το γράσο που πετάει η αλυσίδα σε ουρά, ζάντες κτλ?

Ευχαριστώ!
Για τις λάμπες μίλα με τον Πάνο για τα άλλα αυτό: http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=599353
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Άμα δεν ξέρει ο μάστορας να τις βάλει θα έχεις θέμα αλλά όλα γίνονται πλέον... 2 χρόνια τις είχα στο προηγούμενο τίποτα δεν έπαθαν ..
Ειναι και θεμα φαναριου, καποια ειναι πιο κλειστα
Επισης σε μηχανες με canbus θελει αλλες λαμπες
 
Top Bottom