Υποψία σωματίδιων ή βρωμιάς στο ρεζερβουάρ??

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Επειδή στο παρελθόν έχω υπάρξει ιδιοκτήτης πρατηρίου υγρών καυσίμων στη μηχανή μου βάζω πάντοτε μόνος μου βενζίνη. Οπότε στο "καινούργιο" πρόσεξα πως υπάρχει ένα θεματάκι.

Κάθε φορά που άνοιγα να βάλω βενζίνη έβλεπα "λίγο-πολύ" αυτήν την εικόνα:



Άσπρα στίγματα μέσα στο ρεζερβουάρ τα οποία στο άγγιγμα άφηναν μια υποψία σκόνης... Ψάχνοντάς το μέσω της μαμάς αντιπροσωπίας έμαθα πως είναι ένα γνωστό θέμα στην ΚΤΜ και πως είναι σε διαδικασία που το γνωρίζουν αλλά δεν προχωράνε σε ενέργειες γιατί δεν υπάρχει καταγεγραμμένο κάποιο πρόβλημα αλλά ούτε έχει αλλάξει σαν κατασκευή και το ρεζερβουάρ έτσι ώστε να προχωρήσουν σε ανάκληση...

Υπήρχε η υποψία λοιπόν πως προέρχονται από πολυμερισμό κάποιου υλικού του ρεζερβουάρ που κάνει μάλλον κάποια χημική αντίδραση με την βενζίνη... αλλά το αφήνουμε και το παρακολουθούμε.

Οπότε μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω από εξωτερικό και τελικά το θέμα δεν είναι στο ρεζερβουάρ αλλά στην τάπα της μηχανής. Πιο συγκεκριμένα επειδή η μηχανή, οπότε και η τάπα της, είναι keyless έχει ένα "κούμπωμα" που κατά το κλείσιμο της θέλει αρκετή δύναμη για να κλείσει. Σε εκείνη τη φάση τρίβονται 2 μεταλλικές επιφάνειες που είναι από αλουμίνιο. Οπότε αυτά τα στίγματα πρέπει να είναι "σκόνη αλουμινίου". Το θεματάκι λύνεται αν πριν κλείσεις το ρεζερβουάρ σηκώνεις το "αυτάκι" του κουμπώματος (οπότε κλείνει χωρίς δύναμη), κάτι το οποίο εγώ δεν έκανα μέχρι τώρα.

Στην αναζήτησή μου αυτή προέκυψε και ένα ακόμη δεδομένο. Τα guglatech fuel filters. Για τα οποία σκοπεύω να ανοίξω νέο θέμα για τυχόν ενδιαφερόμενους... μπας και προβούμε σε ομαδική παραγγελία.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Στιγματα απο τα ρινισματα του αλουμινιου της ταπας....

πολυ υπερβολικο μου κανει...δεν εχει κολιε λαστιχενιο για τσιμουχα γυρω του....

πιο πιθανο μου κανει το σεναριο πολυμερισμου του ρεζερβουαρ....
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Στιγματα απο τα ρινισματα του αλουμινιου της ταπας....

πολυ υπερβολικο μου κανει...δεν εχει κολιε λαστιχενιο για τσιμουχα γυρω του....

πιο πιθανο μου κανει το σεναριο πολυμερισμου του ρεζερβουαρ....

Αν η απάντηση αυτή ερχόταν από την ΚΤΜ θα την δεχόμουν πιο δύσκολα. Ήρθε από ιδιοκτήτες και μένει να το δοκιμάσω για να αποφανθώ με σιγουριά. Πάντως υπάρχει αυτό το λαστιχένιο κολιέ που αναφέρεις. Και τέτοια στίγματα βρίσκω και έξω από το κολιέ. Οπότε στο σενάριο που σκέφτεσαι (και μελέτησα κι εγώ) δεν θα έπρεπε ούτε να περνάνε από μέσα προς τα έξω αλλά ούτε και από έξω προς τα μέσα. Θέλω να πιστεύω πως όντως αυτό είναι το θέμα... γιατί με ανησυχούμε μέρες τώρα.

Οψόμεθα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μέγιστη προσοχή στα ρινίσματα κάτω από 10μ (μέγεθος) δεν τα κρατάει κανένα φίλτρο και περνάνε ζωντανα στα κύλινδρα.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Διέγραψα και μεταφέρω εδώ το ποστ για το φιλτράκι μιας κι εκεί που το ανεβασα ήταν για παραγγελίες.

Γνώμη..

Με διαθεση να βοηθήσω Βαγγελη παρακαλώ δες/δες τε και το παρακάτω μιας και κανει το ίδιο πράγμα σε καλύτερη τιμή.


Το site τους εδώ

Και το προϊόν υπάρχει στο skroutz.gr στα ναυτηλιακά ως χωνι με φίλτρο υδατοπαγίδα.

Κρατηστε κατα νού ότι δεν είδα κανέναν στα διαφημιστικά των 2 φίλτρων να γεμίζει με μάνικα.
Θελουν τον χρόνο τους κι όχι μεγαλη ροή,καταλαβαίνω.Οπότε ίσως λίγο όγκο παραπανω και χωνί για εμένα..
Θα ξεπλενεται πιο εύκολα.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Μετά από δοκιμές μερικών ημερών πλέον είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος πως αυτά τα στιγματα ήταν όντως σκόνη αλουμινίου γιατί από τότε που άλλαξα τρόπο κλεισίματος του ρεζερβουάρ δε θα ξαναείδα.

Τώρα σχετικά με το guglatech filter... υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον συμφορουμιτη; Γιατί για 3 κομμάτια δεν πρόκειται να πάρουμε κάποια έκπτωση πάρα μονο να μοιραστούμε τα μεταφορικά...
 
Top Bottom