Τι κάνεις με τον μάστορα που σου την "έκανε";;;

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Το σκηνικό έχει ως εξής:
Από την πρώτη μέρα που αγόρασα το KTM μου δεν το ακούμπησε ποτέ άλλος μάστορας πέρα από τον Χ (δε λέω το όνομά του αλλά όποιος θέλει να το μάθει prive θα του το πω).
Μέχρι τα 60.000km που έχω μέχρι σήμερα πάντοτε ο ίδιος τον οποίο τον πλήρωνα και με το παραπάνω για τις εργασίες του! Αν και δε με έδιωχνε από το συνεργείο του δε με άφηνε να είμαι και παρόν ή κοντά στη μηχανή όσο τις έκανε σερβις.

Μετά από τόσα χρόνια και ακούγοντας φήμες καλές και κακές για διάφορους μάστορες αποφάσισα να πάω στον Ψ (του οποίου το όνομα θα ήθελα να το αναφέρω αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του forum) ο οποίος τηλεφωνικά και μόνο με κέρδισε γιατί μου έκανε πολύ καλή τιμή και με διαβεβαίωσε πως θα με αφήσει να είμαι πάνω από το κεφάλι του καθόλη τη διάρκεια του service. Οπότε και πήγα στον Ψ.

Με το που έπιασε ο Ψ και ξεβίδωσε την ποδιά στο μηχανάκι αναφώνησε ένα ΩΩΩΧΧ και η καρδιά μου σφίχτηκε. Μου έδειξε αυτές τις 2 βίδες από το καπάκι του φίλτρου λαδιού.


Τα KTM (και φαντάζομαι πως όλες οι μάρκες το κάνουν αυτό) χρησιμοποιούν βίδες με ίδια κεφάλια σε όλα τα μέρη της μοτοσυκλέτας. Οι συγκεκριμένες διέφεραν όμως απ`όλες τις υπόλοιπες βίδες. Ο λόγος ήταν πως ο μάστορας από το σφίξιμο χάλασε τα πάσα πάνω στο μοτέρ και έβαλε μεγαλύτερες βίδες με ροδέλες προκειμένου να σφίξουν. Έκανε δηλαδή τη μλκια και δεν φρόντισε να τη διορθώσει! Και φυσικά ούτε με ενημέρωσε για τη μλκια του!!! που κατά τη γνώμη μου ήταν και το μεγαλύτερό του σφάλμα.

Η μία βίδα βγήκε με ελάχιστη δύναμη στο ξεβίδωμα. Η άλλη βγήκε σχεδόν τραβηχτά! Σε περίπτωση που μου έφευγε το καπάκι εν κινήσει πέρα από την όποια ζημιά θα μπορούσε να πάθει το μοτέρ τα λάδια θα άδειαζαν στο πίσω λάστιχό μου με ότι συνεπάγεται αυτό.

Αναρωτιέμαι λοιπόν για το αν πρέπει να του στείλω ένα mail για να του εξηγήσω για ποιον λόγο με έχασε από πελάτη.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι μου.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.156
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εγω δεν θα του εστελνα mail θα πηγαινα απ εκει να του τα ελεγα face to face
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
απορω τι εσφιγε εκει απο κατω......
κολαουζο επρεπε να κανει.....
τωρα τι θα κανεις.....ξερεις.....
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Δυστυχώς έτσι είναι! και δυστυχώς από τον Ψ μάστορα που βρήκες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποιος άλλος θα έχει πάθει σχεδόν ότι έπαθες εσύ από τον Χ μάστορα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Oπως σου λεει και ο συνονοματος σου παραπανω,τα ιδια μπορει να εχεις και με αυτον αργοτερα.

Οσο για τα ονοματα ειναι δικο σου θεμα αν θα τα δημοσιοποιησεις,μιας και ο καθενας μας εχει την ευθυνη των οσων γραφει.Εγω απλα να σου θυμισω οτι,απο την στιγμη που καποιος κρινει οτι θιγεται απο τα γραφομενα σου,μπορει να κινηθει νομικα εναντιον σου.

Εγω στην θεση σου δεν θα το εκανα,γιατι ποτε δεν ξερεις και δεν ειναι καιρος για μπλεξιματα. Smileys drinking beer Emoticon
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@esel αν πάω από εκεί το θέμα είναι πως φοβάμαι ότι μπορεί στην καλύτερη να μην παραδεχτεί την μλκια του. Στη χειρότερη θα μου πετάξει καμιά αγένεια και εκεί δεν ξέρω τι γίνεται. Δεν είμαι από τους τύπους που θέλουν να κάνουν φασαρίες αλλα χαλιεμαι πολύ όταν ο άλλος δε με σέβεται. Το ότι θα καταλάβει την απουσία μου είναι σιγουρο, το αν θα καταλάβει τον λόγο δεν ξέρω.

@evangelos έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Κάπως έτσι καταλήγουν, όσοι μπορούν, να κάνουν service στο σπίτι τους! Από 'δω και πέρα νομίζω πως το μικρό service θα το κάνω μόνος μου.

@Pan-dvs για τον Χ μάστορα δε θα αναφερθώ ονομαστικά γιατί μάλλον δεν αφορά κανέναν το όνομα του σε αυτό το forum. Ο Ψ μάστορας που τελικά μου έκανε κολαουζο χωρίς να μου χρεώσει έξτρα εργασία είναι ο Αμανατιαδης στα Γρεβενά... ο οποίος αν μου κάνει καμιά μλκια τουλάχιστον θα είμαι πάνω από το κεφάλι του και θα το ξέρω....
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.156
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
δεν χρειαζονται τσαμπουκαδες .....του επιστρεφεις τις βιδες και του λες εγω παντως οπου σταθω και οπου βρεθω θα σε αναφερω το ποσο "καλος μαστορας εισαι" (ασχετα αν εσυ δεν θα ξανασχοληθεις μ αυτον). Αστον να "ψηνεται"....
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Δυστυχώς έτσι γίνεται με ολες τις επιχειρήσεις!! δεν μένουμε από κάτι ευχαριστημένοι και δεν ξαναπατάμε χωρίς να τους πούμε το γιατι! Αυτοί συνεχίζουν τη δουλειά τους, που τελικά μειώνεται σταδιακά, χωρίς να ξέρουν που φταίνε και τα ρίχνουν όλα στην πουτ@ν@ την κρίση και στην αχαριστία του κάθε evangelou που τόσα χρόνια τον είχε (ο μάστορας) στα ώπα ώπα και τώρα πήγε στον Ψ γιατί θα του κάνει καλύτερη τιμή!

Φαύλος κύκλος! εάν δεν πάρουμε συνολικά απόφαση να λέμε στο κάθε κατάστημα το πρόβλημα που έχουμε μαζί του και για πιο λόγο δεν ξαναπάμε!
 

elis_gs

member
Δημοσιεύσεις
524
Ηλικία
36
Περιοχή
Tirana - Albania
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200 GSA LC
Όνομα
Elis
Περιοχή
Tirana - Albania
Γνώμη μου, να πας και να του πεις.... τουλάχιστον να ξέρει τον λόγο μπας και σωθεί και κανένας άλλος abcdefgh
 

Lepanto

member
Δημοσιεύσεις
847
Ηλικία
63
Τι θα έκανα εγω !!! Θα πήγαινα να ακούσω την άποψη του ,τα γιατί του,το πως του κλπ κλπ ,θα τον ενημέρωνα οτι θα δημοσιοποιούσα το γεγονός ,και θα προσπαθούσα να τον πείσω να μην το ξανακάνει σε κάποιον άλλον !!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τουλαχιστον αυτη τη φορα εκανες την καλυτερη επιλογη.
 

jordano

member
Δημοσιεύσεις
621
Ηλικία
60
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Ducati st2
Όνομα
.
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μην κοιτάξεις πίσω .
προχώρα....
θα του δώσεις αξία
άλλωστε έφυγες ! πριν ...τις βίδες ......όχι μετά.....
 

dimitris777

new member
Δημοσιεύσεις
170
Ηλικία
52
Περιοχή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI VSTROM DL 650 XT
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Περιοχή
Ν. ΧΗΛΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Δε προκειται να παραδεχτει τιποτα. Θα τα ακουσεις και θα χαλαστεις και θα μαλωσεις στην τελικη. Μην ασχολεισαι. Καλυτερα τωρα, σκεψου να επρεπε για καποιον λογο να ανοιξει μηχανη (ποτε να μη χρειαστει) και να σου τα εκανε χαλια ολα. Οπως ειπε και ο jordano προχωρα θα του δωσεις αξια.
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Την κάνεις φυσικά και φροντιζεις να τον δυσφημισεις όσο μπορείς....στα μουλωχτα όπως έκανε και εκεινος. Όλοι μας πάνω κάτω έχουμε δεκα φίλους μηχανοβιους οι φήμες κυκλοφορούν γρήγορα....
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να τον ενημερώσεις για το πρόβλημα που διαπίστωσες και να ακούσεις τη γνώμη του κάνοντάς του και την επισήμανση ότι τα service της μηχανής τα έκανες αποκλειστικά σε αυτόν και δεν έχει αγγίξει άλλος μηχανικός το μηχανή σου. Το να μαλώσεις μαζί του είναι το πιο εύκολο και στη τελική εσύ θα χαλαστείς. Η καλή κουβέντα και τα σωστά λόγια σπάνε κόκαλα καλύτερα από οτιδήποτε άλλο. Τέλος το να δημοσιοποιήσεις το συμβάν είναι και αυτό εύκολο, απλά θα πρέπει να σκεφτείς και τις τυχόν συνέπειες όπως σου έγραψε και ο Παναγιώτης παραπάνω. Οι φήμες κυκλοφορούν γρήγορα αλλά μερικές φορές μπορεί να γυρίσουν μπούμερανγκ. Τα βάζεις όλα κάτω, τα σταθμίζεις και με καθαρό μυαλό αποφασίζεις.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Με π.μ δεν έχω πρόβλημα να αναφέρω το όνομα του.

Ξέρω πως αν έρθω σε επικοινωνία μαζί του θα χαλαστω... Γιατί στην καλύτερη περίπτωση θα μου πει πως πέρασε ένας χρόνος από τότε... και πώς δεν θυμάται τι έκανε. Πάντως ήδη το εχω κάνει γνωστό το γεγονός στον "πορτοκαλί" κύκλο μου εδώ στα βόρεια...
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Σεβαστή η άποψή σου. Εγώ πάντως προτιμώ όταν κατηγορώ κάποιον, πρώτα να του μιλήσω και να τον κοιτάξω στα μάτια και όχι πίσω από τη πλάτη του. Σου εύχομαι να μη βρεθείς μπλεγμένος....
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@TopGun δε θα μπορούσες να με βρεις πιο σύμφωνο στην άποψη σου! Παρόλα αυτά τώρα κρατάω μια διαφορετική στάση απλά παραθέτοντας τα γεγονότα όπως έγιναν... και ο λόγος είναι το ότι αυτός πρώτος δε μου φέρθηκε τίμια.
Γνωρίζει πολύ καλά πως εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου και πώς του είχα τυφλή εμπιστοσύνη. Οπότε προφανώς σκέφτηκε ότι "πάλι εδώ θα έρθει, οπότε πάλι εγώ θα ξεβιδωσω τις βίδες αυτές", γι'αυτό και δεν με ενημερωσε όπως όφειλε να κάνει! Στα υπόλοιπα πιθανά σενάρια του τι θα γινόταν "ΑΝ" δεν γινεται να μην πάει το μυαλό μου αλλά δε μένω εκεί. Μένω στο ότι δεν φέρθηκε τίμια (αν κι έχω κι άλλα να πω...)
 
Top Bottom