Τι θα αγοράζατε μέχρι 300-500 κυβικά για...

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος

«Ασ’ τους νεκρούς να προχωρούν» J. STALIN​


Cbf 250 HondaRA....... με 16 λιτρα ντεποζιτο , prolink αναρτηση , + 400 χιλιομετρα στο χαλαουα ....! Tooth

KΟΝΙΤΣΑ Γαναδιο
View attachment 43273

ΚΑΒΑΛΑ Κρηνιδες
View attachment 43274


ΜΥΤΙΚΑΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝ.
View attachment 43275

ΔΕΛΦΟΥΣ
View attachment 43276

ΕΥΒΟΙΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ....
View attachment 43277
4 λλτρα στα 100χλμ καινε κι αλλα μεσαια..
Το f650gs το διμπουζο η το στρωμα του 07
Γιατι να παρεις το μικρουλι ,που βγαζει και θεματα στην κεφαλη?cde
Εμενα μ αρεσε, κουμπωσα πανω ας ειμαι ψηλεας

Αλλα ρε φιλε, το kazer με 115 κυβικα μου φαινεται παει καλυτερα χαμηλα!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επειδή τυγχάνει να έχω προσωπική επαφή και έμπειρο με τον δημιουργό του θέματος,δεν μπορώ να τον φανταστώ πάνω σε σκλφουχτερ.
Ένα μπαμπατσικο τετρακύλινδρο δικυλινδρο commuter θα ήταν. Ότι πρέπει
Παπί έχεις....

Σε σκούτερ δύσκολα θα χωρέσεις...
Θα σπρώξεις λεφτά για 300άρι +..

Παιδιά, μην βάζετε στην εξίσωση ούτε εμένα, (για το δίτροχο που θα προτείνετε), ούτε τι μηχανάκια έχω ή δεν έχω ή θα κρατήσω ή θα πουλήσω.

Περιοριστείτε στα δεδομένα του πρώτου ποστ σαν να δίνατε μια γνώμη στον οποιοδήποτε, για αυτά που ζητάει συγκεκριμένα το πρώτο ποστ.

Ει δυνατόν κρατηθείτε και κάτω απο το 5χίλιαρο σε κανούριο ή μεταχειρισμένο.


Thank
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παιδιά, μην βάζετε στην εξίσωση ούτε εμένα, (για το δίτροχο που θα προτείνετε), ούτε τι μηχανάκια έχω ή δεν έχω ή θα κρατήσω ή θα πουλήσω.

Περιοριστείτε στα δεδομένα του πρώτου ποστ σαν να δίνατε μια γνώμη στον οποιοδήποτε, για αυτά που ζητάει συγκεκριμένα το πρώτο ποστ.

Ει δυνατόν κρατηθείτε και κάτω απο το 5χίλιαρο σε κανούριο ή μεταχειρισμένο.


Thank
Onoff 500αρι δεν υπαρχει,,
Αρα cb500..cbf500..cb500x...αναλογως πορτοφολιου
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Tι θα έπαιρνα εγώ με αυτά τα κριτήρια; ΚΤΜ 390 Adv

Τι θα ήταν λογικό να πάρει κάποιος; Scooter(300-500cc)

Ποιo scooter; Ιδανικά κάποιο με 1) 30+ hp, 2) τροχούς σχετικά μεγάλους (14"+) 3) ανάρτηση monoshock με μοχλικό και 4) ίσιο πάτωμα για τα φορτώματα. (Δεν το κατέχω τόσο πολύ το άθλημα οπότε δεν ξέρω αν και ποια καλύπτουν και τα 4 που αναφέρω, νομίζω το ίσιο πάτωμα που είναι το λιγότερο σημαντικό μπορεί να παραληφθεί πιο εύκολα).
 
N

notakos600

Guest
Τελικά με ένα scooter 300άρι μπορείς να καλύψεις το 90% των αναγκών σου, εκτός ίσως από την αίσθηση της μοτοσυκλέτας που δεν έχει?
Πιστεύω πως αυτό θα είναι το ερώτημα στο τέλος.
Προσωπικά νομίζω πως ναι, αλλά υπό έναν και μοναδικό όρο: να μην βγαίνεις εθνική.
Ακριβότερο service όταν έρθει η ώρα για ιμάντα και ράουλα? Ναι, αλλά σε όλα τα άλλα πλεονεκτεί.
Επιλογή για κάποιον που είχε μοτοσυκλέτες και για διάφορους λόγους θέλει να αποστασιοποιηθεί.
Ο νέος που θέλει μια μοτοσυκλέτα να γουστάρει, θα πάει σε μοτοσυκλέτα, εκτός αν η παραπάνω επιλογή τον καλύπτει.
Honda, Kymco, Sym, Piaggio ή όποια άλλη μάρκα είναι καθαρά θέμα γούστου και τιμολογίων, όσον αφορά σε σκουτεροκατάσταση.
 
Last edited by a moderator:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τελικά με ένα scooter 300άρι μπορείς να καλύψεις το 90% των αναγκών σου, εκτός ίσως από την αίσθηση της μοτοσυκλέτας, που δεν έχει?
Πιστεύω πως αυτό θα είναι το ερώτημα στο τέλος.
Προσωπικά νομίζω πως ναι, αλλά υπό έναν και μοναδικό όρο: να μην βγαίνεις εθνική.
Ακριβότερο service όταν έρθει η ώρα για ιμάντα και ράουλα? Ναι, αλλά σε όλα τα άλλα πλεονεκτεί.
Επιλογή για κάποιον που είχε μοτοσυκλέτες και για διάφορους λόγους θέλει να αποστασιοποιηθεί.
Ο νέος που θέλει μια μοτοσυκλέτα να γουστάρει, θα πάει σε μοτοσυκλέτα, εκτός αν η παραπάνω επιλογή τον καλύπτει.
Honda, Kymco, Sym, Piaggio ή όποια άλλη μάρκα είναι καθαρά θέμα γούστου και τιμολογίων όσον αφορά σε σκουτεροκατάσταση.
Σωστος ο Νοτης.

Αυτος ειναι ο λογος που δεν θαπαιρνα σκουτερ..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κι αν το ένα και μοναδικό όχημα σου ήταν ένα scooter 300 κυβικών και έδιωχνες Kazer και RT?
Το έχεις σκεφτεί ολιστικά?
Παρακολουθείς την επικαιρότητα βλέπω! Tooth

Για πείτε λοιπόν! Για την περίπτωση του Babis και όχι μόνο.
Διώχνει παπί, διώχνει RT 1100 και με 300άρι κάνει την δουλειά για τα πάντα (Αφου μέχρι Σχοινιά και Θησειο πάει έτσι κι αλλιώςTooth)
Και δεν θα το περιορίσω σε σκούτερ μόνο, μπορεί να έχει πχ χωμάτινες βλέψεις και να πάρει ένα CRF250-300 ή πιο ασφάλτινες και να πάρει ένα meteor 350 ή πιο scrabler και να πάρει ένα himalayan κλπ

Το ερώτημα όμως για τον Μπάμπη (και τον όποιο Μπαμπη με παρόμοιες μοτο και χρήσηJoy) είναι:
Μπορεί ένα 300άρι να αντικαταστήσει ένα 1000+ και ένα παπί για όλα;cdefghigi
 
N

notakos600

Guest
Παρακολουθείς την επικαιρότητα βλέπω! Tooth

Για πείτε λοιπόν! Για την περίπτωση του Babis και όχι μόνο.
Διώχνει παπί, διώχνει RT 1100 και με 300άρι κάνει την δουλειά για τα πάντα (Αφου μέχρι Σχοινιά και Θησειο πάει έτσι κι αλλιώςTooth)
Και δεν θα το περιορίσω σε σκούτερ μόνο, μπορεί να έχει πχ χωμάτινες βλέψεις και να πάρει ένα CRF250-300 ή πιο ασφάλτινες και να πάρει ένα meteor 350 ή πιο scrabler και να πάρει ένα himalayan κλπ

Το ερώτημα όμως για τον Μπάμπη (και τον όποιο Μπαμπη με παρόμοιες μοτο και χρήσηJoy) είναι:
Μπορεί ένα 300άρι να αντικαταστήσει ένα 1000+ και ένα παπί για όλα;cdefghigi
Για τον Μπάμπη ναι μπορεί.
Χρειάζεται κάτι που με ελάχιστο κόπο και λογική κατανάλωση να καλύπτει τις ανάγκες του.
Δεν είναι γκαζοφωνιάς, δεν είναι σιδεροφάγος, θέλει να βολτάρει με λίγη βενζίνη και άνεση.
Ολιστικά πηγαίνει για scooter 300.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κι αν το ένα και μοναδικό όχημα σου ήταν ένα scooter 300 κυβικών και έδιωχνες Kazer και RT?
Το έχεις σκεφτεί ολιστικά?
Προσωπικα δεν θα εδιωχνα το kazer για κανενα λογο..Το θεωρω αναντικαταστατο, ως κοστος χρησης.
Αν ομως αποφασιζα να τα κανω ολα με ενα οχημα, θα επαιρνα μια μικρη μοτοσυκλετα

Με εξοδα χρησης σαν το 300αρι σκουτερ, αλλα με αισθηση μοτο,, να αλλαζω ταχυτητες , συμπλεκτη , να τη μαστορευω και να την βρισκω!!
 
N

notakos600

Guest
Προσωπικα δεν θα εδιωχνα το kazer για κανενα λογο..Το θεωρω αναντικαταστατο, ως κοστος χρησης.
Αν ομως αποφασιζα να τα κανω ολα με ενα οχημα, θα επαιρνα μια μικρη μοτοσυκλετα

Με εξοδα χρησης σαν το 300αρι σκουτερ, αλλα με αισθηση μοτο,, να αλλαζω ταχυτητες , συμπλεκτη , να τη μαστορευω και να την βρισκω!!
Άρα ψάχνεις για κάτι σε cbf500, er500 κλπ κλπ.
Μηχανάκια vintage πια που φρενάρεις εδώ και σταματάς στα Μέγαρα.
Μήπως ένα 300αρι scooter με abs και ψεκασμό σε κάλυπτε απόλυτα?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Άρα ψάχνεις για κάτι σε cbf500, er500 κλπ κλπ.
Μηχανάκια vintage πια που φρενάρεις εδώ και σταματάς στα Μέγαρα.
Μήπως ένα 300αρι scooter με abs και ψεκασμό σε κάλυπτε απόλυτα?

Αν υποθεσουμε οτι με ενα SH300 μπαινω πιο γρηγορα και φρεναρω επισης (τοχω κανει βολτα)
Δεν με καλυπτει στα υπολοιπα που ειπα πριν.

Και οταν τα βαλω στη ζυγαρια, ειναι πιο σημαντικα!
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
scooter λετε
 

Piktis

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
40
Όνομα
Δημήτρης
Αν έπρεπε να διαλέξω 1 όχημα για όλα θα διάλεγα πιο απ όλα είναι το σηματινότερο για μένα. Η καθημερινή μετακίνηση; Οι εκδρομές; κτλ

Εφόσον μιλάμε για καθημερινό εργάτη, νομίζω πως αυτή η χρήση είναι η σημαντικότερη άρα θα πήγαινα σε σκούτερ 300άρι. Sym για λόγους κόστους/ποιότητας κ τα ρέστα πλευρικές βαλίτσες για εκδρομές
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.
4 λλτρα στα 100χλμ καινε κι αλλα μεσαια..
Το f650gs το διμπουζο η το στρωμα του 07
Γιατι να παρεις το μικρουλι ,που βγαζει και θεματα στην κεφαλη?cde
Εμενα μ αρεσε, κουμπωσα πανω ας ειμαι ψηλεας

Αλλα ρε φιλε, το kazer με 115 κυβικα μου φαινεται παει καλυτερα χαμηλα!

Με σταθερή ταχύτητα 120km/h ανηφορο-κατηφορο εθνική φορτωμενο ποιο μικρουλι ή και μεγαλουλι .... είπαμε οτι καίει 4 λίτρα?

Προβλήματα βγάζουν όλα , μα ΟΛΑ λεμε ... ειδικά αυτά που δεν τους αλλάζουν λάδια ουδεπο-ποτε και από συντήρηση μηδέν και πρωτίστως τα ... γερμανικά ...!Hammer Smash

Απο παπιά παντως βλέπω πληθωρα .... Πακιστάν παιδιά με το γιο-γιο στο κεφάλι τυπικούς, μπράβο τους. Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
.


Με σταθερή ταχύτητα 120km/h ανηφορο-κατηφορο εθνική φορτωμενο ποιο μικρουλι ή και μεγαλουλι .... είπαμε οτι καίει 4 λίτρα?

Προβλήματα βγάζουν όλα , μα ΟΛΑ λεμε ... ειδικά αυτά που δεν τους αλλάζουν λάδια ουδεπο-ποτε και από συντήρηση μηδέν και πρωτίστως τα ... γερμανικά ...!Hammer Smash

Απο παπιά παντως βλέπω πληθωρα .... Πακιστάν παιδιά με το γιο-γιο στο κεφάλι τυπικούς, μπράβο τους. Tooth
το vstrom 650abs του 07 με τα 4 μπουζι..
Ετσι λενε στα φορουμ,,,..και το πιστευω
Εδω το Ρτ με σταθερα 120 το φερνει κατω απο 5.5
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Top Bottom