Τι θα αγοράζατε μέχρι 300-500 κυβικά για...

Viper1

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
49
Περιοχή
Greece
Όνομα
George
Silverwing 400 τα κάνει όλα και συμφέρει
2 κύλινδροι και νομίζω ότι είναι το μόνο 400αρι με 2 κυλίνδρους που σημαίνει πιο άνετη λειτουργία κινητήρα μεγαλύτερη ελαστικότητα και ταξιδεύει πιο άνετα από ένα μόνο κύλινδρο
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Silverwing 400 τα κάνει όλα και συμφέρει
2 κύλινδροι και νομίζω ότι είναι το μόνο 400αρι με 2 κυλίνδρους που σημαίνει πιο άνετη λειτουργία κινητήρα μεγαλύτερη ελαστικότητα και ταξιδεύει πιο άνετα από ένα μόνο κύλινδρο
Καλό, αλλά παλιό, και νομίζω και χωρις ABS
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δεν καίει το beverly. Τουλάχιστον δεν καίει παραπάνω απο τα ίδιων κυβικών άλλα σκουτερ
Πας στοίχημα; Rolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πας στοίχημα; Rolling
Για το καινούριο το euro 5 δεν είδα ούτε ένα τεστ η μοτοβλογκ που να λέει για υψηλή κατανάλωση. Σε αντίθεση πχ με τα Κυμκο που στα ίδια κυβικά είναι πάντα μισό λίτρο πάνω απο τον ανταγωνισμό.
Το προηγούμενο μοντέλο δεν το έψαξα μιας και δεν βγαίνει πλέον
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Τι σε χάλασε και το έδωσες;
Τι πήρες σε αντικατάσταση;
Με χάλασε ότι είχα κάνει φίλους ΟΛΟΥΣ τους βενζινάδες. Αν το κράταγα λιγο ακόμα θα έκανα φίλους και τους ορθοπεδικους για την μέση της γυναίκας μου. Το μηχανάκι αυτο θα ήταν οτι πρέπει σε ιδανικές συνθήκες δρομου και αν δεν σε ένοιαζε ποσο καίει ή αν το πήγαινες μονοκαβαλο. Επισης και η θέση του οδηγού δεν ήταν και η καλύτερη. Όπου καθόσουν εκει έμενες. Δεν είχες περιθωρια να κουνηθείς. Πηρα παλι παπάκι και βρήκα την υγεία μου. Ενα yamaha crypton 115s.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με χάλασε ότι είχα κάνει φίλους ΟΛΟΥΣ τους βενζινάδες. Αν το κράταγα λιγο ακόμα θα έκανα φίλους και τους ορθοπεδικους για την μέση της γυναίκας μου. Το μηχανάκι αυτο θα ήταν οτι πρέπει σε ιδανικές συνθήκες δρομου και αν δεν σε ένοιαζε ποσο καίει ή αν το πήγαινες μονοκαβαλο. Επισης και η θέση του οδηγού δεν ήταν και η καλύτερη. Όπου καθόσουν εκει έμενες. Δεν είχες περιθωρια να κουνηθείς. Πηρα παλι παπάκι και βρήκα την υγεία μου. Ενα yamaha crypton 115s.
Έλα ρε φίλε! Τόσο χάλια;
Ποιο μοντέλο είχες είπαμε;
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Έλα ρε φίλε! Τόσο χάλια;
Ποιο μοντέλο είχες είπαμε;
Το 350 Αποστόλη. Αλλα και τα υπόλοιπα 300 - 400 όσον αφορά αναρτησεις καταναλώσεις δεν έχουν δα και μεγάλες διαφορές. Μπορει να φταίει ότι είχα συνηθίσει με παπί τόσα χρόνια και πήρα το beverly και μου φάνηκε περίεργο. Τι να πω. Πάντως έκαιγε το σκασμένο. Έμπαινε ρεζέρβα max στα 180 χιλιόμετρα και είχε αλλα 30. Το παπι παίρνει 4 λίτρα και βγαζει 170κατι.... Δεν υπήρχε σύγκριση....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το 350 Αποστόλη. Αλλα και τα υπόλοιπα 300 - 400 όσον αφορά αναρτησεις καταναλώσεις δεν έχουν δα και μεγάλες διαφορές. Μπορει να φταίει ότι είχα συνηθίσει με παπί τόσα χρόνια και πήρα το beverly και μου φάνηκε περίεργο. Τι να πω. Πάντως έκαιγε το σκασμένο. Έμπαινε ρεζέρβα max στα 180 χιλιόμετρα και είχε αλλα 30. Το παπι παίρνει 4 λίτρα και βγαζει 170κατι.... Δεν υπήρχε σύγκριση....
Κοίτα, αν το συγκρίνεις με παπί, σαφώς δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Και το δικό μου το παπί καίει 2,5-2,7 μετρημένο απο μένα σε μικτές συνθήκες. Ξέρω πως αν πάρω σκούτερ θα παίζω σίγουρα στα 3,5 με 4 λίτρα. Ισως και 4,2 με 4,5 σε κάποια μοντέλα. Αλλά στα 350 κυβικά ρε φίλε, είναι σαν μηχανή. Δεν είναι τα 125 κυβικά του παπιού.
Αν το κρίνω σαν μοτο και το βάλω δίπλα στο Capo πχ που ακόμη και με 100 αν πήγαινα δεν έπεφτε κάτω απο 5,5 λίτρα, ενώ αν ταξίδευα κανονικά με 130 έπιανε χαλαρα τα 6,5 και όσο ανεβαινα ανέβαινε κι εκείνο, τότε έχει λογική.

Καταναλώσεις παπιού, μονο σε μοτοσυκλετάκια εκει ως τα 200, βαριά 250 κυβικά και σε παπιά. Πουθενά αλλού
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Με παίρνουν τηλ για το παπί και είμαι όλο δικαιολογίες για το πότε να δώσουμε ραντεβού να το δουν και το τρενάρω.
Εχω δύο που τους καθυστερώ γιατί θα μείνω χωρίς μηχανάκι και δεν έχω διαλέξει ακόμη το επόμενο. Tooth


Εγω νόμιζα το δύσκολο θα ήταν να αποχωριστώ το μεγάλο, αλλά κοίτα να δεις πράγματα....cdefghigi
Πρέπει να πάρω απόφαση για το επόμενο άμεσα!
Πάντως τα μεγάλα παπιά που λές δεν είναι και τα πλέον άνετα. Τα είδα όλα. Ιδίως για τον πίσω. Το πιο άνετο που υπάρχει είναι το crypton 115 αλλα δεν το λές και πύραυλο!
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Πάντως τα μεγάλα παπιά που λές δεν είναι και τα πλέον άνετα. Τα είδα όλα. Ιδίως για τον πίσω. Το πιο άνετο που υπάρχει είναι το crypton 115 αλλα δεν το λές και πύραυλο!
Γιάννη, πως σου φαίνεται το νέο crypton?
Τι λέει από κατανάλωση;
Είμαι περίεργος πως πηγαίνει σχετικά με αυτό που έχω (crypton -x)
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Γιάννη, πως σου φαίνεται το νέο crypton?
Τι λέει από κατανάλωση;
Είμαι περίεργος πως πηγαίνει σχετικά με αυτό που έχω (crypton -x)
Πανο καίει φιλε 2-2.5 στα 100. Κάπου εκεί ανάμεσα. Εγω το διάλεξα λόγω χώρου κατω από την σέλα αλλα και ως προς το μέγεθος της σέλας. Επισης τα πατάκια του συνεπιβάτη ήταν σε σωστο ύψος σε σχέση πχ με το supra 125 που τα είχε ψηλά. Και φυσικά όπως ξέρεις αξιοπιστία φιλε. Τωρα όσον αφορά την ταχύτητα είναι σβέλτο μέχρι τα 80.
 
Top Bottom