Τι θα αγοράζατε μέχρι 300-500 κυβικά για...

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
εξακολουθει να πωλειται ???
και εαν ναι, υπαρχει καπου αγγελια ???

ευχαριστω !!!
Αν και έχω να τον δω καμια βδομάδα, θεωρώ πως δεν το έδωσε, μιας και δεν το έχει βγαλει καν σε αγγελία
Θες να ρωτήσω αύριο;
 

sugariasgeorge

new member
Δημοσιεύσεις
193
Ηλικία
55
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Μοτοσυκλέτα
AFRICA TWIN XRV 750
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Αν και έχω να τον δω καμια βδομάδα, θεωρώ πως δεν το έδωσε, μιας και δεν το έχει βγαλει καν σε αγγελία
Θες να ρωτήσω αύριο;
ναι...
δυο πραγματα με ενδιαφερουν να ρωτησεις...
τι μοντελο** ειναι και ποσα χλμ εχει ...



**ποτε φτιαχτηκε δλδ....
οχι ποτε εβγαλε 1η αδεια κυκλοφοριας...


ευχαριστω πολυ Αποστολη !!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ναι...
δυο πραγματα με ενδιαφερουν να ρωτησεις...
τι μοντελο** ειναι και ποσα χλμ εχει ...



**ποτε φτιαχτηκε δλδ....
οχι ποτε εβγαλε 1η αδεια κυκλοφοριας...


ευχαριστω πολυ Αποστολη !!!
Οκ, θα μάθω.
Ή ακόμη καλύτερα θα πάρω την άδεια του να σου δώσω το τηλέφωνο να μιλήσετε μαζι. eye
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Επειδή σέρβις, ανταλλακτικά και αναλώσιμα είναι μεγάλη μοτοσυκλέτας και μάλιστα:
1. Μεγάλης μοτοσυκλέτας που δεν κυκλοφορεί ευρέως, με εξειδικευμένες απαιτήσεις που δεν έχουν δει πολλοί στην πράξη, άσχετα αν είναι εξουσιοδοτημένοι
2. Σκούτερ μεγάλης μοτοσυκλέτας που όλα είναι ακριβότερα έτσι κι αλλιώς, λόγω πλαστικών που αν γινει κάτι τρέμεις τι θα πληρώσεις
3. Η καθημερινή απόσταση είναι 2χλμ πάνε- 2 χλμ έλα. Θέλω να προλαβαίνει να ζεσταίνεται το μηχανάκι.



Βλέπω τι παθαίνουν στο δικό μου είδος όσοι πηγαίνουν για "το καλύτερο". Συγχωρέσετε το σεντονάκι, θα μάθετε και κάτι άσχετο αλλά χρήσιμο.
Έρχεται ο άλλος να πάρει ένα εκτυπωτάκι/πολυμηχάνημα για το σπίτι για 100 σελίδες τον μήνα. Του δείχνω ένα στα 120 ευρώ που θα αλλάζει ένα τόνερ μια φορά τον χρόνο και με αυτόν τον ρυθμό θα το αλλάξει μετά απο 10 χρόνια, λόγο υποστήριξης σε σχέση με windows και όχι επειδή θα χαλάσει.

Βλέπει με την άκρη του ματιού του στα μεταχειρισμένα που έχω. Πολυμηχανήματα των 1000 και άνω ευρώ που κάνουν σαν μεταχειρισμένα 150 ευρώ και του γυαλίζει. Του εξηγώ πως για τις ανάγκες του η σωστή λύση είναι το μικρό. Πως το μεγάλο ναι μεν έχει φτηνότερο κόστος ανα σελίδα, αλλά για να γίνει απόσβεση θέλει να βγάζει σελίδες, όχι αστεία. Επίσης τα σέρβις και τα κόστη του είναι μηχανήματος 1000+ ευρώ. Κι επίσης οι ασυμβατότητες με τα windows θα έρθουν πολύ νωρίτερα, επειδή ήδη έχει χρόνια στην πλάτη του.

Εκει αρχίζει να δικαιολογείται για να πείσει κυρίως τον εαυτό του και να πάρει το "καλύτερο". "Όχι, θα το χρησιμοποιώ πιο πολύ αν είναι! Θα εκτυπώνω και μάνουαλ, και τις εργασίες των παιδιών και παρτιτούρες απο τραγούδια και την Σκάρλετ Γιόχανσον σε αφίσα...και και και"
και τελικά παίρνει το μεταχειρισμένο αλλά "καλύτερο"

και έρχεται η ώρα για ενα ανταλλακτικό ρόλλερ ή οτιδήποτε άλλο ή απλά για το καθιερωμένο σέρβις ή για όποιο αναλώσιμο και ακούει τιμή και κόβονται τα πόδια του όταν βλέπει πως κάνει ένα ανταλλακτικό όσο πήρε το μηχάνημα. Επειδή η τιμή των ανταλλακτικών είναι για μηχάνημα 1000+ ευρώ. Άσχετα αν αυτός το πήρε 150 ευρώ.

Οι ανάγκες μου λένε 250-400 κυβικά. Δεν προβλέπεται να αλλάξουν για την επόμενη 4ετία. Μετά βλέπουμε


Δεν εννοούσα εσένα Γιάννο. Τα παιδιά που μου προτείνουν 700άρι
Αν ήθελα 700άρι θα αγόραζα το τρανσαλπ 650 του φίλου μου με 1000 ευρώ και με άλλα 500 θα το έφερνα στα ίσα του και τέλος.
Ούτε μοτοσυκλέτα θέλω, ούτε 700 κυβικά eye
Αποστόλη αν μιλάς για 2+2 χλμ ούτε καν 300-500 κυβικά δεν χρειάζεσαι παρά κράτα το παπί και τα υπόλοιπα φάτα σουβλάκια.
Ποτέ και εσύ δεν θα κάνεις απόσβεση σε τόσα κυβικά για 4 χλμ που αναφέρεις.
Κάτι είχες πει όμως και για βόλτες ε ?

Όσο αφορά το σέρβις που λες δεν είναι έτσι τα πράματα ούτε ισχύει το <<δεν κυκλοφορεί ευρέως>> επίσης δεν ισχύει μετά από 12 χρόνια στην παραγωγή το ότι δεν το ξέρουν οι εξουσιοδοτημένοι. Αν είναι ΓΤΠΚ μάστορας ΟΚ δεν θα ξέρει αν είναι σωστός με όλα όσα προβλέπονται μια χαρά τα ξέρει.
Για τα πλαστικά μαζί σου, συμφωνώ απόλυτα.
Επίσης συμφωνώ με το ανταλλακτικό αλλά έκπληξη, αυτό θα συμβεί και στο 300άρι-500άρι αν συμβεί και σε όλα. Σε άλλα λιγότερο σε άλλα περισσότερο αλλά θα δαγκώσει.

Τέλος πάντων κάτι έχεις στο μυαλό σου εσύ εξ αρχής και μάλλον είναι ανώφελο να προτείνουμε αφού στο τέλος θα πάρεις αυτό πούχεις στο μυαλό σου οπότε κάπου εδώ εγώ εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιλογή.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Εγώ όταν δεν ξέρω τι να πάρω βάζω φίλτρα στο car κυβικά, τιμή έως, έμπορος, και έτος και παίρνω το πιο φτηνό και πιο καινούργιο. Από ιδιώτη δεν παίρνω εκτός αν είναι γνωστός γιατί ο έμπορος μπορεί να το πουλάει ακριβότερα, αλλά συνήθως το χει ψάξει πριν το πάρει.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εγώ όταν δεν ξέρω τι να πάρω βάζω φίλτρα στο car κυβικά, τιμή έως, έμπορος, και έτος και παίρνω το πιο φτηνό και πιο καινούργιο. Από ιδιώτη δεν παίρνω εκτός αν είναι γνωστός γιατί ο έμπορος μπορεί να το πουλάει ακριβότερα, αλλά συνήθως το χει ψάξει πριν το πάρει.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Θυμησέ μου να σου πω ένα με τον Τοτό .... ! Tooth
Άλλο αν μπορεί να ξέρει ο έμπορας και αλλο τι θέλει να σου πουλησει. :cool:
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστόλη αν μιλάς για 2+2 χλμ ούτε καν 300-500 κυβικά δεν χρειάζεσαι παρά κράτα το παπί και τα υπόλοιπα φάτα σουβλάκια.
Ποτέ και εσύ δεν θα κάνεις απόσβεση σε τόσα κυβικά για 4 χλμ που αναφέρεις.
Κάτι είχες πει όμως και για βόλτες ε ?
Τα έχω γράψει πολλές φορές τι ακριβώς θέλω. Μέχρι και εγώ βαριέμαι να τα ξαναγράφω.
Επιγραμματικά: Δίνω μεγάλο, δίνω μικρό, παίρνω μικρομεσαίο να τα κάνω όλα. Όση καθημερινότητα και όσες βόλτες βγουν. Άλλοτε πολλές, άλλοτε λίγες. Δεν μπορώ να εξηγώ την χρήση που θα κάνω με πάσα λεπτομέρεια, αλλά με καλύπτουν 250 έως 400 κυβικά. Εκεί νιώθω άνετα σε αυτή την φάση που είμαι να κινηθώ.

Τέλος πάντων κάτι έχεις στο μυαλό σου εσύ εξ αρχής και μάλλον είναι ανώφελο να προτείνουμε αφού στο τέλος θα πάρεις αυτό πούχεις στο μυαλό σου οπότε κάπου εδώ εγώ εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιλογή.

Εχω γράψει ακριβώς τι έχω στο μυαλό μου. Δεν κρύβω κάτι. Απλά δεν ξέρω αν θα πάω σε καινούριο ή μεταχειρισμένο και ποιο απο τα 3-4 μοντέλα που έχω καταλήξει πως μου κάνουν θα βρεθεί σε καλύτερη κατάσταση.

Επίσης, και το έχω ξαναγράψει και αυτό, δεν τραβιέμαι σε υπεραντλαντικά ταξίδια για μηχανάκι. Ότι βρεθεί εδώ γύρω στα 50-100 χλμ μακρυα. Έχω υπομονή να περιμένω.
 

sugariasgeorge

new member
Δημοσιεύσεις
193
Ηλικία
55
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Μοτοσυκλέτα
AFRICA TWIN XRV 750
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Εγώ όταν δεν ξέρω τι να πάρω βάζω φίλτρα στο car κυβικά, τιμή έως, έμπορος, και έτος και παίρνω το πιο φτηνό και πιο καινούργιο. Από ιδιώτη δεν παίρνω εκτός αν είναι γνωστός γιατί ο έμπορος μπορεί να το πουλάει ακριβότερα, αλλά συνήθως το χει ψάξει πριν το πάρει.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Θυμησέ μου να σου πω ένα με τον Τοτό .... ! Tooth
Άλλο αν μπορεί να ξέρει ο έμπορας και αλλο τι θέλει να σου πουλησει. :cool:
ξερω και ΄γω πολλα με τον τοτο...
να αρχισω ????



τι ακριβως εχει κανει ο εμπορας ειπαμε ???
εκτος απο το να το πουλαει ακριβοτερα...????abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
ξερω και ΄γω πολλα με τον τοτο...
να αρχισω ????



τι ακριβως εχει κανει ο εμπορας ειπαμε ???
εκτος απο το να το πουλαει ακριβοτερα...????abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Η τιμη ειναι το θεμα η το οτι οι περισσοτεροι πουλαν φυκια για μεταξωτες κορδελες?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ όταν δεν ξέρω τι να πάρω βάζω φίλτρα στο car κυβικά, τιμή έως, έμπορος, και έτος και παίρνω το πιο φτηνό και πιο καινούργιο. Από ιδιώτη δεν παίρνω εκτός αν είναι γνωστός γιατί ο έμπορος μπορεί να το πουλάει ακριβότερα, αλλά συνήθως το χει ψάξει πριν το πάρει.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Τιποτα δεν εχει ψαξει...
Ο εμπορας θα βαλει το μηχανικο να το κανει μια βολτα το τετραγωνο και σου δινει το οκ για ανταλλαγη
Αυτο που τον ενδιαφερει ειναι η συμφερουσα τιμη και η εμπορικοτητα του μοντελου..
Εννοειται οσο πιο καλη εμφανιση εχει , τοσο καλυτερα...
Θα το σενιαρει βεβαια στην αναγκη...αισθητικα παντα..


Μηχανικα , οτι ειναι..Σαν να παιρνεις απο ιδιωτη.

Να σου πω εχω παει μηχανακι με προβλημα για ανταλλαγη και το παιρνε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έχουν κοπεί οι πολλές πολλές ανταλλαγές παιδιά. Τουλάχιστον επαρχία.
Οι αντιπροσωπείες που είχαν και μεταχειρισμένα πλέον το έχουν γυρίσει μόνο σε καινούρια και σέρβις και άφησαν τους μαντράδες που είναι εκτός αντιπροσωπειών να κάνουν παιχνίδι τα μεταχείρω
Οκ, προφανώς Αθήνα είναι αλλιώς, αλλά εδώ βλέπω μεταχειρισμένα στις αντιπροσωπείες μόνο ιδιωτών που τα πάρκαραν εκει και το βλέπεις και έρχεσαι σε συννενόηση με τον ιδιοκτήτη. Γενικά υπάρχει έλλειψη
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έκατσα να δω για το integra 700, να μορφωθώ (και ίσως να το σκεφτώ κιόλας)

καλο και χρυσό, αλλά απορρίπτεται τελικά και λόγο χώρων. Δεν χωράει καν ένα full face απο κάτω, ενώ γενικά δεν έχει και άλλους σημαντικούς χωρους. Πρόκειται για μοτο με εμφάνιση σκουτερ.

Επισης αλυσίδα εκτεθειμένη και λαδώματα και συντήρηση και όλα αυτά απο τα οποία θέλω να ξεφύγω.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Έκατσα να δω για το integra 700, να μορφωθώ (και ίσως να το σκεφτώ κιόλας)

καλο και χρυσό, αλλά απορρίπτεται τελικά και λόγο χώρων. Δεν χωράει καν ένα full face απο κάτω, ενώ γενικά δεν έχει και άλλους σημαντικούς χωρους. Πρόκειται για μοτο με εμφάνιση σκουτερ.

Επισης αλυσίδα εκτεθειμένη και λαδώματα και συντήρηση και όλα αυτά απο τα οποία θέλω να ξεφύγω.
το εχει ο αδερφος μου...το πηρε και εδωσε ενα βερσους..
το πηρε καθαρα για να μην λερωνει μπατζακια κτλπ λογω δουλειας..
καμουφλαζ μοτο ειναι οντως..και το βαλιτσακι πισω για καθημερινο ειναι αναγκαιο..
απο κει και περα,ενα μηχανακι εργατης,παει ερχεται κτλπ..μεχρι εκει
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Παρε καινούργιο το Daytona M310 4400 ευρώ και σε δύο χρόνια που θα θέλεις μηχανή πάλι το δινεις. Σβέλτο είναι για τα κυβικά του, φτηνό είναι, καλό (λένε) είναι... Μπορεί να χει και 4 χρόνια εγγύηση, κάπου διάβασα ότι τα adventure 310 τα δίνει με 4 χρόνια.



Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έκατσα να δω για το integra 700, να μορφωθώ (και ίσως να το σκεφτώ κιόλας)

καλο και χρυσό, αλλά απορρίπτεται τελικά και λόγο χώρων. Δεν χωράει καν ένα full face απο κάτω, ενώ γενικά δεν έχει και άλλους σημαντικούς χωρους. Πρόκειται για μοτο με εμφάνιση σκουτερ.

Επισης αλυσίδα εκτεθειμένη και λαδώματα και συντήρηση και όλα αυτά απο τα οποία θέλω να ξεφύγω.
Εισαι ο σημαιοφορος των κινηματος των σκουτερ!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εισαι ο σημαιοφορος των κινηματος των σκουτερ!!
Με έναν ιμάντα στο λαιμό για κολιέ.
Ε όχι δα! Σιγά....
Εφτασα σε ένα σημειο που προτεραιοποιώ αυτά που θέλω εγώ απο ένα όχημα μετακίνησης και αυτά που χρειάζομαι, τυχαίνει τα σκούτερ να μπορούν να τα δώσουν.
Απλά ελπίζω να είναι όπως το έχω στο μυαλό μου και να μην απογοητευτώ απο την καθημερινή συμβίωση.
Για 3 χρόνα που είχα το foresight δεν θυμάμαι αρνητικές στιγμές οδηγικών αναμνησεων, αλλά το κακό είναι πως δεν θυμάμαι και θετικές σούπερ γουαου! Απλά έκανε την δουλειά του.

Παρε καινούργιο το Daytona M310 4400 ευρώ και σε δύο χρόνια που θα θέλεις μηχανή πάλι το δινεις. Σβέλτο είναι για τα κυβικά του, φτηνό είναι, καλό (λένε) είναι... Μπορεί να χει και 4 χρόνια εγγύηση, κάπου διάβασα ότι τα adventure 310 τα δίνει με 4 χρόνια.



Sent from my A80Pro using Tapatalk
Ειλικρινά θα το έπαιρνα. Ήταν μέσα στα πρώτα που τσέκαρα.
Δυστυχώς είναι πολύ μικρο. Σε μέγεθος σαν 125άρι. Δεν μου κάνει
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Ε όχι δα! Σιγά....
Εφτασα σε ένα σημειο πουτ προτεραιοποιώ αυτά που θέλω εγώ απο ένα όχημα μετακίνησης και αυτά που χρειάζομαι, τυχαίνει τα σκούτερ να μπορούν να τα δώσουν.
Απλά ελπίζω να είναι όπως το έχω στο μυαλό μου και να μην απογοητευτώ απο την καθημερινή συμβίωση.
Για 3 χρόνα που είχα το foresight δεν θυμάμαι αρνητικές στιγμές οδηγικών αναμνησεων, αλλά το κακό είναι πως δεν θυμάμαι και θετικές σούπερ γουαου! Απλά έκανε την δουλειά του.


Ειλικρινά θα το έπαιρνα. Ήταν μέσα στα πρώτα που τσέκαρα.
Δυστυχώς είναι πολύ μικρο. Σε μέγεθος σαν 125άρι. Δεν μου κάνει
Όποιο κι αν διαλέξεις θα είναι το αποτέλεσμα ώριμης σκέψης Αποστόλη. Smileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom