ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μα αυτό το σκ@τό που έχω δεν είναι καν μοτοσυκλέτα

Να πω ότι είχα κάνα από αυτά τα ωραία τα καινούρια 125αρια, τύπου CB125R, GSXR125, Apilia 125 κλπ, άντε να πάει στα κομμάτια.

Δεν πειράζει, θα έρθει η μέρα που θα σκάω μύτη στις βουνοκορφές με κάνα τούμπανο....αλλά δεν θα το πω σε κανέναν. Όνειρο έχω, λεφτά δεν παίζει να έχω, ίσως έχω άλλη στιγμή, δεν με νοιάζει και πολύ πλέον το πότε. Φιλοσοφίες κάνω.
Τασο και 125αρι σπορ να ειχες, παλι ετσι θα σκεφτοσουν
Και 400αρι, παλι τα ιδια θα σκεφτοσουν....τι να κλασει το 400ακι στα 1200αρια?

Η μερα ειναι εδω και τη ζεις ηδη..
Το παπι ειναι αυτο που ειναι...ο τροπος σκεψης σου ειναι το προβλημα οχι το μηχανακι
Επικεντρωσου στα + του παπιου., ασε τους αλλους και κοιτα την τσεπη σου

Και γω θελω cbr1100xx αλλα η υγεια μου και η τιμη της βενζινης μου λενε κατσε στ αυγα σου

Γινε πιο ρεαλιστης...ΔΕΝ μπορεις να συντηρεις και να βολταρεις μεγαλη μηχανη με την παρουσα οικονομικη κριση..
 
N

notakos600

Guest
Η μοτοσυκλέτα είναι ιδέα και ως γνωστόν οι ιδέες δεν αποθνησκουν.
Μπορεί να αλλάζουν αλλά μόνο για να μπορέσουν δαρβινικα να επιβιώσουν.
Δεν τίθεται θέμα κυβικών, μάρκας, χρήσης, εμφάνισης.
Ισορροπουν σε 2 τροχούς και αυτό αρκεί.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Πολύ το φιλοσόφουμε το ζήτημα, ε τι να κάνουμε είμαστε ένας κόσμος όχι και τοσο αγγελικά πλασμένος. Όποιος τρίβεται θα τριφτει και όποιος είναι μια ζωή στα *****ά θα προσγειωθεί απότομα, οπότε κάθε τριβή είναι για καλό ακόμα και αν φαίνεται άσκοπη βραχυπρόθεσμα. Μας δίνει δύναμη και η δύναμη σοφία.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
N

notakos600

Guest
Πολύ το φιλοσόφουμε το ζήτημα, ε τι να κάνουμε είμαστε ένας κόσμος όχι και τοσο αγγελικά πλασμένος. Όποιος τρίβεται θα τριφτει και όποιος είναι μια ζωή στα *****ά θα προσγειωθεί απότομα, οπότε κάθε τριβή είναι για καλό ακόμα και αν φαίνεται άσκοπη βραχυπρόθεσμα. Μας δίνει δύναμη και η δύναμη σοφία.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Ο μηχανόβιος έχει την αλητεία και τον τυχοδιωκτισμο μέσα του, υπό την ευρεία έννοια φυσικά.
Κάτι από περιπλανωμενους καβαλάρηδες του μεσαίωνα ή του φαρ ουεστ.
Σίγουρα πάντως υπάρχουν ομοιότητες.
Από το παντιλικι μέχρι το κυνήγι των στροφών, όλα περικλειονται σε μια υπέρβαση κανόνων και καθωσπρεπισμου.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Μόλις τώρα είδα κομμάτι από "κουβέντες' που γράφτηκαν αλλού.. :eek:

Το μόνο που θα πω είναι στον "μικρό" της παρέας που έγραψα παραπάνω..

Με το δικό μου μέτρο είσαι περισσότερο μοτοσυκλετιστής από εμένα και πολλούς δικούς μας.
Δεν θα αλλάξω το παραμικρό σε ότι έχω γράψει παραπάνω κι ας μην ήξερα.

Αλήθειες έγραψα Τάσο @Red Shogun
Smileys drinking beer Emoticon
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επιτρέψτε μου, να πω κάτι για τελευταία φορά.

Το 2016, μπήκα πρώτη φορά ever σε φόρουμ. Εκεί, λόγο του παιδιάστικου περιεχομένου μου, σχετικό με βελτιώσεις σε παπί, αρκετοί συνάδελφοι σχημάτισαν άσχημη εικόνα για εμένα σαν άνθρωπο και είδα αρκετές σάπιες και προσβλητικές συμπεριφορές απέναντι μου.

Τότε όμως ήμουν μικρότερος και δεν με ένοιαζε πολύ. Πλέον είμαι 24 και έχω κάποια κουμπάκια και σίγουρα έχω μια υπομονή με όρια.

Αυτό το 2τροχο, που προκαλεί κλάμα και πρέπει να βαφτεί μπλε και να σαπίσει στην βυθό της θάλασσας, έχει δει πάνω από 1000€ για να γίνει σωστό, καλό, αξιόπιστο και αλεξίσφαιρο σε βάθος χρόνου. Ότι λεφτά έριξα πάνω του, δεν τα έκλεψα, δεν τα δανείστηκα, δεν τα βρήκα στον δρόμο, τα δούλεψα σκληρά.

Ναι, ναι, κάποιοι στα 24, έχουν GSX-R, Tracer, αμαξάρες και το παίζουν γ@μιάδες, αλλά κυρίως γιατί έσταξαν χρήμα ο μπαμπάς, η μαμά, και η σύνταξη της γιαγιάς και του παππού. Στα @@ μου, εμένα δεν μου αρέσει να μου χαρίζονται πράγματα και έχω μια αξιοπρέπεια.

Δουλεύω από τα 20 μου, σαν το σκυλί γιατί δεν γουστάρω να ζητάω λεφτά. Οι καταστάσεις που έχω ζήσει, με έχουν κάνει αρκετά ορθολογιστή, ρεαλιστή και σίγουρα πιο ώριμο σε σχέση με άλλους χαραμοφάηδες και κλαπ@ρχίδες, της ηλικίας μου που τα ζητάνε όλα έτοιμα.

Αυτή τη στιγμή, με ενδιαφέρει σε αυτό το τελευταίο έτος σπουδών, να αναβαθμίσω το πτυχίο μου και να βγάλω και πτυχίο Γερμανικών. Εμπλουτισμός βιογραφικού δηλαδή. Μετά έρχεται ο στρατός.

Η αγορά μηχανής δεν είναι τόσο έτσι χαλαρή και φθηνή, όσο νομίζουν κάποιοι. Δεν είναι όλες οι τσέπες το ίδιο. Εχει καταντήσει λίγο *****ία, αυτό το πράμα.

Δεν πρόκειται να κόψω εξόδους και καλοπέραση, αυτό το καλοκαίρι να είμαι μόνιμα σπίτι-δουλειά-σπίτι, να μην βγαίνω με κανέναν, για να μαζέψω 2000€, να αγοράσω μια αρχαιολογία που θα την χαρώ κάνα μήνα μόνο. Μετά δεν θα έχω χρόνο ούτε να κλάσω.

Προτιμώ τα λεφτά να πάνε σε κάνα 3μεράκι τον Αύγουστο με την κοπελιά στην Σκιάθο να κάνουμε ζωάρα και να περάσω ωραία το καλοκαίρι. Και τα άλλα μισά που έχω στην άκρη, να πάνε σε μαθήματα για πτυχίο 2ης ξένης γλώσσας (που είναι μεγάλο όπλο στην λογιστική). Θέλω να βγω πλήρως εξοπλισμένος στην αγορά εργασίας.

Και για μηχανή, αφού τελειώσω με όλα αυτά, να πάρω κάτι καλό, σύγχρονο και γαμάτο να το χαρώ για χρόνια και να το γουστάρω.

Αυτό δεν λέγεται "θέλω μείνω φούσκα μου, παπάκι για πάντα", λέγεται ωριμότητα.

Από εδώ και στο εξής δεν θα ξανανεβάσω εδώ οτιδήποτε έχει να κάνει με το παπί, διότι πλέον δεν έχω το στομάχι να αρπάζομαι. Έχω και άλλα στο κεφάλι μου. Είναι ένα πράμα το να κάνεις χαβαλέ για ορισμένα μοντέλα, και άλλο το να κράζεις κακόγουστα το τι έχει ο άλλος.

Λυπάμαι, δεν είμαστε όλοι φραγκάτοι να αλλάζουμε μηχανές σαν τα βρακιά. Δηλώνω αρκετά περήφανος με όσα έχω περάσει και καταφέρει για να δέχομαι σχολιασμούς για υλικά αγαθά.


"Verba volant, scripta manet."
Ρε συ μην γίνεσαι Ξανθόπουλος, εσύ δουλεύεις στην οικοδομή σοφατζης σκληρά και οι συνομιληκοι σου που έχουν Τσιξερ τους το πήρε η γιαγιά τους με την σύνταξη..
Μην γίνεσαι τέτοιος, απλά είχες βολευτεί με το παπί και αυτό είναι όλο....
Η σειρά σου να με κάνεις μπλόκ.,
 
N

notakos600

Guest
Είναι λυπηρό να πρέπει να κρατηθούμε ακόμη ζωντανοί.
Κι είμαστε τόσοι λίγοι, όχι τόσο λίγοι.
Λίγοι δεν ήμασταν ποτέ.
Ήμασταν και είμαστε το λίγο παραπάνω από το πολύ του μισογεμάτου ποτηριού.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τελικές δοκιμές εξοπλισμού, 9+σήμερα αφού ! ooops

 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ωραίοι!!!!
Με το καλό Σάββα...



Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ Μητσάρα, νάσαι καλά φίλε ! Hug
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ευχαριστώ Μητσάρα, νάσαι καλά φίλε ! Hug

Και γω ρωταω για που about με το καλο ?........ παντως οχι παραλία να υποθεσω γιατι δεν βλεπω βατραχοπεδιλα και μασκα .....! Tooth Smileys drinking beer Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Για που σειρούλα?
Δυτικά - Κεντρικά Βαλκάνια σειρούλα.
Και γω ρωταω για που about με το καλο ?........ παντως οχι παραλία να υποθεσω γιατι δεν βλεπω βατραχοπεδιλα και μασκα .....! Tooth Smileys drinking beer Emoticon
Και παραλίες χωρίς βατραχοπέδιλα και μασκούλα ξέρουμε μπάνιο αφού ! ooops Tooth Tooth Tooth Smileys drinking beer Emoticon
Δεν θα πάρει το rt???
Δεεεν νομίζω Μπαμπίνο.
Με το καλο Σαββα και που ξερεις μπορει να συναντηθουμε 6 και σημερα εγω Bike Smileys drinking beer Emoticon
Καλούς δρόμους νάχετε Μητσάρα και καλή επιστροφή φίλε μου !
Μακάρι να συνταξιδεύαμε !Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom