ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.945
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Θα σου κάνω το χατήρι Γιαννο και θα τα πω τα δυο λόγια….
cdeΓια πάρτη σου να ξες!

Λοιποοοόν, εδώ και λίγο καιρό δεν δουλεύει το αριστερό θερμαινόμενο γκρίπ.
Για κάποιο ανεξήγητο λόγο πίστευα ότι έφταιγε η φισα από το γκριπ που συνδέεται στην πλεξούδα και έτσι αποφάσισα να λύσω σχεδόν το μισό κοστούμι για να έχω πρόσβαση στην φισα και να μπορέσω να την ξεκουμπώσω για να ελέγξω αν είναι η φισα ελαττωματική.
Ωστόσο προς έκπληξη μου διαπίστωσα ότι το λαστιχένιο γκριπ αφαιρείται όπως όλα τα γκριπ και έτσι με την βοήθεια λίγου αέρα κατάφερα και αφαίρεσα το λαστιχένιο γκριπ.
Ξεκίνησα με το πολύμετρο να μετράω τις εμφανείς επαφές αλλά ουκου! νάντα!
Κοιτάζω την αντίσταση που είναι τύπου ταινίας κολλημένη στην πλαστική λαβή δεν έδειχνε να έχει κάποιο ελάττωμα στο κύκλωμα της!
Ξύνω λίγο κεφάλι, ξύνω λίγο cdefghigiκαι αποφασίζω ότι πρέπει να ελέγξω την αντίσταση αλλά πως;
Ξύνω λίγο κεφάλι, ξύνω λίγο cdefghigiκαι μου έρχεται η φώτιση! Μα με μια καρφίτσα θα μπορέσω να μετρήσω χωρίς να κάνω σημεία!Ε κολλάω μια καρφίτσα στον ένα ακροδέκτη του πολύμετρου,
2AB3262F-758B-4951-8398-15F8FF8FEB21.jpegκαι ξεκινάω να μετράω το κύκλωμα καρφώνοντας το και μετά από 3-4 μετρήσεις τσαααακ δεν υπάρχει το μπιπ από το πολύμετρο και αλλάζω πλευρά στον άλλο ακροδέκτη όπου είχε κύκλωμα και μου έκανε το χαρακτηριστικό μπιπ.

Ψάχνω καλύτερα και βλέπω ένα ελαφρύ τσάκισμα στην ταινία και ξανά μετράω αριστερά και δεξιά του ανεπαίσθητους τσακίσματος και ΜΠΟΥΜ! από την μια ναι από την άλλη ουκου!
72DD1A75-0D37-4D36-9264-0D15C6AD052A.jpeg

Ξύνω την προστατευτική ταινία μέχρι να εμφανιστεί το χάλκινο σύρμα. (θέλει προσοχή γιατί είναι πολύ λεπτό!)

B52EAF66-BE8A-4D45-90E7-92887FCE94D1.jpeg
Ξεγύμνωσα ένα καλώδιο και πήρα 2 κλώνους και το κόλλησα με το κλασικό κολλητήρι και καλαϊ.

Φόρεσα ξανά το λαστιχένιο γκριπ με την βοήθεια του αέρα πάντα και ήρθε και κούμπωσε όπως έπρεπε!

Μετά όλα πήραν τον δρόμο τους προς την ανάποδη και σε 15-20 λεπτά το εργαλείο ήταν έτοιμο και λειτουργικό!

BikeBikeBike

Υ.Γ.
Τώρα που γίναμε εξπερ φτιάχνουμε και άλλων άμα λάχει!
:cool::cool::cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.945
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Εγώ ντουκατι δύσκολα .
Αλλά φαντάζομαι πως τα περιφερειακά είναι πάνω κάτω ίδια
Συνήθως αυτοί που αλλάζουν δύσκολα αλλάζουν και εύκολα στο τέλος!
cde

Στην Ιταλία διάβαζα ένα ποστ ότι πολλοί κάτοχοι ΤσιΕς αλλάζουν σε V4 γιατί προσφέρει όλο το πακέτο αυτή η μοτο!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Θα σου κάνω το χατήρι Γιαννο και θα τα πω τα δυο λόγια….
cdeΓια πάρτη σου να ξες!

Λοιποοοόν, εδώ και λίγο καιρό δεν δουλεύει το αριστερό θερμαινόμενο γκρίπ.
Για κάποιο ανεξήγητο λόγο πίστευα ότι έφταιγε η φισα από το γκριπ που συνδέεται στην πλεξούδα και έτσι αποφάσισα να λύσω σχεδόν το μισό κοστούμι για να έχω πρόσβαση στην φισα και να μπορέσω να την ξεκουμπώσω για να ελέγξω αν είναι η φισα ελαττωματική.
Ωστόσο προς έκπληξη μου διαπίστωσα ότι το λαστιχένιο γκριπ αφαιρείται όπως όλα τα γκριπ και έτσι με την βοήθεια λίγου αέρα κατάφερα και αφαίρεσα το λαστιχένιο γκριπ.
Ξεκίνησα με το πολύμετρο να μετράω τις εμφανείς επαφές αλλά ουκου! νάντα!
Κοιτάζω την αντίσταση που είναι τύπου ταινίας κολλημένη στην πλαστική λαβή δεν έδειχνε να έχει κάποιο ελάττωμα στο κύκλωμα της!
Ξύνω λίγο κεφάλι, ξύνω λίγο cdefghigiκαι αποφασίζω ότι πρέπει να ελέγξω την αντίσταση αλλά πως;
Ξύνω λίγο κεφάλι, ξύνω λίγο cdefghigiκαι μου έρχεται η φώτιση! Μα με μια καρφίτσα θα μπορέσω να μετρήσω χωρίς να κάνω σημεία!Εκολλάω μια καρφίτσα στον ένα ακροδέκτη του πολύμετρου και ξεκινάω να μετράω το κύκλωμα καρφώνοντας το και μετά από 3-4 μετρήσεις τσαααακ δεν υπάρχει το μπιπ από το πολύμετρο και αλλάζω πλευρά στον άλλο ακροδέκτη όπου είχε κύκλωμα και μου έκανε το χαρακτηριστικό μπιπ.

Ψάχνω καλύτερα και βλέπω ένα ελαφρύ τσάκισμα στην ταινία και ξανά μετράω αριστερά και δεξιά του ανεπαίσθητους τσακίσματος και ΜΠΟΥΜ! από την μια ναι από την άλλη ουκου!
View attachment 42976

Ξύνω την προστατευτική ταινία μέχρι να εμφανιστεί το χάλκινο σύρμα. (θέλει προσοχή γιατί είναι πολύ λεπτό!)

View attachment 42978
Ξεγύμνωσα ένα καλώδιο και πήρα 2 κλώνους και το κόλλησα με το κλασικό κολλητήρι και καλαϊ.

Φόρεσα ξανά το λαστιχένιο γκριπ με την βοήθεια του αέρα πάντα και ήρθε και κούμπωσε όπως έπρεπε!

Μετά όλα πήραν τον δρόμο τους προς την ανάποδη και σε 15-20 λεπτά το εργαλείο ήταν έτοιμο και λειτουργικό!

BikeBikeBike

Υ.Γ.
Τώρα που γίναμε εξπερ φτιάχνουμε και άλλων άμα λάχει!
:cool::cool::cool:
Ιταλικο μου ηθελες
Στο πενφε τα μαμα γκριπ 27ετων δουλευουν αψογα..
Τωρα εχεις γινει...μαγκαιβερ
Ομως κι αυτος κουραστηκε και αποφασισε ν αραξει
 

Attachments

  • i001124763.jpg
    i001124763.jpg
    36,5 KB · Προβολές: 31

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.945
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ιταλικο μου ηθελες
Στο πενφε τα μαμα γκριπ 27ετων δουλευουν αψογα..
Τωρα εχεις γινει...μαγκαιβερ
Ομως κι αυτος κουραστηκε και αποφασισε ν αραξει
Δεν συνηθίζεται να δουλεύουν τόσα χρόνια….. ειδικά σε Πενφε!

Για ψάξε να δεις πόσοι γκρινιάζουν!

ooops
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν συνηθίζεται να δουλεύουν τόσα χρόνια….. ειδικά σε Πενφε!

Για ψάξε να δεις πόσοι γκρινιάζουν!

ooops
Τι να σε πω..
Το σαραβαλο το 1150 που πηρα, στο μαυρο του το χαλι ητανε...αλλα τα γκριπ δουλευανε..
Βεβαια...κατι αλλα δε δουλευανε Rolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.636
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τι να σε πω..
Το σαραβαλο το 1150 που πηρα, στο μαυρο του το χαλι ητανε...αλλα τα γκριπ δουλευανε..
Βεβαια...κατι αλλα δε δουλευανε Rolling
Μπαμπίνο συνήθως χαλάει (κόβεται)αυτό της γκαζιερας στα δικά μας.
Αλλά ξεκουμπωνει από κάτω ακριβώς(έχει φυσσακι) ,δεν χρειάζεσαι να ψάχνεις όλη την πλεξουδα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.636
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Συνήθως αυτοί που αλλάζουν δύσκολα αλλάζουν και εύκολα στο τέλος!
cde

Στην Ιταλία διάβαζα ένα ποστ ότι πολλοί κάτοχοι ΤσιΕς αλλάζουν σε V4 γιατί προσφέρει όλο το πακέτο αυτή η μοτο!
Είναι χαμηλοβαρο το V4?
Γιατί το μεγαλύτερο προσόν του μποβερ είναι αυτό .
Έχει τρελό ζύγισμα λόγω του ότι το βάρος είναι χαμηλα
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.945
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Είναι χαμηλοβαρο το V4?
Γιατί το μεγαλύτερο προσόν του μποβερ είναι αυτό .
Έχει τρελό ζύγισμα λόγω του ότι το βάρος είναι χαμηλα
Δεν το ξέρω αυτό να σου πω την αλήθεια!

Πάντως ένα τεστ ραϊντ θα ήθελα να το κάνω για να δω αν όντως είναι τόσο καλό όσο λένε!

Βέβαια για εμένα το μειονέκτημα της είναι η υψηλότερη κατανάλωση σε σχέση με το V2 όπως διαβάζω σε διάφορες ομάδες!
Άσχετο με το γεγονός ότι έχει αυξηθεί το κόστος των καυσίμων και μας τσούζει όλους.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.417
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Θα σου κάνω το χατήρι Γιαννο και θα τα πω τα δυο λόγια….
cde
Υ.Γ.
Τώρα που γίναμε εξπερ φτιάχνουμε και άλλων άμα λάχει

Ετσι δενεται ψυχικα ο πραγματικός χομπυστας αναβάτης με την μηχανή του βάζοντας της χέρι ο ίδιος ... βέβαια εννιοτε καταλήγει σε ολέθρια σχεση ....! Tooth
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Θα σου κάνω το χατήρι Γιαννο και θα τα πω τα δυο λόγια….
cdeΓια πάρτη σου να ξες!

Λοιποοοόν, εδώ και λίγο καιρό δεν δουλεύει το αριστερό θερμαινόμενο γκρίπ.
Για κάποιο ανεξήγητο λόγο πίστευα ότι έφταιγε η φισα από το γκριπ που συνδέεται στην πλεξούδα και έτσι αποφάσισα να λύσω σχεδόν το μισό κοστούμι για να έχω πρόσβαση στην φισα και να μπορέσω να την ξεκουμπώσω για να ελέγξω αν είναι η φισα ελαττωματική.
Ωστόσο προς έκπληξη μου διαπίστωσα ότι το λαστιχένιο γκριπ αφαιρείται όπως όλα τα γκριπ και έτσι με την βοήθεια λίγου αέρα κατάφερα και αφαίρεσα το λαστιχένιο γκριπ.
Ξεκίνησα με το πολύμετρο να μετράω τις εμφανείς επαφές αλλά ουκου! νάντα!
Κοιτάζω την αντίσταση που είναι τύπου ταινίας κολλημένη στην πλαστική λαβή δεν έδειχνε να έχει κάποιο ελάττωμα στο κύκλωμα της!
Ξύνω λίγο κεφάλι, ξύνω λίγο cdefghigiκαι αποφασίζω ότι πρέπει να ελέγξω την αντίσταση αλλά πως;
Ξύνω λίγο κεφάλι, ξύνω λίγο cdefghigiκαι μου έρχεται η φώτιση! Μα με μια καρφίτσα θα μπορέσω να μετρήσω χωρίς να κάνω σημεία!Εκολλάω μια καρφίτσα στον ένα ακροδέκτη του πολύμετρου και ξεκινάω να μετράω το κύκλωμα καρφώνοντας το και μετά από 3-4 μετρήσεις τσαααακ δεν υπάρχει το μπιπ από το πολύμετρο και αλλάζω πλευρά στον άλλο ακροδέκτη όπου είχε κύκλωμα και μου έκανε το χαρακτηριστικό μπιπ.

Ψάχνω καλύτερα και βλέπω ένα ελαφρύ τσάκισμα στην ταινία και ξανά μετράω αριστερά και δεξιά του ανεπαίσθητους τσακίσματος και ΜΠΟΥΜ! από την μια ναι από την άλλη ουκου!
View attachment 42976

Ξύνω την προστατευτική ταινία μέχρι να εμφανιστεί το χάλκινο σύρμα. (θέλει προσοχή γιατί είναι πολύ λεπτό!)

View attachment 42978
Ξεγύμνωσα ένα καλώδιο και πήρα 2 κλώνους και το κόλλησα με το κλασικό κολλητήρι και καλαϊ.

Φόρεσα ξανά το λαστιχένιο γκριπ με την βοήθεια του αέρα πάντα και ήρθε και κούμπωσε όπως έπρεπε!

Μετά όλα πήραν τον δρόμο τους προς την ανάποδη και σε 15-20 λεπτά το εργαλείο ήταν έτοιμο και λειτουργικό!

BikeBikeBike

Υ.Γ.
Τώρα που γίναμε εξπερ φτιάχνουμε και άλλων άμα λάχει!
:cool::cool::cool:
Μήπως μπορείς να ξύσεις λίγο κεφάλι να μας πεις που μπορούμε να βρουμε μερικα 500ευρα;;;
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.945
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Εύκολο!

Ντύσου πρόστυχα και βάλε το κραγιόν σου,
Πες αυτή η δουλειά θα γίνει ο χορηγός σου!

Άμα κατάλαβες, καταλαβες


ToothToothTooth


Σε έχω κάνει εικόνα και έχω λιώσει!!!
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Τράβηξα βαριεστημένα μια τζούρα καφέ και κοίταξα έξω από την μπαλκονόπορτα. Χιονίζει πάλι... Γυρνώντας η ματιά μου έπεσε στο ημερολόγιο που με ευλάβεια ο γιος μου σβήνει τις μέρες. 21 Μαρτίου... "Κάτι είναι σήμερα", σκέφτηκα αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ. Πηγαίνοντας προς το δωμάτιο για να ετοιμαστώ θυμήθηκα. Εαρινή Ισημερία, επισήμως μπαίνει η Άνοιξη σήμερα. "Να χέσω εγώ Άνοιξη", μονολόγησα. Άλλωστε δεν φοβόμουν μην με ακούσει κανείς και με περάσει για τρελό που παραμιλάω, αφού ήμουν μόνος σπίτι.

Φόρεσα τα ισοθερμικά και από πάνω fleece και cordura. To buff στον λαιμό, την balaclava. Διπλές κάλτσες, μπότες από πάνω και τέλος το κράνος...Ένιωθα να πνίγομαι από τις στρώσεις ρούχων, αλλά τουλάχιστον μπορούσα να κουνήσω άνετα τα χέρια και το πόδια. "Κουράγιο γέρο μου", σκέφτηκα και πήρα τις σκάλες για το γκαράζ. Έβαλα την τσάντα στην βαλίτσα, και έβαλα μπροστά την μηχανή που γουργούρισε αφού όλο το Σαββατοκύριακο την είχα παραμελήσει. Την άφησα να δουλεύει μέχρι να βάλω γάντια και άνοιξα την γκαραζόπορτα. Νιφάδες χιονιού άρχισαν να μπαίνουν μέσα. "Που πας μωρ'μαλάκα με τέτοιο καιρό", σκέφτηκα αλλά δεν λιποψύχησα. Καβάλησα και ξεκίνησα προσεχτικά μην γλιστράει πουθενά.

Ευτυχώς οι δρόμοι ήταν σχετικά στεγνοί και πέρασα τα πρώτα πέντε χιλιόμετρα μέχρι την "πεδιάδα" (αφού εγώ μένω στο βουνό) γρήγορα και ήρεμα. Μπροστά μου ένας άλλος θεός, ένας άλλος καιρός. Μέχρι να φτάσω στο γραφείο είχε ήλιο, αρκετή ζέστη για όλα αυτά που φορούσα και χρειαζόμουν γυαλιά ηλίου. Μπαίνω στο γραφείο, φτιάχνω στα γρήγορα ένα καφέ και ετοιμάζω τα πράγματα που θα χρειαστώ μαζί μου. Δεν έχει περάσει ένα μισάωρο και βγαίνοντας έξω να βάλω τα πράγματα στην μηχανή, βρέχει. "Ρε φίλε πάρε μια απόφαση τι καιρό θέλεις να κάνεις σήμερα". Βγάζω τα αδιάβροχα από την βαλίτσα και ξαναμπαίνω γραφείο.

Ισοθερμικά, cordura, αδιάβροχα...περπατώ (αλλά το κυριότερο νιώθω) σαν το ανθρωπάκι της Michelin. Καβαλάω την μηχανή και ξεκινάω και στα 500 μέτρα ήλιος ξανά και εγώ να βλαστημάω μέσα από το κράνος. Βγαίνω Αττική Οδό, έξι χιλιόμετρα παρακάτω αρχίζει να χιονίζει. Ανεβαίνω Περιφερειακή Υμηττού, έχει σταματήσει το χιόνι και ο ουρανός είναι μαύρος. Φτάνω Ηλιούπολη ο ήλιος λάμπει από πάνω και εγώ ιδρώνω...Κατηφορίζω την Βουλιαγμένης προς Καβούρι και έχει αρχίσει να βρέχει...Δεν άντεξα...

Σταμάτησα δεξιά και άρχισα να ουρλιάζω στον ουρανό "ΤΙ ΕΧΕΙΣ;"... Νομίζω πως άκουσα ένα "ΤΙΠΟΤΑ".
,
276162774_383125297148165_1599689750802430915_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.295
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Τράβηξα βαριεστημένα μια τζούρα καφέ και κοίταξα έξω από την μπαλκονόπορτα. Χιόνιζει πάλι... Γυρνώντας η ματιά μου έπεσε στο ημερολόγιο που με ευλάβεια ο γιος μου σβήνει τις μέρες. 21 Μαρτίου... "Κάτι είναι σήμερα", σκέφτηκα αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ. Πηγαίνοντας προς το δωμάτιο για να ετοιμαστώ θυμήθηκα. Εαρινή Ισημερία, επισήμως μπαίνει η 'Ανοιξη σήμερα. "Να χέσω εγώ Άνοιξη", μονολόγησα. Αλλώστε δεν φοβόμουν μην με ακούσει κανείς και με περάσει για τρελό που παραμιλάω, αφού ήμουν μόνος σπίτι.

Φόρεσα τα ισοθερμικά και από πάνω fleece και cordura. To buff στον λαιμό, την balaclava. Διπλές κάλτσες, μπότες από πάνω και τέλος το κράνος...Ενιωθα να πνίγομαι από τις στρώσεις ρούχων, αλλά τουλάχιστον μπορούσα να κουνήσω άνετα τα χέρια και το πόδια. "Κουράγιο γέρο μου", σκέφτηκα και πήρα τις σκάλες για το γκαράζ. Έβαλα την τσάντα στην βαλίτσα, και έβαλα μπροστά την μηχανή που γουργούρισε αφού όλο το Σαββατοκύριακο την είχα παραμελήσει. Την άφησα να δουλεύει μέχρι να βάλω γάντια και άνοιξα την γκαραζόπορτα. Νιφάδες χιονιού άρχισαν να μπαίνουν μέσα. "Που πας μωρ'μαλάκα με τέτοιον καιρό", σκέφτηκα αλλά δεν λιποψύχισα. Καβάλησα και ξεκίνησα προσεχτικά μην γλυστράει πουθενά.

Ευτυχώς οι δρόμοι ήταν σχετικά στεγνοί και πέρασα τα πρώτα πέντε χιλιόμετρα μέχρι την "πεδιάδα" (αφού εγώ μένω στο βουνό) γρήγορα και ήρεμα. Μπροστά μου ένας άλλος θεός, ένας άλλος καιρός. Μέχρι να φτάσω στο γραφείο είχε ήλιο, αρκετή ζέστη για όλα αυτά που φορούσα και χρειαζόμουν γυαλία ηλίου. Μπαίνω στο γραφείο, φτιάχνω στα γρήγορα ένα καφέ και ετοιμάζω τα πράγματα που θα χρειαστώ μαζί μου. Δεν έχει περάσει ένα μισάωρο και βγαίνοντας έξω να βάλω τα πράγματα στην μηχανή, βρέχει. "Ρε φίλε πάρε μια απόφαση τι καιρό θέλεις να κάνεις σήμερα". Βγάζω τα αδιάβροχα από την βαλίτσα και ξαναμπαίνω γραφείο.

Ισοθερμικά, cordura, αδιάβροχα...περπατώ (αλλα το κυριότερο νιώθω) σαν το ανθρωπάκι της Michelin. Καβαλάω την μηχανή και ξεκινάω και στα 500 μέτρα ήλιος ξανά και εγώ να βλαστημάω μέσα από το κράνος. Βγαίνω Αττική Οδό, έξι χιλιόμετρα παρακάτω αρχίζει να χιόνιζει. Ανεβαίνω Περιφερειακή Υμμητού, έχει σταμάτησει το χιόνι και ο ουρανός είναι μαύρος. Φτάνω Ηλιούπολη ο ήλιος λάμπει από πάνω και εγώ ιδρώνω...Κατηφορίζω την Βουλιαγμένης προς Καβούρι και έχει αρχίσει να βρέχει...Δεν άντεξα...

Σταμάτησα δεξιά και άρχισα να ουρλιάζω στον ουράνο "ΤΙ ΕΧΕΙΣ;"... Νομίζω πως άκουσα ένα "ΤΙΠΟΤΑ".
View attachment 42985
Ωρε φιλε ανατριχιασα Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.417
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τράβηξα βαριεστημένα μια τζούρα καφέ και κοίταξα έξω από την μπαλκονόπορτα. Χιόνιζει πάλι...
Σταμάτησα δεξιά και άρχισα να ουρλιάζω στον ουράνο "ΤΙ ΕΧΕΙΣ;"... Νομίζω πως άκουσα ένα "ΤΙΠΟΤΑ".


Αντε πες ότι αυτο το καταλάβαμε.
Το προηγούμενο ερώτημα όμως ... η σε 500ρικα αγωνιώδης αναζήτησης χαρτονομισμάτων , τι βαθύτερο νόημα να κρυβει για τον απλό μέσο χρήστη δικύκλου?...!cdefghigi Smileys drinking beer Emoticon Tooth
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Τράβηξα βαριεστημένα μια τζούρα καφέ και κοίταξα έξω από την μπαλκονόπορτα. Χιονίζει πάλι... Γυρνώντας η ματιά μου έπεσε στο ημερολόγιο που με ευλάβεια ο γιος μου σβήνει τις μέρες. 21 Μαρτίου... "Κάτι είναι σήμερα", σκέφτηκα αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ. Πηγαίνοντας προς το δωμάτιο για να ετοιμαστώ θυμήθηκα. Εαρινή Ισημερία, επισήμως μπαίνει η Άνοιξη σήμερα. "Να χέσω εγώ Άνοιξη", μονολόγησα. Άλλωστε δεν φοβόμουν μην με ακούσει κανείς και με περάσει για τρελό που παραμιλάω, αφού ήμουν μόνος σπίτι.

Φόρεσα τα ισοθερμικά και από πάνω fleece και cordura. To buff στον λαιμό, την balaclava. Διπλές κάλτσες, μπότες από πάνω και τέλος το κράνος...Ένιωθα να πνίγομαι από τις στρώσεις ρούχων, αλλά τουλάχιστον μπορούσα να κουνήσω άνετα τα χέρια και το πόδια. "Κουράγιο γέρο μου", σκέφτηκα και πήρα τις σκάλες για το γκαράζ. Έβαλα την τσάντα στην βαλίτσα, και έβαλα μπροστά την μηχανή που γουργούρισε αφού όλο το Σαββατοκύριακο την είχα παραμελήσει. Την άφησα να δουλεύει μέχρι να βάλω γάντια και άνοιξα την γκαραζόπορτα. Νιφάδες χιονιού άρχισαν να μπαίνουν μέσα. "Που πας μωρ'μαλάκα με τέτοιο καιρό", σκέφτηκα αλλά δεν λιποψύχησα. Καβάλησα και ξεκίνησα προσεχτικά μην γλιστράει πουθενά.

Ευτυχώς οι δρόμοι ήταν σχετικά στεγνοί και πέρασα τα πρώτα πέντε χιλιόμετρα μέχρι την "πεδιάδα" (αφού εγώ μένω στο βουνό) γρήγορα και ήρεμα. Μπροστά μου ένας άλλος θεός, ένας άλλος καιρός. Μέχρι να φτάσω στο γραφείο είχε ήλιο, αρκετή ζέστη για όλα αυτά που φορούσα και χρειαζόμουν γυαλιά ηλίου. Μπαίνω στο γραφείο, φτιάχνω στα γρήγορα ένα καφέ και ετοιμάζω τα πράγματα που θα χρειαστώ μαζί μου. Δεν έχει περάσει ένα μισάωρο και βγαίνοντας έξω να βάλω τα πράγματα στην μηχανή, βρέχει. "Ρε φίλε πάρε μια απόφαση τι καιρό θέλεις να κάνεις σήμερα". Βγάζω τα αδιάβροχα από την βαλίτσα και ξαναμπαίνω γραφείο.

Ισοθερμικά, cordura, αδιάβροχα...περπατώ (αλλά το κυριότερο νιώθω) σαν το ανθρωπάκι της Michelin. Καβαλάω την μηχανή και ξεκινάω και στα 500 μέτρα ήλιος ξανά και εγώ να βλαστημάω μέσα από το κράνος. Βγαίνω Αττική Οδό, έξι χιλιόμετρα παρακάτω αρχίζει να χιονίζει. Ανεβαίνω Περιφερειακή Υμηττού, έχει σταματήσει το χιόνι και ο ουρανός είναι μαύρος. Φτάνω Ηλιούπολη ο ήλιος λάμπει από πάνω και εγώ ιδρώνω...Κατηφορίζω την Βουλιαγμένης προς Καβούρι και έχει αρχίσει να βρέχει...Δεν άντεξα...

Σταμάτησα δεξιά και άρχισα να ουρλιάζω στον ουρανό "ΤΙ ΕΧΕΙΣ;"... Νομίζω πως άκουσα ένα "ΤΙΠΟΤΑ".
,
View attachment 42985
Ρε τι τραβάτε κι εσείς οι.... χορεύτριες!!!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τράβηξα βαριεστημένα μια τζούρα καφέ και κοίταξα έξω από την μπαλκονόπορτα. Χιονίζει πάλι... Γυρνώντας η ματιά μου έπεσε στο ημερολόγιο που με ευλάβεια ο γιος μου σβήνει τις μέρες. 21 Μαρτίου... "Κάτι είναι σήμερα", σκέφτηκα αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ. Πηγαίνοντας προς το δωμάτιο για να ετοιμαστώ θυμήθηκα. Εαρινή Ισημερία, επισήμως μπαίνει η Άνοιξη σήμερα. "Να χέσω εγώ Άνοιξη", μονολόγησα. Άλλωστε δεν φοβόμουν μην με ακούσει κανείς και με περάσει για τρελό που παραμιλάω, αφού ήμουν μόνος σπίτι.

Φόρεσα τα ισοθερμικά και από πάνω fleece και cordura. To buff στον λαιμό, την balaclava. Διπλές κάλτσες, μπότες από πάνω και τέλος το κράνος...Ένιωθα να πνίγομαι από τις στρώσεις ρούχων, αλλά τουλάχιστον μπορούσα να κουνήσω άνετα τα χέρια και το πόδια. "Κουράγιο γέρο μου", σκέφτηκα και πήρα τις σκάλες για το γκαράζ. Έβαλα την τσάντα στην βαλίτσα, και έβαλα μπροστά την μηχανή που γουργούρισε αφού όλο το Σαββατοκύριακο την είχα παραμελήσει. Την άφησα να δουλεύει μέχρι να βάλω γάντια και άνοιξα την γκαραζόπορτα. Νιφάδες χιονιού άρχισαν να μπαίνουν μέσα. "Που πας μωρ'μαλάκα με τέτοιο καιρό", σκέφτηκα αλλά δεν λιποψύχησα. Καβάλησα και ξεκίνησα προσεχτικά μην γλιστράει πουθενά.

Ευτυχώς οι δρόμοι ήταν σχετικά στεγνοί και πέρασα τα πρώτα πέντε χιλιόμετρα μέχρι την "πεδιάδα" (αφού εγώ μένω στο βουνό) γρήγορα και ήρεμα. Μπροστά μου ένας άλλος θεός, ένας άλλος καιρός. Μέχρι να φτάσω στο γραφείο είχε ήλιο, αρκετή ζέστη για όλα αυτά που φορούσα και χρειαζόμουν γυαλιά ηλίου. Μπαίνω στο γραφείο, φτιάχνω στα γρήγορα ένα καφέ και ετοιμάζω τα πράγματα που θα χρειαστώ μαζί μου. Δεν έχει περάσει ένα μισάωρο και βγαίνοντας έξω να βάλω τα πράγματα στην μηχανή, βρέχει. "Ρε φίλε πάρε μια απόφαση τι καιρό θέλεις να κάνεις σήμερα". Βγάζω τα αδιάβροχα από την βαλίτσα και ξαναμπαίνω γραφείο.

Ισοθερμικά, cordura, αδιάβροχα...περπατώ (αλλά το κυριότερο νιώθω) σαν το ανθρωπάκι της Michelin. Καβαλάω την μηχανή και ξεκινάω και στα 500 μέτρα ήλιος ξανά και εγώ να βλαστημάω μέσα από το κράνος. Βγαίνω Αττική Οδό, έξι χιλιόμετρα παρακάτω αρχίζει να χιονίζει. Ανεβαίνω Περιφερειακή Υμηττού, έχει σταματήσει το χιόνι και ο ουρανός είναι μαύρος. Φτάνω Ηλιούπολη ο ήλιος λάμπει από πάνω και εγώ ιδρώνω...Κατηφορίζω την Βουλιαγμένης προς Καβούρι και έχει αρχίσει να βρέχει...Δεν άντεξα...

Σταμάτησα δεξιά και άρχισα να ουρλιάζω στον ουρανό "ΤΙ ΕΧΕΙΣ;"... Νομίζω πως άκουσα ένα "ΤΙΠΟΤΑ".
,
View attachment 42985
Τι μου λες Πέγκυ μου! :eek:
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ετήσιο πλύσιμο και καθάρισμα αλυσίδας (και κάτω από τα καπάκια)

Κυρήσω έναρξη του 15ου εκδρομικού έτους του Caponorδιου του II


Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom