ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Τα angel gt τα είχα αλλάξει κοντά στα 13 με πάρα πολύ ψωμί να απομένει ,ήδη από τα 6 ,7 άρχιζε και γλίστραγε, σκληρό λάστιχο
Τα road 5 πάλι κοντά στα 13 και αυτό με αρκετο ψωμί ,μέχρι την αλλαγή του είχε άριστη συμπεριφορά!
Πάντως για το δεξί χέρι συμφωνώ και επαυξάνω, μάλλον πρεπει να τους τα χώνεις παντού σε κάθε διαδρομή για να βγάζουν χιλιόμετρα Tooth Tooth
βάλε και καμιά 300αρια χιλιόμετρα χωματακι που έχουν κάνει σύνολο και βρήκα all terrain ελαστικό abcdefghgkabcdefghgk

Πιστεύω ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα ξαναβάλω το ίδιο λάστιχο ...πάει καταστάλαξα...
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Εντελώς καινούργια πατούμενα για τη Μπουμπού. Mitas E07+
Για να δούμε…




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Βαγγελη καλοπατητα και καλες βολτες αλλα .... πολυ αγριαδα εκπεμπουν και μας φοβιζεις.....!Hug
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Βαγγελη καλοπατητα και καλες βολτες αλλα .... πολυ αγριαδα εκπεμπουν και μας φοβιζεις.....!Hug

Ευχαριστώ πολύ, Στέλιο! Όντως πολλή αγριάδα! Κι εγώ φοβάμαι!

@caesarsk στο MotoRacer στην Αγίας Γλυκερίας τα έβαλα και μου βγήκαν €220 περασμένα.
Αρχικά ήθελα να βάλω την έκδοση Dakar, αλλά λόγω των ελλείψεων στην αγορά θα αργούσαν πάρα πολύ να φτάσουν (αυτά τα είχα παραγγείλει από τον Ιούλιο), οπότε μόλις ήρθαν τα έβαλα. Πρώτη φορά πηγαίνω σε τέτοιο λάστιχο και θα χρειαστώ χρόνο να το συνηθίσω.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Σήμερα είχε τσεκάρισμα στα λάστιχα,τα m9rr έχουν 11000 Χιλ, δεν εχει αλλάξει η συμπεριφορά τους μεχρι στιγμής και
η κατάσταση τους είναι αυτή..

Όταν τα έβαλα..View attachment 36323View attachment 36324

Και τώρα ..View attachment 36325View attachment 36326

Σε σχέση με το s 22 που είχα πριν πιστεύω του έκατσε καλύτερα στο συγκεκριμένο μηχανάκι ,με τα κιλά του ,με τις διαδρομές, με τα φορτώματα, με το στυλ οδήγησης!!
Το s22 όταν το άλλαξα στα 11500 χιλιόμετρα!!View attachment 36327
Πολύ ωραία δουλεμένα!!

Αν δεν τα ξεπατώνουμε σε ανοιχτό δρόμο(ευθείες-στροφες)με τελικές και υψηλές θερμοκρασίες τα ελαστικά θα δώσουν χιλιόμετρα.

Πιο όμορφο/απολαυστικό το παιχνίδι σε επαρχιακό με άλλη τριβή/φθορά.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ευχαριστώ πολύ, Στέλιο! Όντως πολλή αγριάδα! Κι εγώ φοβάμαι!

@caesarsk στο MotoRacer στην Αγίας Γλυκερίας τα έβαλα και μου βγήκαν €220 περασμένα.
Αρχικά ήθελα να βάλω την έκδοση Dakar, αλλά λόγω των ελλείψεων στην αγορά θα αργούσαν πάρα πολύ να φτάσουν (αυτά τα είχα παραγγείλει από τον Ιούλιο), οπότε μόλις ήρθαν τα έβαλα. Πρώτη φορά πηγαίνω σε τέτοιο λάστιχο και θα χρειαστώ χρόνο να το συνηθίσω.
Βαγγέλη τα Μιτας είναι τιμιότατα λάστιχα,έχω στο KLR τα MC30 και στο προηγούμενο ΓΣ είχα βάλει τα Terra Force,φοβερό λαστιχάκι.
WP_20170928_18_12_07_Pro.jpg
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Πολύ ωραία δουλεμένα!!

Αν δεν τα ξεπατώνουμε σε ανοιχτό δρόμο(ευθείες-στροφες)με τελικές και υψηλές θερμοκρασίες τα ελαστικά θα δώσουν χιλιόμετρα.

Πιο όμορφο/απολαυστικό το παιχνίδι σε επαρχιακό με άλλη τριβή/φθορά.
Έτσι ακριβώς Δημήτρη!! Δόξα τω Θεό στη χώρα μας έχουμε αρκετές τέτοιες διαδρομές επαρχιακών σε πολύ καλή κατάσταση, οπότε ποιος ο λόγος να χαραμίζουμε ώρες σε ανοικτά κομμάτια!!! Smileys drinking beer Emoticon
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.705
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Σήμερα έγινε το σέρβις των 30.000 χλμ .

Το πρώτο σέρβις τις μηχανής στην κατοχή μου και τα πρώτα μου 5.000 χλμ μαζί τις .
Αλλαγή λαδιών χρειάστηκε μόνο και έναν έλεγχο γενικά εάν θέλει κάτι , ολα κομπλέ .
Επίσης αυτές τις μέρες μου έμεινε από μπαταρία!
Των λόγο δεν των ξέρω ακριβώς , γενικά μέσα στο καλοκαίρι την έπαιρνα σπάνια λόγο δουλειάς και ίσως αυτό τις έφερε πτώση ; Δεν ξέρω …
Δεν την άλλαξα ακόμα , την φόρτισε να δω πως θα πάει και αν μου ξανά κάνει κάνενα κόλπο θα πάω για αλλαγή .

σερβις και φόρτιση της μπαταρίας σε εξουσιοδοτημένο 90€ μου κόστισε cdef

ΥΓ : δεν ξέρω αν με χρέωσε ο άνθρωπος κάτι παραπάνω γιατί ήρθε σπίτι μου με καλώδια την έβαλε μπροστά και την πήρε μόνος του στο μαγαζί
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έτσι ακριβώς Δημήτρη!! Δόξα τω Θεό στη χώρα μας έχουμε αρκετές τέτοιες διαδρομές επαρχιακών σε πολύ καλή κατάσταση, οπότε ποιος ο λόγος να χαραμίζουμε ώρες σε ανοικτά κομμάτια!!! Smileys drinking beer Emoticon
γιατι ειμαστε κουλομαριες
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Εβδομάδα ριζικών αλλαγών αυτή και μου φαίνεται ότι θα μου πάρει καιρό να καταλάβω τι ακριβώς έγινε.
Αλλάχτηκαν τα λάστιχα με τα Mitas E-07+. Πρώτη φορά που οδηγάω μοτοσυκλέτα με μη ασφάλτινο λάστιχο και τα περίμενα πολύ χειρότερα τα πράγματα.
Επιπλέον ο γνωστός Ρεμούνδος ανέλαβε το σέρβις των αναρτήσεων, που ήταν χάλια.
Έτσι έχω ένα καινούργιο μηχανάκι. Πολύ πιο σίγουρο στις λίγες στροφές που έκανα, πολύ πιο σταθερό στα δοκιμαστικά φρεναρίσματα.
Τα ελαστικά δε με ξένισαν καθόλου. Βγήκα και λίγο εθνική και το άνοιξα και περίμενα περισσότερο θόρυβο.
Πλαγιάζουν όμορφα και εμπνέουν σιγουριά.
Αυτές είναι κάποιες πολύ αρχικές εντυπώσεις και σίγουρα θα χρειαστεί καιρός και χιλιόμετρα για να δούμε τι ακριβώς και πως άλλαξε, αν κάτι βελτιώθηκε και αν τελικά άξιζε τον κόπο και τα έξοδα.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
γιατι ειμαστε κουλομαριες
Εδώ θα διαφωνήσω...δεν τον δέχομαι τον όρο κουλομαρια για εμένα.....θα προτιμήσω κουλοευτέρπη...... Tooth
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Εβδομάδα ριζικών αλλαγών αυτή και μου φαίνεται ότι θα μου πάρει καιρό να καταλάβω τι ακριβώς έγινε.
Αλλάχτηκαν τα λάστιχα με τα Mitas E-07+. Πρώτη φορά που οδηγάω μοτοσυκλέτα με μη ασφάλτινο λάστιχο και τα περίμενα πολύ χειρότερα τα πράγματα.
Επιπλέον ο γνωστός Ρεμούνδος ανέλαβε το σέρβις των αναρτήσεων, που ήταν χάλια.
Έτσι έχω ένα καινούργιο μηχανάκι. Πολύ πιο σίγουρο στις λίγες στροφές που έκανα, πολύ πιο σταθερό στα δοκιμαστικά φρεναρίσματα.
Τα ελαστικά δε με ξένισαν καθόλου. Βγήκα και λίγο εθνική και το άνοιξα και περίμενα περισσότερο θόρυβο.
Πλαγιάζουν όμορφα και εμπνέουν σιγουριά.
Αυτές είναι κάποιες πολύ αρχικές εντυπώσεις και σίγουρα θα χρειαστεί καιρός και χιλιόμετρα για να δούμε τι ακριβώς και πως άλλαξε, αν κάτι βελτιώθηκε και αν τελικά άξιζε τον κόπο και τα έξοδα.
Τα mitas E07 μαζί με τα Dunlop trailmax είναι ίσως τα καλύτερα 50-50 λάστιχα αυτή τη στιγμή. Να φανταστείς ότι τα tkc70 που φοράει από τη μάνα του το 390 adventure και που υποτίθεται είναι για δρόμο 80-20 σφυρίζουν πολύ περισσότερο.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Τα mitas E07 μαζί με τα Dunlop trailmax είναι ίσως τα καλύτερα 50-50 λάστιχα αυτή τη στιγμή. Να φανταστείς ότι τα tkc70 που φοράει από τη μάνα του το 390 adventure και που υποτίθεται είναι για δρόμο 80-20 σφυρίζουν πολύ περισσότερο.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Τα Trailmax Mission από Δεκέμβρη και αν... Φαίνεται πάντως ωραίο λάστιχο και ακούγονται καλά λόγια.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εβδομάδα ριζικών αλλαγών αυτή και μου φαίνεται ότι θα μου πάρει καιρό να καταλάβω τι ακριβώς έγινε.
Αλλάχτηκαν τα λάστιχα με τα Mitas E-07+. Πρώτη φορά που οδηγάω μοτοσυκλέτα με μη ασφάλτινο λάστιχο και τα περίμενα πολύ χειρότερα τα πράγματα.
Επιπλέον ο γνωστός Ρεμούνδος ανέλαβε το σέρβις των αναρτήσεων, που ήταν χάλια.
Έτσι έχω ένα καινούργιο μηχανάκι. Πολύ πιο σίγουρο στις λίγες στροφές που έκανα, πολύ πιο σταθερό στα δοκιμαστικά φρεναρίσματα.
Τα ελαστικά δε με ξένισαν καθόλου. Βγήκα και λίγο εθνική και το άνοιξα και περίμενα περισσότερο θόρυβο.
Πλαγιάζουν όμορφα και εμπνέουν σιγουριά.
Αυτές είναι κάποιες πολύ αρχικές εντυπώσεις και σίγουρα θα χρειαστεί καιρός και χιλιόμετρα για να δούμε τι ακριβώς και πως άλλαξε, αν κάτι βελτιώθηκε και αν τελικά άξιζε τον κόπο και τα έξοδα.
Bαγγελη έκανες σέρβις και τα 2 αμορτισέρ;
Για δώσε ινφο... και τιμες
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
σερβις και φόρτιση της μπαταρίας σε εξουσιοδοτημένο 90€ μου κόστισε cdef

ΥΓ : δεν ξέρω αν με χρέωσε ο άνθρωπος κάτι παραπάνω
Σώπα καλέ,φιλάνθρωπος είναι! Στείλ'τον σε μένα για:
1631276316932.png


Ακόμη ξεκαρδίζεται με το γδάρσιμο,με λίγο παραπάνω έπαιρνες καινούρια made in Japan.Νά πως χαλάνε οι επίσημοι τη φήμη τους.Ντροπή μόνο.
Τουλάχιστον ο Αποστόλης προσφέρει και άλλες υπηρεσίες σε ακριβές βλάβες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Οντως παρα πολλα χιλιομετρα,οπως γραφει και ο Θανος.
Απορω ομως με εμενα εχω αλλαξει ολες.......... μα ολες τις μαρκες, πανω απο 5000 κμ αντε 6000 κμ κανενα λαστιχο.
Τελικα ολα ειναι στο δεξι χερι.
το πισω λαστιχο στην πομωνα εχει 15.000χλμ, δικα μου.
Βαλε και 1-2 χιλαδες απ τον προηγουμενο
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Bαγγελη έκανες σέρβις και τα 2 αμορτισέρ;
Για δώσε ινφο... και τιμες

Ναι, έκανα και τα δύο. Μια που το'βαλα μπρος...
Πήγα στο Ρεμούνδο. Άκουσα από παντού πολύ καλά λόγια κι έτσι τ'αποφάσισα.
Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τις αναρτήσεις, αλλά οι δικές μου είχαν ξεχειλώσει εντελώς.
Μέσα στις στροφές το μηχανάκι πήγαινε σα βάρκα. Έσφιγγα τέρμα το ελατήριο και δεν έπαιρνε χαμπάρι.
Άσε δε στα φορτώματα... Γλέντι!
Όπως είπα, δεν το οδήγησα πολύ το μηχανάκι για να έχω ξεκάθαρη άποψη, αλλά η συμπεριφορά του σίγουρα άλλαξε.
Πρέπει να καταλάβω τι από αυτή την αλλαγή οφείλεται στα ελαστικά και τι στις αναρτήσεις.
Ο Ρεμούνδος μου πήρε €300 και για τις δύο.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Ναι, έκανα και τα δύο. Μια που το'βαλα μπρος...
Πήγα στο Ρεμούνδο. Άκουσα από παντού πολύ καλά λόγια κι έτσι τ'αποφάσισα.
Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τις αναρτήσεις, αλλά οι δικές μου είχαν ξεχειλώσει εντελώς.
Μέσα στις στροφές το μηχανάκι πήγαινε σα βάρκα. Έσφιγγα τέρμα το ελατήριο και δεν έπαιρνε χαμπάρι.
Άσε δε στα φορτώματα... Γλέντι!
Όπως είπα, δεν το οδήγησα πολύ το μηχανάκι για να έχω ξεκάθαρη άποψη, αλλά η συμπεριφορά του σίγουρα άλλαξε.
Πρέπει να καταλάβω τι από αυτή την αλλαγή οφείλεται στα ελαστικά και τι στις αναρτήσεις.
Ο Ρεμούνδος μου πήρε €300 και για τις δύο.
Αλλαξες και ελατηρια;
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Αλλαξες και ελατηρια;

Όχι. Ο Ρεμούνδος είναι γενικά κατά της αλλαγής ελατηρίων και πρέπει να πω ότι με τις λιγοστές μου γνώσεις τείνω να συμφωνήσω.
 
Top Bottom