ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επειδή βαρέθηκα να τρέχω στα βενζινάδικα που ως συνήθως δείχνουν και λάθος πήρα και εγώ την δημοφιλέστερη τρομπιτσα.

View attachment 34574
φουσκωνει και λαστιχα?
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Κατάφερα να παω βόλτα επιτέλους...


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Χτες, όχι σήμερα. Αλλά αυτά τα βίδεα αργούνε πολύ...
Βιντεάκι απο την χτεσινή βόλτα. Στο 3:28 κοιμισμένος κουτάκιας έχει μπει στο αντίθετο ρεύμα με δολοφονικές τάσεις. Ευτυχώς με είδε νωρίς και διόρθωσε.


 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Χτες, όχι σήμερα. Αλλά αυτά τα βίδεα αργούνε πολύ...
Βιντεάκι απο την χτεσινή βόλτα. Στο 3:28 κοιμισμένος κουτάκιας έχει μπει στο αντίθετο ρεύμα με δολοφονικές τάσεις. Ευτυχώς με είδε νωρίς και διόρθωσε.


precision με πενα abcde abcde πορωση
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.410
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Χτες, όχι σήμερα. Αλλά αυτά τα βίδεα αργούνε πολύ...
Βιντεάκι απο την χτεσινή βόλτα. Στο 3:28 κοιμισμένος κουτάκιας έχει μπει στο αντίθετο ρεύμα με δολοφονικές τάσεις. Ευτυχώς με είδε νωρίς και διόρθωσε.


Απολαυστική βολτα
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Σήμερις αλλάξαμε τα μπουΖΑ.
Εύκολη διαδικασία αν έχεις διαθέσιμα τα απαιτούμενα εργαλεία,δεν θα μπορούσε άλλωστε να είναι απλούστερη με αυτή τη διάταξη των κυλίνδρων.

Ξεδίδωμα τα κάγκελα
IMG_20210715_142426.jpg

IMG_20210715_142447A.jpg

Αφαίρεση το πλαστικό προστατευτικό και κατόπιν την πίπα.
IMG_20210715_140943.jpg


Εδώ κόλωσα λιγάκι γιατί το μπουζί είναι βιδωμένο στα τρίσβαθα του κυλίνδρου και το απλό μπουζόκλειδο χανόταν ήδη μέσα!Τώρα?
Βουτάω το ποδήλατο και πάω πιο κάτω σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων:
-Μλκ Θεόφιλε σώσε με.
-Τι έγινε πάλι ρε βαρεμένε?
-"Δώσε μου ένα άλεν 15 να το βάλω σε ένα μπουζόκλειδο για μανέλα".
IMG_20210715_140852.jpg


Του είπα πως και τι και μου πρότεινε κάτι καλύτερο,μια βεντούζα (μακρύ καρυδάκι) με μία καστάνια.
-Ναι αλλά δώσε μου και μία επέκταση γιατί το @@#**μπουζί είναι ένα μέτρο χωμένο μέσα!
Όπερ και εγένετο.
IMG_20210715_140749.jpg
IMG_20210715_140736.jpg

Διαφορά παλιός με νέος.NGK LMAR8D-J δεν είχα ξαναδεί τέτοιο,μακρύ και λιγνό. 15€ έκαστο μη χeσω!!
Επίσης παρατήρησα ότι το διάκενο στο παλιό ήταν λίγα δέκατα πιο μεγάλο,έχει διαβρωθεί εμφανώς η ακίδα.
IMG_20210715_140715.jpg
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.410
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Να σημειώσουμε εδώ ότι για να ρυθμίσεις βαλβίδες πρέπει πάλι να βγει το μπουζί και μετά το καπάκι του κυλίνδρου.
Όλα μαζί ούτε μισάωρο δεν πρέπει να παίρνουν ως διαδικασία .
Η απλότητα σε όλο της το μεγαλείο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Να σημειώσουμε εδώ ότι για να ρυθμίσεις βαλβίδες πρέπει πάλι να βγει το μπουζί και μετά το καπάκι του κυλίνδρου.
Όλα μαζί ούτε μισάωρο δεν πρέπει να παίρνουν ως διαδικασία .
Η απλότητα σε όλο της το μεγαλείο.
Ποια απλότητα..
Καπέλοτα δεν έχουν αυτά;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ε και;
Ειναι πακέτο τα καπέλοτα.. Γιατι συνήθως πρέπει να βγάλεις εκκεντροφόρο να τ αλλάξεις.
Και πάνω στο ποτηράκι ναναι όμως, πάλι πρέπει να τρέχεις να βρεις στην αντοπροωπεια.το σωστό νουμερο..με τη μηχανή ανοιχτή..
Αστο Γιάννο είχα.... Μεγάλη ταλαιπωρία.
Καλυτερα 16αβαλβιδο με κόντρα παξιμαδι. Ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε!
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Ειναι πακέτο τα καπέλοτα.. Γιατι συνήθως πρέπει να βγάλεις εκκεντροφόρο να τ αλλάξεις.

Καλυτερα 16αβαλβιδο με κόντρα παξιμαδι. Ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε!
Όχι απαραίτητα. Σε κάποιες περιπτώσεις, σε σχεδίαση με ενδιάμεσο κοκοράκι, απλά παραμερίζεις το κοκοράκι και αφαιρείς το καπελότο, χωρίς να λύσεις τίποτα.

Το βίδα με κόντρα παξιμάδι από την άλλη, θέλει ΠΟΛΥ προσοχή στο σφίξιμο, μην λύσει σε λειτουργία και γίνει το μοτέρ μύλος.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Όχι απαραίτητα. Σε κάποιες περιπτώσεις, σε σχεδίαση με ενδιάμεσο κοκοράκι, απλά παραμερίζεις το κοκοράκι και αφαιρείς το καπελότο, χωρίς να λύσεις τίποτα.

Το βίδα με κόντρα παξιμάδι από την άλλη, θέλει ΠΟΛΥ προσοχή στο σφίξιμο, μην λύσει σε λειτουργία και γίνει το μοτέρ μύλος.
Ναι, και σε όλα αυτά που είναι σε μέγεθος ευρώ επάνω απ το ποτηράκι, βγαίνει εύκολα.. Αρκεί να έχεις τον κατάλληλο εξωλκεα, να μην παλεύεις με κατσαβίδια.
Είχα τέτοια μηχανάκια, όπως είχα και με καπελοτα ψείρες κάτω απ το ποτηράκι.
Προσωπικά ομως, δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω να βρίσκω καπέλοτα, και να γίνεται η ρύθμιση θέμα ημερών αντί ωρών.
Σε κόντρα παξιμαδι φαση παντως, εγώ ουδεποτε είχα πρόβλημα, και δεν είμαι από αυτούς που καργαρουν χωρίς αυριο
. Αχσχα...
Έχεις δίκιο όμως άμα λύσει καληνύχτα...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ρε ούτε ώρα δεν παίρνει.

...το ηλθον τσεκαρισον και απηλθον ...!
Το ρυθμισον όμως έχει καυμο βαθύ και θα το ανεβάσει προσεχως σινεμα-σκοπ ...! Tooth
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Μετά την αλλαγή πίσω Αμορτησερ ήρθε η ώρα των μπροστά ελατηρίων της ίδιας μάρκας.

Απλα ο προβληματισμός μου είναι ο εξής.

Τα ελατήρια στο cb είναι προοδευτικα. Οι Αραιές σπείρες επάνω κι οι πιο κοντά σπείρες κάτω. (Χοντρικά τα λέω)

οι οδηγίες της hagon όμως λένε να μπουν οι κοντά σπείρες επάνω και οι Αραιές κάτω.

δλδ ανάποδα από ότι τα έχει το μηχανάκι.

Η ερώτηση είναι η εξής. ΠΩΣ ΤΑ ΒΑΖΩ;;;;; Tooth Tooth Tooth Tooth

DE17FC0B-55F1-449A-91D0-5C3A1A13EDF2.jpeg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μετά την αλλαγή πίσω Αμορτησερ ήρθε η ώρα των μπροστά ελατηρίων της ίδιας μάρκας.

Απλα ο προβληματισμός μου είναι ο εξής.

Τα ελατήρια στο cb είναι προοδευτικα. Οι Αραιές σπείρες επάνω κι οι πιο κοντά σπείρες κάτω. (Χοντρικά τα λέω)

οι οδηγίες της hagon όμως λένε να μπουν οι κοντά σπείρες επάνω και οι Αραιές κάτω.

δλδ ανάποδα από ότι τα έχει το μηχανάκι.

Η ερώτηση είναι η εξής. ΠΩΣ ΤΑ ΒΑΖΩ;;;;; Tooth Tooth Tooth Tooth

View attachment 34800
Αν είναι προορισμένα για να τοποθετηθούν αποκλειστικά στο μοντέλο σου, κάνεις ότι λέει η Hagon.
Αν είναι γενικός τύπος στις διαστάσεις που απλά ταιριάζουν και για το μοντέλο σου, ακολουθείς το πως τα είχε ο κατασκευαστής της μοτο.
 
Top Bottom